نگاه کاراته جهان به المپیک جوانان؛
چهار گام تا کسب سهمیه المپیک 2018 جوانان

نگاه کاراته جهان به المپیک جوانان؛

چهار گام تا کسب سهمیه المپیک 2018 جوانان

با اعلام رنکینگ نفرات حائز شرایط جهت حضور در بازیهای المپیک جوانان ۲۰۱۸ که قرار است طی روزهای ۲۵ و ۲۶ مهر به میزبانی بوینس آیرس آرژانتین برگزار شود، رقابت بر سر کسب سهمیه المپیک شدت گرفت.


به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی ستارگان کاراته" بر اساس اعلام فدراسیون جهانی در هر وزن، تنها ۸ نفری می توانند برای بازیهای المپیک 2018 آرژانتین به روی تاتامی بروند که از طریق یکی از ۴ مرحله زیر بتوانند سهمیه حضور در المپیک جوانان را کسب نمایند.

مرحله نخست: دو نفر برتر رنکینگ

بر اساس رتبه بندی نهایی که تا پایان روز ۱۱ خرداد ۹۷ ( ۱ ژوئن ۲۰۱۸ ) محاسبه می شود ۲ نفر برتر رنکینگ در هر وزن، نفراتی هستند که به المپیک راه خواهند یافت.

مرحله دوم: حضور در رقابت های کسب سهمیه المپیک

نفراتی که نتوانستند از طریق مرحله نخست، سهمیه ورود به المپیک جوانان را بدست آورند باید در مسابقاتی که قرار است از ۸ تیر ماه ۹۷ به مدت دو روز در اوزان المپیکی (3 وزن در رده پسران و 3 وزن در بخش دختران) به میزبانی اوماگ کرواسی برگزار گردد، به روی تاتامی بروند.

فاز اول: نفرات فینالیست ۶ وزن ( ۳ وزن دختران و ۳ وزن پسران) جواز حضور مستقیم در بازیهای المپیک جوانان را بدست خواهند آورد.

 فاز دوم: در رقابت هایی که بلافاصله روز بعد یعنی ۹ تیر ۹۷ برگزار می شود کسانی که نتوانستند از طریق مرحله قبل مجوز حضور در المپیک را کسب کنند بار دیگر به روی تاتامی خواهند رفت.

در این مرحله نیز دو فینالیست هر وزن سهمیه حضور در رقابت های المپیک را دریافت خواهند کرد که با احتساب سهمیه میزبان(دو سهمیه در سه وزن پسران و دو سهمیه در سه وزن دختران) جمع نفرات راه یافته به المپیک به عدد  ۴۰ خواهد رسید. (۲۰ نفر در بخش پسران ۲۰ نفر در بخش دختران)

مرحله آخر: برترین های قاره ای

از آنجا که قرار است بازیهای المپیک در هر وزن با ۸ کاراته کا (۴۸ نفر در مجموع اوزان دختران و پسران) برگزار گردد، مرحله آخر به قهرمانان قاره ای اختصاص یافته است.

در این مرحله پس از مشخص شدن اوزانی که میزبان (آرژانتین) سهمیه گرفته است به منظور تکمیل نفرات شرکت کننده در هر وزن، از بین نفرات نخست ۵ قاره،  تنها 4 قهرمانی که بالاترین رتبه را در اوزان خود کسب نمودند به جمع راه یافتگان المپیک اضافه خواهند شد. (هر وزن 1 نفر از 5قاره اما با توجه به اینکه میزبان از 6 وزن حاضر در بازیهای المپیک تنها 4 سهمیه دارد در دو وزنی که نماینده ندارد 2 نفر از نفرات برتر هر قاره که رتبه بالاتری در رنکینگ داشته باشند بعنوان آخرین نفرات راهی المپیک جوانان خواهند شد.

با توجه به اینکه بجز مسابقات کرواسی در دیگر مراحل، این رنکینگ است که تعیین می کند کدام کاراته کا می تواند جواز حضور در المپیک را کسب کند فدراسیون جهانی رنکینگ جوانان را از هم اکنون بر روی خروجی سایت فدراسیون جهانی قابل دسترس نمود.

نگاهی به جدول رنکینگ کسب سهمیه المپیک

وزن ۶۱_ کیلوگرم:

در رنکینگ اعلام شده این وزن "یامااوکا ماساکی" از ژاپن و  "ویکتور جیسه پرز" مکزیکی به ترتیب با ۱۲۷۵ و ۹۳۰ امتیاز در جایگاه اول و دوم قرار دارند.

"مرتضی نعمتی" کاراته کای کشورمان با ۶۰ امتیاز در رده ۵۴ قرار دارد.


وزن ۶۸_ کیلوگرم:

"روجرو روساریو" از ایتالیا با ۲۰۲۵ امتیاز و" آکورت ارن" از ترکیه با ۱۴۵۵امتیاز نفرات اول و دوم این وزن هستند.

وزن ۶۸+
 در این وزن "نبیل اک چابی" از مراکش که در فینال وزن ۷۶_ رقابت های جهانی ۲ بر ۰ مغلوب "باربد صداقت" شد با ۱۵۰۰ امتیاز در جایگاه نخست قرار دارد.
"دمیر فراهت" از ترکیه نیز با ۹۰۰ امتیاز در رتبه دوم این جدول قرار دارد.

دختران

وزن ۵۳_ کیلوگرم
"دامیلا اوساک" از ترکیه  با ۱۸۴۵ امتیاز صدرنشین است و "کاتلینا والدز" از شیلی نیز با ۶۹۰ امتیاز در رتبه دوم قرار دارد.

در این وزن لیلا برجعلی با ۶۰ امتیاز حضور در رقابت های جهانی در رده ۲۸ قرار دارد که به نظر می آید امتیاز نقره  رقابت های آسیایی وی که رده جوانان بوده به اشتباه محاسبه نشده است و چنانچه این اشتباه اصلاح گردد و ۵۷۰ امتیاز به حساب وی واریز گردد برجعلی پس از نمایندگان پرتغال و ژاپن در جایگاه پنجم قرار خواهد گرفت

وزن ۵۹_ کیلوگرم
 در این وزن "شارلوت هوپه" از انگلیس با ۱۱۴۰ امتیاز کسب  در رده نخست و "صوفیا بارانا" از مجارستان نیز با ۹۰۰ امتیاز در رده بعدی قرار دارد.

"نگین آلتونی" نیز با دو پیروزی در مسابقات جهانی ۳۰۰ امتیاز بدست آورد و در جایگاه ۱۱ قرار گرفت.

وزن ۵۹+ کیلوگرم:
"لائورا لوک" از دانمارک و "پاملا بوده" از ایتالیا به ترتیب با ۸۸۵ و ۵۲۵ امتیاز دو نفر برتر این وزن هستند.

کار سخت جوانان

در این رنکینگ تنها نام قهرمانانی به چشم می خورد که اولا شرط سنی آنها مطابق با شرایط سنی اعلام شده برای المپیک جوانان باشد و ثانیا حداقل در یک رویداد جهانی، قاره ای و یا بین المللی در رده جوانان به روی تاتامی رفته باشند اما با توجه به اینکه از کشورمان تنها سه نفر در رنکینگ حضور دارند کار تیم ملی جوانان در هر دو بخش بانوان و آقایان بسیار سخت شده است، خصوصا که تا پیش از برگزاری مسابقات کرواسی تنها دو فرصت رقابت های قهرمانی آسیا به میزبانی ژاپن و لیگ جهانی کاراته جوانان بلغارستان باقی است تا جوانان غیور کشورمان بتوانند در رنکینگ کسب سهمیه المپیک حضور یابند البته این به شرطی است که نفراتی که در رقابت های آسیایی به میدان می روند شرایط سنی المپیک را داشته باشند در غیر این صورت حتی اگر بتوانند بر سکوی نخست قهرمانی آسیا قرار گیرد باز هم سهمی در رنکینگ المپیک جوانان بوینس آیرس نخواهند داشت.

اکنون باید دید سرمربیان تیم های ملی جوانان دختران و پسران با توجه به شرایط جدید چه برنامه ای خواهند داشت در همین رابطه پایگاه اطلاع رسانی ستارگان کاراته با "مهران بهنام فر" سرمربی موفق و البته خوشفکر تیم ملی در رده جوانان پسران گفتگویی ترتیب داده است که فردا در همین پایگاه خبری منتشر خواهد شد در خصوص تیم ملی دختران در رده جوانان نیز پس از معرفی کادر فنی این رده سعی خواهیم نمود در گفتگوی ویژه  نقطه نظرات سرمربی تیم ملی بانوان را نیز به اطلاع مخاطبین همیشه همراه این پایگاه خبری برسانیم.


لاله خالق
سردبیر پایگاه اطلاع رسانی ستارگان کاراته 
   1396/11/23 22:54

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار