توضیحات احسانی، صاحبان خِرد و اندیشه را قانع نمی‌سازد؛
کتیرایی: کمیته فنی جای تسویه‌حساب‌های شخصی نیست/ نگاه بسته و عملکرد ضعیف احسانی به کاراته‌ی کشور لطمه می‌زند

توضیحات احسانی، صاحبان خِرد و اندیشه را قانع نمی‌سازد؛

کتیرایی: کمیته فنی جای تسویه‌حساب‌های شخصی نیست/ نگاه بسته و عملکرد ضعیف احسانی به کاراته‌ی کشور لطمه می‌زند
 
پرافتخارترین قهرمان کاراته‌ی ایران در عرصه‌ی پیکارهای آسیایی، گفت: متاسفانه آقای احسانی اعضای کمیته‌ی فنی را بر اساس سلیقه و جهت‌گیری‌های شخصی گزینش می‌کند و برای دفاع از این رویه‌ی نادرست، دلایلی را ارائه می‌دهد که به هیچ وجه قابل‌قبول نیست.
 
علیرضا کتیرایی در گفتگوی اختصاصی با "پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته" با انتقاد از عملکرد علیرضا احسانی دبیر کمیته فنی فدراسیون در نحوه‌ی گزینش اعضای این کمیته، اظهار داشت: آقای احسانی بدون ارائه‌ی هیچ دلیل منطقی و صرفاً بر اساس سلیقه و جهت‌گیری شخصی، نام استاد غلامرضا دباغیان را از لیست اعضای کمیته‌ی فنی کنار گذاشت و برای توجیهِ این تصمیم نادرست، در یادداشتی که سرشار از خطاهای کوچک و بزرگ بود، هزار صغری و کبری را کنار هم چید تا بتواند حذف یکی از پُرافتخارترین مربیانِ سازنده و قهرمان‌پرور کاراته‌ی کشور را از لیست اعضای کمیته‌ی فنی، موجه جلوه دهد که البته این یادداشتِ سراسر اشتباه، هرگز نتوانست هیچ یک از صاحبان خِرد و اندیشه را قانع سازد.
 
دارنده‌ی دو مدال طلای بازیهای آسیایی، ادامه داد: متأسفم که برخی دوستان، کمیته‌ی فنی را جولانگاه تسویه‌حساب‌های شخصی خود قرار داده‌اند و هرگز به این مسئله توجه نمی‌کنند که تصمیماتِ نادرست و جهت‌دارِ آنها، کاراته کشور را از مسیر پیشرفت و تعالی منحرف ساخته و به ورطه‌ی نابودی می‌کشاند.
 
سرمربی اسبق تیم ملی کاراته با بیان این مطلب که "نگاه بسته و عملکرد ضعیف احسانی به کاراته‌ی کشور لطمه می‌زند" افزود: آقای احسانی اعضای کمیته فنی را به دو گروهِ حقیقی و حقوقی تقسیم کرده و می‌گوید نفرات حقوقی، افرادی همچون نماینده‌ی کادرفنی تیمهای ملی و یا رؤسای کمیته‌ها (کمیته‌ی داوران، آموزش و...) هستند که البته این نفرات تا زمانی در کمیته‌ی فنی حضور دارند که در کمیته‌های مذکور و یا کادرفنی تیمهای ملی مسئولیت داشته باشند و به محضِ خروج از کمیته‌ی مربوطه، خود به خود از کمیته‌ی فنی هم حذف خواهند شد. آقای احسانی با همین استدلال و با توسل به این بهانه که استاد دباغیان پیش‌تر به عنوان سرمربی تیم ملی در کمیته‌ی فنی حضور داشته، اکنون که وی سِمتی در کادرفنی تیمهای ملی ندارد، نام او را از لیست اعضای کمیته‌ی فنی هم حذف کرده است.
 
دارنده‌ی سه مدال طلا و یک نقره از رقابتهای قهرمانی آسیا با تأکید بر اینکه "کاراته‌ی کشور به ویژه در بُعد فنی، نیازمند بهره‌گیری از دانش و تجربیات غلامرضا دباغیان است" عنوان کرد: به نظرم آقای احسانی وقایع چندماه قبل را به کلی فراموش کرده و یا اینکه عمداً نمی‌خواهد واقعیت‌ها را به یاد آوَرَد! بد نیست به ایشان یادآوری کنم که استاد دباغیان در فروردین‌ماه سال 94 به عنوان عضو کمیته‌ی فنی منصوب شد و حال آنکه انتصابِ وی به عنوان سرمربی تیم ملی، به خردادماه سال 94 یعنی تقریبا دوماه بعد مربوط می‌شود. این بدان معناست که عضویتِ استاد دباغیان در کمیته‌ی فنی، هرگز با سرمربیگریِ او در تیم ملی مرتبط نبوده و حتی اگر بخواهیم همان استدلالِ ناقص و پُراشتباهِ دبیر کمیته فنی را ملاک قرار دهیم، باز هم به این نتیجه خواهیم رسید که استاد دباغیان از ابتدا به عنوان شخصیتِ حقیقی در جلساتِ کمیته‌ی فنی حضور داشته و این حضور می‌بایست همچنان ادامه می‌یافت. مضاف بر اینکه در حکم انتصابِ ایشان از عبارتِ "کارشناس کومیته" استفاده شده و نه نماینده کادرفنی! این یعنی تصمیمِ آقای احسانی در حذف نام استاد دباغیان از لیست اعضای کمیته‌ی فنی، منطبق بر هیچ منطقی نیست جز منطقِ کج‌سلیقه‌گی!
 
وی بیان کرد: استاد دباغیان حتی در اسفندماه سال 93 و پیش از تشکیل کمیته‌ فنی، جزو نفراتی بود که به جلسه‌ی بررسی چگونگی تشکیلِ این کمیته و تعیین اعضایِ آن دعوت شد و حالا برخی‌ها از عدم آگاهی سرپرستِ فدراسیون کاراته، سوء استفاده کرده و نام یکی از پُرافتخارترین مربیان تاریخ کاراته‌ی ایران را از لیست اعضای کمیته‌ی فنی حذف می‌کنند! واقعاً با کدام منطق دباغیان را از کمیته‌ی فنی کنار گذاشتند و با کدامین استدلال قادر به توجیهِ این اقدام غیرحرفه‌ای خواهند بود؟
 
قهرمان سوم کاراته‌ی جهان، اضافه کرد: در کاراته‌ی ایران، کارنامه‌ی افراد کاملا مشخص و گویاست و هیچ کس نمی‌تواند با کج‌سلیقه‌گی، موجباتِ حذفِ مفاخر کاراته‌ی کشور را فراهم آوَرَد. به نظرم آقای دباغیان به عنوان یکی از بزرگترین مفاخر کاراته‌ی کشور، هیچ نیازی به این سِمت‌ها ندارد و این ما هستیم که برای پیشرفتِ کاراته‌ی کشور، باید از دانش فنی و تجربیاتِ استاد دباغیان و امثالِ او به بهترین شکل استفاده کنیم که متاسفانه با تصمیماتِ نادرستِ برخی دوستان، این امکان در حال حاضر میسر نشده است. این دوستان باید بدانند که کمیته‌ی فنی جای تسویه‌حساب‌های شخصی نیست و ادامه‌ی این روند، قطعا خسارات جبران‌ناپذیری را به کاراته کشور وارد خواهد ساخت. واقعا کدام مربی را در کاراته‌ی ایران می‌توان نام بُرد که به اندازه‌ی نیمی از افتخاراتِ استاد دباغیان را در زمینه‌ی قهرمان‌پروری، در کارنامه‌ی خود به ثبت رسانده باشد؟ آنوقت آقایان به جای سود بُردن از دانش و مهارت‌های فنی این مربی بزرگ در راستای رشد و توسعه‌ی کاراته کشور، تمام توان خود را به کار می‌گیرند تا نام او را به هر طریقِ ممکن از بخش‌های مختلفِ کاراته کشور حذف کرده و جوانان این مرز و بوم را از دانشِ او محروم سازند! 
 
طلایی‌ترین مرد کاراته‌ی آسیا در بخش دیگری از گفتگو با ستارگان کاراته؛ به موضوعاتِ مطرح‌شده پیرامون اخلاق در کاراته پرداخت و گفت: در ماههای اخیر به کرّات پیرامون موضوع اخلاق و اخلاق‌گرایی در کاراته، سخنانی گفته و مطالبی نوشته شده است. گاه یکدیگر را به بی‌اخلاقی متهم کرده‌ایم و گاه مدعی شده‌ایم که اخلاق در کاراته، سیر نزولی را طی می‌کند اما اگر با نگاهی عمیق‌تر مسائل را بررسی کنیم، خواهیم دید که بسیاری از بی‌اخلاقی‌های امروز، ریشه در رفتار اشخاصی دارد که در سالهای گذشته در نقش الگو برای جامعه کاراته ظاهر شده‌اند و در موارد مختلف و از جمله مسائل سبکی، اخلاق را زیر پا گذاشته‌اند. همان افرادی که در مطبوعات، القاب و عناوین ناپسندی را به مربی و پیشکسوتِ خود نسبت دادند و حالا از احترام به پیشکسوت سخن می‌گویند! باید بپذیریم بی‌اخلاقی‌هایی که امروز در بخش‌هایی از جامعه‌ی کاراته مشاهده میشود، نتیجه‌ی رفتارِ دیروزِ همین آقایان است.
 
کتیرایی در پایان، فرا رسیدن سال نو را پیشاپیش به عموم هموطنان و بویژه اهالی کاراته تبریک گفت و افزود: امیدوارم امسال بهار طبیعت با بهار دل‌ها و همینطور بهار کاراته همراه شود و إن‌شاءالله با شستنِ دلها از آتش حسد، کینه و سایر صفات رذیله، اتحاد و همبستگی را به جامعه کاراته بازگردانیم تا شاهدِ پیشرفتِ روزافزونِ این هنر رزمی جذاب و انسان‌ساز در جای جایِ ایران اسلامی باشیم و به نمایش غرورآفرینِ فرزندانِ این مرز پُرگوهر در میادین معتبر بین‌المللی، افتخار کنیم.

محمد قدیمی/ ستارگان کاراته

**************

به کانال رسمی گروه خبری ستارگان کاراته در تلگرام بپیوندید تا همه روزه از مهمترین اخبار و رویدادهای کاراته ایران و جهان آگاه شوید


                                  

 
   1394/12/28 00:47

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار