پیروزی شیرینِ کاپیتان بر سنبلِ کاراته‌ی ژاپن؛
پنج شرکت‌کننده و پنج فینالیست!/ کاراته‌ی ایران باز هم سربلند شد

پیروزیِ شیرینِ کاپیتان بر سنبلِ کاراته‌ی ژاپن؛

پنج شرکت‌کننده و پنج فینالیست!/ کاراته‌ی ایران باز هم سربلند شد
 
رقابتهای ورلدگیمز روز گذشته (چهارشنبه چهارم مردادماه) به میزبانی لهستان با حضور نامدارانِ کاراته‌ی جهان و با درخششِ بی‌نظیرِ ملی‌پوشان کاراته‌ی کشورمان به پایان رسید تا در فاصله‌ای کوتاه پس از شکل‌گیریِ حماسه‌ی باشکوه و غرورآفرینِ پیکارهای آسیایی قزاقستان، اهالیِ کاراته این بار و در تاتامی‌های لهستان، طعم شیرینِ پیروزی را تجربه کنند.

 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته، در این رقابتها که با هنرنماییِ کاراته‌کاهای ایرانی همراه بود، هر 5 ملی‌پوشِ کاراته‌ی کشورمان سزاوارانه راهیِ دیدارِ پایانی شدند. ذبیح الله پورشیب با عبور از نام و آوازه‌ی قهرمانِ نامدارِ کاراته‌ی ژاپن (آراگا) صاحبِ گردن‌آویزِ طلا شد و چهار نماینده‌ی دیگرِ کشورمان (مهدیزاده، آسیابری، گنج‌زاده و عباسعلی) هم به کسبِ مدالِ نقره بسنده کردند. نتیجه‌ای کاملا مطلوب و قابلِ قبول برای کاراته ایران که حالا دیگر رفته رفته، به همان ثبات و اقتداری که موردِ انتظار بود، نزدیک میشود.
 
پیکارهای ورلدگیمز اگرچه از نظرِ اعتبار و رسمیّت، در مرحله‌ای نازل‌تر از رقابتهای جهانی و قاره‌ای قرار دارد و نتایجِ حاصل از آن، منتهی به رتبه‌بندیِ رسمی و ارزش‌گزاریِ معتبر برای کشورهای شرکت‌کننده نمی‌شود اما به جهتِ حضورِ برترین‌های کاراته‌ی جهان، از نظرِ فنی، جایگاهی بسیار مطلوب و بالاتر از رقابتهای قاره‌ای را به خود اختصاص می‌دهد.
 
حضور و زورآزماییِ برترین‌های کاراته جهان در این رقابت‌ها، اگر چه از سویِ نهادهایِ رسمیِ ارزش‌گزاری در ورزش، چندان که باید و شاید جدی گرفته نمی‌شود، لیکن برای کارشناسان و اهالیِ فن، فرصتی بسیار مغتنم و استثنایی را ایجاد می‌کند تا بصورتِ غیررسمی، میزانِ قدرت و تواناییِ کشورهای مختلف را در کاراته، ارزیابی کنند. این ارزیابیِ غیررسمی، اکنون و به صورتی کاملا آشکار بیان می‌دارد که کاراته‌ی ایران با 5 شرکت‌کننده و 5 فینالیست، حالا دیگر به یک قدرتِ مسلّم و انکارناپذیر در کاراته‌ی جهان تبدیل شده که برای هر حریفی، خط و نشان می‌کشد.     

 
ذبیح طلسم را شکست/ کاپیتان متشکریم!

برای ما ایرانی‌ها، شاید شیرین‌ترین اتفاقِ رقابتهای ورلدگیمز، غلبه‌ی کاپیتان پورشیب بر آراگا، قهرمانِ نامدارِ کاراته‌ی جهان بود. این اسطوره‌ی شش‌دانگ و فوق‌العاده باهوشِ ژاپنی در چند سالِ اخیر، بارها و بارها کاراته‌ی ایران را آزار داده بود. ذبیح در گذشته، به دفعات مغلوبِ این بازیکن شده بود که البته در برخی موارد، نگاهِ مهربانِ داوران به آراگا و کم‌لطفیِ آنها نسبت به پورشیب نیز در پیروزیِ قهرمانِ ژاپنی، بی‌تاثیر نبود. ذبیح اما این بار، راه را بر قهرمان رقابتهای جهانی اتریش بست و او را مقهورِ عزم و اراده‌ی پولادینِ خود ساخت. در واقع آراگا، چاره‌ای جز قبولِ تسلیم در برابرِ غیرت و صلابتِ قهرمانِ ایرانی نداشت و این البته همان چیزی بود که نهایتا در تاتامی‌های لهستان، رقم خورد. پورشیب پیروز شد تا در این مقطع از تاریخِ کاراته، به افسانه‌ی شکست‌ناپذیریِ قهرمانِ ژاپنی پایان دهد و ثابت کند که حتی افسانه‌ها هم در برابرِ قدرتِ اراده و عزمِ پولادینِ جوانانِ ایران‌زمین، مجبورند به گونه‌ای دیگر، قرائت و تفسیر شوند.
 
ذبیح پس از غلبه بر قهرمانِ پرآوازه‌ی کاراته‌ی ژاپن و جهان، در یگ گفتگوی تصویری، او را کاراته‌کایی بسیار قدرتمند و سنبلِ کاراته‌ی ژاپن خواند تا مشخص شود که "ستارگان کاراته" در مطالبِ پیشینِ خود و در خصوصِ این قهرمانِ ژاپنی، به اغراق سخن نگفته بود و آنچنان که پیش‌تر در این پایگاه خبری خواندید، آراگا در حالِ حاضر، یکی از برترین‌های بی‌چون و چرای کاراته‌ی ژاپن و جهان به شمار میرود که البته در رقابتهای آسیایی قزاقستان، غایب بود.

 
اشتباهِ مسلّمِ هروی، مدالِ طلایِ وزنِ منهای 84 کیلوگرم رقابتهای آسیایی را از ما گرفت
 
پس از شکستِ سنگینِ کاراته‌ی مردان در بازیهای کشورهای اسلامی، شهرام هروی سرمربی تیم ملی کاراته که گویا از فشارهای سنگینِ افکارِ عمومی رنج می‌بُرد، با اتخاذِ تصمیماتِ ناگهانی و غیرکارشناسانه، شرایطی را برای تیم ملی رقم زد که نهایتا در رقابتهای آسیایی قزاقستان، به ضررِ کاراته‌ی ایران تمام شد.
 
هروی بلافاصله پس از بازگشتِ ملی‌پوشان از بازیهای کشورهای اسلامی، اعلام کرد که کلیه‌ی نفرات (جز مدال‌آوران) باید در رقابتهای انتخابیِ تیم ملی جهت اعزام به پیکارهای آسیایی قزاقستان شرکت کنند. این تصمیم از نظرِ فنی، کاملا اشتباه و غیرکارشناسانه بود. ما همان زمان اعلام کردیم که بازیکنانِ حاضر در پیکارهای کشورهای اسلامی، فعلا نه از نظرِ فیزیکی و نه به لحاظِ روحی، شرایطِ حضور در رقابتهای انتخابی را ندارند. چرا که این بازیکنان با پشتِ سر گذاشتنِ تمریناتِ ویژه، خود را برای حضور در بازیهای کشورهای اسلامی، به آمادگی مطلوب رسانده بودند و طبعاً پس از پایانِ آن رقابتها، برای مدتی از لحاظِ بدنی، دچار اُفت می‌شدند. این امری کاملا بدیهی و ثابت است که قهرمانان پس از پایانِ یک مسابقه‌ی سنگین، از لحاظِ روحی و جسمی، خسته و نیازمندِ استراحت‌اند و لذا وادار ساختنِ آنها به شرکت در یک رقابتِ انتخابی، به هیچ وجه کارشناسانه نیست.
 
اما در سویِ دیگرِ میدان، نفراتی در رقابتهای انتخابی در برابرِ امثالِ پورشیب قرار گرفته و با آنها به مبارزه پرداختند که در پیکارهای کشورهای اسلامی، حضور نداشتند. در واقع شهرام هروی در ماجرای رقابتهای انتخابیِ تیم ملی (پیش از مسابقات آسیایی) ذبیح‌الله پورشیب را که در اوجِ خستگیِ جسمی و روحی به سر می‌بُرد، به مصافِ مهدی خدابخشی فرستاد که در آن زمان، در وضعیتی کاملا مطلوب قرار داشت و این یعنی جنگِ نابرابر! البته نتیجه هم همان شد که همه از آن آگاهیم. خدابخشی در آن رقابتها با غلبه بر پورشیب، صاحبِ پیراهنِ تیم ملی در وزنِ منهای 84 کیلوگرم شد اما در پیکارهای آسیایی و در غیابِ ستاره‌ی کاراته ژاپن (آراگا) نتوانست عنوانی بهتر از مقامِ سومی را به خود اختصاص دهد.
 
در اینکه مهدی خدابخشی، یکی از جوانانِ خوش‌آتیه‌ی کاراته‌ی ایران است و افتخاراتِ بی‌شماری در انتظارِ اوست، هیچ شکی نیست اما هر کارشناسی می‌پذیرد که دستِ‌کم برای حضور در پیکارهای آسیایی قزاقستان، پورشیب از هر نظر شایسته‌تر از خدابخشی بود. ستارگان کاراته پیش‌تر هم اعلام کرده بود که ذبیح در غیابِ آراگا، عقلا و منطقا یک مدالِ طلایِ مسلّم برای کاراته‌ی ایران در رقابتهای آسیایی محسوب میشود و حالا با شکستِ آراگا در برابرِ پورشیب، باید بگوییم که قهرمانِ ایرانی حتی در حضورِ آراگا هم می‌توانست برای کاراته‌ی کشورمان یک مدالِ خوشرنگِ طلا به ارمغان بیاورد اما اشتباهِ مسلم کادرفنی، ذبیح و به تبعِ آن، کاراته‌ی ایران را از یک طلای باارزش در پیکارهای آسیایی قزاقستان محروم ساخت. ای کاش هروی پیش از برگزاریِ رقابتهای انتخابی تیم ملی در آن مقطعِ زمانیِ نامناسب، قدری به مسائلِ فنی و عواقبِ این تصمیمِ اشتباه، می‌اندیشید تا اکنون کاراته‌ی ایران قهرمانی در رقابتهای آسیایی را با یک مدالِ طلای بیشتر، جشن بگیرد.

 
گنج‌زاده باز هم مغلوبِ کاگاوا شد...
 
سجاد گنج‌زاده ملی‌پوشِ وزن مثبتِ 84 کیلوگرمِ کاراته‌ی ایران، در رقابتهای ورلدگیمز بارِ دیگر به مصافِ کاگاوای ژاپنی رفت و این بار هم مثلِ دفعاتِ قبل، شکست‌خورده و ناکام از تاتامی خارج شد. او در این رقابتها، 2 بار به مبارزه با کاگاوا پرداخت و در هر 2 بار هم مغلوبِ این قهرمانِ ژاپنی شد تا مشخص شود آنها که می‌گفتند کاگاوا جزوِ برترین‌های کاراته‌ی ژاپن به شمار نمی‌رود، سخت در اشتباه بودند.
 
گنج‌زاده تا کنون 9 بار در برابرِ کاگاوای ژاپنی به میدان رفته است که حاصلِ آن، یک پیروزی و 8 شکست برای قهرمانِ ایرانی بوده است! تنها پیروزیِ سجاد مقابلِ کاگاوا، به 4 سال قبل در رقابتهای آسیایی امارات بازمی‌گردد. جایی که گنج‌زاده ابتدا با حسابِ 8 بر یک از قهرمانِ ژاپنی عقب افتاد و در نهایت با امتیازِ 14 بر 13 برنده شد. پس از آن، سجاد 8 بارِ دیگر به مصافِ این حریفِ غول‌پیکرِ ژاپنی رفت و در هر 8 مسابقه هم مغلوبِ کاگاوا شد! شاید اگر در رقابتهای جهانیِ اتریش هم بخت با ما یار نمی‌شد، اکنون مدالِ طلایِ آن پیکارها را بر سینه‌ی سجاد گنج‌زاده نمی‌دیدیم. در آن رقابتها کاگاوا که با سجاد در یک جدول قرار داشت، پیش از آنکه به مصافِ نماینده‌ی کشورمان برود، مقابلِ یک حریفِ گمنام، هانسوکو (بازنده به دلیلِ اخطار) شد و بدین‌ترتیب، گنج‌زاده بدونِ آنکه به جنگِ گربه سیاهِ خود رفته باشد، مدالِ طلای مسابقاتِ جهانی اتریش را بر گردن آویخت. اما فردایِ همان روز، سجاد در فینالِ کومیته‌ی تیمی، باز هم مجبور به مبارزه برابرِ کاگاوا شد و البته نتیجه هم چیزی نبود جز شکستِ کاراته‌کای ایرانی.

حالا دیگر شکست‌های پی در پیِ گنج‌زاده برابرِ این قهرمانِ ژاپنی، برای اهالیِ کاراته‌ی کشورمان، خسته‌کننده و حتی آزاردهنده شده است. سجاد بالاخره باید راهی برای غلبه بر این غولِ ژاپنی پیدا کند وگرنه غرور و احساساتِ ایرانی‌ها، بیش از پیش جریحه‌دار خواهد شد.
 
نگارنده تا پیش از این، کمتر دیده و یا شنیده بود که گنج‌زاده پس از باخت، از اشتباهاتِ داوری گلایه کند. این یکی از ویژگی‌های برجسته‌ی سجاد است که او را از بسیاری از قهرمانان، ممتاز می‌سازد. این بار اما گنج‌زاده می‌گوید در رقابتهای ورلدگیمز، داوران حقِ او را مقابلِ کاراته‌کای ژاپنی خورده‌اند. ما این ادعا را از او می‌پذیریم چرا که معتقدیم سجاد به این سادگی‌ها از نحوه‌ی قضاوت داوران، شکایت نمی‌کند. در واقع او آنقدر اعتماد به نفس دارد که معتقد است حتی با بدترین قضاوت‌ها هم می‌تواند قهرمان باشد و به همین دلیل، معمولا از ورود به مباحثِ مربوط به داوری و گلایه از قضاوت‌ها، می‌پرهیزد. با این اوصاف، حالا که گنج‌زاده از داوران شکایت می‌کند، ما به استنادِ گفته‌های او، می‌پذیریم که قضاوت‌ها جهت‌دار بوده است اما از قهرمانِ ایرانی هم انتظار داریم به گونه‌ای مبارزه کند که حتی ناداوری‌ها نیز نتوانند مانعِ پیروزی‌اش شوند. اگر گنج‌زاده توانسته با وجودِ شرایطِ بدِ داوری، بسیار میلیمتری و تنها با اختلافِ یک امتیاز به کاگاوا ببازد، پس این توان را نیز دارد که در همین شرایط، حتی بر قهرمانِ پرآوازه‌ی ژاپنی غلبه کند.

 
مهدیزاده محکوم به قهرمانی است/ هیچ بهانه‌ای قابلِ قبول نیست

 
برخی‌ها می‌گویند شکستِ امیر مهدیزاده در فینالِ رقابت‌های ورلدگیمز، حاصلِ توافقِ یکی از داوران پرنفوذِ کاراته‌ی جهان با مسئولان فدراسیون آذربایجان بوده است. می‌گویند داوران در فینالِ رقابتها، اخطارهایی را برای مهدیزاده و امتیازاتی را برای حریفش در نظر گرفته‌اند که به هیچ وجه عادلانه نبوده است. آنها می‌گویند مهدیزاده به خاطرِ مصدومیتِ شدید از ناحیه‌ی پا، هفته‌ها نتوانست تمرین کند و هم‌اکنون نیز با بقایایِ همان مصدومیتِ کهنه (سوختگی از ناحیه‌ی پا) راهی مسابقاتِ ورلدگیمز شده است. اینها صحبت‌هایی است که سایرین در موردِ امیر و علتِ شکستِ او در فینالِ رقابتهای ورلدگیمز مطرح می‌کنند.
 
این حرفها اما برای ما و جامعه‌ی کاراته، اصلا قابلِ قبول نیست. ما می‌گوییم مهدیزاده به عنوانِ پرافتخارترین قهرمانِ کاراته‌ی ایران با پشتوانه‌ی دو طلا و یک برنزِ رقابتهای جهانی، پا به هر میدانی که می‌گذارد، باید با مدالِ طلا به میهن بازگردد. اینکه داوری‌ها عادلانه نبوده و یا مهدیزاده به خاطرِ مصدومیت، تمرین نداشته است، مشکلِ خودِ اوست و به اهالیِ کاراته و انتظاراتِ به حقِ آنها هیچ ربطی ندارد. مهدیزاده یا نباید اصلا راهیِ رقابتها شود و یا اگر پا به تاتامیِ مسابقات گذاشت، هر نتیجه‌ای جز کسبِ مدالِ طلا، برای او و کاراته‌ی ایران، شکستِ محض است و بس!

 
آنها که نقشِ دیپلماسی و نفوذِ داوری را در کسب عناوینِ قهرمانی انکار می‌کردند، حالا پاسخگو باشند!
 
پس از پایانِ رقابتهای قهرمانی آسیا در قزاقستان و کسبِ نتایجِ درخشان از سوی نمایندگان کاراته‌ی کشورمان، ما هر بار جمله‌ای با این مفهوم بر زبان یا قلم جاری ساختیم که "دیپلماسیِ قویِ فرجی و همچنین نفوذِ سلیمی در داوریِ کاراته‌ی آسیا، نقشِ تعیین‌کننده‌ای در کسبِ این نتایجِ درخشان داشته است" بلافاصله با حملاتِ برخی دوستان مواجه شدیم که می‌گفتند "ستارگان کاراته" در پیِ حاشیه‌سازی و کمرنگ ساختنِ حماسه‌ای است که توسطِ ملی‌پوشانِ کاراته‌ی کشورمان در تاتامی‌های قزاقستان رقم خورده است. اما واقعیت این است که ما هرگز به دنبالِ ایجاد حاشیه نبودیم و صرفاً آنچه را که حقیقت داشت، بیان می‌کردیم.
 
حالا و در غیابِ جواد سلیمی در تاتامی‌های لهستان، پیوسته می‌شنویم و یا می‌بینیم که حقوق مسلّمِ ملی‌پوشانِ ایرانی را خیلی راحت و بی‌هیچ دغدغه‌ای پایمال کرده‌اند و هیچکس هم آنجا نبوده که از حق و حقوقِ کاراته‌کاهای کشورمان دفاع کند و یا اصلا قدرت و نفوذِ چنین کاری را داشته باشد.
 
به مصاحبه‌های بازیکنان و سرمربیِ تیم ملی پس از پایانِ رقابتهای ورلدگیمز توجه کنید. گنج‌زاده، مهدیزاده، عباسعلی و هروی، همگی از داوری‌ها انتقاد می‌کنند و جالب اینکه هر 4 نفرِ مذکور، بسیار کم و به ندرت پیش می‌آید که در خصوصِ قضاوتِ داوران و اشتباهاتِ آنها اظهار نظر کنند. این موضوع نشانه‌ی چیست؟ چه نتیجه‌ای می‌توان گرفت؟
 
سه بازیکنِ ما، مدعیِ کسبِ مدالِ طلا هستند و عنوان می‌کنند که به خاطرِ ناداوری‌ها، از حقِ مسلمِ خود که ایستادن بر سکوی قهرمانی بوده، محروم شده‌اند. اتفاقا شواهد و قرائن هم چنین حکم می‌کند که هر سه بازیکن، راست می‌گویند. به نظرِ شما خواننده‌ی گرامی، اگر جواد سلیمی (رییس کمیته داوران فدراسیون کاراته) در این رقابتها حضور یافته بود، با آن همه نفوذ و کارایی که دارد، آیا نمی‌توانست دستِ‌کم مدالِ طلایِ دو نفر از این سه بازیکن را برای کاراته‌ی ایران زنده کند؟ حمیده عباسعلی همین چند روز قبل و در رقابتهای آسیایی قزاقستان (جایی که سلیمی حضور داشت) حریفِ ژاپنی‌اش را مقتدرانه و با حسابِ 6 بر 2 شکست داد و حالا در غیابِ سلیمی، به همان حریف در هانتی و با رأی داوران می‎بازد! باز هم بگویید داورها در قزاقستان با ما مهربان نبودند! باز هم بگویید "ستارگان کاراته" حاشیه‌ساز است و می‌خواهد موفقیت‌های کاراته‌ی ایران را در تاتامی‌های قزاقستان، کمرنگ سازد...
 

نویسنده: محمد قدیمی/ مدیرمسئول پایگاه خبری تحلیلی ستارگان کاراته


 
   1396/5/5 18:55

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار