دیگران در مورد ستارگان چه می‌گویند؟
نیش عقرب نه از ره کین است/ اقتضای طبیعتش این است

دیگران در موردِ ستارگان چه می‌گویند؟

نیش عقرب نه از ره کین است/ اقتضای طبیعتش این است
 
در حاشیه‌ی برگزاریِ رقابتهای قهرمانی کشور در اصفهان، فرصتی دست داد تا پای صحبت‌های برخی چهره‌های برجسته و شناخته‌شده‌ی کاراته‌ی کشور بنشینیم و نظراتشان را پیرامونِ گروه خبریِ منفعت‌طلب و حاشیه‌سازِ ستارگان کاراته جویا شویم!
 
حسین روحانی قهرمانِ پرافتخار و همیشه جاویدِ کاراته‌ی ایران، از جمله نفراتِ شاخصی بود که در حاشیه‌ی این رقابتها با "ستارگان کاراته" همکلام شد. روحانی با چهره‌ای خندان و با همان متانت و وقارِ همیشگی، این گروه خبری را اینچنین توصیف کرد: از عدالت سخن می‌گویید اما به نظرم گهگاه، خود گرفتارِ بی‌عدالتی می‌شوید. پنج سال است که بی‌وقفه و به صورتِ مستمر، انتقاداتی را علیهِ من و همکارانم مطرح می‌کنید، بسیاری از آنها منصفانه نیست، بارها از سخنانتان، دلشکسته و آزرده‌خاطر شده‌ام اما سعی کرده‌ام هیچوقت عکس‌العملِ تندی در برابرِ منتقدین نداشته باشم و همواره با کسبِ نتایجِ مطلوب در میادینِ بین‌المللی، انتقادات را پاسخ دهم. خدا را شکر تا این لحظه هم کارنامه‌ی موفقی در کسوتِ مربی داشته‌ام و این خود بهترین و شایسته‌ترین پاسخ برای منتقدین است.
 

مهران بهنامفر پرسابقه‌ترین ملی‌پوش کاراته‌ی کشور و حماسه‌سازِ رقابتهای جهانی اسپانیا که به دعوتِ "ستارگان کاراته" و به عنوانِ حَکم، در این مناظره شرکت دارد، خطاب به حسین روحانی می‌گوید: قبول دارم که ستارگان گهگاه بسیار تند و شاید غیرمنصفانه انتقاد می‌کند. من خود نیز در مواقعی، هدفِ انتقاداتِ ناصحیحِ این گروه خبری قرار گرفته‌ام اما آنچه مرا در تحملِ این وضعیت یاری می‌دهد، رویکردِ کلیِ این گروهِ خبری است. به نظرم ستارگان تلاش می‌کند تا در مسیرِ عدالت گام بردارد و همین برای ما کافی است. البته و صد البته که ستارگان هم گهگاه دچارِ خطا میشود اما چون این اشتباهات، سهوی و عاری از سوء قصد است، باید نادیده گرفته شود.
 
جواد سلیمی قاضی‌القضات کاراته‌ی ایران و عضو شورای داوران فدراسیون جهانی، بلافاصله پس از اظهاراتِ مهران بهنامفر، تاکید می‌کند: از من و دستگاهِ قضاوت در فدراسیون کاراته، هر چه می‌خواهید انتقاد کنید! ما نه اعتراض می‌کنیم و نه حتی دلخور می‌شویم بلکه تلاش خواهیم کرد تا با رفعِ نقاطِ ضعف و حلِ مشکلاتِ موجود، سیستمِ قضاوت را روز به روز به نقطه‌ی مطلوب و عدالتِ مقبول، نزدیک و نزدیک‌تر سازیم. اتفاقا از دلِ همین انتقادات است که نقاطِ ضعف، مشخص و مسیرِ دستیابی به هدف، روشن‌تر میشود. بنابراین، ما نه تنها از انتقادات نمی‌رنجیم که حتی آنرا وسیله‌ای مفید برای نیل به نقطه‌ی مطلوب می‌دانیم.
 

در این لحظه، حسین رسایی مربیِ محبوب و پیشکسوتِ کاراته‌ی ارومیه با قطعِ سخنانِ قاضی‌القضات و با حالتی خسته و نیمه‌خشمگین می‌گوید: اگر ذره‌ای عدالت و انصاف دارید، در "ستارگان کاراته" بنویسید این قاضی‌القضاتِ شما، ما را کُشت!
 
وقتی از این مربی زحمتکش و پرتلاشِ ارومیه‌ای، علتِ این اظهاراتِ عجیب را جویا می‌شویم، با همان لهجه‌ی شیرین و دلنشینِ آذربایجانی پاسخ می‌دهد: تمامِ مربیانِ حاضر در این رقابتها، حق اعتراض دارند و آقای سلیمی هم به اعتراضاتِ آنها رسیدگی می‌کند اما هر زمان بنده و یا دیگر مربیانِ ارومیه‌ای به قضاوت‌ها اعتراض کرده و خواهانِ رسیدگی می‌شویم، آقای قاضی‌القضات می‌گوید "نمی‌توانم به خاطرِ اعتراضِ همشهری‌هایم، جریانِ عادیِ مسابقه را متوقف سازم" واقعا تقصیرِ ما چیست که همشهریِ قاضی‌القضات شده‌ایم؟!

<<واقعا تقصیرِ ما چیست که همشهریِ قاضی‌القضات شده‌ایم؟>> این سئوالی بود که حسین رسایی از "ستارگان کاراته" پرسید و ما پاسخِ آنرا به جواد سلیمی واگذار می‌کنیم. آقای سلیمی؛ گناهِ مربیانِ ارومیه‌ای چیست که همشهریِ شما شده‌اند؟ لطفا پاسخگو باشید.


در گوشه‌ای دیگر از سالنِ مسابقات، مهدی احمدی مربی سازنده و قهرمان‌پرور استان البرز را می‌یابیم. او سالهاست در کسوتِ یک مربیِ فداکار و زحمتکش، بدونِ هیچ چشمداشتی به کاراته‌ی کشور خدمت می‌کند. پیش‌تر عضو کادرفنی تیمهای ملی بود اما حالا سالهاست که به عنوانِ یک مربیِ سازنده، موردِ بی‌مهریِ فدراسیون‌نشین‌ها قرار گرفته و دیگر نامی از او در لیست مربیانِ پُرشمارِ تیمهای ملی در رده‌های سنی مختلف مشاهده نمیشود. شاید علتش این باشد که احمدی و احمدی‌ها به جای نزدیک شدن به عالیجناب‌های کاراته و ستایشِ آنها، فقط به آموزشِ این رشته در باشگاه‌هایشان می‌پردازند و دیگر هیچ...
 
حالا اما احمد صافی سرمربی تیم کاراته دانشگاه آزاد، تلاش‌های خالصانه‌ی این مربی زحمتکش را دیده و او را در قالبِ مربیِ این تیم، به خدمت گرفته است. اقدامی بسیار پسندیده که لااقل باعث میشود باقیمانده‌ی انگیزه‌ی مربیانِ زحمتکشی که زبانِ چرب و نرم ندارند، نابود نشود.
 
احمدی در گفتگو با "ستارگان کاراته" و در نقدِ این گروه خبری، عنوان میدارد: معتقدم حضورِ "ستارگان کاراته" با تمام معایبی که دارد، برای پیشرفتِ کاراته‌ی کشور لازم است و این حضور می‌بایست تداوم یابد. البته اگر ستارگان در جهتِ رفعِ ضعف‌هایش گام بردارد، می‌تواند بیش از پیش مثمرثمر باشد.
 

وقتی از احمدی می‌خواهیم نقاطِ ضعفِ این گروه خبری را برشمارَد، می‌گوید: خدا نکند "ستارگان کاراته" با کسی دشمن شود! اگر چنین اتفاقی رخ دهد، دیگر نه آن فرد و نه حتی اطرافیانش از گزندِ اذیت و آزارهای این گروهِ خبری در امان نخواهند بود! ستارگان زمین و زمان را به هم می‌دوزد و می‌بافد تا آن شخص و دوستانش را به انواع و اقسامِ روش‌ها، موردِ حمله قرار داده و چهره و اعتبارشان را در میانِ اهالیِ کاراته، مخدوش سازد! شما با آقای صافی مشکل دارید و سالهاست از هر فرصت و موقعیتی برای تخریبِ وی، نهایتِ استفاده را می‌برید. این برای "ستارگان کاراته" که از ابتدا با شعارِ عدالتخواهی و بی‌طرفی در میانِ اهالیِ کاراته پا گرفت، خوب نیست. بهتر است هنگامِ نگارشِ مطالب، دوستی‌ها و دشمنی‌ها را کنار گذاشته و صرفا بر اساسِ واقعیت‌ها بنویسید.
 
برای احمدی توضیح دادیم که ما با هیچ فردی از اهالیِ کاراته، خصومتِ شخصی نداریم و یا دستِ‌کم تلاش می‌کنیم دشمنی‌هایمان را در نگارش‌هایمان منعکس نسازیم. احمد صافی هم یکی از زحمتکشانِ عرصه‌ی کاراته است که با حفظِ تیمِ دانشگاه آزاد در رقابتهای سوپرلیگ و تامینِ بخشی از نیازهای مالیِ ملی‌پوشان، سالهاست به کاراته‌ی کشور خدمت می‌کند. او همچنین ریاستِ سبکِ شوتوکان wskf  را برعهده دارد که از فعال‌ترین و پرفروغ‌ترین سبکهای کاراته در کشور به شمار میرود. اما هیچ انسانی کامل نیست و قطعا در پاره‌ای از فعالیت‌هایش، به گونه‌ای رفتار می‌کند که سزاوارِ انتقاد است. صافی چند سال قبل و در جریانِ رقابتهای جام باشگاههای آسیا، در بخش کومیته‌ی انفرادی مردان، نتایجِ ضعیفی بدست آورد و به همین دلیل، مورد انتقادِ گروه خبری ستارگان کاراته قرار گرفت. این یک اتفاقِ کاملا طبیعی بود که متاسفانه با خشمِ احمد صافی و عکس‌العملِ تندِ او مواجه شد.
 
صافی در آن روزها و در صفحاتِ اجتماعی، اشعاری بسیار زیبا و دلنشین در مدحِ ستارگان کاراته سرود که همچنان در آرشیوِ این گروه خبری به یادگار باقی مانده است و شاید در وقتی دیگر، از این اشعارِ نغز رونمایی کرده و خاطراتِ شیرینش را زنده سازیم! ضمن اینکه در همان روزها و در یکی از گروههای تلگرامی (که تعداد کثیری از چهره‌های شاخصِ کاراته کشور در آن حضور داشتند) فردی ناشناس توسطِ "مهدی احمدی" به گروه اضافه شد و بلافاصله با استفاده از واژگان و جملاتی بسیار زیبا، حسابی و تا آنجا که می‌توانست از خجالتِ گروه خبری ستارگان کاراته در آمد! سرانجام نیز قبل از اینکه پاسخِ احوالپرسی‌های دوستانه‌ی خود را دریافت کند، از گروه خارج و برای همیشه از صحنه‌ی گیتی محو شد!

 
محمدعلی زمانی، مدیرِ مجرب و محبوبِ کاراته‌ی کشور که حالا دیگر برای اهالیِ این رشته، علاوه بر اینکه منشأ خیر و برکاتِ مدیریتی است، تداعی‌کننده‌ی خاطراتِ خوبِ گذشته نیز به شمار میرود، ستارگان کاراته را اینگونه پند می‌دهد: اغلب، استفاده از زبانی نرم و دوستانه در بیانِ انتقادات، بسیار تاثیرگذارتر از طرحِ انتقاداتِ تند و بُرنده در قالبِ جملاتی سنگین و تنش‌زاست. ستارگان کاراته هم اگر از زهرِ کلامش بکاهد و قدری مهربانتر انتقاد کند، می‌تواند برای جامعه‌ی کاراته، مفیدتر و موثرتر از قبل باشد.
 
پندهای محمدعلی زمانی از آن جهت برای "ستارگان کاراته" بسیار ارزشمند است که در حُسن‌نیت و صداقتِ این بزرگمرد، ذره‌ای تردید وجود ندارد. از وقتی کاراته را شناخته‌ایم، محمدعلی زمانی را هم به عنوانِ مدیری دلسوز و تلاشگر، همواره در سالنِ مسابقات رؤیت کرده‌ایم و حالا او برای ما و دیگر اهالیِ کاراته‌ی کشور، حکمِ مرشدی را دارد که نصایحش، شیرین و لازم‌الاجراست، اما چه کنیم که زهرِ کلامِ ستارگان کاراته، جزئی از سرشتِ تغییرناپذیرِ اوست و درست به همین دلیل است که هر چه تلاش می‌کنیم نرم‌تر سخن بگوییم، نمی‌شود که نمی‌شود...
 
به قول شاعر "نیش عقرب نه از ره کین است/ اقتضای طبیعتش این است"

 
نویسنده: محمد قدیمی 
   1396/11/20 23:59

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار