کاراته‌وان ترکیه و یک علامت سئوال؛
بهنوش نجفی فراموش نشود!

کاراته‌وانِ ترکیه و یک علامتِ سئوال؛

بهنوش نجفی فراموش نشود!

 
فدراسیون کاراته در اقدامی پسندیده تصمیم گرفت کاراته‌کاهای برجسته‌ی کشورمان را اوایلِ مهرماه در رقابتهای لیگِ جهانی استانبول به میدان بفرستد. این درحالیست که نامِ بهنوش نجفی قهرمانِ خوش‌آتیه‌ی کاراته‌ی ایران در لیستِ نفراتِ اعزامی به چشم نمی‌خورَد!
 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته؛ بهنوش نجفی که در بازیهای کشورهای اسلامی به نمایندگی از کاراته‌ی ایران در وزنِ منهای 68 کیلوگرم به میدان رفته بود، در مصاف با دو رقیبِ صاحب‌نام، شکست را پذیرفت و بدونِ مدال به میهن بازگشت. او در دورِ دومِ رقابتها، برابرِ ارینا زارتسکای آذربایجانی به میدان رفت و با نتیجه‌ی 3 بر صفر مقابلِ نماینده‌ی کشور میزبان، بازنده شد. زارتسکا با کوله‌باری از مدال و افتخار، هم‌اکنون جایگاهِ دومِ رنکینگِ فدراسیون جهانی را به خود اختصاص داده است. او در بازیهای کشورهای اسلامی نیز موفق به کسبِ عنوانِ قهرمانی شد. با هم بخش‌هایی از عناوین و افتخاراتِ این کاراته‌کای توانمندِ آذربایجانی (زارتسکا) را مرور می‌کنیم.
 
بخشی از عناوین و افتخاراتِ زارتسکا:
نایب قهرمان امیدهای جهان در سال 2015
مدال برنز بزرگسالان جهان در سال 2014
مدال طلای جوانان جهان 2013
مدال طلای امیدهای اروپا 2017
مدال برنز امیدهای اروپا 2015
مدال طلای جوانان اروپا 2014
مدال طلای نوجوانان اروپا 2012
مدال طلای کاراته‌وان امارات 2017
مدال طلای کاراته‌وان هلند 2017
مدال نقره کاراته‌وان پاریس 2017
مدال طلای کاراته‌وان آلمان 2016
مدال برنز کاراته‌وان هلند 2016
مدال طلای کاراته‌وان ترکیه 2015
مدال نقره کاراته‌وان مصر 2015
مدال طلای کاراته‌وان هلند 2014
 
نجفی در رپه‌شارژ هم به مصاف نادا محمد (قهرمانِ امیدهای جهان) رفت و پس از تساویِ صفر بر صفر برابرِ این حریفِ مصری، در هانتی شکست خورد و بدین‌ترتیب از کسبِ مدال در بازیهای کشورهای اسلامی، بازماند.
 
وقتی کارنامه‌ی بهنوش نجفی را در بازیهای کشورهای اسلامی مرور می‌کنیم، متوجه میشویم که این کاراته‌کا علیرغمِ شکست در این رقابتها، هرگز سزاوارِ فراموش شدن و حذفِ کامل از اردوهای تیم ملی نیست. نجفی در مسابقات کشورهای اسلامی، در برابرِ بازیکنانِ کوچک و گمنام مغلوب نشده است و بنابراین، نباید در پیِ حذفِ کاملِ او از دنیای قهرمانی باشیم. این بازیکنِ کرمانشاهی، یکی از قهرمانانِ آینده‌دارِ کاراته‌ی بانوان به شما میرود که پیش‌تر و در رده‌های سنی پایه، عناوینِ ارزشمندی را برای کاراته‌ی ایران به ارمغان آورده است.
 
نجفی بلافاصله پس از بازگشت از بازیهای کشورهای اسلامی، مجبور به حضور در رقابتهای انتخابی تیم ملی جهتِ اعزام به پیکارهای آسیایی قزاقستان شد که البته به خاطرِ خستگیِ ناشی از مسابقاتِ باکو، نتوانست از تمامِ توان و ظرفیتِ خود برابرِ حریف استفاده کند. او به همین دلیل، مغلوبِ تنها رقیبِ خود در وزنِ منهای 68 کیلوگرم شد و از اعزام به مسابقاتِ آسیایی بازماند. بسیاری از کارشناسان معتقدند برگزاریِ پیکارهای انتخابی در آن مقطعِ زمانی، به هیچ وجه صحیح و اصولی نبود که البته طرحِ دلایلِ اثبات‌کننده‌ی این ادعا، فرصت و زمانِ بیشتری را می‌طلبد.
 
به هر حال، اکنون و در شرایطی که نامِ بسیاری از بازیکنانِ شاخصِ کاراته‌ی ایران در لیستِ نفراتِ اعزامی به رقابتهای کاراته‌وان ترکیه مشاهده میشود، حذفِ نامِ بهنوش نجفی، قدری تامل‌برانگیز است. به نظر میرسد سیستمِ حاکم بر فدراسیون کاراته، به کلی عناوین و افتخاراتِ این بازیکن را به دستِ فراموشی سپرده و با کنار گذاشتنِ او، عملا و بصورتِ ناخواسته، مقدماتِ حذفِ کاملِ وی را از دنیای قهرمانی فراهم آورده است.
 
در صورتِ حذفِ بهنوش نجفی از صحنه‌ی قهرمانی، دیگر بازیکنِ شاخصِ این وزن (مبینا کاویانی) کارِ چندان دشواری برای تصاحبِ پیراهنِ تیم ملی در ماههای آتی نخواهد داشت. کاویانی از بازیکنانِ جوان و آینده‌دارِ کاراته‌ی کشورمان به شمار میرود که اهلِ مازندران و عضوِ سبکِ شیتوریو اینویی‌هاست. ریاستِ این سبک را در ایران، محسن آشوری دبیر فدراسیون کاراته برعهده دارد. در کارنامه‌ی قهرمانیِ کاویانی، تک مدالِ برنزِ رقابتهای آسیایی قزاقستان به چشم می‌خورَد.
 
در مقابل، بهنوش نجفی مدالِ طلای امیدهای آسیا (2014)، مدال طلایِ جوانانِ آسیا (2013)، برنزِ امیدهای آسیا (2016)، برنز جوانان آسیا (2011)، مدال نقره‌ی کاراته‌وان ترکیه و مدال برنز کاراته‌وان اندونزی را در کارنامه دارد و یکی از اعضای سبکِ شیتوریو شیتوکای به شمار میرود. مسئولیتِ این سبک را در ایران، پیش‌تر استاد فقید، شادروان اکبر اکرامی بر عهده داشت.
 
نویسنده: محمد قدیمی 
   1396/6/17 23:44

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار