نگرانی از شکست، دلیلِ موجهی برای خالی کردنِ میدان نیست؛

پناهی: عدم حضور در رقابتهای آسیایی به کاراته‌ی ایران لطمه می‌زند


نگرانی از شکست، دلیلِ موجهی برای خالی کردنِ میدان نیست؛

پناهی: عدمِ حضور در رقابتهای آسیایی به کاراته‌ی ایران لطمه می‌زند

رییسِ اسبقِ فدراسیون کاراته گفت: انتظار میرفت امیدهای کاراته‌ی ایران در پیکارهای قهرمانی آسیا شرکت کنند اما متاسفانه با تصمیمِ مسئولانِ فدراسیون، این اتفاق رخ نداد و حالا کاراته‌ی کشورمان باید ضررهای ناشی از این غیبت را تحمل کند.

سیدعباس احمدپناهی در گفتگوی اختصاصی با پایگاه اطلاع‌‍رسانی ستارگان کاراته؛ از غیبتِ کاراته‌کاهای کشورمان در رقابتهای قهرمانی آسیا (ژاپن) انتقاد کرد و گفت: ملی‌پوشانِ رده‌های سنی پایه بویژه امیدها، پشتوانه‌ی تیم ملی بزرگسالانند و فدراسیون باید با سرمایه‌گذاری بر روی این رده‌های سنی، آینده‌ی کاراته‌ی کشور را تضمین کند اما متاسفانه با تصمیمِ اخیرِ فدراسیون‌نشین‌ها، بخشی از آینده‌سازانِ کاراته‌ی ایران، فرصتِ حضور در رقابتهای آسیایی ژاپن را از دست دادند.

وی ادامه داد: متاسفانه انتظاراتِ اهالیِ کاراته از این رشته، بسیار بالاست به گونه‌ای که همه توقع دارند ملی‌پوشانِ کاراته‌ی کشورمان در هر عرصه‌ای که وارد میشوند، مدالها را درو و عناوینِ  قهرمانی را تصاحب کنند. همین توقعِ بالا سبب میشود برخی مواقع، مسئولان از اعزامِ ملی‌پوشان به مسابقاتی که احتمالِ کسبِ نتیجه در آن کمتر است، خودداری کنند. در واقع گهگاه مدیران ترجیح می‌دهند برای عبور از انتقاداتِ احتمالی، اصلا تیم را روانه‌ی میادینِ پرتنش و حساس نسازند و بدین ترتیب، چالش‌های احتمالیِ ناشی از کسبِ نتایجِ ضعیف را دور بزنند! این البته به اعتقادِ من، نمی‌تواند راهکاری صحیح و منطقی تلقی شود. به نظرم نگرانی از شکستِ احتمالی و پیامدهای آن، دلیلِ موجهی برای خالی کردنِ میدان نیست و مسئولان باید بیش از هر چیز، مصلحتِ ورزشِ کشور را در نظر بگیرند.

این کارشناسِ کاراته و استادِ دانشگاه با اشاره به پتانسیلِ بالای کاراته‌ی ایران در زمینه‌های فنی، افزود: در جایی از زبانِ یکی از مسئولین خواندم که امیدهای کاراته‌ی کشورمان از نظرِ فنی، شرایطِ مناسبی ندارند. این اظهارِ نظر هرگز زیبنده‌ی کاراته‌ی ایران با این همه جمعیت و پتانسیل نیست! اگر امیدهای کاراته‌ی ما فنی نیستند، مقصر ماییم که نتوانسته‌ایم با برنامه‌ریزیِ صحیح و اصولی، این پتانسیلِ عظیم و ظرفیتِ کم‌نظیر را به خوبی هدایت و رهبری کنیم تا شاهدِ شکوفاییِ استعدادهایشان باشیم. فدراسیون کاراته می‌بایست با برنامه‌ریزیِ دقیق و هدفمند، شرایطِ رشد و بالندگیِ این سرمایه‌های بی‌بدیلِ کاراته‌ی کشور را فراهم سازد و نباید با طرحِ بهانه‌های اینچنینی به دنبالِ توجیهِ ضعف‌ها باشیم.

رییس اسبقِ فدراسیون کاراته با تاکید بر اینکه عدمِ حضور در رقابتهای قهرمانیِ آسیا، قطعاً به کاراته‌ی ایران لطمه می‌زند؛ وجودِ مشکلات و محدودیت‌های اقتصادی را پذیرفت و آنرا جزو لاینفکِ نهادهای ورزشی خواند. او گفت: این موضوع را می‌پذیرم که فدراسیون کاراته با مشکلاتِ متعددِ اقتصادی، دست و پنجه نرم می‌کند و منابعِ مالیِ اختصاص یافته به این رشته، به هیچ وجه متناسب با نیازهای این بخش از ورزشِ کشور نیست. اما از مدیرانِ کاراته‌ی کشور هم انتظار میرود به گونه‌ای برنامه‌ریزی و تدبیر کنند که ورزشکاران لااقل برای اعزام به رقابتهای اصلی، دغدغه و مشکل نداشته باشند. زمانی که بنده مسئولِ فدراسیون و خدمتگزارِ کاراته‌ی کشور بودم، برای اعزام به مسابقاتِ آسیایی چین، با انواع و اقسامِ مشکلات از جمله محدودیتِ منابعِ مالی دست و پنجه نرم می‌کردیم. اما نهایتاً مشکلات به گونه‌ای مدیریت شد که ملی‌پوشان بتوانند با حضور در پیکارهای آسیایی، به مبارزه با حریفان پرداخته و برای کشورشان افتخار بیافرینند.

پناهی در پایان خاطرنشان کرد: مسئولانِ ورزشِ کشور به افتخارآفرینیِ کاراته‌کاها در بازیهای المپیک، چشم دوخته‌اند و انتظار دارند ملی‌پوشانِ کاراته‌ی ایران در این میدانِ بزرگ، خوش بدرخشند. این انتظار قطعا برآورده خواهد شد به شرطِ آنکه هزینه‌های فدراسیون کاراته هم از سویِ مسئولانِ ارشدِ ورزشِ کشور، به خوبی تأمین و پرداخت شود.

نویسنده: محمد قدیمی  
 
   1397/2/16 00:27

ویژه‌ها
پیشنهاد سردبیر
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار