ناظریان معلم اخلاق و کاراته است؛
مشفق: اعتبار بین‌المللی ناظریان، آینده‌ی کاراته ایران را تضمین می‌کند

ناظریان معلم اخلاق و کاراته است؛
 
مشفق: اعتبار بین‌المللی ناظریان، آینده‌ی کاراته ایران را تضمین می‌کند
 
پیشکسوت کاراته‌ی کشور و قهرمان اسبق تیم ملی با اعلام حمایت از کاندیداتوری حبیب‌الله ناظریان برای حضور در انتخابات فدراسیون کاراته، گفت: ناظریان مدیری توانمند و اخلاق‌مدار است که هنر رزمی کاراته را به شکلی کاملاً اصیل و ریشه‌دار فراگرفته و با سود بُردن از مهارت‌های منحصر به فردِ مدیریتی، در پی رشد و توسعه‌ی این هنر رزمی در ابعاد ملی و فراملی است.
 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته؛ فرخ مشفق یکی از قدیمی‌ترین چهره‌های برجسته‌ی کاراته ایران به شمار میرود که در سال 1964 میلادی، هنر رزمی کاراته را نزد اساتید ژاپنی آغاز کرده است. وقتی با قدیمی‌های کاراته گفتگو می‌کنیم، از استاد فرخ مشفق به عنوان یکی از شجاع‌ترین و بی‌باک‌ترین رزمی کاران ایران یاد می‌کنند که علیرغم جثه‌ی کوچکش، سنگین‌وزن‌های کاراته را اسیر قدرت، سرعت و شجاعتِ خود می‌ساخت.
 

در سال 1977 وقتی مشفق دانشجوی رشته‌ی حقوق در فرانسه بود، از سوی استاد فرهاد وارسته بنیانگذار کاراته‌ی ایران به تیم ملی دعوت میشود تا به عنوان یکی از اعضای اصلی، این تیم را در رقابتهای جهانی اسپانیا همراهی کند.
 
مشفق در این رقابتها به همراه تیم ملی ایران، موفق به کسب مدال برنز کومیته‌ی تیمی جهان میشود و پس از آن نیز در مسابقات متعددِ دیگر به روی تاتامی رفته و از نام و اعتبار کاراته‌ی ایران دفاع میکند. حضور در رقابتهای جهانی یوکوهامای ژاپن، کسب عنوان سومی پیکارهای آسیایی جاکارتا و نیز کسب مدال برنز مسابقات قهرمانی اروپا، از دیگر عناوین و افتخارات این ستاره‌ی پرفروغ کاراته‌ی ایران به شمار میرود.
 
او پس از اینکه تحصیلاتش را در فرانسه به پایان می‌رسانَد، به میهن بازمیگردد و قریبِ 9 سال به مربیگری در رشته‌ی کاراته پرداخته و شاگردان فراوانی را نیز پرورش می‌دهد. گفته میشود در باشگاه این پیشکسوتِ کاراته که در آن زمان یکی از پرجمعیت‌ترین باشگاههای تهران به شمار میرفت، نزدیک به 400 هنرجو حضور داشتند و تعالیم او را فرا می‌گرفتند. مهران بهنامفر، پُرسابقه‌ترین ملی‌پوش کاراته‌ی کشور و دارنده‌ی عناوین متعدد جهانی و آسیایی، یکی از همان هنرجویانی است که در آن سالها، فراگیری کاراته را در مکتبِ استاد فرخ مشفق آغاز کرده است.
 
این قهرمان و پیشکسوتِ کاراته‌ی کشور پس از قریبِ 9 سال مربیگری در ایران، سرانجام در سال 1984 به دلایل شغلی راهی ایالات متحده می‌شود و حالا پس از سالها دوری از وطن، به ایران بازگشته تا تجربیاتش را در قالب کلاس‌های آموزشی و استاژ در اختیار جوانان برومندِ ایران اسلامی قرار دهد. مشفق، عاشق ایران و فرهنگ و تمدنِ ایرانی-اسلامی است که این موضوع به وضوح در گفته‌هایش آشکار میشود. در ادامه، گفتگوی "پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته" را با یکی از ستارگان پرفروغ کاراته‌ی ایران خواهید خواند.
 
ستارگان کاراته: استاد مشفق؛ به رغم سالهای طولانیِ حضورتان در کشورهای فرانسه و آمریکا، زبان فارسی را بسیار روان، مسلط و بدون کوچکترین لهجه‌ای صحبت می‌کنید.
 
مشفق: خوشحالم که این موضوع را از زبان شما می‌شنوم. من عاشق ایران و فرهنگ و تمدنِ کشورم هستم و همیشه به ایرانی بودنم افتخار می‌کنم. همواره تلاش کرده‌ام تا آداب و فرهنگِ کشورم را در ذهن و روحم زنده نگهدارم و البته زبان فارسی هم جزئی از همین فرهنگ است.
 
ستارگان کاراته: هنوز هم اخبار و رویدادهای کاراته ایران را دنبال می‌کنید؟
 
مشفق: بله؛ هیچگاه از کاراته‌ی ایران و تغییر و تحولاتش غافل نبوده‌ام.
 
ستارگان کاراته: چه موضوعی در خصوص کاراته‌ی ایران، شما را خشنود و یا غمگین و متأثر میسازد؟
 
مشفق: افتخارآفرینی قهرمانان کاراته‌ی کشورم در میادین بین‌المللی، بیش از هر چیز دیگری باعث خوشحالی‌ام میشود و از سوی دیگر، جداییِ کاراته‌ی ورزشی از هنر رزمی کاراته، موجب تأثر و نگرانی‌ام میشود.
 
ستارگان کاراته: این دو مقوله (کاراته‌ی ورزشی و هنر رزمی کاراته) چه تفاوتی با هم دارند؟
 
مشفق: کاراته‌ی ورزشی صرفاً به کسب عنوان و افتخار در میادین بزرگ می‌اندیشد اما هنر رزمی کاراته یا همان کاراته‌ی سنتی، نگاهی بسیار فراتر از کاراته‌ی ورزشی دارد. در هنر رزمی کاراته، صداقت، اخلاق، عرفان، احترام به پیشکسوت و در یک جمله سجایای اخلاقی، در کانون توجه قرار می‌گیرد و اصلی‌ترین رکنِ کاراته را تشکیل می‌دهد اما متاسفانه در کاراته‌ی ورزشی، به مواردی که برشمردم آنگونه که باید و شاید توجه نمیشود. البته خوشبختانه توجه به اخلاقیات، جزءِ لاینفک فرهنگ ورزشیِ ما ایرانی‌ها محسوب می‌شود کما اینکه در ورزشهای اصیل ایرانی همانند ورزش باستانی هم توجه به روحیه‌ی جوانمردی و پایبندی به اخلاقیات موج می‌زند و تقریباً تمامی پهلوانان ایرانی، خود را مرید و پیرو مولا علی (ع) می‌دانند. این یک روحیه‌ی ارزشمند است که باید تلاش کنیم تا به نسل‌های آینده نیز منتقل شود. قهرمانی اگر همراه با منشِ پهلوانی باشد، زیباتر و ارزشمندتر است. لذا نباید توجه به بُعدِ قهرمانی یا همان کاراته‌ی ورزشی، آنقدر پررنگ باشد که اخلاقیات و روح اصیلِ کاراته‌ی سنتی را تحت‌الشعاع قرار دهد. به یاد داشته باشیم که قهرمانان کاراته‌ی ورزشی همانند دیگر رشته‌ها، دیر یا زود بازنشست میشوند اما نامدارانِ هنر رزمی کاراته به خاطر پرورش روح و توجه به اخلاقیات، هرگز بازنشست نمیشوند.
 
ستارگان کاراته: به نظر شما متولیان کاراته کشور تا چه حد می‌توانند اخلاقیات و آنچه را که شما "هنر رزمی کاراته" خواندید، در میان جوانان و نسل‌های امروز و آینده‌ی کاراته‌ی ایران، زنده نگه دارند؟
 
مشفق: قطعا متولیان و مدیرانِ تراز اولِ کاراته‌ی کشور، نقشی بسیار تعیین‌کننده و مؤثر در خصوص ترویج مقوله‌ی اخلاق و روحیه‌ی جوانمردی در میانِ اقشار مختلف کاراته‌ی کشور دارند. نگاه مدیرانِ کلان ورزشی، می‌تواند جهت‌گیری‌های بنیادین زیرمجموعه‌ی خود را تعیین کند. در خبرها خواندم که حبیب‌الله ناظریان برای حضور در انتخابات ریاستِ فدراسیون کاراته نامزد شده است. حقیقتاً از شنیدنِ این خبر بسیار خوشحال شدم و امیدوارم کاراته‌ی ایران با حضور مجدد ناظریان در رأس فدراسیون کاراته، گامهای بلندی را در مسیر رشد و توسعه‌ی فنی و اخلاقی بردارد. او مدیری توانمند و اخلاق‌مدار است که هنر رزمی کاراته را به شکلی کاملاً اصیل و ریشه‌دار فراگرفته و با سود بُردن از مهارت‌های منحصر به فردِ مدیریتی، در پی رشد و توسعه‌ی این هنر رزمی در ابعاد ملی و فراملی است. ناظریان معلم کاراته و اخلاق است، او توسعه‌ی این هنر رزمی را در هر دو بُعد ورزشی و اخلاقی به صورتِ همزمان دنبال می‌کند و این موضوع، یکی از مهمترین ویژگی‌های ناظریان و بلکه ارزشمندترین ویژگی اوست.
 
ستارگان کاراته: از حبیب‌الله ناظریان گفتید و اینکه امیدوار به حضورِ مجددِ او در رأس فدراسیون کاراته هستید، به نظر شما ناظریان در ابعادِ بین‌المللی تا چه اندازه می‌تواند به کاراته‌ی ایران کمک کند و آیا توان بازپس گیریِ کرسی‌های از دست رفته‌ی کاراته ایران را در سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی دارد یا خیر؟
 
مشفق: بی‌شک او با وجهه و اعتباری که نزد چهره‌های شاخص کاراته‌ی جهان و مسئولین نهادهای بین‌المللی دارد، می‌تواند جایگاه کاراته ایران را در سازمانهای منطقه‌ای و جهانی ارتقا بخشد. سال 2012 وقتی برای حمایت از ملی‌پوشان کاراته‌ی کشورم راهی پاریس، محل برگزاری رقابتهای جهانی شدم، از نزدیک شاهدِ نحوه‌ی برخورد مسئولین کاراته‌ی سایر کشورها با ناظریان بودم. او ارتباطی بسیار دوستانه با متولیان کاراته‌ی دیگر کشورها و همینطور مدیران سازمان‌های بین‌المللی دارد و این موضوع می‌تواند یکی از مهمترین امتیازاتی باشد که یک رییس فدراسیون را در تحقق اهداف و ارتقای جایگاه کاراته‌ی کشورش یاری می‌دهد. من برای تمامی نامزدهای انتخابات فدراسیون کاراته احترام قائلم و همه‌ی آنها را دلسوز کاراته‌ی کشورم می‌دانم اما به نظرم اعتبار بین‌المللی ناظریان، یکی از مهمترین ویژگی‌های اوست و همین اعتبار وقتی با مدیریتِ مدبرانه‌ی او تلفیق می‌شود، آینده‌ی کاراته ایران را تضمین می‌کند.
 
ستارگان کاراته: و سخن پایانی؟
 
مشفق: امیدوارم کاراته‌ی ایران را در هر دو بُعد اخلاقی و ورزشی، همواره در اوج ببینیم و از این اقتدارِ توأم با معنویت، لذت ببریم. فراموش نکنیم که قهرمانی همراه با منشِ پهلوانی، زیباتر و ارزشمند‌تر است.

محمد قدیمی/ ستارگان کاراته

 
   1395/1/29 20:30

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار