در مورد تصویرِ ملی‌پوشان در لهستان، بزرگنمایی شد؛
سمندر: به خاطر یک عکس، زحمات مسئولین را زیر سئوال نبریم/ فدراسیون فرجی موفقیت‌های بزرگی را تجربه کرده است

در موردِ تصویرِ ملی‌پوشان در لهستان، بزرگنمایی شد؛

سمندر: به خاطرِ یک عکس، زحماتِ مسئولین را زیر سئوال نبریم/ فدراسیونِ فرجی موفقیت‌های بزرگی را تجربه کرده است
 
رییس پیشین فدراسیون کاراته با گلایه از جنجال‌های رسانه‌ایِ اخیر پیرامونِ تصویرِ منتشرشده از ملی‌پوشانِ کاراته در لهستان، گفت: فدراسیونِ فرجی در روزها و هفته‌های گذشته، موفقیت‌های بزرگ و کم‌نظیری را در رقابت‌های بین‌المللی تجربه کرده است و حالا شایسته نیست که به خاطرِ انتشارِ یک عکس، زحماتِ مسئولینِ فدراسیون را زیرِ سئوال ببریم.
 
علیرضا سمندر در گفتگوی اختصاصی با "پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته" با تاکید بر اینکه محمدصادق فرجی و همکارانش در ماههای گذشته، موفقیت‌های کم‌نظیری را برای کاراته‌ی کشورمان رقم زده‌اند، اظهار داشت: کاراته‌ی ایران با تلاش‌های ستودنیِ فرجی و آشوری، از دو رویدادِ بزرگ و معتبرِ بین‌المللی (مسابقات آسیایی و رقابت‌های ورلدگیمز) سربلند و با کسبِ بهترین نتایج خارج شد. اکنون منصفانه نیست که درایت و توانمندیِ مدیرانِ کاراته‌ی کشور و زحماتِ طاقت‌فرسایِ آنها را صرفاً به خاطرِ انتشارِ یک تصویر، نادیده بگیریم.
 
وی ادامه داد: متاسفانه در موردِ تصویرِ منتشرشده از ملی‌پوشانِ کاراته در رقابتهای ورلدگیمزِ لهستان، به شدت بزرگنمایی شد و انتشارِ این تصویر به گونه‌ای صورت گرفت که گویا کاراته‌کاها، شب را به جایِ هتل، در پیاده‌روهای لهستان سپری کرده‌اند! مهدیزاده، گنج‌زاده، آسیابری و پورشیب جزو ذخائر و گنجینه‌های ارزشمندِ کاراته‌ی این مرز و بوم به شمار میروند و من شخصا، آنها را مانند فرزندانم دوست دارم اما به نظرم این شیوه‌ی انعکاسِ اخبار و رویدادهای کاراته، به هیچ وجه پسندیده نیست. همانطور که می‌دانیم مسئولان فدراسیون، ملی‌پوشان را در یکی از بهترین و مجهزترین هتل‌های محلِ برگزاریِ مسابقات، اسکان داده بودند و شرایط را به گونه‌ای مهیا ساختند که کاراته‌کاها با آمادگیِ کامل روانه‌ی میدانِ مبارزه شوند.
 
رییسِ سبکِ شیتوریو ایتوسوکای، افزود: به هر حال در اکثر سفرها، این موضوع اتفاق می‌افتد که ملی‌پوشان مجبورند دقایقی را در ایستگاه راه‌آهن و یا فرودگاه، منتظرِ ورودِ قطار یا هواپیما شوند. گاهی هم ورزشکاران ترجیح می‌دهند این دقایق را به استراحت بپردازند. اما آیا می‌توان به خاطرِ چند دقیقه استراحت، هتل رزرو کرد؟! فراموش نکنیم گاه زمانِ انتظار، آنقدر کوتاه است که اگر ملی‌پوشان ایستگاه را ترک کرده و روانه‌ی هتل شوند، دیگر به قطار نمی‌رسند.
 
سمندر با بیانِ اینکه فدراسیون کاراته باید از این پس محتاط‌تر عمل کند، اذعان داشت: برخی‌ها می‌گویند فردی که این عکس را از ملی‌پوشان گرفته، قصد داشته برای فدراسیونِ فرجی حاشیه‌سازی کند. من این ادعا را به هیچ وجه قبول ندارم. به نظرم عکاس هم نیتِ سوء علیهِ فرجی و یارانش نداشته است. گفته میشود این تصویر صرفا به قصدِ مزاح تهیه شده اما متاسفانه در خصوصِ آن، به شدت اغراق و بزرگنمایی شد. برخی‌ها با ارسالِ این تصویر برای مسئولانِ ورزشِ کشور، در صددِ تخریبِ فدراسیون کاراته و ضربه زدن به شخصِ فرجی برآمدند که این کار البته، بسیار نکوهیده و ناشایست است. حالا مسئولانِ فدراسیون باید بدانند که افرادی می‌خواهند پیروزی‌های آنها را تحت‌الشعاع قرار داده و با حاشیه‌سازی‌های اینچنینی، موفقیت‌های فرجی و یارانش را کمرنگ جلوه دهند. به نظرم فدراسیون می‌بایست از این پس، محتاط‌تر باشد چرا که این موجِ نخستِ حاشیه‌سازی علیه کاراته‌ی کشور بود که طی روزهای گذشته صورت گرفت و احتمالا در آینده هم تکرار خواهد شد. افرادی متوجه شدند که با استفاده از تصاویرِ اینچنینی، می‌توانند به فدراسیون ضربه بزنند و حالا باید منتظر باشیم که پس از هر اعزام، عکس‌هایی از زوایایِ مختلف از ملی‌پوشان تهیه و در صفحاتِ اجتماعی و سایت‌ها منتشر شود!
 
رییس پیشین فدراسیون کاراته با اشاره به خاطره‌ی بازیهای کشورهای اسلامی (اندونزی) تصریح کرد: چهار سال قبل و در جریانِ بازیهای کشورهای اسلامی، بانوان کاراته ایران خوش درخشیدند و مدالهای رنگارنگی را برای کشورمان به ارمغان آوردند. این موضوع بهانه‌ای شد تا بدخواهان با تمامِ قوا علیهِ فدراسیون کارشکنی کنند. برخی‌ها سعی داشتند حتی فضا را به سمت و سویی ببرند که بانوان کشورمان دیگر قادر به حضور در میادینِ بین‌المللی نباشند که البته تیرشان به سنگ خورد و تلاش‌هایشان ناکام ماند. پس از آن بارها و بارها با انتشارِ برخی اخبار و تصاویر، سعی کردند حرکتِ رو به جلویِ فدراسیون را متوقف سازند. من در دورانِ مسئولیتم، روزهای سختِ اینچنینی را به دفعات تجربه کرده‌ام و به همین دلیل است که امروز به متولیانِ کاراته کشور توصیه می‌کنم، بیش از پیش مراقبِ دستهای پنهان و حرکت‌های مرموز و خزنده باشند.
 
سمندر این گفتگو را با طرحِ یک موضوعِ جالب و البته تأمل‌برانگیز به پایان بُرد که می‌تواند برای بسیاری از ما، پندهای آموزنده‌ای را به همراه داشته باشد. او به موضوعِ انتشارِ تصویرِ جنجالیِ ملی‌پوشان در پیاده‌روهای لهستان، از زوایه‌ای نو نگریست که تاکنون پنهان مانده بود: وقتی خانواده‌ها این عکس را می‌بینند، اشتباهاً تصور می‌کنند که ملی‌پوشانِ کاراته‌ی ایران، شب را در پیاده‌روهای لهستان سپری کرده‌اند! آنها نمی‌دانند که این تصویر، مربوط به یک استراحتِ کوتاه و زودگذر بوده است. در چنین شرایطی تصور می‌کنید که خانواده‌ها، رشته‌ی ورزشی کاراته را چگونه ارزیابی می‌کنند؟! آیا با خود نمی‌گویند که بالاترین جایگاهِ این ورزش (که متعلق به ملی‌پوشان است) کارتن خوابی است و دیگر هیچ؟!... آیا خانواده‌ها با مشاهده‌ی این تصویر (که به شکلی غیرواقعی، بزرگنمایی شده) دیگر انگیزه‌ای برای ادامه‌ی حضورِ فرزندانشان در باشگاههای کاراته خواهند داشت؟ نوجوانانی که در اندیشه‌ی ورود به این رشته بودند، چطور؟! آیا هنوز هم مایلند این رشته را انتخاب کنند؟! متاسفانه من در این تصویر، تنها یک چیز دیدم و آن توطئه علیهِ کاراته و اهالیِ شریفِ این هنر رزمی بود...
 
نویسنده: محمد قدیمی


 
   1396/5/18 19:00

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار