بررسی اظهارات سرمربی تیم ملی؛
فاصله میانِ گفتارها و رفتارها/ببین تفاوتِ ره از کجاست تا به کجا

بررسی اظهارات سرمربی تیم ملی؛

فاصله میانِ گفتارها و رفتارها/ ببین تفاوتِ ره از کجاست تا به کجا

اختصاصی ستارگان کاراته:

لیلا بهرامی می‌گوید به اعتقادِ او، تلاش برای برقراریِ عدالت در تیمهای ملی و پایبندی به اصلِ شایسته‌سالاری در گزینشِ بازیکنان، از مهمترین اصولی است که موفقیتِ ملی‌پوشان را در میادینِ بین‌المللی تضمین می‌کند. این در حالیست که در کارنامه‌ی ماههای اخیرِ این مربی و در چندین مورد، عدالت به معنایِ واقعیِ کلمه، نقض شده است!
 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته؛ لیلا بهرامی سرمربی تیم ملی بانوان، چندی پیش و در یک مصاحبه‌ی مکتوب، عنوان کرد "برای حضور در رقابتهای بین‌المللی، بهترین و آماده‌ترین بازیکنان در لیستِ اعزام قرار می‌گیرند و اینگونه نیست که ملی‌پوشان بر اساسِ مدالها و عناوینِ پیشین، اولویت‌بندی شوند. ملاکِ انتخابِ بازیکنان، پیشینه‌ی آنها و کارنامه‌ی افتخاراتشان نیست بلکه شرایطِ فنی و آمادگیِ فعلیِ کاراته‌کاها در نظر گرفته میشود"
 
سخنانِ فوق (که البته کاملا منطقی و سنجیده است) اگر با عبور از حصارِ واژگان، به دنیای عمل بپیوندد، شرایطی بسیار مطلوب و ایده‌آل را بر فرآیندِ گزینشِ ملی‌پوشان، حکمفرما خواهد ساخت. اکنون ببینیم بهرامی در ماهها و هفته‌های اخیر، تا چه حد به آنچه بیان کرده، پایبند بوده است.
 
با هم اتفاقاتِ عجیب و حیرت‌آوری را که در پیکارهای آسیایی قزاقستان به وقوع پیوست، مرور می‌کنیم. محدثه آقایی پیش از اعزام به این رقابتها، با عبور از فیلترهای مختلف، موفق شد به عضویتِ قطعیِ کومیته‌ی تیمیِ بانوان درآید. ساعاتی پیش از آغازِ پیکارهای کومیته‌ی تیمی اما به او گفته شد که صلاحیتِ حضور در ترکیبِ این تیم را ندارد! شاهدانِ عینی می‌گویند لیلا بهرامی (که در آن زمان مربی تیم ملی بود) خطاب به محدثه آقایی گفته است که او در بخشِ کومیته‌ی انفرادی، عملکردِ قابلِ قبولی نداشته و لذا نمی‌تواند در کومیته‌ی تیمی، به نمایندگیِ از کاراته‌ی ایران به میدان برود. اعضای کادرفنی به جایِ محدثه آقایی، نامِ فاطمه چالاکی را در ترکیبِ کومیته‌ی تیمی قرار دادند. جالب اینکه چالاکی در بخشِ انفرادیِ رقابتهای آسیایی قزاقستان، عملکردی به مراتب ضعیف‌تر از محدثه آقایی داشت!

(برای آگاهی از آنچه در قزاقستان رخ داد، اینجا کلیک کنید)
 
لیلا بهرامی می‌گوید ملاکِ گزینشِ بازیکنان، شرایطِ فعلیِ آنهاست و نه سوابقشان؛ اما عملاً در رقابتهای آسیایی قزاقستان، بازیکنی را که دستِ کم در بخشِ انفرادی عملکردِ بهتری داشت (محدثه آقایی) از ترکیبِ کومیته‌ی تیمی کنار گذاشت و فردی را جایگزینِ او ساخت که در بخشِ انفرادی به مراتب ضعیف‌تر از گزینه‌ی مغضوب، ظاهر شده بود و تنها برتریِ او بر محدثه آقایی، صرفاً سوابق و افتخاراتِ گذشته‌اش بود.
 
بهرامی همچنین در مصاحبه‌ی اخیرش، نتایجِ رقابتهای انتخابی تیم ملی و همینطور نقطه‌نظراتِ اعضای کادرفنی را جزو اصلی‌ترین معیارهای گزینشِ بازیکنان برای اعزام به رقابتهای کاراته‌وان برشمرد. این در حالیست که به نظر میرسد تنها معیارِ دوم (نظرِ اعضای کادرفنی) نقشِ اساسی را در گزینشِ بازیکنانِ اعزامی به رقابتهای کاراته‌وان بازی می‌کند و دیگر معیارها، صرفا جنبه‌ی تشریفاتی دارند!
 
بهنوش نجفی (نماینده‌ی وزنِ منهای 68 کیلوگرم کاراته‌ی ایران در بازیهای کشورهای اسلامی که به شکلی عجیب، از سفر به ترکیه محروم شد) می‌گوید در سالِ جاری و از ابتدای تشکیلِ اردوهای تیم ملی (برای اعزام به بازیهای کشورهای اسلامی و رقابتهای آسیایی قزاقستان) 7 بار با مبینا کاویانی در چهارچوبِ رقابتهای انتخابی، مبارزه کرده که حاصلِ آن، کسبِ 5 پیروزی و تنها 2 شکست بوده است. جالب است بدانید کاویانی با هزینه‌ی فدراسیون کاراته، به ترکیه رفت اما نجفی از حضور در این رقابتها محروم شد.
 
فرض می‌کنیم گفته‌های نجفی در خصوصِ نتایجِ رقابتهای انتخابی تیم ملی، صحت داشته باشد (در غیر اینصورت، کادرفنی می‌تواند آنرا تکذیب کند) اکنون اگر قرار باشد نحوه‌ی عملکردِ بازیکنان را در پیکارهای انتخابی، ملاکِ گزینشِ آنها برای اعزام به رقابتهای لیگِ جهانی در نظر بگیریم، صد البته که بهنوش نجفی در قیاس با مبینا کاویانی، شرایطِ بهتری دارد و لذا در اولویت قرار می‌گیرد. بهرامی اما وقتی با این استدلال مواجه میشود، از نتایجِ رقابتهای انتخابی گذر کرده و به این موضوع اشاره می‌کند که ملاکِ گزینش بازیکنان برای اعزام به پیکارهای کاراته‌وانِ ترکیه، حضورِ آنها در مسابقاتِ آسیایی قزاقستان بوده است و چون نجفی، صرفا نماینده‌ی کاراته‌ی ایران در بازیهای کشورهای اسلامی بوده و در رقابتهای آسیایی قزاقستان شرکت نداشته، لذا صلاحیتِ اعزام به کاراته‌وانِ ترکیه را ندارد!
 
سرمربی تیم ملی (لیلا بهرامی) اصلا فراموش کرده که بسیاری از مسئولانِ فدراسیون کاراته، اعضای کادرفنی و همینطور بازیکنان، پیش از اعزامِ کاراته‌کاها به بازیهای کشورهای اسلامی، سطح و اهمیتِ این رقابتها را بسیار بالا و غیرِ قابلِ انکار توصیف کرده بودند و بنابراین، نادیده گرفتنِ نمایندگانِ کاراته‌ی کشورمان در این رقابتها، به هیچ وجه منطقی و کارشناسانه نیست. اساسا چه دلیلی داشت که مسابقاتِ کشورهای اسلامی را به کلی به دستِ فراموشی سپرده و ملاکِ اعزامِ بازیکنان به رقابتهای کاراته‌وان را صرفا حضورِ آنها در رقابتهای آسیایی قزاقستان تعریف کنیم؟ در واقع، چرا شرایط را به گونه‌ای رقم می‌زنیم که تنها یک گزینه (بهنوش نجفی) از جمعِ ملی‌پوشانِ اعزامی به ترکیه، حذف شود؟
 
مسئولین گفتند کاراته‌کاهایی به ترکیه اعزام میشوند که در مسابقاتِ آسیایی قزاقستان به میدان رفته باشند. از آنها می‌پرسیم "پس به چه دلیل، برخی بازیکنان که هرگز در قزاقستان به میدان نرفته بودند، به ترکیه اعزام شدند؟" پاسخ می‌دهند "آنها صاحبِ رنکینگ هستند" می‌گوییم "برخی از آنها حتی رنکینگِ مناسبی هم ندارند" می‌گویند "آنها با نظرِ کادر فنی اعزام شده‌اند!"
 
به نظر میرسد اتفاقا همان جمله‌ی آخر (نظر اعضای کادرفنی) تنها عاملِ مهم و تعیین‌کننده‌ای باشد که این روزها حرفِ اول و آخر را در برخی رده‌های تیمهای ملی می‌زند و البته اصلا هم مهم نیست که نظرِ این اعضای محترم، تا چه حد مبتنی بر منطق و استدلالِ خردمندانه است. (موضوعِ حذفِ ناعادلانه‌ی ابراهیم حسن‌بیگی را پیش از اعزام به بازیهای کشورهای اسلامی به یاد آورید. آنجا هم نهایتا و بدونِ هیچ استدلالِ قابلِ قبول، صرفا نظرِ اعضایِ محترمِ کادرفنی تامین شد و سایرین نیز چاره‌ای نداشتند جز اطاعتِ مطلق و کورکورانه از فرمانِ فاتحِ بزرگِ رقابتهای جهانی اتریش! این نوع تفکر و رفتار، دقیقا در قرونِ وسطی نیز در میان کشورهای اروپایی رواج داشت به گونه‌ای که سردارانِ پیروز، تمایلاتشان را مساوی با قانون و البته لازم‌الاجرا می‌دانستند!)
 
قاعده‌ی صحیح آن است که پیش از اعزامِ بازیکنان به رقابتهای بین‌المللی، ابتدا معیارها و ضوابطِ گزینشِ ورزشکاران را تعیین کرده و سپس نفراتی را که با آن معیارها و ضوابط، همخوانی دارند، انتخاب کنیم.

طرحِ این موضوع برایمان سخت است اما به نظر میرسد در شرایطِ کنونی و پیش از اعزام به برخی رقابتهای بین‌المللی، بر خلافِ قاعده‌ی صحیح، این بازیکنان هستند که ابتدائا گزینش میشوند و سپس سعی می‌کنیم معیارها و ضوابطِ انتخابِ بازیکنان را به گونه‌ای طراحی کنیم که نفراتِ موردِ نظر، از فیلترهای طراحی‌شده عبور کنند و برعکس، نفراتی هم که مدِ نظرمان نیستند، پشتِ سدهای خودساخته، باقی مانده و هرگز قادر به عبور نباشند! وگرنه چه دلیلی دارد که از جمعِ بازیکنانِ اعزامی به مسابقاتِ کشورهای اسلامی و رقابتهای آسیایی قزاقستان، تنها و تنها یک نفر (بهنوش نجفی) از سفر به ترکیه محروم گردد؟!
 
در چنین شرایطی، نجفی حتی اگر دارایِ رنکینگِ اولِ جهان هم می‌بود، باز هم شرطِ بعدی به گونه‌ای طراحی و عنوان میشد که او نتواند در رقابتهای کاراته‌وان ترکیه به میدان برود. مثلا ممکن بود بگویند "تنها افرادی می‌توانند رهسپارِ مسابقاتِ ترکیه شوند که نامِ خانوادگی‌شان با حرفِ "نون" آغاز نشود!" و بعد هم عنوان می‌کردند که تصمیمِ اخیر، حاصلِ ساعت‌ها تلاش و همفکری با کارشناسانِ کاراته‌ی کشور بوده و لذا از هر نظر، بی‌نقص و قابلِ دفاع است!
 
نویسنده: محمد قدیمی/ مدیرمسئول پایگاه خبری تحلیلی ستارگان کاراته 
   1396/7/2 23:29

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار