پیروزیهای ارزشمندِ فدراسیونِ فرجی را انکار نمی‌کنیم؛
احساسات را کنار بگذاریم؛ منطقی باشیم/با عصبانیت و توهین، مشکلات برطرف نمی‌شوند

پیروزیهای ارزشمندِ فدراسیونِ فرجی را انکار نمی‌کنیم؛

احساسات را کنار بگذاریم؛ منطقی باشیم/ با عصبانیت و توهین، مشکلات برطرف نمی‌شوند

اختصاصی ستارگان کاراته:

تصویرِ ملی‌پوشان کاراته‌ی کشورمان در حالِ استراحت در پیاده‌روهای لهستان که روزِ شنبه (هفتم مردادماه) برای نخستین بار در پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته به نمایش در آمد، با واکنشِ گسترده‌ی رسانه‌ها، افکارِ عمومی و مسئولانِ ورزشیِ کشور روبرو شده است. عمومِ مردم معتقدند این اتفاق، ناشی از کوتاهی و قصورِ مسئولانِ فدراسیون کاراته بوده است و از سوی دیگر، مسئولانِ فدراسیون قویاً اعلام می‌دارند که مقصرِ اصلی، فردی است که این عکس را گرفته و منتشر کرده است.
 
در ابتدای بحث باید اعتراف کنیم که فدراسیون کاراته با هدایت و رهبریِ محمدصادق فرجی طیِ ماههای گذشته، به بهترین شکل اداره شده و به موفقیت‌های چشمگیر و حتی استثنایی هم دست یافته است. این بسیار غیرمنصفانه است که به خاطرِ یک اشتباه، تمامِ افتخاراتِ بزرگ و بی‌نظیرِ فدراسیونِ فرجی را زیرِ سئوال بُرده و بی‌محابا بر او و همکارانش بتازیم. فراموش نکنیم محمدصادق فرجی، در قلمروی دیپلماسیِ بین‌المللی که یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین وظایفِ او به شمار میرود، به عنوان مردِ شماره یکِ کاراته‌ی ایران، بسیار مطلوب و ایده‌آل عمل کرد. در واقع فرجی طیِ ماههای اخیر، فاتحِ مطلقِ جبهه‌ی دیپلماسی در نشست‌های بین‌المللی بوده است که اثرات و ثمراتِ آن نیز به وضوح در رقابت‌های آسیایی قزاقستان، مشاهده شد.
 
در بخشِ داخلی هم رییسِ جوان و خوش‌پیشینه‌ی فدراسیون کاراته، تا این لحظه و در مجموع، عملکردی بسیار مطلوب و قابلِ دفاع داشته است که از مهمترینِ آنها، می‌توان به برخوردِ قاطع با باج‌خواهان و کوتاهیِ دستِ بسیاری از آنها از تشکیلاتِ مرتبط با فدراسیون کاراته نام بُرد. فراموش نکنیم که در مقاطعی از زمان، برخی بازیکنان در رده‌های سنیِ پایه، نه با شایستگیِ خودشان که با فشار و نفوذِ پدرانشان به عضویتِ تیم‌های ملی در می‌آمدند و این البته برای کاراته‌ی ایران، چیزی جز ننگ و سرشکستگی به همراه نداشت. فرجی اما در مقابلِ زیاده‌خواهان، با شایستگیِ تمام ایستاد و به آنها تفهیم کرد که برای عضویت در تیمهای ملی، تنها یک راه وجود دارد و آن، غلبه‌ی واقعی و عادلانه بر رقباست.
 
با تمامِ این تفاسیر، باید بپذیریم که هیچ فرد و یا مجموعه‌ی انسانی، عاری از خطا و اشکال نیست. در واقع بروزِ خطا از سویِ افراد و یا مجموعه‌ها، امری طبیعی و اجتناب‌ناپذیر است و آنچه حائزِ اهمیت به شمار میرود، تلاش برای جلوگیری از تکرارِ خطاها و یا دستِ‌کم، به حداقل رساندنِ آنهاست.
 
وقتی تصویرِ ملی‌پوشان کاراته کشورمان در شرایطی نامناسب و در حالِ استراحت در پیاده‌روهای لهستان از سویِ "پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته" منتشر شد، کمترین انتظارِ افکارِ عمومی این بود که مسئولانِ فدراسیون در مصاحبه‌های خود، ضمنِ پذیرشِ اهمال‌کاری در این بخش، عنوان کنند که از این پس تلاش خواهند کرد تا مشکلاتِ اینچنینی پیرامونِ تیم‌های ملی بوجود نیاید (یا کمتر مشاهده شود)
 
اما متاسفانه متولیانِ کاراته‌ی کشور (بویژه رییس و دبیرِ فدراسیون) به جای پذیرشِ قصور و کوتاهیِ خود، زمین و زمان را خائن، وطن‌فروش و ناجوانمرد خواندند! پرسشِ ما از مسئولانِ فدراسیون کاراته این است که آیا قبول دارند این عکس واقعی است یا خیر؟ اگر آن را واقعی می‌دانند، آیا می‌پذیرند که وضعیتِ اینچنینی برای ملی‌پوشانِ کاراته‌ی کشورمان آن هم در یک کشورِ خارجی، به هیچ وجه زیبنده‌ی نام و اعتبارِ ایرانِ عزیزِ اسلامی نیست؟ اگر پاسخِ فرجی و آشوری به دو پرسشِ مطرح‌شده، منفی باشد، ما همین جا بحث را خاتمه داده و دیگر پیگیری نمی‌کنیم اما اگر پاسخشان مثبت باشد (که یقیناً اینگونه است) پس باید بپذیرند که بالاخره آنها نیز در شکل‌گیریِ این صحنه‌ی ناخوشایند، سهیم بوده‌اند.
 
آشوری که دیگر پا را از دشنام هم فراتر نهاده به گونه‌ای که در مصاحبه‌ی امروز، تاکید می‌کند آنکس که این عکس‌ها را منتشر کرده، حتی اعتقادِ الهی هم ندارد و بدین‌ترتیب، در واقع انتشاردهنده‌ی تصویرِ ملی‌پوشان را کافر معرفی می‌کند! همانطور که می‌دانیم مطابقِ آموزه‌های شرعِ مقدس، کافر به کسی گفته میشود که به خدا و پیامبرش ایمان نداشته باشد که البته چنین شخصی بنابر نظرِ غالبِ فقها، عینِ نجاست است. حالا فردی پیدا شده که انتقاد علیهِ خودش را مساوی با کفر می‌داند که این البته از عجایبِ روزگار است! نعوذ بالله من الشیطان الرجیم؛ سبحان الله و تعالی عما یشرکون...  

سرپرستِ دبیری فدراسیون کاراته باید بداند که انتشاردهنده‌ی این عکس، شخصِ محمد قدیمی (مدیر مسئول پایگاه خبری تحلیلی ستارگان کاراته) بوده است و اتفاقا به خاطرِ اعتقاداتِ الهی و مذهبی‌اش، برخی دیگر از عکس‌ها و تصاویرِ دریافتی را منتشر نکرده است. حالا اگر آشوری می‌خواهد بداند که کدام عکس‌ها و فیلم‌ها منتشر نشده‌اند، صراحتاً اعلام کند تا در حضورِ او و مقامِ ذیصلاح، از عکس‌ها و فیلم‌های مربوط به دو رقابتِ آسیایی قزاقستان و بازیهای جهانی لهستان، به طورِ کامل رونمایی کنیم.
 
ما آماده‌ایم جناب آشوری؛ شما چطور؟! آیا مایلید پیاده‌روهای لهستان را این بار و از زاویه‌ای دیگر، مشاهده کنید؟ اتفاقاتِ عجیبِ رقابتهای آسیایی و رفتارِ منفعلانه‌ی برخی حاضرین را چطور؟! می‌خواهید بدانید اعتقاداتِ مذهبیِ ما قوی‌تر است یا آنها که وقایعِ پیکارهای آسیایی قزاقستان را از نزدیک مشاهده کردند و دم بر نیاوردند؟! جنابِ آشوری؛ شما بگویید که کسبِ مدال مهمتر بود یا حفظِ ارزشها؟! باز هم بگوییم یا کافی است؟!...
 
اینکه فرجی و آشوری مرتبا تکرار می‌کنند که انتشارِ تصاویر ملی‌پوشان در پیاده‌روهای لهستان، کامِ ملت ایران را تلخ ساخته است، خود به خود بدین معنی است که آنها هم قبول دارند وضعیتِ ملی‌پوشانِ کاراته‌ی کشورمان در این تصویر، بسیار تاسف‌بار و مایه‌ی آبروریزی بوده است وگرنه اصلا دلیلی نداشت که مسئولانِ فدراسیون، انتشارِ این تصویر را، امری ناجوانمردانه توصیف کنند که کامِ ملتِ ایران را تلخ ساخته است!
 
با توجه به نتیجه‌گیریِ فوق، حالا که متولیانِ کاراته‌ی کشور، خواسته یا ناخواسته اعتراف کرده‌اند که وضعیتِ کاراته‌کاهای کشورمان در آن تصویر، مایه‌ی آبروریزی برای ملتِ شریف و بزرگوارِ ایرانِ اسلامی بوده است، آیا بهتر نیست با یک عذرخواهیِ ساده، قائله را ختمِ به خیر کنند؟
 

عدو شود سببِ خیر گر خدا خواهد
 
ما نیز همانند فرجی معتقدیم فردی که این عکس را در شرایطی نامناسب از ملی‌پوشان گرفته و سپس آنرا با واسطه به دستِ "ستارگان کاراته" رسانده تا به نمایشِ عمومی درآید، شاید اهدافِ خیرخواهانه‌ای را دنبال نمی‌کرده و چه بسا صرفاً در پیِ تخریبِ چهره‌ی فدراسیونِ فرجی بوده است اما فراموش نکنید که "عدو شود سببِ خیر گر خدا خواهد" و اتفاقا در این ماجرا هم، دقیقا همین ضرب‌المثلِ پرمعنای فارسی، مصداق پیدا کرده است. اجازه دهید از این زاویه به ماجرایِ اخیر بنگریم که اگرچه ممکن است عکاس با هدفِ تخریبِ چهره‌ی فدراسیون فرجی، این عکس را گرفته باشد اما نهایتا اقدامِ او، منتهی به این موضوع شد که فرجی و یارانش، اشکالات و نواقصِ جزئیِ خود را به خوبی دیده و در پیِ برطرف‌سازیِ آن باشند. شاید اگر این فرد چنین عکسی را نمی‌گرفت و با واسطه برای "ستارگان کاراته" ارسال نمی‌کرد، فرجی و همکارانش نیز هیچگاه به نواقصِ خود پی نمی‌بردند و برای برطرف‌سازیِ آن، تلاش نمی‌کردند. پس بهتر است به آنچه رخ داد، با نگاهی مثبت بنگریم.

 
پزشکِ معالج، ناجوانمرد نیست؛ او را به خیانت متهم نسازیم!
 
در ماجرای اخیر و در موردِ عکاس، شواهد و قرائن (که شاید در آینده‌ای نزدیک به آن بپردازیم) حاکی از همان چیزی است که پیش‌تر گفتیم اما در موردِ "ستارگان کاراته" که نخستین انتشاردهنده‌ی تصویرِ موردِ نظر بود، شرایط کاملا متفاوت است. ما معتقدیم انما الاعمال بالنيات و از سوی دیگر، به نیّاتِ خود نیز به خوبی واقفیم. ستارگان کاراته با مشاهده‌ی این عکس، متوجه شد که اتفاقِ ناخوشایندی در اعزامِ تیم ملی کاراته به رقابتهای ورلدگیمز رخ داده است که در صورتِ تکرار، می‌تواند حتی بدتر و تاسف‌بارتر از این هم بشود. اگر این اتفاق رسانه‌ای نمی‌شد، قطعا در آینده نیز تکرار میشد کما اینکه در فدراسیون‌های قبلی هم به کرّات شاهدِ اتفاقاتی مشابهِ آنچه در لهستان رخ داد، بوده‌ایم. اما اکنون و با توجه به واکنش‌های گسترده‌ای که پس از انتشارِ این تصویر در ستارگان کاراته، از سوی افکارِ عمومی و مقاماتِ مسئول بوقوع پیوست، بسیار بعید می‌دانیم که در آینده (دستِ‌کم آینده‌ای نزدیک) شاهدِ تکرارِ این ماجرا باشیم. این در واقع هم به صلاحِ جامعه‌ی کاراته است و هم به نفعِ مسئولین فدراسیون.
 
با این حال، این روزها برخی افرادِ فرصت‌طلب (مگسانِ گردِ شیرینی) که البته تعدادشان هم بسیار اندک و محدود است، در شبکه‌های اجتماعی و گروه‌های تلگرامی (یعنی همان جاهایی که می‌دانند فرجی و آشوری حضور دارند) ظاهر شده و تا می‌توانند به "ستارگان کاراته" بابتِ انتشارِ این تصویر، اهانت می‌کنند. جالب اینکه در موردِ هر کدام از آنها که تحقیق می‌کنیم، می‌بینیم به نوعی کارشان گیر است و گره‌شان فقط به دستِ مسئولانِ فدراسیون کاراته باز میشود. یکی مسئولِ تدارکاتِ فلان تیم است (یا می‌خواهد که باشد) و دیگری به دنبالِ دور زدنِ قوانین و اعزامِ شاگردش به رقابت‌های بین‌المللی از طریقِ راههای میانبر است که البته این قماش افراد، برای رسیدن به هدفشان، حاضرند همه نوع خفت و خواری را به جان بخرند! غافل از اینکه  با شناختی که ما دستِ‌کم تا به امروز از فرجی پیدا کرده‌ایم، او را مدیری یافته‌ایم که امتیازی برای چاپلوسان و متملقین (صرفا به خاطرِ تملق‌گویی‌هایشان) قائل نمی‌شود و این یکی از ویژگیهای مثبتِ فرجی است که موفقیت‌های بسیاری را هم برایش رقم زده است. البته باز هم تاکید می‌کنیم که این برداشتِ "ستارگان کاراته" از ویژگی‌های فرجی، صرفا با توجه به تصمیمات و اقداماتی است که تا به امروز (دوشنبه 9 مردادماه 96) از او دیده‌ایم و یقینا در خصوصِ آینده، نمی‌توان از هم‌اکنون قضاوت کرد.
 
اما کسانی که به جایِ پرداختن به مشکلات و تلاش برای رفعِ آنها، دائما به افرادی که مشکلات را دیده و یادآوری کرده‌اند، انواع و اقسامِ اتهامات را وارد ساخته و به آنها توهین می‌کنند، دقیقا همانند کسانی هستند که پزشک را بواسطه‌ی تشخیصِ بیماری، موردِ هتکِ حرمت و توهین قرار می‌دهند!
 
تصور کنید یک پزشک به فردی بگوید که مبتلا به فلان بیماری شده است و برای بهبودِ وضعیتش، باید تحتِ معالجه قرار گیرد. در چنین شرایطی، آیا قابلِ قبول است که همراهانِ بیمار، به این بهانه که او را دوست دارند، پزشک را موردِ هتکِ‌حرمت قرار داده و او را در تشخیصِ بیماری، مقصر بدانند؟! آیا اگر پزشک، بیماری را تشخیص نمی‌داد، آن فرد، بیمار محسوب نمی‌شد؟! از اینها گذشته، آیا واقعا آنها که پزشک را بواسطه‌ی تشخیصِ بیماری، مورد هتکِ‌حرمت قرار می‌دهند، دوستِ حقیقیِ بیمار هستند؟! آیا با سکوتِ پزشک، بیماریِ آن فرد برطرف می‌شد؟!
 
ستارگان کاراته در ماجرایِ اخیر، نقشِ همان پزشک را ایفا کرد و اتفاقا آنگونه که از شواهد و قرائن برمی‌آید، آن بیماری هم به احتمالِ قریب به یقین، حالا دیگر کاملا برطرف شده است.

 
اخذِ مصاحبه‌های حمایتی از بازیکنان و زیرمجموعه‌ی فدراسیون، نه معتبر است و نه دردی را دوا می‌کند
 
در روزهای اخیر و پس از رونمایی از تصویرِ ملی‌پوشانی که در پیاده‌روهای لهستان در حالِ استراحت بودند، ناگهان با سیلِ مصاحبه‌های کاراته‌کاهای اعزامی به رقابت‌های ورلدگیمز مواجه شدیم که همراه با شهرام هروی (سرمربی تیم ملی) به صورتِ تمام قد از فدراسیون کاراته و خدماتِ منحصر به فردش حمایت کردند! امروز هم که جمشید زند (رییس هیئت کاراته استان مرکزی) به جمعِ مدافعانِ فدراسیون کاراته پیوست و در مصاحبه‌ای عجیب، بدونِ اینکه اصلِ این اتفاقِ ناگوار (اهمال‌کاریِ فدراسیون‌نشین‌ها در ماجرای اعزام تیم ملی به لهستان) را تقبیح کند، صرفاً پزشکِ معالج را، دشمنِ کاراته و تخریب‌گرِ فدراسیون خواند!
 
به نظر میرسد مسیری که هم‌اکنون برای اثباتِ بی‌گناهیِ متولیانِ کاراته کشور طی میشود، به هیچ وجه صحیح نیست. برای اینکه متوجه شویم مسئولیتِ این اهمال‌کاری بر عهده‌ی کیست و آیا فدراسیون کاراته مقصر بوده است یا خیر، بهتر است به افکار عمومی مراجعه کنیم و نه اظهاراتِ عده‌ای که زیرمجموعه‌ی فدراسیون کاراته محسوب میشوند و در هر شرایطی، عقلا و منطقا ناگزیرند که از فدراسیون و مدیرانش، حمایت کنند. به نظرِ شما خواننده‌ی گرامی، آیا می‌توان از مرئوس انتظار داشت که از رییسش انتقاد کند؟! آن هم انتقادی که در قالبِ مصاحبه و به صورتِ کاملا رسمی انجام شود! حالا شما بگویید که تعریف و تمجیدهای مرئوس از رییس، تا چه حد می‌تواند منطبق بر واقعیات و قابلِ قبول باشد؟
 
تجربه ثابت کرده است بازیکنان، تا جایی که امید به حضور در تیم‌های ملی داشته باشند، معمولا علیهِ مسئولانِ فدراسیون سخن نمی‌گویند. در واقع بازیکنان تنها در دو حالت ممکن است از مسئولان انتقاد کنند. نخست اینکه امید به حضور در تیمهای ملی را به کلی از دست داده باشند و دوم اینکه مسئولانِ جدید، جایگزینِ مسئولانِ قبلی شوند که در اینصورت، بازیکنان تمامِ آنچه را که در زمانِ مسئولانِ قبلی، تحمل کرده و دم بر نیاورده بودند، به یکباره و در قالبِ مصاحبه‌های جنجالی، به معرضِ نمایش می‌گذارند! سید حسن طباطبایی را که به یاد دارید؟ همان سرپرستی که برخی‌ها او را "مردِ طلاییِ کاراته" می‌خواندند! یادتان هست که پس از پایانِ دورانِ مسئولیتش، همان‌ها که روزی او را مردِ طلایی لقب داده بودند، چگونه بدرقه‌اش کردند؟ به همین دلیل است که به مسئولانِ فدراسیون توصیه می‌کنیم هرگز عیارِ مدیریت و توانمندی‌هایشان را با آنچه از زبانِ بازیکنان می‌شنوند، محک نزنند...

 
نقلِ یک خاطره
 
صحبت از جمشید زند (ریاست هیئت کاراته استان مرکزی و نایب رییس کمیته‌ی داوران فدراسیون کاراته) به میان آمد. خالی از لطف نیست اگر خاطره‌ای شیرین را در خصوصِ او نقل کنیم.
 
زند از جمله مدیرانِ موفقِ کاراته‌ی کشور به شمار میرود که در سالهای حضورش در رأسِ هیئت کاراته‌ی استان مرکزی، کاراته‌ی این استان را اساسا متحول ساخته است. به هیچ وجه نمی‌توان افتخاراتِ امروزِ کاراته‌ی استان مرکزی را با سالهای پیش از حضورِ جمشید زند، مقایسه کرد و این واقعیتی است که هر فردِ مطلع از وضعیتِ ورزشِ این استان، می‌پذیرد. لیکن جمشید زند علیرغمِ توانمندیهایی که در عرصه‌ی مدیریت دارد، گاه در مصاحبه‌ها و یا اظهارنظرهایش، بسیار احساساتی رفتار می‌کند.
 
ماهها قبل و پس از پایان رقابتهای قهرمانیِ کشور در دو بخشِ مردان و زنان، ستارگان کاراته به منظورِ تعیینِ جایگاه و عملکردِ استان‌های مختلف، نتایجِ بخشِ آقایان و بانوان را هم به صورتِ مجزا و هم در مجموع، محاسبه و اعلام کرد. در آن رقابتها و در بخشِ مردان و زنان، به ترتیب تیمهای استانِ مرکزی و تهران قهرمان شدند. ضمن اینکه در مجموعِ آقایان و بانوان نیز تیم تهران عنوانِ نخست را از آنِ خود کرد. ستارگان کاراته همین مطلب را بی‌کم و کاست انعکاس داد. یعنی هم قهرمانیِ استانِ مرکزی در بخشِ مردان را اعلام کرد و هم از جایگاهِ نخستِ استان تهران در مجموعِ دو بخشِ مردان و زنان نوشت. به نظر میرسد این پایگاه خبری در خصوصِ این موضوع، رفتاری کاملا حرفه‌ای داشت اما همین اقدامِ منطقی، ناگهان با واکنشِ تند و عجیبِ جمشید زند روبرو شد!
 
رییس هیئت کاراته استان مرکزی دقایقی پس از انتشارِ نتایجِ مذکور در پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته، ناگهان در گروه‌های تلگرامی و به شکلی عجیب، از اعلامِ نتایجِ مجموعِ مردان و زنان، انتقاد کرد! زند گفت جمع بستنِ نتایجِ آقایان و بانوان، با هدفِ زیرِ سئوال بردنِ قهرمانیِ تیم اراک در بخشِ مردان صورت گرفته است! او همچنین تاکید کرد که دلیلی ندارد در مملکتِ اسلامی، نتایجِ تیمهای مردان و زنان را با هم جمع ببندیم و به گونه‌ای سخن گفت که گویا این کار (جمع بستنِ نتایجِ مردان و زنان) اشکالِ شرعی دارد!
 
البته ستارگان کاراته، خود همواره بر رعایتِ نکاتِ شرعی تاکید می‌ورزد اما اینکه جمع بستنِ اعدادِ مربوط به مدال‌های بانوان و آقایان، اشکالِ شرعی داشته باشد، موضوعی است که دستِ‌کم برای نگارنده (که بسیار هم پایِ منبرِ علما نشسته و از سخنانِ گوهربارشان کسبِ فیض کرده) موردِ تردید است. به اعتقادِ ما آنچه از نظرِ شرعی، مشکل ایجاد می‌کند، حضورِ همزمانِ آقایان و بانوان در یک سالنِ واحد و رقابتِ همزمانِ آنهاست. اما جمعِ اعداد (مربوط به هر کدام از دو گروه که باشد) صرفاً یک عملیاتِ ریاضی و البته خالی از اشکالِ شرعی است.
 
برای ردِ بخشِ اولِ اعتراضِ زند هم (تلاش برای کمرنگ ساختنِ قهرمانیِ اراک در قسمتِ مردان) اینگونه استدلال می‌کنیم که چون ستارگان کاراته، نتایجِ بخشِ مردان و زنان را، ابتدا بصورتِ مجزا و سپس توأمان اعلام کرده بود، پس هیچ تلاشی برای کمرنگ ساختنِ قهرمانیِ اراک در بخشِ مردان، صورت نگرفته و در واقع این ادعای زند، به شرطی می‌توانست حقیقت داشته باشد که "ستارگان کاراته" از اعلامِ مجزایِ نتایجِ بخشِ مردان و زنان، خودداری کرده و صرفا نتایجِ مجموع را منتشر می‌ساخت.
 
این خاطره را از آن جهت نقل کردیم که جمشید زند و دیگر افرادِ زیرمجموعه‌ی فدراسیون کاراته (که احتمالا طی روزهای آینده، به صورتِ کاملا خودجوش در دفاع از فدراسیون مصاحبه خواهند کرد) بدانند که حرکت در چهارچوبِ منطق و استدلال، به مراتب تاثیرگذارتر از بیانِ سخنانی سراسر احساسی است که دفعتاً بیان میشود و در آخر نیز، نه خودمان و نه مخاطب، هیچکدام متوجه نمیشویم که چه گفتیم و چه شنیدیم!
 
ادامه دارد...
 
نویسنده: محمد قدیمی/ مدیرمسئول پایگاه خبری تحلیلی ستارگان کاراته


  


 
   1396/5/10 10:47

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار