اباذری قربانی بی‌برنامگی فدراسیون‌نشین‌ها میشود؟


اباذری قربانیِ بی‌برنامگیِ فدراسیون‌نشین‌ها میشود؟

صالح اباذری قهرمانِ جوان و آینده‌دارِ کاراته‌ی کشورمان که چندی پیش با گذر از تمامیِ نامهای بزرگِ کاراته‌ی آسیا، عنوانِ نخستِ پیکارهای قهرمانیِ قاره‌ی کهن را از آنِ خود کرده بود، حالا با آینده‌ای مبهم و پرمعما دست و پنجه نرم می‌کند. روزهای سختی که بواسطه‌ی بی‌برنامگیِ فدراسیون‌نشین‌ها، گریبان‌گیرِ این گنجینه‌ی ارزشمندِ کاراته‌ی ایران شده است.


 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته؛ صالح اباذری ملی‌پوشِ شایسته و بااخلاقِ کاراته‌ی کشورمان که پیش از اعزام به رقابتهای قهرمانی آسیا، در پیکارهای کاراته‌وانِ ترکیه شرکت کرده و در حضورِ جدی‌ترین رقیبِ خود (سجاد گنج‌زاده) به مدالِ طلا دست یافته بود، مدتی بعد و در مسابقاتِ آسیایی اردن هم خوش درخشید و پس از سالها، کاراته‌ی ایران را سزاوارانه به مدالِ طلای سنگین‌وزنِ آسیا رساند.
 
اباذری اما به رغمِ درخشش‌های پرتعدادش در مسابقاتِ متعدد، چندی پیش به شکلی ناباورانه و با تصمیمِ اشتباهِ فدراسیون‌نشین‌ها، از سفر به پیکارهای کاراته‌وانِ آلمان بازماند. مسئولین فدراسیون هزینه‌ی اعزامِ اباذری (قهرمان کاراته آسیا) را به مسابقاتِ کاراته‌وانِ آلمان تقبل نکردند تا در غیابِ او، سجاد گنج‌زاده دیگر ملی‌پوشِ پرافتخارِ کاراته‌ی کشورمان از سکوی قهرمانیِ آن رقابتها بالا برود.
 
جالب آنکه در همان پیکارها که فدراسیون کاراته با استناد به مشکلاتِ مالی، از اعزامِ صالح اباذری (یکی از پرامیدترین ملی‌پوشانِ کاراته‌ی کشورمان) به میدانِ مسابقات سر باز زد، نام انوشیروان دادگر مسئولِ روابط عمومیِ این فدراسیون در لیستِ نفراتِ اعزامی (آن هم به عنوانِ مربی!) مشاهده میشد که البته بعدها و بنا به دلایلِ نامعلوم، به این پیکارها اعزام نشد.
 
فراموش نکنیم که اباذری در کاراته‌وانی موفق به کسبِ عنوانِ قهرمانی شد که جدی‌ترین رقیبش (سجاد گنج‌زاده) هم در آن پیکارها حاضر بود اما سجاد در رویدادی بر سکویِ نخست ایستاد که اباذری به خاطرِ کم‌لطفی و بی‌برنامگیِ فدراسیون‌نشین‌ها، نتوانست در آن پیکارها حاضر شود. گذشته از آن، اباذری در ماههای گذشته، حریفانی را از پیشِ رو برداشته است که در برابرِ سجاد، پیروز از میدان خارج میشدند.

با این همه، روزهاست زمزمه‌هایی با این مضمون از گوشه و کنار شنیده میشود که گویا قرار است اباذری بدونِ شرکت در یک رقابتِ انتخابی، از حضور در ترکیبِ انفرادیِ مسابقاتِ جهانی اسپانیا محروم گردد! اتفاقی که اگر رخ دهد، بواسطه‌ی ماهیّتِ ناعادلانه‌اش، قطعا حاشیه‌ساز خواهد بود.

ذکرِ این نکته خالی از لطف نیست که اقدامِ غیرِ منطقیِ مسئولینِ فدراسیون در عدمِ اعزامِ اباذری به رقابتهای کاراته‌وانِ آلمان، نه تنها او را از حقِ مسلّمش محروم ساخت که حتی کادرفنی را هم با چالشی بزرگ و ناخواسته روبرو کرد. سیدشهرام هروی (سرمربی تیم ملی) در سالهای گذشته و در غالبِ موارد، گزینش‌های عادلانه‌ای را در دستورِ کارِ خود قرار داده است و قطعا یکی از مهمترین دلایلِ محبوبیتِ او بینِ اهالیِ کاراته، همین رفتارهای غالبا عادلانه است. در موردِ اخیر نیز اگر فدراسیون‌نشین‌ها در چهارچوبِ منطق رفتار کرده و با اتخاذِ تصمیمی خردمندانه، اباذری را روانه‌ی پیکارهای کاراته‌وان آلمان می‌ساختند، آنگاه سیدِ کاراته‌ی ایران بی‌هیچ دغدغه‌ی خاطر، فردی را که در آن پیکارها عملکردی بهتر داشت، به عضویتِ تیمِ اعزامی به مسابقاتِ جهانی اسپانیا در می‌آورد. حالا اما به نظر میرسد هروی هم در مخمصه‌ای گرفتار آمده که ساخته و پرداخته‌ی مدیرانِ فدراسیون است. 
 
اباذری و سجاد، هر دو از گنجینه‌های ارزشمندِ کاراته ایران به شمار میروند و افتخاراتِ هیچیک از آن دو، از نگاهِ ما، مخفی نیست. مدالهای ارزشمندِ گنج‌زاده و حماسه‌آفرینی‌های او در میادینِ متعدد، همچنان در یادها و خاطره‌ها باقیست و بی‌شک توانایی‌های این کاراته‌کای سنگین‌وزن، موردِ احترامِ همه‌ی ماست لیکن با توجه به آنچه در خصوصِ کارنامه‌ی اباذری گفته شد، انصاف حکم می‌کند شرایطی کاملا عادلانه و شفاف را برای حضورِ این دو قهرمان در یک میدانِ آزمونِ منصفانه فراهم سازیم و سپس همگی به حقانیتِ منتخبِ این آزمون (هر که باشد) احترام بگذاریم. یک رقابتِ انتخابی که پشتِ درب‌های بسته برگزار نشود و تمامی کارشناسان و اهالیِ فن، بتوانند برای مشاهده‌ی این مبارزه و محکِ میزانِ دقتِ قاضیانِ میدان، در آن حضور یابند. شاید بتوان چنین رقابتِ انتخابی را در یک روزِ جمعه و در حاشیه‌ی یکی از مسابقاتِ داخلی برگزار کرد. جایی که چشمهای تیزبین حضور دارند؛ مو را از ماست می‌کشند و نهایتاً بر صحت و سلامتِ مبارزه‌ی انتخابی، مهرِ تایید می‌زنند.

محمد قدیمی
مدیرمسئول پایگاه خبری تحلیلی ستارگان کاراته 
   1397/7/14 16:09

خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار