کاراته‌ی گیلان و آتش اختلافات داخلی؛
سرمایه‌های ملی را نادیده نگیریم

کاراته‌ی گیلان و آتش اختلافاتِ داخلی؛

سرمایه‌های ملی را نادیده نگیریم
 
رقابتهای کاراته‌ی قهرمانی کشور، هفته‌ی گذشته در ورزشگاه پیروزی اصفهان برگزار شد و در پایان، کاراته‌کاهای استانِ گیلان با کسبِ 11 مدالِ رنگارنگ و پایین‌تر از نمایندگانِ استان‌های فارس، مازندران و زنجان، مجموعا جایگاهِ چهارمِ جدولِ رده‌بندی را به خود اختصاص دادند.
 

این در حالیست که کاراته‌ی گیلان علیرغمِ پتانسیلِ بالایِ فنی و درخششِ تحسین‌برانگیز در رقابتهای قهرمانیِ کشور، مدتهاست در آتشِ اختلافاتِ داخلی می‌سوزد و فرصت‌های مغتنم را جهتِ ایجادِ وحدت و بهره‌برداریِ کامل از ظرفیت‌های انکارناپذیرِ این استان، یکی پس از دیگری از دست می‌دهد.
 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته؛ مازیار فریدخمامی و مسعود رهنما، دو تن از چهره‌های برجسته و تاثیرگذارِ کاراته‌ی گیلان به شمار میروند که مطابقِ اخبارِ غیرِرسمی، این روزها با اختلافاتِ فی‌مابین، دست و پنجه نرم می‌کنند. از برایندِ گفته‌ها و شنیده‌های تأییدنشده، چنین برمی‌آید که هم‌اکنون و در کاراته‌ی گیلان، شکافی عمیق ایجاد شده که در یک طرفِ آن، مازیار فریدخمامی و یارانش ایستاده‌اند و در طرفِ دیگر، مسعود رهنما و دوستدارانش!


 
فریدخمامی از بزرگترین و نامدارترین قهرمانانِ کاراته‌ی ایران در دهه‌ی 70 به شمار میرود که خاطره‌ی مبارزاتِ بسیار جذاب و تماشایی‌اش، همچنان در اذهانِ اهالیِ کاراته باقی مانده و در آینده نیز، هرگز فراموش نخواهد شد. او نخستین مردِ طلاییِ کاراته‌ی ایران در بازیهای آسیایی است و پس از آن نیز، افتخاراتِ فراوانی را برای ورزشِ ایران رقم زد. این کاراته‌کای گیلانی پس از خداحافظی از دنیای قهرمانی، به جرگه‌ی مربیان تیمهای ملی پیوست و در نخستین تجربه‌ی مربیگری‌اش، موفق به کسبِ دو مدالِ طلا و سه نقره از بازیهای آسیایی کره شد. فریدخمامی بعدها هم عنوانِ سرمربیگریِ تیمهای ملی را در رده‌های سنی مختلف، به کرّات تجربه کرد و نهایتا نامش در سِمت‌های مدیریتی نیز در دفترِ خدمتگزاران کاراته‌ی کشور به ثبت رسید. او اکنون یکی از گنجینه‌های ارزشمندِ کاراته‌ی کشور به شمار میرود که در هر سه بخشِ قهرمانی، مربیگری و مدیریت، صاحبِ تجربه است و لذا می‌تواند برای کاراته‌ی ایران منشأ خیر و برکت باشد.
 
از سوی دیگر مسعود رهنما نیز در گذشته و در لباسِ مربی، خدماتِ ارزشمندی را به کاراته‌ی کشور ارائه کرده و بعدها هم در کسوتِ مدیرکل ورزش و جوانان استان گیلان، همواره در نقشِ یاورِ کاراته‌کاها و ستونِ قابلِ اتکایِ این جامعه‌ی بزرگ ظاهر شده است. او هم‌اکنون نیز در کمیته‌ی فنی فدراسیون جهانی، صاحبِ کرسی است و می‌تواند با سود بردن از این جایگاه، به کاراته‌ی کشور خدمت کند.
 
مواردِ فوق، تنها با هدفِ یادآوریِ این حقیقت عنوان شد که فریدخمامی و رهنما، هر دو از سرمایه‌های کاراته‌ی کشور به شمار میروند و لذا باید از هر یک، در جایگاهِ مناسبِ خود و به نفعِ ورزشِ کشور سود بُرد. لیکن به نظر میرسد در حالِ حاضر، آتش اختلافات در کاراته‌ی گیلان به قدری شعله‌ور گشته که افتخاراتِ پُرشمار و به یادماندنیِ مازیار فریدخمامی در پسِ شعله‌ها و دودهای برخاسته از این آتش، به کلی مستور و از نظرها پنهان مانده است.
 
در حاشیه‌ی رقابتهای کاراته قهرمانیِ کشور در اصفهان، روابط عمومی هیئت کاراته‌ی استان گیلان نامِ یکایکِ مربیانِ گیلانیِ حاضر در این رقابتها را به نشانه‌ی تجلیل از آنها در کانالِ تلگرامیِ این هیئت ذکر و بدین‌شکل از مربیانِ زحمتکشِ این استان تقدیر کرد. در این میان تنها نامِ مازیار فریدخمامی از قلم افتاد در حالی که او نیز همانند سایرِ مربیان، در طولِ برگزاریِ رقابتهای قهرمانی کشور، به هدایت و رهبریِ بازیکنانِ گیلانی پرداخته بود! این اتفاق، بسیار معنادار و البته حاملِ پیامهای ناخوشایندی است که این روزها از جای جایِ کاراته‌ی گیلان به گوش میرسد...
 
نویسنده: محمد قدیمی  


 
   1396/11/5 00:01

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار