نکات عجیب در گفتگوی فرجی با خبرگزاری ایسنا!

نکاتِ عجیب در گفتگوی فرجی با خبرگزاری ایسنا!
 
صبح امروز (سه‌شنبه 17 بهمن‌ماه) خبرنگار خبرگزاری ایسنا در گفتگو با محمدصادق فرجی ریاست فدراسیون کاراته به مواردِ عجیبی اشاره کرد که منطبق بر واقعیت‌ها نیست!
 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته؛ خبرنگار ورزشی خبرگزاری ایسنا در بخش‌هایی از گفتگوی مذکور عنوان میدارد که سمانه خوشقدم در رقابتهای آسیایی، سکانِ هدایتِ تیمهای ملی جوانان و نوجوانان را در دست داشته و توانسته همراه با این تیم، نتایجِ درخشانی را کسب کند که در تاریخِ کاراته‌ی ایران سابقه نداشته است! وی همچنین ادامه ‌می‌دهد که همین مربی در رقابتهای امیدهای جهان و در کسوتِ سرمربیِ تیم ملی، موفق به کسب مدالهای طلا شد که این افتخار نیز نخستین بار بود که برای کاراته‌ی ایران در تاتامی‌های جهانی رقم میخورد!

 
خبرنگار ورزشی خبرگزاری ایسنا پس از برشمردن امتیازات و افتخاراتِ پرشمارِ سمانه خوشقدم، تلویحاً از نتایجِ نامطلوبِ کاراته‌ی ایران در رقابتهای کاراته‌وان ژاپن و پاریس (با سرمربیگری لیلا بهرامی) انتقاد کرده و از محمدصادق فرجی می‌پرسد که آیا فدراسیون برای کاراته‌ی بانوان، برنامه‌ی خاصی دارد یا خیر؟ در واقع از فحوای کلامِ این خبرنگار چنین برمی‌آید که احتمالا خواستارِ حضور سمانه خوشقدم در رأس کادرفنی تیم ملی بانوان است.
 
گروه خبری ستارگان کاراته با تاکید بر احترامِ ویژه‌ای که برای همکارانِ خود در تمامی رسانه‌ها قائل است، از زحمتکشانِ عرصه‌ی قلم و رسانه تقاضا دارد در ارائه‌ی اخبار و اطلاعات، قدری دقیق‌تر و موشکافانه‌تر رفتار کنند چه آنکه مطالبِ عنوان شده توسطِ آنها، ممکن است بعدها موردِ استنادِ اهالیِ ورزش قرار گیرد و حال آنکه برخی از این مطالب گهگاه منطبق بر واقعیت‌ها نیست.

 
اشکالاتِ موجود در نوشته‌های خبرنگار ورزشی خبرگزاری ایسنا
 
1- سمانه خوشقدم در رقابتهای آسیایی قزاقستان، مربی تیم ملی بزرگسالان بود و نه رده‌های سنی نوجوانان و جوانان! این یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که خبرنگارِ مذکور در مصاحبه‌ی موردِ اشاره، مرتکب شده و جالب اینکه محمدصادق فرجی نیز این خطا را به وی گوشزد نکرده است!
 
2- مسئولیتِ سرمربیگری رده‌های سنی نوجوانان و جوانان در پیکارهای آسیایی قزاقستان بر عهده‌ی فرخناز ارباب بود که اتفاقا برخلافِ آنچه خبرنگار ایسنا مدعی شده، نتایج حاصل از این رقابتها برای دخترانِ نوجوان و جوانِ کاراته‌ی ایران، هرگز درخشان و تاریخی نبود! در بخش نوجوانان با کسبِ تنها یک مدالِ برنز، بسیار ضعیف و شکننده ظاهر شدیم و در بخشِ جوانان نیز با کسبِ یک مدال طلا، دو نقره و یک برنز، عملکردی نسبتاً قابل قبول داشتیم.
 
3- خبرنگار ایسنا در مطلبِ مذکور عنوان کرده که تیم ملی امید در رقابتهای جهانی (اسپانیا) با سرمربیگری سمانه خوشقدم، موفق به کسبِ مدالهای طلا شد در حالی که میدانیم در آن رقابتها، تنها یک مدالِ طلا توسط آویشن باقری (و یک نقره توسط سارا بهمنیار) برای کاراته‌ی ایران بدست آمد و لذا به کار بُردنِ عبارتِ "مدالهای طلا" (که شاملِ بیش از یک مدالِ طلا میشود) صحیح نیست.
 
4- خبرنگار ورزشی خبرگزاری ایسنا مدعی شده مدالِ طلای بدست آمده در رقابتهای جهانی اسپانیا توسطِ آویشن باقری و با سرمربیگری سمانه خوشقدم، نخستین مدالِ طلای کاراته‌ی بانوان در این رده‌ی سنی بوده است و حال آنکه می‌دانیم اولین مدالِ طلای امیدهای کاراته‌ی ایران در رقابتهای جهانی، توسط زهره برزگر و با سرمربیگری لیلا بهرامی در تاتامی‌های اندونزی حاصل شد.
 
بارها گفته‌ایم و باز هم تاکید می‌کنیم که خوشقدم و بهرامی، هر دو از مربیانِ فنی و شایسته‌ی کاراته‌ی ایران به شمار میروند که در سالهای گذشته، به دفعات در میادینِ بین‌المللی و در کسوتِ مربی برای کاراته‌ی کشورمان افتخارآفرین ظاهر شده‌اند. هر دو مربی البته نقاطِ ضعفی هم دارند که نباید از نگاهِ مسئولین پنهان بماند (از جمله گزینش‌های سلیقه‌ای که گهگاه در دستورِ کارِ لیلا بهرامی قرار می‌گیرد). با این همه بهتر است اصحابِ رسانه با مطالعه‌ی دقیق و موشکافانه‌ی عملکردِ هر دو مربی و بیانِ نقاطِ ضعف و قوتشان، آن دو را در رفعِ کاستی‌ها و مدیران را در گزینشِ فردِ اصلح یاری دهند. به نظر میرسد این روش، منطقی‌تر و البته برای ورزشِ کشور، مفیدتر باشد تا اینکه بخواهیم به صورتِ چشم‌بسته و بدونِ اطلاعِ دقیق از تاریخِ کاراته‌ی کشور و نتایجِ حاصل در میادینِ بین‌المللی، از یک گزینه‌ی خاص، به گونه‌ای یک‌سویه حمایت کنیم.
 
و اما نکته‌ی جالبی که در پایانِ این نوشتار مطرح می‌سازیم، سکوتِ عجیبِ رییس فدراسیون کاراته در خصوصِ آمار و اطلاعاتِ ناصحیحی است که در مصاحبه‌ی مذکور گنجانده شده! محمدصادق فرجی، خود در جریانِ رقابتهای آسیایی قزاقستان، مسئولیتِ ریاست فدراسیون کاراته‌ی کشورمان را برعهده داشت و تمامی مربیان در رده‌های سنی مختلف نیز توسطِ شخصِ فرجی گزینش شدند. با این همه، بسیار عجیب است که وی به خبرنگار ایسنا، حتی یک تذکر هم نداده که در تاتامی‌های قزاقستان، سمانه خوشقدم اساساً در رده‌های سنی نوجوانان و جوانان، هیچ مسئولیتی نداشت و لذا نمی‌تواند همراه با این رده، برای کاراته کشورمان تاریخ‌ساز شده باشد! بد نیست فرجی گهگاه، لیستِ مربیانِ انتخاب‌شده توسطِ خودش را مرور کرده و لااقل نامِ آنها را همراه با مسئولیتشان، به ذهن بسپارد!
 
نویسنده: محمد قدیمی/ مدیرمسئول پایگاه خبری تحلیلی ستارگان کاراته


 
   1396/11/17 15:00

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار