هشدار به کادرفنی؛
نگرانی‌هایتان را به بازیکنان انتقال ندهید/ شرایط برای قهرمانی، کاملا مهیاست

هشدار به کادرفنی؛

نگرانی‌هایتان را به بازیکنان انتقال ندهید/ شرایط برای قهرمانی، کاملا مهیاست
 
رقابت‌های کاراته قهرمانی آسیا در حالی از امروز (پنجشنبه 22 تیرماه) در قزاقستان آغاز شد که تنها عاملِ تهدیدکننده‌ی تیم ایران، ترس و نگرانیِ کاذبِ برخی اعضای کادرفنی از شکستِ احتمالی برابرِ حریفان و سپس انتقالِ این احساسِ کاذب به بازیکنان است.
 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته؛ برخی اعضای کادرفنی تیم ملی مردان، از روزها قبل و در آستانه‌ی برگزاری پیکارهای آسیایی قزاقستان، همواره در گفتگو با رسانه‌های مختلف، به گونه‌ای سخن گفته‌اند که گویا قرار است کاراته‌ی ایران در این رقابتها، متحملِ شکستی سخت و سنگین شود و بنابراین مربیان تیم ملی، از هم‌اکنون تلاش می‌کنند تا مقدماتِ توجیهِ این شکست را فراهم آورده و افکارِ عمومی را برای پذیرشِ آن، آماده سازند!
 
از یکسو حسین روحانی مربی تیم ملی کاراته در گفتگو با رسانه‌ها مرتبا تاکید می‌کند که در دوره‌ی قبلیِ رقابتهای آسیایی، تیم کاراته‌ی مردان تنها به یک مدالِ طلا دست یافت و سپس به گونه‌ای سخن می‌گوید که اگر در این دوره، مثلا موفق به کسبِ دو مدالِ طلا بشویم، کاری بسیار بزرگ و تاریخی انجام داده‌ایم و از سوی دیگر، شهرام هروی در گفتگو با رسانه‌ها با حالتی سرشار از بیم و ناامیدی، اذعان می‌دارد که در این دوره از رقابتها، در چهار وزن تغییراتی را إعمال و بازیکنانِ جوانی را جایگزین کرده‌ایم و سپس با القایِ پنهانیِ این مفهوم که بها دادن به این نفراتِ جوان، ممکن است نتایجِ کاراته‌ی کشورمان را در تاتامی‌های قزاقستان تحت‌الشعاع قرار دهد، در پیِ توجیهِ شکستِ احتمالی در رقابتهای آسیایی و آماده‌سازیِ افکارِ عمومی برای قبولِ تکرارِ افتضاحی است که چندی پیش در مسابقاتِ کشورهای اسلامی بدستِ هروی و به نامِ کاراته‌ی ایران رقم خورد.
 
ستارگان کاراته پیش‌تر در مطلبی با عنوانِ "اظهاراتِ عجیب و غریب کادرفنی" به اظهاراتِ غیرکارشناسانه‌ی حسین روحانی، به شکلی مستدل و با ارائه‌ی برهانِ قاطع، پاسخ داد. اکنون به بخش‌هایی از گفته‌های هروی پرداخته و سپس در ردِ ادعایِ وی، استدلال می‌کنیم.
 
هروی پیش از اعزام به رقابتهای آسیایی قزاقستان، در گفتگو با رسانه‌ها مدعی شد که نسبت به دوره‌ی گذشته، در چهار وزن تغییراتی را إعمال کرده و به جوانترها بها داده است! حالا ببینیم هروی چه نفراتی را جایگزینِ چه بازیکنانی ساخته و آیا او واقعا، در پیِ بها دادن به چهره‌های جوان و جایگزینیِ آنها با نفراتِ مجرب بوده است و یا اینکه این ادعا، صرفا به خاطرِ ترسِ از شکستِ احتمالی و در واقع، به منظورِ توجیهِ آن مطرح شده است؟
 
در رقابتهای آسیایی ژاپن، رضا روشن نماینده‌ی کاراته کشورمان در وزن منهای 55 کیلوگرم بود که متاسفانه موفق به کسبِ مدال نشد. هروی به جای او، مجید حسن‌نیا را جایگزین کرده که 4 سال قبل و در پیکارهای آسیایی امارات، در همین وزن مدالِ طلا گرفت. در واقع تجربه‌ی بین‌المللیِ حسن‌نیا، هم بیشتر و هم درخشان‌تر از رضا روشن است. پس هروی در این وزن، چهره‌ی جوان و بی‌تجربه‌ای را جایگزینِ بازیکنی مجرب نکرده است.
 
در وزنِ منهای 67 کیلوگرم، سعید احمدی نماینده‌ی کاراته‌ی کشورمان در رقابتهای آسیایی ژاپن بود که موفق به کسبِ مدال نقره شد. احمدی به دلیلِ آنچه هروی پس از پایانِ بازیهای کشورهای اسلامی عنوان کرد، نیاز به استراحت داشت و به همین دلیل به مرخصیِ اجباری فرستاده شد. به جایِ احمدی اما "حسین سمندر" در این وزن برای کاراته‌ی کشورمان به میدان خواهد رفت. سمندر تجربه‌ی حضور در رقابتهای آسیایی امارات، پیکارهای قهرمانی آسیا در ژاپن و بازیهای کشورهای اسلامی را دارد و در تمامیِ آنها مدال کسب کرده است. او همچنین در چندین کاراته‌وان و تورنمنتِ معتبرِ بین‌المللی همراه با تیم ملی حضور یافته و از اکثرِ آنها هم با دستِ پُر به میهن بازگشته است. این کاراته‌کا پیش از آغازِ بازیهای آسیایی اینچئون هم با غلبه بر تمامی حریفانِ داخلی و از جمله سعید احمدی، یکی از چهار سهمیه‌ی کشورمان در بخش مردان را به خود اختصاص داد و اگر کارشکنی‌های برخی منتقدانِ مغرض نبود، به احتمال قوی در اینچئون هم مدال می‌گرفت. حالا شما بگویید که آیا جنابِ هروی، بازیکنی جوان و کم‌تجربه را جایگزینِ احمدی ساخته است؟!
 
ابراهیم حسن‌بیگی در رقابتهای آسیایی ژاپن و در وزنِ منهای 75 کیلوگرم، به نمایندگی از کاراته‌ی کشورمان پا به میدانِ مبارزه گذاشت اما متاسفانه نتوانست مدال کسب کند. در این دوره هروی به جایِ او، از بهمن عسگری در وزنِ منهای 75 کیلوگرم استفاده می‌کند. اما بد نیست بدانید این بازیکن (که گویا از نظرِ کادرفنی، جوان و کم‌تجربه است!) تا کنون در سه دوره رقابتهای جهانی (فرانسه، آلمان و اتریش) شرکت کرده و دو مدالِ طلای کومیته‌ی تیمی جهان، مدال طلای رقابتهای آسیایی امارات، نقره کومیته‌ی تیمی مسابقات آسیایی ژاپن، مدالِ طلای جوانان جهان، عنوان قهرمانی امیدهای جهان و تعدادِ پُرشماری از مدالهای رنگارنگ از سایرِ تورنمنت‌های بین‌المللی را در کارنامه دارد و در حالِ حاضر، یکی از پرافتخارترین 75 کیلویی‌های تاریخِ کاراته‌ی ایران محسوب میشود. با این تفاسیر باید به جناب هروی تبریک بگوییم که چنین بازیکنِ جوان، گمنام و بی‌تجربه‌ای را شناسایی کرده و در ترکیبِ تیم ملی اعزامی به قزاقستان قرار داده است!
 
در وزنِ منهای 84 کیلوگرم، ذبیح‌الله پورشیب در رقابتهای آسیایی ژاپن برای کشورمان به میدان رفت و با قبولِ شکست برابرِ تنها رقیبِ جدیِ خود (آراگای ژاپنی) به مدال برنز دست یافت. در این دوره آراگا (ستاره کاراته ژاپن) از حضور در رقابتهای آسیایی انصراف داده و جایگزینِ او، هیچ عنوانِ قابلِ ذکری در رده‌ی سنی بزرگسالان ندارد. این در حالیست که شهرام هروی ترجیح داد در این وزن به جای پورشیب، از مهدی خدابخشی (جوان آینده‌دارِ کاراته‌ی ایران) استفاده کند. خدابخشی شاید تنها بازیکنی باشد که بتوان او را در قیاس با سایرِ هم‌تیمی‌هایش، کم‌تجربه خواند. اما فراموش نکنیم که همین بازیکنِ به اصطلاح کم‌تجربه، چند ماه قبل در رقابتهای جهانی اتریش حضور یافت و مدالِ طلای کومیته‌ی تیمیِ آن پیکارها را کسب کرد. او البته پیش‌تر هم در قالبِ تیم ملی امید، به مسابقات جهانی اعزام و موفق به کسب مدالِ برنز شده بود. پس خدابخشی هم در واقع، آنچنان گمنام و بی‌تجربه نیست.
 
تمام مواردِ فوق را برشمردیم تا نهایتا این پرسش را مطرح سازیم که به چه دلیل اعضای کادرفنی و در راسِ آنها شهرام هروی، اینچنین خود را از پیش باخته و مغلوب می‌پندارند؟ چرا به جای اینکه به بازیکنان روحیه بدهند، با طرحِ صحبت‌هایی که روحِ ناامیدی و ترسِ از شکست در آن موج می‌زند، روحیه‌ی بازیکنان را تضعیف کرده و دائما آیه‌ی یأس می‌خوانند؟! چرا مرتباً تصویرِ شکست و ناکامی را در اذهانِ بازیکنان ترسیم می‌کنند؟! این تیم از هر نظر شایسته‌ی قهرمانی است و جای هیچ نگرانی هم وجود ندارد مگر اینکه صحبت‌های ناامیدکننده‌ی هروی و یارانش، نهایتا روحیه‌ی بازیکنان را تضعیف کرده و اتفاقی بیفتد که نباید...
 
به هروی و همکارانش توصیه می‌کنیم در واپسین ساعاتِ باقیمانده تا آغاز رقابتهای آسیایی در بخش بزرگسالان، دست از طرحِ اینگونه مطالبِ ناامیدکننده برداشته و تا می‌توانند، روحیه‌ی بازیکنان را تقویت کنند. خوشبختانه امسال، شرایط از هر نظر برای بدست آوردنِ عنوانِ قهرمانی مساعد است و کسبِ هیچ جایگاهی جز سکوی نخست از سوی جامعه‌ی کاراته پذیرفته نیست. ژاپن که رقیبِ سنتیِ کاراته‌ی ایران محسوب میشود، با تیم اصلی در این رقابتها حضور نیافته، تدارکاتِ تیم پیش از اعزام به رقابتهای آسیایی و همینطور حضور در مسابقات تدارکاتی، به نحوِ شایسته و مطلوب انجام شده است و از همه مهمتر اینکه در حالِ حاضر، رابطه‌ای بسیار مطلوب و حسنه میان مسئولانِ کاراته‌ی ایران و فدراسیون‌های آسیایی و جهانی برقرار شده است (تصاویرِ ذیل را ببینید) و لذا به هیچ وجه، بیمِ ناداوری و تضییعِ حقوقِ نمایندگان کاراته کشورمان در تاتامی‌های قزاقستان نمی‌رود.
 
مخلصِ کلام اینکه آنچه امروز و در آرمانی‌ترین شرایط، کاراته‌ی کشورمان را تهدید کرده و ممکن است خدایی ناکرده، باعثِ از دست رفتنِ عنوانِ قهرمانی شود، فقط و فقط ترس و روحیه‌ی ضعیفِ کادرفنی و در راسِ آنها، شهرام هروی است. هروی باید شجاع باشد و به جایِ طرحِ موضوعاتِ ناامیدکننده، روحیه‌ی سلحشوری و شکست‌ناپذیری را در بازیکنانش تقویت کند. او باید بداند که شنیدنِ حتی یک جمله‌ی مایوس‌کننده از زبانِ سرمربی، ممکن است روحیه‌ی برخی بازیکنان را در هم کوبیده و مقدماتِ شکستشان را فراهم سازد.
 
نویسنده: محمد قدیمی


 
   1396/4/22 16:28

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار