آنچه در اسپانیا گذشت (قسمت دوم)
درایت مدیران فدراسیون و قهرمانی تیم کاراته‌ی جوانان

آنچه در اسپانیا گذشت (قسمت دوم)

درایتِ مدیران فدراسیون و قهرمانیِ تیم کاراته‌ی جوانان

ویژگیِ مثبتِ بهنامفر که باید سرمشقِ سایرین باشد
 
شاگردانِ مهران بهنامفر در روزی باشکوه و به یادماندنی، بر بلندترین قله‌ی کاراته‌ی جهان ایستادند و پیروزمندانه، سرودِ قهرمانی سر دادند تا مشخص شود که درایتِ مسئولین فدراسیون در گزینشِ سرمربیِ کاردان و نیز مدیریتِ خردمندانه‌ی تنش‌های ایجاد شده در روزهای منتهی به اعزام، تا چه حد می‌تواند در نتایجِ حاصل، تاثیرگذار باشد.
 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته؛ آینده‌سازانِ پُرامیدِ کاراته‌ی کشورمان با هدایت و رهبریِ هوشمندانه‌ی مهران بهنامفر و با کسبِ یک مدالِ طلا، یک نقره و یک برنز در بزرگترین و با شکوه‌ترین رویدادِ بین‌المللی کاراته، سزاوارانه بر بامِ کاراته‌ی جهان ایستادند تا در نمایشی شورانگیز، قدرت و توانایی‌های تحسین برانگیزِ جوانانِ ایران‌زمین را به اثبات رسانده و نویدبخشِ آینده‌ای روشن و پرافتخار برای کاراته‌ی ایران باشند.

 
وقتی با فاتحِ مطلقِ پیکارهای جهانی اسپانیا (بهنامفر) در خصوصِ نتایجِ بدست‌آمده در این رقابتها  به گفتگو می‌نشینیم، در گفتار و سیمایِ او، هرگز لحن و تصویرِ یک سرمربیِ پیروز و شگفتی‌ساز را مشاهده نمی‌کنیم! بهنامفر علیرغمِ حماسه‌ی بزرگ و باشکوهی که در اسپانیا آفرید، با لحنی بسیار سرد و انتقادآمیز از نتایجِ این رقابتها گلایه می‌کند! او به جای اینکه از کسبِ عنوانِ قهرمانی، شادمان باشد، خودش را به خاطرِ طلاهایی که از دست رفته، سرزنش می‌کند!
 
مربیِ جوان و پرفروغِ کاراته‌ی ایران، می‌گوید "به خودم وعده‌ی 4 فینالیست و کسبِ حداقل سه مدالِ طلا را داده بودم! از اینکه نتوانستم به اهدافم دست یابم، واقعا ناراحتم! اگر قدری بیشتر دقت کرده بودیم، حالا دستِ‌کم 3 مدالِ طلا داشتیم!"
 
با شوخی به او می‌گوییم "قهرمان؛ ما در خصوصِ رقابتهای جهانی صحبت می‌کنیم و نه مسابقاتِ روستاهای اطرافِ تهران! بدیهی است که دیگران هم بیکار ننشسته‌اند تا ما همه‌ی طلاها را در کامیون بار کرده و به ایران بیاوریم! همین که در حضورِ کشورهای بزرگ و صاحب‌نامِ کاراته‌ی جهان، قهرمان شدیم، بسیار شیرین و قابلِ تقدیر است"
 
اما از مکالمه‌ی ستارگان کاراته با بهنامفر و مزاح‌های مربوط به آن که بگذریم، توجه به یک نکته‌ی ظریف، می‌تواند برای تمامی مربیان و قهرمانان، پندآموز و البته سرمشق باشد. اینکه بهنامفر و دیگر مربیانِ موفق، اصولا عطش و اشتهایی سیری‌ناپذیر در کسبِ عناوینِ قهرمانی دارند و تقریبا هیچگاه از آنچه بدست آورده‌اند، کاملا راضی و خرسند به نظر نمی‌رسند. تیمِ تحتِ هدایت و رهبریِ مهران بهنامفر، قهرمانِ جهان شده اما او هنوز هم از نتایجِ حاصل، گلایه و خودش را سرزنش می‌کند! بهنامفر حتی به قهرمانیِ جهان هم راضی نیست و این نگاهِ بلندپروازانه، شاید یکی از مهمترین دلایلِ موفقیتِ این مربیِ جوان و حالا دیگر پرافتخار باشد. او پیش از آغاز رقابتهای آسیایی قزاقستان هم بسیار محکم و مطمئن می‌گفت "برای کسبِ 5 مدالِ طلا به قزاقستان می‌رویم!" و در نهایت نیز 4 تن از شاگردانش، سزاوارانه به دیدارِ پایانی راه یافتند...
 
مسئولان فدراسیون کاراته هم البته در کسبِ موفقیت‌های این تیم در پیکارهای جهانی اسپانیا، به شکلی مضاعف تاثیرگذار بودند. مضاعف از آن جهت که علاوه بر انجامِ مسئولیت‌های معمول، تنش‌های ایجاد شده پیرامونِ تیم جوانان را نیز به خوبی و به شکلی کاملا مدبرانه، مدیریت کردند.
 
به یاد داریم که در روزهای حساس و سرنوشت‌سازِ منتهی به رقابتهای جهانی اسپانیا، اختلافاتی میانِ بهنامفر و مسئولانِ فدراسیون کاراته ایجاد و به سرعت رسانه‌ای شد. این موضوع اگر با واکنشِ احساسی و غیرمتفکرانه از سوی محمدصادق فرجی (رییس فدراسیون کاراته) همراه می‌شد، احتمالا تبعاتِ منفی و زیانباری را برای کاراته‌ی کشورمان رقم میزد. اگر فرجی در خصوصِ مشکلات و اختلافاتِ ایجاد شده، حکیمانه تصمیم‌گیری نمی‌کرد و به شکلی شتاب‌زده واکنش نشان می‌داد، شاید امروز مردم ایران، قهرمانیِ تیم کاراته‌ی جوانان کشورمان را در رقابتهای جهانی اسپانیا، جشن نمی‌گرفتند.
 
اکنون با درایتِ فرجی و رفتارِ خردمندانه و خویشتن‌دارانه‌ی فدراسیون‌نشین‌ها، تنش‌ها فروکش کرده و همه چیز آماده‌ی حرکت به سویِ موفقیت‌های بعدی و فتحِ قله‌های افتخار برای کاراته‌ی ایران است. در چنین شرایطی، ادامه‌ی مباحثِ گذشته از سوی سرمربی موفقِ تیم ملی جوانان و پرداختن به اختلافاتِ پیشین، شاید باعث شود حتی نزدیک‌ترین دوستانِ بهنامفر هم از او و سخنانش، رنجیده‌خاطر گردند.   
 
ادامه دارد...
 
نویسنده: محمد قدیمی 
   1396/8/16 11:38

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار