آیا صافی سرمربی تیم ملی سنگاپور بوده است؟
هر جا سخن از اعزام است، نام احمد صافی می‌درخشد!

دو کلمه حرف حساب؛

هر جا سخن از اعزام است، نامِ احمد صافی می‌درخشد!

آیا صافی سرمربی تیم ملی سنگاپور بوده است؟
 
دوستان و همراهانی که مطالبِ این بخش از "ستارگان کاراته" را پیگیری می‌کنند، به خوبی می‌دانند که در بخشِ "دو کلمه حرف حساب" هر حرفی را می‌توان یافت جز حرفِ حساب! از اینرو امیدواریم عزیزانی که در این بخش از مطالبِ ستارگان کاراته از آنها نامی بُرده میشود (و یا طنزگونه، موردِ انتقاد قرار میگیرند) بر ما خرده نگیرند که این تنها یک مزاح است و بس...
 
شاید این پرسش، ذهنِ شما را هم به خود مشغول کرده باشد که چرا برخی‌ها بی‌هیچ دلیلِ منطقی، همواره و در تمامِ فدراسیون‌ها، تیمهای ملی را در سفرهای خارجی همراهی می‌کنند؟! برای مثال احمد صافی سرمربی تیم کاراته دانشگاه آزاد یکی از همان چهره‌هایی است که غالباً ملی‌پوشان را در رقابتهای برون‌مرزی، بدون داشتنِ هیچ سِمت و یا مسئولیتی همراهی می‌کند!

 
در زمان حکومتِ حاتمِ طایی (ببخشید سید حسن طباطبایی!) بر فدراسیون کاراته، احمد صافی بی‌آنکه مسئولیتی در تیمهای ملی داشته باشد، همراه با ملی‌پوشان رهسپارِ رقابتهای جهانی جاکارتا و سپس پیکارهای آسیایی اندونزی شد و هیچکس هم توضیح نداد که این اعزام، بر پایه‌ی کدامین منطق و استدلال صورت گرفته است! بالاخره دوران حکومتِ حاتم طایی بر فدراسیون کاراته، شرایط و ویژگیهای خاصِ خودش را داشت و شاید هم موضوعِ اعزامهای اینچنینی، با توجه به حاتم‌بخشی‌های گاه و بی‌گاهِ سیدحسن، تا حدودی قابلِ درک باشد.
 
سرانجام حاتم طایی با همه‌ی محبوبیت‌هایش، فدراسیون کاراته و هواخواهانش را ترک کرد و محمدصادق فرجی، رییسِ جوان و خوش‌پیشینه‌ی این فدراسیون بارِ دیگر بر اریکه‌ی قدرت تکیه زد. در دورانِ حکومتِ فرجی اما اتفاقاتِ جالبی رخ داد! مدتی پیش از آغازِ رقابتهای آسیایی قزاقستان، در خبرگزاری‌ها و همینطور در کانال تلگرامیِ سبک شوتوکان wskf خواندیم که جناب احمد صافی ریاستِ این سبک، به سِمتِ سرمربیگریِ تیم ملی سنگاپور منصوب شده است. اما چند هفته بعد، وقتی ملی‌پوشانِ کاراته‌ی کشورمان می‌خواستند رهسپارِ پیکارهای آسیایی قزاقستان شوند، در کمالِ تعجب و شگفتی مشاهده کردیم که نامِ احمد صافی به عنوان مربیِ کاتای کشورمان در لیستِ نفراتِ اعزامی گنجانده شده است! این اتفاق از آن جهت شگفت‌انگیز بود که خلافِ تمامِ قوانین و مقرراتِ بین‌المللی رخ داده بود. مطابقِ این قوانین، یک نفر نمی‌تواند در آنِ واحد، عهده‌دارِ سِمتِ مربیگری تیم ملی در بیش از یک کشور باشد.
 
با دوستانمان در فدراسیون کاراته تماس گرفتیم و پرسیدیم آیا قوانین بین‌المللی نسخ شده‌اند که یک نفر می‌تواند همزمان، هم مربی تیم ملی ایران باشد و هم سرمربی تیم ملی سنگاپور؟! آنها پاسخ دادند که احمد صافی، هرگز سرمربی تیم ملی سنگاپور نبوده‌ است بلکه قرار است گهگاه به این کشور سفر کرده و برای کاراته‌کاها در کلاس‌های آموزشی، تدریس کند! گفتیم اما خبرِ سرمربیگریِ احمد صافی در تیم ملی سنگاپور، در چندین خبرگزاریِ معتبر (از جمله خبرگزاری فارس) درج شده است! گفتند ما مسئولِ صحتِ اخبارِ منتشرشده از سویِ خبرگزاریها نیستیم! گفتیم اما روابط عمومی سبکِ شوتوکان wskf نیز همین خبر را منتشر کرده است! گفتند پس احمد صافی باید پاسخگو باشد نه ما!
 
و نهایتا اینکه ما هنوز هم متوجه نشده‌ایم که آیا احمد صافی، حقیقتاً سرمربی تیم کاراته‌ی سنگاپور بوده است یا خیر؟! اگر او سرمربی تیم ملی سنگاپور بوده باشد، مطابقِ قوانینِ بین‌المللی، حق مربیگری در تیمهای ملی ایران را نداشته و لذا فدراسیون کاراته‌ی کشورمان در اعزامِ وی به رقابتهای آسیایی قزاقستان (به عنوان مربی کاتا) مرتکبِ تخلف شده است. اگر هم خبرِ سرمربیگریِ احمد صافی در تیم ملی سنگاپور، کذب بوده باشد، شایسته بود که وی، همان زمان صراحتا این خبر را تکذیب می‌کرد نه اینکه روابط عمومیِ سبکش، چنین خبرِ نادرستی را تایید و منتشر کند!
 
به هر حال این موضوع هنوز هم برای اهالی کاراته روشن نشده که چرا احمد صافی در اغلبِ فدراسیون‌ها، یا بدونِ سِمت و یا با پُستی رمزآلود، ملی‌پوشان را در سفرهای خارجی همراهی می‌کند! فرقی هم ندارد که رییسِ فدراسیون، چه کسی باشد! طباطبایی باشد یا فرجی؛ سمندر باشد یا ناظریان و یا حتی محمد قدیمی مدیرمسئولِ حاشیه‌سازِ پایگاه خبری تحلیلی ستارگان کاراته! آنچه مسلُم است، هر کدام از ما که رییس فدراسیون کاراته باشیم، باید نام احمد صافی را (بابهانه و یا بی‌بهانه) در لیستِ نفراتِ اعزامی به رقابتهای بین‌المللی بگنجانیم!
 
این مطلب از آن جهت به رشته‌ی تحریر درآمد که اخیراً شایعاتی مبنی بر اعزامِ بی‌دلیلِ احمد صافی به رقابتهای کاراته‌وان پاریس بر سرِ زبانها افتاده که البته قدری تامل‌برانگیز است!

نویسنده: محمد قدیمی


 
   1396/9/24 13:30

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار