فرخناز ارباب: درخشش کاتای بانوان دور از دسترس نیست

 
فرخناز ارباب: درخشش کاتای بانوان دور از دسترس نیست

فرخناز ارباب که بی شک نامش را باید در صدر  مربیان قهرمان پرور نوشت، تاکنون ستاره های پر شماری در کاراته بانوان معرفی نموده، قهرمانانی همچون حمیده عباسعلی، نازنین و دلارام دوستی، سمانه خوشقدم، ندا حیدری، شهناز میرحیدری، پریسا وفایی و... در کومیته و پریسا گودرزی، الناز تقی پور، نجمه قاضی زاده، شادی جعفری زاده، مائده نصیری پی، مهری یزدانی ، مهسا افسانه و.... در کاتا اکنون به عنوان سرمربی کاتا در آستانه اعزام به رقابتهای جهانی از وضعیت کاتا بانوان می گوید.


 فرخناز ارباب در گفتگوی اختصاصی با  "پایگاه اطلاع رسانی ستارگان کاراته" در خصوص آمادگی کاتاروهای اعزامی به رقابت های جهانی گفت: خوشبختانه کاتاروهای ملی پوش کشورمان علیرغم محدودیت های موجود از آمادگی مطلوبی برخورد هستند و آخرین مرحله اردو جهت اعزام به رقابت های جهانی را پشت سر می گذارند.

سرمربی تیم ملی کاتای کشورمان در خصوص پیش بینی اش از نتایج کاتاروها در رقابت های جهانی، اظهار داشت: یقینا در رقابت های جهانی پیش بینی نتایج امکان پذیر نیست چرا که علاوه بر حضور نام آوران کاتا، هم در بخش انفرادی و هم تیمی سایر کشورها نیز با برنامه ریزی که انجام دادند، پیشرفت قابل توجه ای کردند و همین امر موجب خواهد شد نتوانم در خصوص نتایج و کسب مدال اظهار نظر نمایم اما با توجه به میزان آمادگی و همچنین انگیزه ملی پوشان کاتای کشور این قول را خواهم داد که تمامی سعی و تلاش خود را بکار خواهند بست تا بهترین عملکرد خود را به نمایش بگذارند.

ارباب که در اولین حضور کاتای بانوان در رقابت های جهانی موفق شد با تیم کاتا مدال برنز جهانی را در سال ۲۰۱۴ برای کاراته کشور به ارمغان بیاورد در خصوص پیشرفت کاتا در رقابت های لیگ جهانی کاراته وان ترکیه و آلمان در سال جاری گفت: یکی از مهمترین عامل موفقیت کشورهای مطرح در کاتا همین حضور در رقابت های معتبری همچون کاراته وان ها می باشد کافی است نگاهی به تیم های مطرح جهان انداخت تا متوجه شوید اکثر آنها در سال در بیش از ۴ یا ۵ رقابت معتبر که با حضور داوران جهانی برگزار می گردد، حضور می یابند که این امر نه تنها باعث خواهد شد از لحاظ فنی پیشرفت قابل توجه ای داشته باشند که حتی در نگاه داوران نیز شناخته تر باشند امری که در شرایط اجرای نزدیک نسبت به سایر رقبا، برایشان امتیاز محسوب خواهد شد.

سرمربی کاتای کشور در خصوص فاطمه صادقی کاتاروی بخش انفرادی تیم ملی بانوان، گفت: صادقی بی شک یکی از استعدادهای خوب کاتا کشور است که توانسته تحت هدایت مربی اش فاطمه بغلانی پور افتخارات بسیاری را در رده های نوجوانان، جوانان و امید کسب کند وی اکنون نخستین حضورش را در رده بزرگسالان تجربه می کند و با توجه به میزان آمادگی اش و انگیزه بسیاری که دارد امیدوارم نتیجه بسیار خوبی را در رقابت های جهان رقم زند وی اکنون در ابتدای راه قرار دارد و با کسب تجربه می تواند نتایج درخشانی رقم زند.

وی در خصوص کاتای تیمی بانوان نیز اظهار داشت: الناز تقی پور، نجمه قاضی زاده و شادی جعفری زاده نیز نخستین حضور خود را در قالب یک تیم در رقابت های جهانی تجربه خواهند کرد و امیدوارم با توجه به تمریناتی که پشت سر گذاشتن و همچنین حضور در کاراته وان ترکیه و آلمان که با تقبل هزینه ها توسط اسپانسر انجام پذیرفت و البته   انگیزه ای که برای حضور در این رقابت ها دارند، شاهد نتایج خوبی باشیم، ضمن آنکه اطمینان دارم این تیم با کسب تجربه می تواند در سال های آتی نتایج درخشانی را رقم زند.

ارباب که در بخش کاتا نیز در طی سالهای گذشته شاگردان بسیاری را پرورش داده است در پاسخ به اینکه برای کاتای بانوان ایران شانسی در المپیک متصور است یا خیر، گفت: یقینا کاتای ایران می تواند یکی از قطب های مطرح کاتا جهان باشد اما این امر مستلزم برنامه ریزی درست و هزینه می باشد، اگر بتوانیم شرایطی فراهم کنیم که کاتا بانوان نیز چه در بخش انفرادی و یا تیمی در رقابت های متعدد خصوصا کاراته وان حضور یابند و از طرفی امکان حضور مربیان مطرح را در استاژهای بین المللی کاتا فراهم نماییم و سپس از دانش آنها جهت ارتقا سطح فنی مربیان سراسر کشور بهره جوییم در همین فرصت باقیمانده تا المپیک نیز می توانیم کسب سهمیه نماییم.

وی در خصوص دلایل عدم حضور مدرس کاتا برای بانوان در کلاس دانش افزایی، اذعان داشت: اطلاعی از نحوه برگزاری کلاس های مذکور ندارم اما با توجه به تجربیاتم خصوصا در بخش کاتا  حضور مدرس اختصاصی برای پیشرفت و ارتقا کاتای کشور را ضروری می دانم و انشاا... پس از رقابت های جهانی در این خصوص با مسئولان فدراسیون کاراته گفتگو خواهم نمود.

پیشکسوت کاراته ایران در خصوص فعالیتهایش در بخش آموزش و قهرمان پروری، گفت:  متاسفانه ابتدا برای تاسیس آکادمیم که بدون کمک و تنها با هزینه شخصی صورت گرفت و سپس تصادفی که داشتم مدتی تنها تعلیم شاگردان محدودی را بعهده گرفتم اما با توجه به اعتقادی که دارم هرگز شاگردان اساتید دیگر را نمی پذیرم و تنها از کمربند سفید آموزش را آغاز می کنم و لذا این امر مستلزم زمان بیشتری است و به زودی نسل جدیدی از شاگردانم را در عرصه قهرمانی خواهید دید.

ارباب در پایان با قدردانی از مسئولان کاراته کشور، یاد آور شد برای درخشش کاتا بانوان نیاز به حمایت و توجه بیشتری است و اگر می خواهیم در کاتا پیشرفت کنیم باید برنامه ریزی کنیم تا بتوانیم از پایه و بنیادی شاهد پیشرفت های قابل ملاحظه باشیم و این امر بدون تخصیص بودجه عملا امکان پذیر نخواهد بود.

لاله خالق
سردبیر پایگاه اطلاع رسانی ستارگان کاراته

 
   1397/8/14 15:30

خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار