کوتاه از رقابتهای کشوری اصفهان/ رده‌بندی تیمهای شرکت‌کننده

کوتاه از رقابتهای کشوری اصفهان/ رده‌بندی تیمهای شرکت‌کننده
 
پیکارهای کاراته قهرمانیِ کشور رده‌های سنیِ پایه (پسران) روزهای چهارشنبه تا جمعه‌ی هفته‌ی گذشته (27 تا 29 دیماه 96) در ورزشگاه پیروزیِ اصفهان برگزار شد و با قهرمانیِ تیم فارس در مجموعِ سه رده (نوجوانان، جوانان و امید) به پایان رسید.
 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته؛ در این رقابتها استان فارس مجموعاً با کسب 3 مدالِ طلا، دو نقره و 5 برنز با افتخار بر سکوی قهرمانی ایستاد تا مشخص شود علیرغمِ حواشیِ ماهها و سالهای اخیر، کاراته‌کاهای این استان در تحولی عظیم، چشم به آینده‌ای روشن و پُرامید دوخته‌اند.
 

استان مازندران نیز که از چند سالِ گذشته، حرکتِ پرشتاب، برنامه‌ریزی شده و تحسین برانگیزِ خود را در ورزشِ کاراته آغاز کرده است، امسال هم در رقابتهای قهرمانی کشور خوش درخشید و با کسبِ سه مدالِ طلا، دو نقره و 2 برنز بر سکوی نایب قهرمانی ایستاد. چند سال قبل و در همین پایگاه خبری، پیش‌بینی کرده بودیم که مازندران به زودی به جمعِ قطب‌های مستحکمِ کاراته‌ی ایران خواهد پیوست و حالا دستِ‌کم در دو بخشِ بانوان و رده‌های سنیِ پایه، این پیش‌بینی عینیت یافته است.
 
کاراته‌ی زنجان هم که پس از دورانِ طلاییِ برادرانِ روحانی، مازیار الهامی و... مدتها در رکود به سر می‌بُرد، با کسبِ 3 مدالِ طلا در تاتامی‌های اصفهان، پرچمِ نیمه‌افراشته و گهگاه فراموش‌شده‌ی سالهای اخیرِ این استان را، امسال تا بلندترین سکوهای قهرمانی بالا بُرد و برای دیگر استان‌ها به گونه‌ای رجزخوانی کرد که یادآورِ قدرت و صلابتِ نسلِ طلاییِ شاگردانِ شهابِ سلطانی در سالهای نه چندان دور بود.
 

در حاشیه‌ی پیکارها
 
قضاوتِ رقابتهای کاراته، همواره و در همه حال، با اعتراض همراه بوده و خواهد بود. اعتراض، بخشِ جدایی‌ناپذیرِ قضاوت (به ویژه در رشته‌ی کاراته) به شمار میرود. تحققِ این فرض، تقریبا غیرممکن است که مسابقاتی (در رشته‌ی کاراته) در نقطه‌ای از جهان برگزار شود و قضاوتِ آن، با هیچ اعتراضی همراه نباشد. بدیهی است که رقابتهای کشوریِ اصفهان هم از این قاعده مستثنی نیست و لذا اعتراضاتی در آن مشاهده شد که برخی از آنها، به عدمِ آگاهیِ مربیان از قوانینِ داوری و تغییراتِ پُردامنه‌ی آن بازمی‌گشت و برخی دیگر نیز، حاصلِ اشتباهاتِ سهویِ داوران بود که می‌بایست هر روز از میزانِ آن کاسته شود. با این همه در خصوصِ قضاوت‌های این دوره از مسابقات، می‌توان به 3 نکته‌ی زیر اشاره کرد:

1- تلاش شد تا آنجا که ممکن بود، اشتباهاتِ داوران به حداقل برسد
2- در این مسابقات، نقضِ صریح قوانین (دستِ‌کم تا جایی که نگارنده شاهدِ آن بود) هرگز رخ نداد
3- به اعتراضِ مربیان در چهارچوبِ قانون، رسیدگی می‌شد و یا دستِ‌کم تلاش‌های قابلِ تقدیری در این زمینه صورت گرفت.
 
به نظر میرسد همین 3 نکته، برای مربیان و قهرمانانی که از تفکرِ واقع‌گرا و منطقی برخوردارند، قانع‌کننده باشد چرا که این افراد نیک می‌دانند حذفِ کاملِ خطاهای داوری، نه در ایران و نه در هیچ نقطه‌ای از جهان، امکان‌پذیر نیست. همین که دستگاه قضا در جهتِ برقراریِ عدالت گام بردارد (حتی اگر به نقطه‌ی مطلوب هم نرسیده باشد) برای اهالیِ کاراته کافی است.
 

شرایطِ میزبانی

هیئت کاراته‌ی استان اصفهان به عنوان میزبانِ رقابتهای قهرمانیِ کشور، سالنی نسبتاً بزرگ و مناسب را به این امر اختصاص داده بود. 5 تاتامی در سالنِ برگزاریِ رقابتها پهن شده بود. در 4 تاتامی، مسابقات برگزار میشد و یک تاتامی هم به عنوانِ محلی برای گرم کردنِ شرکت‌کنندگان منظور شده بود. ضمن اینکه فضای کافی و مناسب برای استقرارِ تماشاچیان موجود بود. برخورداری از نورِ کافی و نیز تعبیه‌ی مکانی درخور برای استراحتِ موقتِ داوران، از دیگر نقاطِ قوّتِ میزبانیِ اصفهانی‌ها به شمار میرفت.
 
با این همه، انتقاداتی هم در خصوصِ نحوه‌ی میزبانیِ اصفهانی‌ها شنیده میشد. اسکانِ برخی شرکت‌‌کنندگان در خوابگاهها، گهگاه مستلزم عبور از فرآیندی وقت‌گیر و طولانی‌مدت بود به گونه‌ای که برخی تیمها تا پاسی از شب، هنوز در خوابگاهها مستقر نشده بودند! این موضوع البته تماماً به ضعفِ میزبانیِ اصفهانی‌ها بازنمی‌گشت. پیش‌تر گفته شده بود شرکت‌کنندگانی که مایلند خوابگاههایشان از طریق هیئت کاراته استان اصفهان تامین شود، باید درخواستِ خود را چند روز قبل از آغازِ رقابتها اعلام دارند. برخی تیمها اما بدونِ اعلامِ قبلی، به یکباره و شبِ پیش از مسابقات، در اصفهان حضور یافته و خواستارِ اسکان در خوابگاهها شدند که این امر باعثِ بروزِ برخی بی‌نظمی‌ها شد. البته از اصفهان نیز به عنوان یکی از بزرگترین شهرهای کشور و با توجه به امکاناتِ فراوانی که در اختیار دارد، انتظار می‌رفت خود را برای مدیریتِ شرایطِ بحرانی، بیش از اینها آماده سازد.
 
از دیگر ضعف‌هایی که پیرامون مسابقاتِ کشوری اصفهان مشاهده شد (و البته مربوط به میزبانِ رقابتها نمی‌شود) انتخابِ زمانِ نامناسب برای برگزاریِ این پیکارها بود. بسیاری از قهرمانان و مربیان از تقارنِ زمانِ مسابقات کشوری و امتحاناتِ دانشگاهها، ناراضی بودند و از "ستارگان کاراته" تقاضا داشتند با انعکاسِ صدای اعتراضِ آنها، از مدیرانِ فدراسیون بخواهد که از این پس، در انتخابِ زمانِ برگزاریِ مسابقات، بیشتر دقت کنند. ضمن اینکه در روزِ پایانی، رقابتها تقریبا تا ساعتِ سه‌ی بامداد ادامه داشت که می‌توان از آن، به عنوانِ بزرگترین ضعفِ پیکارهای قهرمانی کشور نام بُرد. بدیهی است در ساعت 3 بامداد، نه بازیکنان در شرایطِ مطلوبی به سر می‌برند و نه داورانی که قرار است مسابقاتِ آنها را قضاوت کنند. لذا ضریب خطا هم از سوی بازیکنان و هم از جانبِ داوران، به اندازه‌ای بالا خواهد رفت که انتخابِ بازیکنِ برتر و تشخیصِ قهرمانانِ واقعی، بسیار دشوار و حتی غیرممکن میشود.
 
اما گذشته از چند ضعفِ مذکور، رقابتهای قهرمانی کشور در اصفهان، من حیث‌المجموع به شکلی مطلوب یا دستِ‌کم در سطحی قابلِ قبول برگزار شد و امید میرود این مسابقات که در حکمِ نخستین مرحله از رقابتهای انتخابی تیم ملی بود، سرآغازِ درخشش نمایندگانِ کاراته‌ی کشورمان در میادین بین‌المللی و مسابقاتِ معتبرِ سالِ آینده باشد.
 
ضمن اینکه از تلاش‌های محمدعلی زمانی، مدیر مجرب و مردِ خستگی‌ناپذیرِ کاراته‌ی ایران و نیز یار و همراهِ همیشگی‌اش، ابوالفضل حسن‌بیگی و همینطور نقشِ موثرِ این دو در برگزاریِ هنرمندانه‌ی رقابتهای کاراته، نمی‌توان به سادگی گذشت. زمانی (مسئول کمیته‌ی برگزاری مسابقات) مدیری است که از سالهای گذشته تاکنون، ریاستِ فدراسیون کاراته، ریاست هیئت کاراته‌ی استان تهران، ریاست سازمان لیگ و مسابقات و... همه و همه را تجربه کرده و حالا در کسوتِ یک مدیرِ مجرب و محبوب، می‌تواند سرمنشاء خیر و برکت برای کاراته‌ی ایران باشد. انتظار میرود کاراته‌ی کشور از دانش و تجربیاتِ ارزشمندِ این گنجینه‌ی مدیریتی، بیشتر و بهتر استفاده کند.
 
در پیکارهای قهرمانی کشور، مهران بهنامفر (سرمربی تیمهای ملی نوجوانان و جوانان) و حسین روحانی (مربی تیم کاراته‌ی امید و بزرگسالان) حضور داشتند. این دو از نزدیک بر نحوه‌ی مبارزه‌ی کاراته‌کاها نظارت و در صورتِ صلاحدید، نامِ برخی بازیکنان را جهتِ دعوت به اردو، یادداشت می‌کردند.
 
در رقابتهای کشوری اصفهان، اتفاقاتِ جالبی رخ داد که طی روزهای آینده، بخش‌هایی از آن را در پایگاه خبری تحلیلی ستارگان کاراته خواهید خواند.
 
نویسنده: محمد قدیمی


***************


رده‌بندی تیمهای شرکت‌کننده در رقابتهای کشوری اصفهان

۱. فارس ۳ طلا ۲ نقره ۵ برنز
۲. مازندران ۳ طلا ۲ نقره ۲ برنز
۳. زنجان ۳ طلا
۴. گیلان ۲ طلا ۴ نقره ۵ برنز
۵. تهران ۲ طلا ۱ نقره ۳ برنز
۶. آذربایجان غربی ۲ طلا ۱ نقره ۱ برنز
۷. قم ۱ طلا ۳ نقره ۵ برنز
۸. کرمان ۱ طلا ۳ نقره ۲ برنز
۹. قزوین ۱ طلا ۱ نقره ۴ برنز
۱۰. البرز ۱طلا ۱ نقره ۳ برنز
۱۱. لرستان ۱ طلا ۱ برنز
۱۲. اردبیل ۱ نقره ۱ برنز
۱۳. خراسان رضوی ۱ نقره
۱۴. اصفهان ۲ برنز
۱۵. آذربایجان شرقی، کهگیلویه و بویر احمد، گلستان، خوزستان، مرکزی و همدان ۱ برنز


 
   1396/10/30 16:34

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار