مسیر قهرمانی برای یارانِ هروی، هموارتر شد؛
غیبت ستارگان کاراته‌ی ژاپن در تاتامی‌های قزاقستان

مسیر قهرمانی برای یارانِ هروی، هموارتر شد؛

غیبتِ ستارگان کاراته‌ی ژاپن در تاتامی‌های قزاقستان
 
پیکارهای کاراته قهرمانی آسیا تا ساعاتی دیگر به میزبانی قزاقستان آغاز خواهد شد و این در حالیست که این بار و به خاطرِ غیبتِ ستارگانِ بزرگسالِ کاراته‌ی ژاپن، مردانِ کاراته‌ی کشورمان از سوی کارشناسان و چهره‌های برجسته‌ی این هنرِ رزمی، به عنوانِ بختِ مسلّم و شانسِ اصلیِ کسب عنوانِ قهرمانی شناخته می‌شوند.
 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته؛ آراگا و کاگاوا که در حالِ حاضر، از مطرح‌ترین و کلیدی‌ترین قهرمانانِ کاراته‌ی ژاپن به شمار می‌آیند، به خاطرِ شرکت در بازیهای جهانی لهستان که به فاصله‌ی اندکی پس از رقابتهای قهرمانی آسیا برگزار خواهد شد، ترجیح دادند از حضور در پیکارهای آسیایی انصراف داده و تمام توان و انرژی خود را بر روی مسابقاتی با سطحِ فنیِ بالاتر (بازیهای جهانی لهستان) متمرکز سازند.

 
بدون شک، آراگا و کاگاوا به ترتیب در اوزانِ منها و مثبتِ 84 کیلوگرم، در سالهای اخیر مهمترین و کلیدی‌ترین چهره‌های کاراته‌ی ژاپن بوده‌اند که همواره در نتیجه‌گیریِ این کشور در میادین بین‌المللی، مهمترین و تاثیرگذارترین نقش را ایفا کرده‌اند. این دو بازیکن علاوه بر اینکه در بخشِ انفرادی، اغلب برای کاراته‌ی ژاپن، خوش درخشیده و افتخار می‌آفرینند، در کومیته‌ی تیمی نیز از برترین و امتیازآورترین بازیکنانِ تیمِ ژاپن محسوب شده و کاراته‌ی کشورشان را در این بخش هم به بهترین شکل یاری می‌دهند.
 
در شناختِ اهمیتِ جایگاهِ این دو قهرمانِ ژاپنی، همین بس که بدانیم کاراته‌ی این کشور دو سال قبل و در رقابتهای آسیایی، با دو مدالِ طلایِ انفرادیِ کاگاوا و آراگا و همینطور مدالِ طلای کومیته‌ی تیمی (که آن هم به خاطرِ درخششِ این دو قهرمان حاصل شد) بر سکوی نخستِ قاره‌ی کهن ایستاد. ژاپنی‌ها دو سال پیش و در شرایطی که میزبانِ پیکارهای قهرمانی آسیا بودند، با سه مدالِ طلایی که از این طریق بدست آوردند، عنوانِ قهرمانیِ کومیته‌ی مردان را جشن گرفتند و این در حالیست که در هر سه مدالِ طلایِ ژاپن، دو بازیکنِ مذکور (آراگا و کاگاوا) بصورتِ کاملاً مشخص و غیرقابلِ انکار، نقش‌آفرین بودند.
 
در آن زمان تمامیِ کارشناسانِ کاراته‌ی کشور، متفق‌القول بر این باور بودند که اگر در آسیا کاراته‌کاهایی وجود داشته باشند که قادر به شکستِ دو نماینده‌ی کشورمان در اوزانِ منها و مثبتِ 84 کیلوگرم (پورشیب و گنج‌زاده) باشند، آن کاراته‌کاها افرادی جز آراگا و کاگاوا نخواهند بود. البته همین اتفاق هم رخ داد و هر دو نماینده‌ی کشورمان در رقابتهای آسیایی ژاپن، مغلوبِ آراگا و کاگاوا شدند. پورشیب و گنج‌زاده علاوه بر اینکه در کومیته‌ی انفرادی، نتیجه را به این دو قهرمانِ ژاپنی واگذار کرده و از رسیدن به مدالِ طلا بازماندند، در بخش کومیته‌ی تیمی و در فینالِ رقابت‌ها هم دقیقا برابرِ همین دو رقیبِ دیرین قرار گرفته و باز هم بازنده از میدان خارج شدند تا کاراته‌ی ایران علاوه بر از دست دادنِ مدالهای طلایِ انفرادیِ این دو وزن، طلای کومیته‌ی تیمی را هم تقدیم ژاپنی‌ها کرده باشد.
 
دو قهرمانِ کاراته‌ی کشورمان تاکنون، تقریبا در تمامیِ مسابقات، مغلوبِ همین دو کاراته‌کای ژاپنی شده‌اند. مثلا سجاد جز در رقابتهای آسیایی امارات که با خوش‌شانسی از سد کاگاوا عبور کرد، در سایرِ موارد، همواره در برابرِ این بازیکن، مغلوب از تاتامی خارج شده است. در پیکارهای آسیایی امارات هم گنج‌زاده در حالی که 7 امتیاز از کاگاوا عقب بود، نهایتا با اختلافِ تنها یک امتیاز، این حریف را شکست داد. پس از آن سجاد در هر میدانی در برابرِ این بازیکن قرار گرفت، شکست‌خورده از تاتامی خارج شد. گنج‌زاده حتی در رقابتهای جهانی اتریش هم شانس آورد که کاگاوا قبل از رویارویی با او، در برابر نماینده‌ی اکوادور هانسوکو و از دورِ رقابتها حذف شد. سجاد اما در همان مسابقات و در حالی که قهرمانِ جهان شده بود، در بخشِ کومیته‌ی تیمی مجبور شد مقابلِ کاگاوا به میدان برود و جالب اینکه باز هم در برابرِ این قهرمانِ ژاپنی، تن به شکست داد!
 
حالا اما ژاپنی‌ها ترجیح داده‌اند که ستارگان کاراته‌ی خود را روانه‌ی بازیهای جهانی لهستان ساخته و به جای آنها، از بازیکنانی در تاتامی‌های قزاقستان استفاده کنند که تا کنون، هیچ عنوانی در بخش بزرگسالان کسب نکرده‌اند. طبیعی است که در چنین شرایطی، گنج‌زاده اگر حتی نیمی از خودِ واقعی‌اش هم باشد، به راحتی صاحبِ مدال طلا خواهد شد و لذا از همین حالا، می‌توان سکویِ نخستِ وزنِ مثبتِ 84 کیلوگرم را متعلق به کاراته‌ی ایران دانست.
 
در وزنِ منهای 84 کیلوگرم هم شرایط مشابهِ همان چیزی است که برای سنگین‌وزن‌ها نقل شد. در این وزن سالها ذبیح‌الله پورشیب به نمایندگی از کاراته‌ی کشورمان به میدان می‌رفت و کارشناسان در سالهای اخیر برای این قهرمان در رقابتهای آسیایی، حریفی جز آراگا را خطرناک نمی‌دانستند. در واقع ذبیح در رقابتهای آسیایی، در برابرِ هر بازیکنی جز آراگا به میدان می‌رفت، خیالِ همه‌ی ایرانی‌ها راحت بود که پیروزِ میدان، قطعا قهرمانِ ایرانی خواهد بود. در این دوره هم که آراگا غایبِ بزرگ و سرشناسِ وزنِ منهای 84 کیلوگرم است، اگر پورشیب در این وزن به میدان میرفت، قطعا با مدالِ طلا به میهن بازمی‌گشت مگر اینکه حادثه‌ای عجیب، مانعِ وقوعِ این امرِ مسلّم می‌شد.
 
اما شهرام هروی سرمربی تیم ملی کاراته‌ی کشورمان ترجیح داد که به جای پورشیب، از مهدی خدابخشی (جوانِ آینده‌دارِ کاراته‌ی ایران) استفاده کند و ما هم موظفیم به تصمیمِ سرمربی احترام بگذاریم. به هر حال اعضای کادر فنی، آشنایی بیشتری با بازیکنان دارند. کارشناسان معتقدند حضورِ کاپیتان پورشیب در این رقابتها، می‌توانست یک مدالِ طلایِ مسلّم را برای کاراته‌ی کشورمان به ارمغان بیاورد. اما اعضای کادرفنی اعتقاد دارند که مهدی خدابخشی، از شرایطی به مراتب بهتر از پورشیب سود می‌بَرد و البته ما هم به نظرِ کادرفنی احترام گذاشته و همراه با آنها، اطمینان داریم که مدالِ طلایِ وزنِ منهای 84 کیلوگرم، از آنِ کاراته‌ی کشورمان خواهد بود.
 
به هر حال با توجه به غیبتِ ستارگانِ بزرگسالِ کاراته‌ی ژاپن در تاتامی‌های قزاقستان، حضورِ مستمر و پرتعدادِ ملی‌پوشان در رقابتهای تدارکاتی پیش از اعزام به قزاقستان، آرامشِ حاکم بر کاراته‌ی کشور در روزها و ماههای اخیر و همینطور، ارتباطِ بسیار حسنه‌ای که این روزها میانِ مدیرانِ ارشدِ کاراته‌ی ایران از یکسو و مسئولانِ فدراسیون‌های جهانی و آسیایی از سوی دیگر، ایجاد شده است، قهرمانیِ تیمِ تحتِ فرمانِ هروی در پیکارهای آسیایی، امری بسیار آسان و قریب‌الوقوع به نظر می‌رسد که امیدواریم در روزهای آینده، به بهترین شکل محقق شود.
 
نویسنده: محمد قدیمی


 
   1396/4/21 18:55

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار