آنچه در اسپانیا گذشت (قسمت چهارم)
نتایج عالی برای خوشقدم و یارانش/ قاعده‌ای که سرمربی باید به آن پایبند باشد

آنچه در اسپانیا گذشت (قسمت چهارم)

نتایج عالی برای خوشقدم و یارانش/ قاعده‌ای که سرمربی باید به آن پایبند باشد
 
دخترانِ تیمِ کاراته‌ی امید با هدایت و رهبریِ هوشمندانه‌ی سمانه خوشقدم و با کسبِ نتایجی ماندگار در آوردگاهِ بزرگِ اسپانیا، نقشی تعیین‌کننده و انکارناپذیر در صعودِ دوپله‌ایِ کاراته‌ی ایران و فتحِ جایگاهِ پنجمیِ رقابتهای جهانی ایفا کردند.
 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته؛ شاگردانِ سمانه خوشقدم در رقابتهای جهانی اسپانیا، دو مدالِ طلا و نقره‌ی ارزشمندِ رده‌ی سنیِ امید را سزاوارانه برای کاراته‌ی کشورمان به ارمغان آوردند تا ناکامی‌های رقم‌خورده در دو بخشِ جوانان و نوجوانانِ دختر، در بازتابِ برقِ مدالهای باقری و بهمنیار، لااقل برای مدتی کوتاه، به دستِ فراموشی سپرده شود.
 


خوشقدم در سالهای گذشته، مسئولیتِ فنیِ تیمهای متعددی را بر عهده گرفته و تقریبا در تمامیِ موارد نیز، کارنامه‌ای موفق از خود برجای گذاشته است. این موضوع نشان می‌دهد که این مربیِ جوان، از توانایی و درایتِ لازم برای هدایتِ تیم‌های ملی برخوردار است و می‌تواند به ارتقای جایگاهِ کاراته‌ی ایران در ابعادِ بین‌المللی، کمک کند.
 
(تذکر: ناگفته پیداست آنچه در موردِ توانایی و دانشِ فنیِ مربیان (از جمله مربیانِ موفقی همچون بهنامفر و خوشقدم) گفته میشود، براساسِ نتایجی است که پیش از این در کارنامه‌ی خود به ثبت رسانده‌اند و لذا اگر در آینده، عملکردی ضعیف از مربیانِ موفقِ امروزی مشاهده شود، هرگز نمی‌توان به استنادِ آنچه پیش‌تر در موردِ توانایی‌های آنها گفته شده، از نقدِ عملکردِ ضعیفشان در آینده، اجتناب ورزید.
 
بدیهی است هر میدانِ بین‌المللی، ویژگیها و نتایجِ خاصِ خود را دارد و عملکردِ اعضایِ کادرفنی هم برپایه‌ی نتایجِ بدست‌آمده در هر رقابت، به صورتِ مجزّا ارزیابی میشود که البته این ارزیابی از میدانی به میدانِ دیگر (با توجه به نتایجِ حاصل) می‌تواند کاملا متفاوت باشد. درست به همین دلیل است که می‌گوییم "نتایجِ هروی در اتریش و لهستان، بسیار عالی و خیره‌کننده بود و البته در آذربایجان و اسپانیا، بسیار ضعیف و خردکننده!"
 
این موضوع از آن جهت گفته شد که اگر در آینده، از نتایجِ ضعیفِ مربیانی همچون بهنامفر و خوشقدم مثلا در رقابتهای المپیک انتقاد کردیم، برخی‌ها نگویند "ستارگان کاراته" که تا دیروز از این دو مربی تعریف و تمجید میکرد، حالا چرا عملکردشان را نکوهش می‌کند! ما نتایجِ هروی را هم در رقابتهای جهانی اتریش، ستودیم ولی از همین مربی، به خاطرِ عملکردِ ضعیفش در بازیهای کشورهای اسلامی، انتقاد کردیم. این در واقع اساسِ یک نقدِ سالم و غیرمغرضانه است.)
 
نفراتِ تحتِ هدایت و رهبریِ سمانه خوشقدم در بزرگترین رویدادِ کاراته (رقابتهای جهانی) با کسبِ یک مدالِ طلا (آویشن باقری) و یک نقره‌ی ارزشمند (سارا بهمنیار)، سزاوارانه بر سکوی سوم ایستادند تا از هم‌اکنون، نویدبخشِ روزهای خوب و پرافتخار برای تیم ملی بزرگسالان بویژه در اوزانِ 50- و 55- کیلوگرم باشند. ضمنِ اینکه کاراته‌ی بانوان حالا می‌تواند به داشتنِ مربیِ جوان و در عینِ حال، باتجربه‌ای همچون سمانه خوشقدم، دلخوش باشد.

 
قاعده‌ای که سرمربی باید به آن پایبند باشد

وقتی فردی در جایگاهِ مربیِ تیم ملی قرار می‌گیرد، بعضی از کاراته‌کاها که به اصولِ اخلاقی چندان اهمیت نمی‌دهند، به یکباره مربیانِ زحمتکشِ خود را رها کرده و به عضویتِ باشگاهی در می‌آیند که مدرّسش، مربیِ تیم ملی است. این افراد تلاش می‌کنند تا از این طریق، مسیرِ پُرپیچ و خمِ دستیابی به عنوانِ پرافتخارِ "ملی‌پوش" را کوتاهتر کرده و با ترفندی بسیار ساده، دروازه‌های تیمهای ملی را بر روی خود، گشوده ببینند. در چنین شرایطی، این وظیفه‌ی مربیانِ تیم‌های ملی است که از ورودِ چنین افرادی به باشگاههای خود -بدونِ کسبِ اجازه از مربیانِ پیشین‌شان- جلوگیری کنند.
 
گفته میشود سمانه خوشقدم در این خصوص، چندان سخت‌گیرانه رفتار نمی‌کند و شاگردانِ دیگر مربیان، به راحتی و بدونِ کسبِ اجازه از اساتیدشان، می‌توانند به عضویتِ باشگاهِ او درآیند. این ادعا اگر واقعیت داشته باشد، یکی از بزرگترین ضعفهای این مربیِ موفق و پرافتخار به شمار میرود که باید در اولویتِ اصلاح قرار گیرد.
 
نویسنده: محمد قدیمی 
   1396/8/25 18:03

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار