نتایج رقابتهای ارومیه، زنگ‌های خطر را به صدا در آورد؛
رهنما: پای منافع ملی در میان باشد با احدی تعارف ندارم/ تیم ملی نتیجه نگیرد، همه متضرر می‌شویم

نتایج رقابتهای ارومیه، زنگ‌های خطر را به صدا در آورد؛

رهنما: پای منافع ملی در میان باشد با احدی تعارف ندارم/ تیم ملی نتیجه نگیرد، همه متضرر می‌شویم
 
عضو کمیته‌ی فنی فدراسیون کاراته با انتقاد از نتایجِ کسب‌شده توسط ملی‌پوشان در رقابتهای جام وحدت و دوستی، گفت: در حالِ حاضر بهترین و نزدیک‌ترین دوستانم سکان هدایت تیم ملی را در دست دارند اما وقتی پای منافع ملی در میان باشد با احدی تعارف ندارم! ملی‌پوشان در تاتامی‌های ارومیه عملکردِ مناسبی نداشتند و حالا کادرفنی باید پاسخگوی نتایجِ حاصل باشد.
 
مسعود رهنما در گفتگوی اختصاصی با پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته؛ نتایجِ ضعیفِ تیم ملی را در رقابتهای بین‌المللی ارومیه، برای کاراته‌ی کشورمان غیرقابلِ قبول خواند و گفت: برترین و پرتوان‌ترین مردانِ کاراته‌ی ایران در قالبِ تیم ملی بزرگسالان راهی رقابتهای بین‌المللی جام وحدت و دوستی شدند اما عملکردِ ملی‌پوشان بویژه نتایج حاصل برای نفراتِ اصلی، به هیچ وجه قابلِ قبول نبود. این نفرات آنقدر توانمند و باتجربه‌اند که اگر با شیوه‌های صحیح و علمی تحتِ آموزش و تمرین قرار گیرند، قادر به کسب بهترین نتایج در بزرگترین میادین بین‌المللی خواهند بود؛ پس اگر مشاهده می‌کنیم که نتایجِ حاصل در رقابتهای ارومیه، ضعیف و غیرقابلِ قبول بوده است، علتش تنها و تنها به شیوه‌های نادرستِ تمرینی و روش‌های غیراصولی برای آماده‌سازی ملی‌پوشان باز می‌گردد.
 
وی افزود: من در این خصوص با سرپرست محترم فدراسیون و همینطور شهاب سلطانی (مشاور فنی تیم ملی) صحبت کردم و برای این دو بزرگوار توضیح دادم که نتایج رقابتهای بین‌المللی ارومیه، زنگ‌های خطر را برای کاراته‌ی ایران به صدا در آورده است. از سرپرست محترم فدراسیون درخواست تشکیل جلسه‌ی اضطراریِ کمیته‌ی فنی را دارم تا با کمک و همفکریِ بزرگانِ حاضر در این کمیته، نتایج ملی‌پوشان را در رقابتهای جام وحدت و دوستیِ ارومیه مورد بررسی قرار داده و راهکاری اساسی برای برون‌رفت از وضعیتِ نامناسبِ کنونی بیابیم. به نظرم مربیان تیم ملی باید در جلسه‌ی کمیته‌ی فنی حضور یافته و در خصوصِ نتایجِ ملی‌پوشان و برنامه‌های تمرینیِ آنها در ماههای سپری شده و همینطور ماههای پیشِ رو، توضیح دهند.
 
مدیرکل ورزش و جوانان استان گیلان و عضو تأثیرگذار کمیته‌ی فنی فدراسیون کاراته، با بیانِ اینکه "شرایط و امکاناتِ فعلیِ تیمهای ملی، بسیار ایده‌آل و مناسب‌تر از سالهای قبل است" عنوان کرد: تقریبا تمامی بازیکنانِ مطرح و سرشناسِ تیم ملی و نیز اعضای کادرفنی، در مصاحبه‌های پرتعدادِ خود به این حقیقت اعتراف کرده‌اند که با تلاش‌های سیدحسن طباطبایی سرپرستِ فدراسیون کاراته، امسال از امکاناتِ ایده‌آل و رفاهیاتِ قابلِ قبول برخوردار شده‌اند. در چنین شرایطی ما هم از آنها انتظار داریم که عملکردی بسیار درخشان‌تر از قبل داشته باشند و با توانی مضاعف از نام و اعتبار کاراته‌ی ایران در میادین بین‌المللی دفاع کنند. این به هیچ وجه قابلِ قبول نیست که امکاناتِ تیم ملی افزایش یابد اما نتایجِ ملی‌پوشان در رقابتهای بین‌المللی، کمرنگ و کمرنگ‌تر شود.
 
وی ادامه داد: حقیقت این است که امکانات و تدارکاتِ مناسب، تنها بخشی از نیازهای تیم ملی است اما بخشِ اعظمِ آن، به نیرویِ انسانی و برنامه‌ریزیِ مناسب بازمیگردد. به این تجربه‌ی تاریخی توجه داشته باشید که ما پیش از رقابتهای جهانی ژاپن، بهترین و پرهزینه‌ترین تدارکات را برای ملی‌پوشان انجام دادیم و از نظر سخت‌افزاری، هرآنچه موردِ نیاز بود برایشان فراهم ساختیم اما نتیجه چه شد؟ همانطور که می‌دانیم، نتایج رقابتهای جهانی ژاپن به هیچ وجه قابلِ قبول نبود. در مقابل، نتایج کاراته کشورمان در پیکارهای جهانی فنلاند را در نظر بگیرید. کاراته‌ی ایران با امکانات و تدارکاتی بسیار ضعیف‌تر از ژاپن، بهترین نتیجه‌ی تاریخ رقابتهای جهانی را در فنلاند رقم زد. همین یک مثال به خوبی ثابت می‌کند که نقشِ نیروی انسانیِ مؤثر و برنامه‌ریزیِ اصولی برای کسبِ نتایجِ درخشان در میادین بین‌المللی، به مراتب پررنگ‌تر از امکانات و تدارکاتِ پرهزینه است. البته باز هم تاکید می‌کنم که امکانات و تدارکاتِ مناسب نیز یکی از فاکتورهایی است که مسیرِ رسیدن به هدف را هموارتر میسازد اما به شرطِ آنکه این امکانات را با برنامه‌ریزیِ صحیح و اصولی تلفیق کنیم.
 
سرمربی اسبق تیمهای ملی کاراته در بخش دیگری از این گفتگو، به وضعیتِ تیمهای پایه اشاره کرد و گفت: اگر می‌خواهیم پیشرفتی در کاراته‌ی کشور حاصل شود و ملی‌پوشان به بهترین شکل مراحلِ مختلفِ آماده‌سازی را طی کنند، سرمربیان تیمهای ملی پایه نیز همانند بزرگسالان، باید برنامه‌های تمرینیِ خود و هر آنچه را برای آماده‌سازی ملی‌پوشان مدنظر دارند (از قبیل حضور در رقابتهای تدارکاتی) در جلساتِ کمیته‌ی فنی بازگو کنند و در این خصوص به بحث و تبادلِ نظر بپردازند. ارائه‌ی برنامه در جلساتِ کمیته‌ی فنی، مزایای فراوانی دارد که یکی از آنها، تلاشِ مربیان تیم ملی برای تهیه و ارائه‌ی بهترین و اصولی‌ترین برنامه است. ضمن اینکه بحث و تبادلِ نظر در جلساتِ این کمیته، می‌تواند به رفعِ برخی نواقص و تقویتِ نقاطِ قوت منتهی شود و اینها همه در نهایت به پیشرفتِ کاراته‌ی کشور بویژه در ابعاد فنی می‌انجامد. فراموش نکنیم که اگر تیمهای ملی در میادین بین‌المللی نتیجه نگیرند، همه متضرر خواهیم شد و این زیان یقیناً اقشار و لایه‌های مختلفِ کاراته‌ی کشور را در بر خواهد گرفت.
 
این کارشناس کاراته و دانشجوی مقطعِ دکترای رشته‌ی فیزیولوژی ورزشی، با بیان اینکه "میانگین نتایجِ کاراته‌ی ایران در میادین بین‌المللی و در رده‌های سنی مختلف، کاملا مشخص است" اظهار داشت: هر فردی که مسئولیتِ تیمهای ملی را می‌پذیرد باید تلاش کند تا یک قدم از میانگین جلوتر برود، اگر چنین کرد، می‌تواند به فعالیتِ خود در راس کادرفنی تیمهای ملی ادامه دهد و اگر نتوانست حرکتِ رو به جلو داشته باشد، باید فرصت را در اختیارِ سایرین قرار دهد. کاراته اکنون یک ورزشِ المپیکی است لذا باید با نگاهِ کاملا حرفه‌ای به بخش‌های مختلفِ آن و بویژه تیمهای ملی بنگریم.

***

(تذکر ستارگان کاراته: استفاده از واژه‌ی "میانگین نتایج" که بار معناییِ بسیار دقیق، علمی و حساب‌شده‌ای دارد، سالها قبل و برای نخستین بار توسط مسعود رهنما به ادبیاتِ کاراته‌ی کشور اضافه شد. مقایسه‌ی نتایجِ هر دوره از رقابتهای جهانی یا آسیایی با میانگینِ نتایجِ کسب‌شده در آن میدان در دوره‌های قبل (به جای مقایسه با بهترین و یا ضعیف‌ترین نتیجه‌ی کسب‌شده) می‌تواند دستاوردهایی بسیار دقیق‌تر و علمی‌تر را برای مدیرانِ ورزشی به همراه داشته باشد)

*** 
 
رهنما ادامه داد: برخی دوستان مدعی‌اند که علمِ مربیگریِ آنها، برتر و بالاتر از سایرین است اما من معتقدم تنها نتایج و عملکردِ ماست که میزان توانایی‌هایمان را آشکار می‌سازد. در گذشته مربیانی بودند که شکست‌هایشان را به امکاناتِ نامطلوب و تدارکاتِ نامناسب ربط می‌دادند که البته این موضوع به هیچ وجه پذیرفتنی نیست. هر فردی که می‌خواهد مسئولیتِ مربیگری تیمهای ملی را بر عهده بگیرد، باید با توجه به محدودیت‌های موجود (از نظرِ امکانات و تدارکات) این مسئولیت را بپذیرد. اگر یقین دارد که با توجه به تمامیِ محدودیت‌ها، قادر است کاراته‌ی کشور را یک گام به جلو ببرد، این مسئولیت را بپذیرد و اگر این توانایی را در خود نمی‌بیند، از پذیرشِ مسئولیت هدایت تیمهای ملی خودداری کند. این منطقی‌ترین و خردمندانه‌ترین رفتاری است که یک مربی می‌تواند داشته باشد. اما اگر سکان هدایتِ تیمهای ملی را در دست گرفت، دیگر هیچ عذر و بهانه‌ای از او پذیرفته نخواهد شد. باید با تمام محرومیت‌ها و محدودیت‌ها بسازد و گامهایش را در مسیر فتح قله‌های افتخار برای ایران عزیزِ اسلامی، محکم و استوار بردارد. این را فراموش نکنیم که سیاستِ "تمرین در جهنم و مسابقه در بهشت" گاه نتایجی را پدید می‌آورد که ستایش و تعظیمِ جهانیان را به همراه دارد و این حقیقتی است که بارها و بارها در بزرگترین و معتبرترین میادین ورزشی جهان، به اثبات رسیده است.
 
سرمربی اسبق تیمهای ملی کاراته در ادامه به برگزاریِ رقابتهای بین‌المللی جام وحدت و دوستی در ارومیه اشاره کرد و گفت: این پیکارها؛ باشکوه‌ترین، بزرگترین و منسجم‌ترین مسابقاتِ بین‌المللی کاراته است که در ایران برگزار میشود. باید از جواد سلیمی (رییس هیئت کاراته استان آذربایجان غربی) تشکر کنیم که با برگزاری این رقابتها و دعوت از چهره‌های سرشناس کاراته‌ی جهان، موجب ارتقای جایگاه کاراته‌ی ایران در میان سایر کشورها میشود. ضمنِ اینکه برگزاری این پیکارها، ملی‌پوشان کاراته کشورمان را در حساس‌ترین و سرنوشت‌سازترین مقطعِ زمانی، به بهترین و شایسته‌ترین شکل موردِ آزمون قرار داد و نقاط ضعف و قوتِ آنها را به مسئولین فدراسیون و مربیان تیم ملی گوشزد کرد. برگزاری پیکارهای بین‌المللی ارومیه در این مقطعِ زمانی، بزرگ‌ترین کمک به تیمهای ملی بود که اثراتِ مثبتِ آن را إن‌شاءالله با درایتِ اعضای کادرفنی، در رقابتهای جهانی اتریش مشاهده خواهیم کرد.
 
رهنما گفتگوی خود را با "ستارگان کاراته" با بیان این جملات خطاب به این پایگاه خبری به پایان بُرد: ستارگان کاراته تنها پایگاه خبری-تحلیلی است که اخبار و رویدادهای کاراته را به شکلِ دقیق و موشکافانه موردِ نقد و بررسی قرار می‌دهد. همواره و حتی در زمانی که رهنما را نقد می‌کنید، عنوان کرده‌ام که وجودِ چنین سایتی برای کاراته، ضروری و منشأ برکات است. بسیاری از نقدها و تحلیل‌های "ستارگان کاراته" را قبول دارم و بسیاری دیگر را هرگز نمی‌پذیرم. اما به نظرم همین که این نقدها و تحلیل‌ها مطرح میشود، صرفِ نظر از اینکه صحیح باشد یا نباشد، برای جامعه‌ی کاراته سرمنشأ خیر و برکت است. من معتقدم هیچگاه نباید از نقد و نگاهِ انتقادی هراسید و یا از آن بیزار بود چرا که بر هر نقدی، دو حالت متصور است. یا آن نقد، قابلِ قبول و منطقی است که در این صورت باید آن را بپذیریم و در مسیر اصلاحِ نادرستی‌ها گام برداریم و یا اینکه غیرمنطقی و نادرست است که در اینصورت آن را با ارائه‌ی برهان و به شکلی مستدل رد خواهیم کرد و البته همین پاسخِ مستدل نیز، یقینا به رشدِ اندیشه‌ها در جامعه‌ی کاراته کمک می‌کند. بنابراین هر نقدی، چه صحیح باشد و چه ناصحیح (به شرطِ آنکه مغرضانه و با قصدِ تخریب مطرح نشده باشد) در نهایت برای جامعه و مسئولان، مفید واقع خواهد شد.
 
محمد قدیمی/ ستارگان کاراته

 
   1395/6/7 18:50

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار