گزارش اختصاصی ستارگان کاراته از رقابتهای انتخابی تیم ملی؛
امید به خلق حماسه‌ای تاریخی در آوردگاه بزرگ اتریش

گزارش اختصاصی ستارگان کاراته از رقابتهای انتخابی تیم ملی؛

امید به خلق حماسه‌ای تاریخی در آوردگاه بزرگ اتریش

نخستین مرحله از رقابتهای انتخابی تیم ملی در حالی روز جمعه (17 اردیبهشت‌ماه) در سالن شهید کبکانیان تهران با معرفی نفرات برترِ اوزانِ پنجگانه به پایان رسید که درخشش برخی چهره‌های جوان و پرانگیزه در تقابل با برترین‌های کاراته‌ی کشور، مهمترین دستاوردِ نبردِ چهار روزه‌ی کاراته‌کاها در پایتخت بود.
 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته؛ تقابل مدعیانِ پوشیدنِ پیراهنِ تیم ملی در آوردگاه شهید کبکانیان تهران، اگر چه در نهایت با قهرمانی ملی‌پوشانِ اعزامی به رقابتهای جهانی آلمان در تمامی اوزان به پایان رسید اما قدرت‌نمایی چند چهره‌ی جوان و پرانگیزه در برابر قهرمانان و نام‌آورانِ کاراته‌ی کشور، نویدبخش ظهورِ پشتوانه‌های محکم و قابلِ اتکای کاراته‌ی ایران بویژه در برخی اوزان است.

 
نمایشِ قابل‌قبولِ مصطفی روستا در وزن منهای 60 کیلوگرم، آینده‌ی روشنی را برای این قهرمان جوان، جسور و فرصت‌طلب ترسیم کرد. این کاراته‌کای مازندرانی تمامی حریفان را تا قبل از دیدارِ پایانی با ضرباتِ دقیق، به موقع و حساب‌شده‌ی پا، به تسلیم واداشت و در رقابتِ فینال هم امیر مهدیزاده، قهرمان پرآوازه‌ی کاراته‌ی جهان را با چالشی سخت روبرو ساخت. مصطفی اگر می‌خواهد به استانداردهای جهانی دست یابد (که البته ثابت کرد پتانسیلِ آن را هم دارد) باید بتواند از دست‌هایش هم به اندازه‌ی پاهایش، دقیق و به موقع استفاده کند.
 
محمد شهریاری و مجتبی شکوهی از دیگر چهره‌های شاخصِ وزن منهای 60 کیلوگرم کاراته‌‌ی ایران به شمار میروند که هر زمان از نظرِ جسمی و روحی در شرایطِ ایده‌آل قرار گیرند، در برابر هر حریفی خطرآفرین ظاهر میشوند. ضمن اینکه مجید حسن‌نیا قهرمان کاراته‌ی آسیا نیز از مدعیانِ اصلیِ وزنِ منهای 60 کیلوگرم به شمار میرفت که متاسفانه در جریان مبارزه با امیر مهدیزاده، به شدت از ناحیه‌ی آرنج مصدوم شد و از ادامه‌ی مبارزات بازماند.
 
در این وزن امیر مهدیزاده به مقام نخست دست یافت، مصطفی روستا با ارائه‌ی نمایشی خیره‌کننده دوم شد، محمد شهریاری و مجتبی شکوهی هم مشترکا در جایگاه سوم قرار گرفتند.
 
در وزن منهای 67 کیلوگرم، رضا عنایتی (قهرمان نوجوانان جهان) و علیرضا شیرصفت عضو پیشین تیمهای ملی پایه، مبارزاتِ خوبی را پشتِ سر گذاشتند و توانستند خود را به عنوان چهره‌های نوظهورِ این وزن معرفی کنند. در این وزن سعید احمدی نایب قهرمان کاراته جهان و مردِ روزهای سختِ کاراته‌ی ایران با شایستگی بر سکوی قهرمانی ایستاد که البته جز این هم از مردِ شماره یکِ وزنِ منهای 67 کیلوگرم کاراته کشورمان انتظار نمی‌رفت. رضا عنایتی، پدیده‌ی نوظهورِ وزنِ منهای 67 کیلوگرم بزرگسالان، در جایگاه دوم ایستاد و سید امیرحسین موسوی‌پور و علیرضا شیرصفت نیز مشترکا به عنوان سومی دست یافتند.

حسین سمندر ملی‌پوش سالهای اخیرِ وزن منهای 67 کیلوگرم کاراته‌ی ایران، حذف شده‌ی بزرگِ این وزن لقب گرفت. این قهرمانِ بااخلاق کاراته‌ی کشورمان حالا دیگر از فشارهای ویرانگرِ منتقدین در سالهای قبل، رهایی یافته و همین موضوع می‌تواند زمینه‌های دستیابی به موفقیت را برایش بیش از پیش فراهم سازد به شرطِ آنکه حسین هم تلاش و تمریناتِ خود را بیشتر و بهتر از گذشته پیگیری کند.
 
علی اصغر آسیابری، ملی‌پوش خوش‌تکنیک رده‌های سنی پایه، حالا به جمعِ بزرگسالان پیوسته و تلاش می‌کند تا افتخاراتِ گذشته‌اش را این بار در رده‌ی سنی بزرگسالان تکرار کند. او در اولین حضورش در وزنِ منهای 75 کیلوگرم، برای نامداران و بزرگانِ این وزن، خط و نشان کشید و ثابت کرد که علیرغمِ سنِ کم، پتانسیل بسیار بالایی در این وزن دارد. مهدی مهدی‌خانی از دیگر چهره‌های نوظهورِ این وزن به شمار میرود که توانست در تقابل با بزرگان کاراته ایران، عنوان سومی را به خود اختصاص دهد.
 
بهمن عسگری که در سالهای اخیر، همواره جزو برترین و فنی‌ترین چهره‌های وزن منهای 75 کیلوگرم کاراته ایران به شمار می‌رفت، در این رقابتها و در مبارزه‌ای پایاپای، نتیجه را به آسیابریِ جوان و باانگیزه واگذار کرد. عسگری اما همچنان جزو بهترین و پرامیدترین کاراته‌کاهای این وزن محسوب میشود و اگر تجربه و هنرِ هروی و روحانی بتواند این قهرمانِ سرد و گرم چشیده را به روزهای اوج بازگردانَد، آنگاه از هم‌اکنون باید یک مدال جهانی را برای کاراته‌ی ایران در وزنِ منهای 75 کیلوگرم کنار گذاشت. به هر حال نامِ بلند و پرآوازه‌ی بهمن عسگری با آن همه افتخارِ جهانی و آسیایی، چیزی نیست که بتوان به سادگی از کنارش عبور کرد.
 
در رقابتهای وزن منهای 75 کیلوگرم، ابراهیم حسن‌بیگی که حالا سیر صعودیِ خود را با شتابی مضاعف آغاز کرده، سکوی قهرمانی را فتح کرد. علی اصغر آسیابری به عنوان نایب قهرمانی دست یافت و بهمن عسگری و مهدی مهدی‌خانی هم مشترکاً بر سکوی سوم ایستادند.
 
در وزن منهای 84 کیلوگرم، ذبیح‌الله پورشیب و علی فداکار همانطور که انتظار میرفت، به دیدار پایانی راه یافتند و سرانجام این پورشیبِ باتجربه بود که توانست با عبور از سد مستحکمی به نام علی فداکار، عنوان قهرمانی را به خود اختصاص دهد. پورشیب از معدود بازیکنانی است که علیرغم تجربه و افتخارات فراوانی که دارد، کمتر واردِ حواشی میشود و این یکی از بزرگترین مزیت‌های کاپیتان پرافتخار کاراته‌ی کشورمان به شمار میرود. ضمن اینکه علی فداکار هم بازیکنی نیست که به این سادگی‌ها دست از تلاش برای پوشیدنِ پیراهنِ تیم ملی بردارد. در این وزن یونس نوروزی و رضا بهرام‌پور مشترکاً به مقام سومی دست یافتند تا زنگ‌های خطر را برای دو فینالیستِ پرافتخارِ این وزن به صدا درآورده باشند.
 
در وزن مثبتِ 84 کیلوگرم، جایی که سجاد گنج‌زاده موفق به کسب عنوان قهرمانی شد، ایمان سنچولی به عنوان نزدیک‌ترین تعقیب‌کننده‌ی گنج‌زاده بر سکوی نایب قهرمانی ایستاد. در این وزن هادی عرب و سجاد فرخی مشترکاً به مقام سوم دست یافتند و مهدی خدابخشی نیز برغمِ عدمِ توفیق در دستیابی به سکوهای سه‌گانه، به خاطر قابلیت‌های بالقوه و استعدادهای نهفته، با تشخیص کادرفنی به مرحله‌ی بعدیِ رقابتهای انتخابی تیم ملی دعوت شد.
 
مهدی خدابخشی همان جوانِ جسور و جویای نامِ کرمانشاهی است که سال گذشته و در اولین تجربه‌ی برون‌مرزی، با هدایتِ همین کادرفنی (هروی و روحانی) موفق به کسب مدال برنز امیدهای جهان شد. این کاراته‌کای آینده‌دار اگر با هنر و تدابیرِ اتخاذ شده از سوی شهرام هروی و حسین روحانی به شرایطِ آرمانی برسد، در هر یک از دو وزنِ مثبت و منهای 84 کیلوگرم، به عنوان دژی مستحکم در برابر مدعیانِ پوشیدنِ پیراهنِ تیم ملی قرار خواهد گرفت و هر حریفی را به چالش خواهد کشید.
 
در وزن مثبت 84 کیلوگرم، قهرمان دیگری هم حضور دارد که با فیزیک استثنایی و قدرت بدنی فوق‌العاده، گنج‌زاده و سنچولی را به شدت تهدید می‌کند. هادی عرب کاراته‌کایی نیست که حاضر باشد به این سادگی‌ها از پیراهنِ تیم ملی چشم‌پوشی کند. او اگر در کنار قدرت و توان بدنی فوق‌العاده، به مسائل تکنیکی هم توجهِ کافی داشته باشد، می‌تواند سالها برای کاراته‌ی ایران در میادین بین‌المللی افتخار بیافریند.
 
به هر حال نخستین مرحله از رقابتهای انتخابی تیم ملی، روز جمعه (17 اردیبهشت‌ماه) با حضور تمامی مدعیان و قهرمانانِ نام‌آورِ کاراته‌ی ایران پایان یافت و حالا سید شهرام هروی و حسین روحانی باید به فکرِ برگزاری مراحلِ بعدیِ پیکارهای انتخابی باشند تا در نهایت بتوانند از میانِ این همه مدعی، برترین‌ها را برای اعزام به آوردگاه بزرگِ اتریش گزینش کنند و این اتفاقا همان فرآیندی است که در سالهای گذشته همواره کاراته‌ی ایران را با حواشیِ بزرگ و ویرانگر روبرو ساخته است.
 
امسال اما به نظر میرسد شهرام هروی و حسین روحانی بر خلافِ سالهای گذشته، روزهای آرامی را در داخلِ کشور سپری کنند چرا که تقریبا تمامی کارشناسان و چهره‌های برجسته‌ی کاراته‌ی کشور با انجام مصاحبه‌های پی در پی، حمایتِ همه‌جانبه‌ی خود را از کادرفنی تیم ملی اعلام کردند و این حمایت در واقع از بزرگترین سرمایه‌های کادرفنیِ حالِ حاضرِ تیم ملی به شمار میرود.
 
هروی (سرمربی تیم ملی بزرگسالان) در بین اهالی کاراته از محبوبیت و مقبولیتِ ویژه‌ای برخوردار است. او دو سال قبل توانست با همراهی و همکاریِ حسین روحانی، تجربه‌ی موفق رقابتهای جهانی آلمان را در کارنامه‌ی مربیگریِ خود به ثبت برساند. این عوامل همگی دست به دستِ هم داده‌اند تا امسال بر خلافِ سالهای گذشته، روزهای آرام و به دور از حواشیِ مخرب را برای تیم ملی کاراته پیش‌بینی کنیم اما نباید فراموش کرد که این روزهای آرام، به میدانِ سخت و پر التهابی به نام آوردگاهِ بزرگِ اتریش ختم خواهد شد. جایی که تمامی قدرت‌های برترِ کاراته‌ی جهان در برابر ملی‌پوشان و نام‌آوران کاراته‌ی ایران صف‌آرایی خواهند کرد تا عنوانِ قهرمانیِ کومیته‌ی تیمیِ مردانِ جهان را از نمایندگان پُرافتخار کاراته‌ی کشورمان بازپس گیرند.
 
اما وقتی با سید شهرام هروی به گفتگو می‌نشینیم و با او از سختی‌های میدانِ بزرگِ اتریش می‌گوییم، پاسخی می‌شنویم که هم قانع‌کننده است و هم مایه‌ی آرامش... هروی می‌گوید:
"برای تکرار افتخاراتِ آلمان، از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد. با تمام توان و با توکل بر قدرتِ لایزالِ الهی، ملی‌پوشان را برای درخشش در رقابتهای جهانی اتریش و دفاع از نام و اعتبارِ کاراته‌ی ایران آماده خواهیم ساخت و البته ایمان داریم که هر آنچه با خواست و مشیتِ الهی در تاتامی‌های اتریش برای کاراته‌ی کشورمان رقم بخورَد، جز خیر و مصلحت نخواهد بود که الخیر فی ما وقع...
این قانون زندگی است که برای دستیابی به هر موفقیتی، ابتدا باید با دقت پیرامونِ موضوعاتِ مربوطه مطالعه کنیم و سپس با شناختِ کافی از توانمندیها و ضعف‌ها، برای رسیدنِ به هدف، عالمانه و با تمام توان تلاش کنیم و در نهایت خدا را بواسطه‌ی هر آنچه حاصل شد، مورد حمد و ستایش قرار دهیم"  

 
محمد قدیمی/ ستارگان کاراته  
     
   1395/2/19 18:50

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار