کاراته قهرمانی جهان - مادرید؛

کاراته و طلای ۲۴ عیار کومیته تیمی/ آیا ایران شگفتی‌ساز می‌شود؟


کاراته قهرمانی جهان - مادرید؛

کاراته و طلای ۲۴ عیار کومیته تیمی/ آیا ایران شگفتی‌ساز می‌شود؟

تیم ملی کاراته ایران در بخش کومیته تیمی که تاکنون دوبار قهرمان جهان شده است در بیست و چهارمین دوره به دنبال سومین قهرمانی و خلق یک شگفتی دیگر است.


به گزارش "پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته" و به نقل از خبرنگار مهر، رقابتهای کومیته تیمی در بیست و چهارمین دوره رقابتهای قهرمانی جهان فردا پنجشنبه در بخش مردان برگزار می شود. تیم ملی ایران به عنوان مدافع عنوان قهرمانی در قسمت پائین جدول دور نخست استراحت دارد و سپس با برنده رومانی و ارمنستان پیکار می کند و در ادامه به مصاف یکی از کشورهای سنگال، استرالیا یا پرتغال می رود.

در قسمت بالایی این گروه نیز آمریکا، اردن، روسیه، صربستان، کویت و اسلواکی حضور دارند. در کومیته تیمی ۶۰ تیم در این دوره از مسابقات حاضر هستند که تنها ۹ کشور از سال ۱۹۷۰ تا سال ۲۰۱۶ و طی بیست و سه دوره ای که رقابتهای کاراته قهرمانی جهان برگزار شده، موفق به ایستادن روی سکوی قهرمانی شده اند.

ژاپن، کشوری که از آن به عنوان خاستگاه کاراته جهان یاد می شود، بجز دوره اول که بی رقیب طلای مبارزات تیمی را از آن خود کرد، هرگز نتوانست طلای ۴۸ سال پیش خود را تکرار کند.

مصر به رغم پیشرفت برق آسایش در سالهای اخیر، چهار بار متوالی (از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲) بر سکوی سوم کومیته تیمی جهان ایستاد اما مردانش هیچگاه نتوانستند به فینال راه یابند و طعم طلا را بچشند. ایتالیا و آلمان و آذربایجان با وجود برخورداری از بازیکنان زبده، تاکنون تجربه ایستادن بر سکوی اول کومیته تیمی جهان را بدست نیاورند.

در کاراته، طلای کومیته تیمی برای هر تیم و هر کشوری می تواند میزان پیشرفت باشد؛ میزان یکدستی، انسجام و کامل بودن و وابسته نبودن به تک ستاره ها.

در این میان فرانسه با هفت قهرمانی در سالهای ۱۹۷۷، ۱۹۹۴، ۱۹۹۶، ۱۹۹۸، ۲۰۰۰، ۲۰۰۴ و ۲۰۱۲ را باید موفق ترین تیم در کاراته جهان دانست، کشوری که در تمامی این سالها به عنوان قدرت برتر مورد توجه قرار داشته و دارد.

اسپانیا میزبان جام بیست و چهارم جهان نیز با پنج قهرمانی در سالهای ۱۹۸۲، ۱۹۸۶، ۱۹۹۲، ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ در جای دوم برترین های کومیته تیم جهان قرار دارد. کاراته انگلیس با وجود اینکه دیگر درخشش دهه هشتاد و نود میلادی را ندارد، اما همچنان با چهار قهرمانی در سالهای ۱۹۷۵، ۱۹۸۰، ۱۹۸۸ و ۱۹۹۰ در بالای جدول برترین های کومیته تیمی جهان قرار دارد.

تیم ملی ایران در سالهای ۱۹۹۷، ۲۰۰۲ و ۲۰۱۲ اگرچه سه بار بر سکوی سوم جهان ایستاد، اما با دو قهرمانی متوالی در سالهای ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶  خود را به عنوان قدرتمندترین تیم جهان مطرح و معرفی کرد.

بجز ژاپن، تیم های اسکاتلند، هلند، صربستان و ترکیه یکبار از سکوی اول کومیته تیمی جهان بالا رفتند تا طلایه داران کاراته در این بخش ( ۹ تیم) عدد یک رقمی باشد.

باید صبر کرد و دید که فردا در تاتامی پهن شده در سالن «ویزینک» شهر مادرید همای سعادت روی شانه های بازیکنان کدام می نشیند. آیا ملی پوشان شایسته و قدرتمند کاراته ایران خواهند توانست برای سومین بار متوالی طلای ۲۴ عیار کومیته تیمی را از آن خود کنند و شگفتی خلق کنند.

این دوره از مسابقات با حضور ۱۱۱۷ کاراته کا از ۱۴۰ کشور آغاز شده و تا روز یکشنبه ۲۰ آبان ماه ادامه خواهد داشت.   1397/8/16 15:58

خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار