آقای جنتلمن و مشکلات پیش رو/ از مبارزه با تانکها تا خطرِ استعفا!

آقای جنتلمن و مشکلاتِ پیشِ رو/ از مبارزه با تانکها تا خطرِ استعفا!

 
مهران بهنامفر که با درخششِ وصف‌ناپذیر در رقابتهای آسیایی قزاقستان و پیکارهای جهانی اسپانیا، موفق‌ترین مربیِ تیمهای ملی کاراته در ماههای اخیر لقب گرفت، سالِ آینده باید با عبور از موانعِ موجود، انتظاراتِ جامعه‌ی کاراته را برآورده و افتخاراتِ پُرشمارِ خود را کاملتر سازد.
 

این چهره‌ی مهران بهنامفر سرمربی تیمهای ملی جوانان و نوجوانان کاراته‌ی کشورمان است که از او با نامِ "جنتلمنِ کاراته‌ی ایران" یاد میشود. وی چند ماه قبل و در رقابتهای آسیایی قزاقستان، در حالی که از 5 فرصتِ موجود، یکی از بازیکنانش را به خاطرِ مصدومیت عملاً از دست داده بود، با 4 فرصت پا به میدان مبارزه گذاشت و جالب اینکه هر چهار بازیکنِ او، راهی دیدارِ پایانی شدند! نتیجه‌ی این نمایشِ غرورآفرین و شکوهِ وصف‌ناپذیر هم نهایتاً کسبِ 3 مدالِ طلا و یک نقره بود.
 
سردارِ شجاع و سدشکنِ کاراته‌ی کشورمان، چند ماه بعد و در رقابتهای جهانی اسپانیا، همراه با سربازانِ غیورش، سلحشورانه بر بزرگانِ کاراته‌ی جهان تاخت تا پرچمِ پرافتخارِ ایرانِ همیشه جاوید را بر فراز بلندترین قله‌های کاراته‌ی جهان به اهتزاز در آورَد. بهنامفر و یارانش در این رقابتها با کسبِ یک مدالِ طلا، یک نقره و یک برنز، سرودِ قهرمانی سر دادند و بر بامِ کاراته‌ی جهان ایستادند.
 
پرسابقه‌ترین ملی‌پوشِ کاراته‌ی ایران، حالا و در کسوتِ سرمربیِ تیمهای ملی جوانان و نوجوانان، باید آماده‌ی حضور در دو میدانِ سخت و نفس‌گیر باشد. رقابتهای آسیایی رده‌های سنی پایه که اردیبهشت‌ماهِ سالِ آینده در ژاپن برگزار خواهد شد و المپیک جوانان که قرار است مهرماهِ سال 97 به میزبانیِ آرژانتین استارت بخورد. این در حالیست که گفته میشود بهنامفر برای درخشش در دو میدانِ یادشده، مشکلات و موانعی را پیشِ رو خواهد داشت.


 
در حاشیه‌ی رقابتهای کشوریِ اصفهان، برخی کارشناسان با مشاهده‌ی مبارزاتِ شرکت‌کنندگان در اوزانِ مختلف، عنوان میکردند که کاراته‌ی ایران در بعضی وزن‌ها، خالی از استعدادهای ناب و برتر است و البته تاکید داشتند که این موضوع، برای مهران بهنامفر دردسرساز خواهد شد. این گروه معتقدند وضعیتِ برخی اوزان را باید اینگونه توصیف کرد "بهنامفر می‌خواهد با تفنگِ ساچمه‌ای، به جنگِ تانکها و هلیکوپترها برود!"
 
ستارگان کاراته اما می‌گوید "اگر سرمربی مهران بهنامفر باشد، شاید بتوان با تفنگ ساچمه‌ای هم به مصافِ تانک و هلیکوپتر رفت و نهایتا پیروز از میدان خارج شد! کما اینکه چند ماه قبل نیز با همین تانکها و هلیکوپترها در هر دو میدانِ آسیایی و جهانی، روبرو شدیم و پیروزمندانه بر سکوهای قهرمانی تکیه زدیم"
 
موفقیت‌های کاراته‌ی ایران در قزاقستان و اسپانیا، در حالی رقم خورد که عده‌ای از کارشناسان در جریانِ رقابتهای کشوریِ اردیبهشت‌ماهِ سالِ جاری (انتخابیِ مسابقات آسیایی قزاقستان) مرتباً آیه‌ی یأس می‌خواندند و عنوان می‌کردند که کاراته‌ی کشورمان در برخی اوزان، خالی از چهره‌های شاخص و قابلِ اطمینان است. اما آقای جنتلمن با رفتار و گفتارش، به گونه‌ای شخصیتِ قهرمانی را در بازیکنانش شکل داد که همین نفرات برای کاراته‌ی ایران در رقابتهای جهانیِ اسپانیا، تاریخ‌ساز شدند. هنوز فراموش نکرده‌ایم که بهنامفر در مصاحبه‌هایش (پیش از ورود به میدان) با چه اطمینانی از قهرمانیِ تیمش سخن می‌گفت و حتی پس از پایانِ مسابقات و کسبِ عنوانِ قهرمانیِ جهان نیز از نتایجِ بدست آمده، ابرازِ نارضایتی کرد و گفت "می‌توانستیم بهتر از این باشیم!"
 
بنابراین ما راهِ جنگیدن با تانکها و هلیکوپترها را به خوبی می‌شناسیم و پیش‌تر آنرا با هدایت و رهبریِ هوشمندانه‌ی مهران بهنامفر تجربه کرده‌ایم. اما سدشکنِ کاراته‌ی ایران باید با مشکلاتِ دیگری هم دست و پنجه نرم کند. فدراسیون کاراته (و اساساً کلِ ورزشِ ایران) فعلا در وضعیتِ اقتصادی مناسبی به سر نمی‌بَرد. شاید مسئولینِ فدراسیون به خاطرِ تنگناهای مالی، نتوانند امکاناتِ سخت‌افزاری و تدارکاتِ مناسبی را برای بهنامفر و یارانش فراهم کنند. می‌پذیریم که این موضوع می‌تواند برای آقای سرمربی دردسرساز باشد اما بیش از آن، برای جامعه‌ی کاراته نگران‌کننده است. نگران‌کننده از آن جهت که همه‌ی ما کمابیش با خلق و خویِ گهگاه تندِ مهران بهنامفر و واکنش‌های شدیدالحنِ او آشنایی داریم...
 
مشکلِ اساسیِ آقای جنتلمن با تمامِ محاسن و امتیازاتی که دارد، این است که وقتی بازیکنانش را آنگونه که او می‌خواهد، ساپورت نکنند، خیلی زود از کوره در می‌رود و نهایتاً کار به مصاحبه‌های جنجالی و مبارزاتِ داخلی می‌انجامد! آنچه مسلم است اینکه مدیریتِ فعلیِ فدراسیون کاراته تمایل ندارد تیمهای ملی‌اش را در شرایطِ نامطلوب قرار دهد اما گاه این شرایط علیرغمِ خواست و اراده‌ی مدیران، به تیمهای ملی تحمیل میشود. جامعه‌ی کاراته می‌خواهد مهران بهنامفر را با توجه به پیروزیهای خیره‌کننده‌ای که در ماههای اخیر کسب کرده است، در رأس تیمهای ملی پایه ببیند. اهالی کاراته می‌خواهند موفقیت‌های پردامنه‌ی آینده‌سازانِ کاراته‌ی ایران با هدایت و رهبریِ بهنامفر تداوم یابد. این صحیح نیست که دوستدارانِ کاراته هر روز هنگامِ مرورِ خبرهای پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته، نگرانِ این موضوع باشند که شاید با مطلبی تحتِ عنوانِ "استعفای مهران بهنامفر" روبرو شوند! این نگرانی در حالِ حاضر، فقط با خواست و اراده‌ی آقای جنتلمن برطرف خواهد شد.
 
نویسنده: محمد قدیمی


 
   1396/11/2 18:30

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار