خبرنگاری که متناسب با تسهیلات اعطایی قلم می‌زند؛
سفر به کشورهای خارجی، مهمترین انگیزه‌ی خبرنگار کم‌سواد!/ حب و بغض؛ دومین عامل تأثیرگذار

خبرنگاری که متناسب با تسهیلات اعطایی قلم می‌زند؛

سفر به کشورهای خارجی، مهمترین انگیزه‌ی خبرنگار کم‌سواد!/ حب و بغض؛ دومین عامل تأثیرگذار
 
ستارگان کاراته:

صداقت، امانت‌داری، انعکاس واقعیت‌ها، تلاش برای اقامه‌ی عدالت و پرهیز از گرفتار شدن در باتلاقِ "نگارش بر مبنای حب و بغض‌های کورکورانه" از جمله صفاتی است که اهل قلم، صاحبان خِرد و اندیشه و نیز تمامی وجدان‌های بیدار، از آن به عنوان مهمترین و ضروری‌ترین ملزوماتِ نویسندگی یاد می‌کنند و معتقدند در دراز مدت، تنها نویسندگانی قادر به تأثیرگذاری بر روی افکار و رفتار توده‌های مردم خواهند بود که خصوصیات اخلاقی و تعهداتِ صنفیِ برشمرده را سرلوحه‌ی اقدامات و نصب‌العینِ خود قرار دهند.
 

با ذکر این مقدمه؛ اکنون به مرور و بررسی برخی جریاناتِ ایجاد شده توسط یکی از کم‌سوادترین رزمی‌نویسانِ حال حاضر می‌پردازیم که علیرغم ضعفِ مفرطِ علمی و سوادِ ناچیزِ خبرنگاری، متاسفانه با سود بُردنِ از روابطِ پشتِ پرده و سفارش‌های آنچنانی، مسئولیت بخش رزمی یکی از پرمخاطب‌ترین رسانه‌ها را بر عهده گرفته و البته این رسانه را دست‌ِ‌کم در حیطه‌ی اخبار رزمی، به یک رسانه‌ی زرد (یا شاید هم نارنجی!) مبدل ساخته که در بسیاری از موارد، ثمری جز ایجاد روحیه‌ی نشاط و انبساطِ خاطر در میان خبرنگاران و همینطور رزمی‌کاران، ندارد. خبرنگاران و رزمی‌کارانی که با قرائت دست‌نوشته‌های بسیار ضعیف و مغرضانه‌ی این خبرنگار، لبخند زنان از کنارش می‌گذرند و او را با نگاهی معنادار که غالباً  "نگاهِ عاقل اندر سفیه" خوانده می‌شود، بدرقه می‌کنند.
 
شاید لقبِ "کوتوله‌ی عرصه‌ی رسانه" که توسط بسیاری از همکارانِ این خبرنگار به او نسبت داده شده، به خاطر ضعف‌های پرشمار نگارشی و نیز سوادِ ناچیزِ او در عرصه‌ی خبرنگاری باشد به گونه‌ای که تقریبا هیچ متنی از او را نمی‌یابیم که سرشار از اشکالات و ضعف‌های آشکار نگارشی نباشد! بدتر از همه اینکه وقتی ضعف‌هایش را به شکل محرمانه به او گوشزد می‌کنیم، به جای تشکر، درصدد انتقام‌جویی بر می‌آید و آنوقت است که از رسانه‌ی تحتِ اختیارش سود بُرده و تمامی اطرافیان و منتسبانِ ما را با همان زبانِ الکن و قلمِ مضحک، موردِ تاخت و تاز قرار می‌دهد!
 
نگارنده (محمد قدیمی) خود این موضوع را پیش‌تر آزموده و در مقطعی از زمان به شکلی دوستانه، مواردی را به این خبرنگار توصیه کرده است اما به فاصله‌ی تنها یک ساعت بعد، او در رسانه‌ی خود تمامی نفراتی را که منتسب به نگارنده می‌دانست، موردِ تاخت و تاز قرار داد که البته بهانه‌های پوچِ مطرح‌شده از سوی او و همینطور نحوه‌ی نگارشش، بیش از آنکه تأثیرگذار باشد، فرح‌بخش و خنده‌دار بود. اما این سئوال همچنان باقی است که آیا رسالتِ یک خبرنگار و تعهدات صنفی و اخلاقی‌اش، چنین اجازه‌ای را به او می‌دهد که محور اصلی دست‌نوشته‌هایش را تنها بر پایه‌ی حب و بغض‌های شخصی و صرفاً به منظور انتقام گرفتن از فردی خاص بنا کند؟ این رویه پس از گذشتِ ماهها همچنان ادامه دارد و این خبرنگار به شکلِ پیوسته، هر فردی را که منتسب به نگارنده میداند، با همان زبان الکن و نگارشِ پُرضعف و البته با سود بُردن از رسانه‌ای که در اختیار دارد، مورد تاخت و تاز قرار می‌دهد و بدین‌ترتیب، اعتبارِ نداشته‌ی خود را بیشتر و بیشتر به چالش می‌کشد.

کافی است به مصاحبه‌های منتشر شده از سوی این خبرنگارِ کم‌سواد در روزها و ماههای اخیر و نیز دروغ‌هایی که به مصاحبه‌شوندگانِ خود نسبت داده است، بیشتر دقت کنید تا متوجه شوید که او همواره و بدون کوچکترین تفکر و تأملی، تنها و تنها در برابرِ افرادی خاص قرار میگیرد (افرادی که منتسب به نگارنده می‌داند) و اصلا هم برایش اهمیتی ندارد که سخنِ آنها، حق است یا باطل؟ او تنها می‌خواهد از نگارنده انتقام بگیرد و از آنجایی که با علمِ استدلال و منطق کوچکترین آشنایی ندارد، لذا با عقل ناقص و روحیاتِ بیمارگونه‌ی خود، ابزار این انتقام را صرفا در تکذیب و یا مخالفت با منتسبینِ نگارنده می‌یابد و به همین دلیل، اگر دوستانِ نگارنده بگویند ماست سفید است، او بلافاصله و بدون کوچکترین تأمل، عنوان می‌کند که ماست سیاه است و برای اثباتِ این ادعا هم، هر روز و هر روز مصاحبه‌هایی را منتشر میسازد که در آن، عده‌ای تایید کرده‌اند که ماست سیاه است!

اما وقتی به سراغ مصاحبه‌شونده می‌رویم و با تعجب از او می‌پرسیم که "آیا این سخنان نسنجیده و پراشتباه از سوی شما عنوان شده است؟!" در پاسخ، ابتدا کمی سکوت می‌کند، بعد رفته رفته برافروخته میشود، سپس با بکار بُردنِ الفاظی که ما از بازگویی‌اش معذوریم، حسابی از خجالت این خبرنگارِ مغرض و کم‌سواد در می‌آید و بعد هم قسم میخورَد که صحبت‌هایش به شکلی ناجوانمردانه تحریف شده است. این فرآیندی است که بارها و بارها طی شده و عده‌ی کثیری از مصاحبه‌شوندگان به تکذیب مطالبِ منتشر شده توسطِ این خبرنگار پرداخته‌اند که برخی از این تکذیبیه‌ها در گذشته در همین پایگاه خبری (ستارگان کاراته) منتشر شده است.
 
اشکالات و خصوصیات منفیِ این خبرنگار، تنها به ضعف در نگارش و یا غرق شدن در باتلاق حب و بغض محدود نمیشود. متاسفانه او علاقه‌ی وافری هم به سفرهای خارجی و همراهی تیمهای ورزشی در رقابتهای بین‌المللی دارد و هرگاه فدراسیونی نتواند یا نخواهد این خبرنگارِ کم‌سواد را به همراه ملی‌پوشانش به رقابتهای برون‌مرزی اعزام کند، موردِ انتقادهای غیراصولی و سهم‌خواهانه‌ی او قرار میگیرد و اینجاست که این خبرنگار مغرض، به در و دیوار می‌زند و به شکلی دیوانه‌وار و افسارگسیخته، آن فدراسیون و مسئولانش را مورد تاخت و تاز قرار میدهد.
 
افرادی که اخبار و رویدادهای ورزشهای رزمی را پیگیری می‌کنند، نیک به یاد دارند که چندی پیش، همین خبرنگارِ کم‌سواد، چگونه و با چه ادبیاتی بر فدراسیون تکواندو و مسئولانش تاخت و پیروزیهای پُرشمار این فدراسیون موفق را در کسب عناوین جهانی و آسیایی به کلی نادیده گرفت آن هم تنها به این دلیل که مسئولان فدراسیون تکواندو حاضر به اعزامِ او به رقابتهای گرند‌پری مکزیک نشده بودند! او تنها به همین دلیلِ کودکانه، موفقیت‌های پرشمار فدراسیون تکواندو را در مسابقات مختلف و حتی همان رقابتهای گرندپری مکزیک نادیده گرفت و دیوانه‌وار بر متولیان تکواندوی کشور تاخت.
 
همین خبرنگار قبل از اعزام تیم ملی کاراته کشورمان به رقابتهای جهانی آلمان، قرار بود ملی‌پوشان را در این سفر همراهی کند و به همین دلیل هم به یکی از مدافعینِ تمام عیار فدراسیون کاراته تبدیل شده بود اما از بدِ حادثه، شرایطی رُخ داد که حتی ملی‌پوشان هم به سختی و با مشکلاتِ فراوان به آلمان اعزام شدند و به همین دلیل و البته علیرغم میل باطنی مسئولان وقتِ فدراسیون، این خبرنگار از اعزام به آلمان بازماند و این موضوع سرآغاز غرض‌ورزی‌های بعدی او قرار گرفت به گونه‌ای که پس از بازگشتِ ملی‌پوشان به ایران، مدافعِ دیروز به دشمنِ قسم‌خورده‌ی امروز تبدیل شد و این بار دیگر فدراسیون کاراته و آنچه را مربوط به آن بود، سیاهِ مطلق می‌دید و بی‌محابا بر متولیان کاراته‌ی کشور می‌تاخت!

خلاصه اینکه تنها فدراسیون‌هایی از گزندِ حملات و دروغ‌پردازی‌های این خبرنگارِ کم‌سواد در امان‌اند که با اعزامِ او به رقابتهای بین‌المللی، اشتهای وافر و سیری‌ناپذیرش را در سفر به کشورهای خارجی، موقتاً تعدیل کنند.
 
 مجموعه‌ای از رفتارهای کینه‌توزانه و سوءاستفاده‌های این خبرنگار از رسانه‌ی تحتِ اختیارش، توسط گروه خبری ستارگان کاراته جمع‌آوری شده که شاید در زمان مقتضی در اختیار مدیرانِ ارشد آن رسانه و همچنین مخاطبان این پایگاه خبری قرار گیرد تا بر اساس آن، قضاوت کنند.

نگارنده: محمد قدیمی 
  
   1395/2/5 18:30

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار