وحدت مدیریت در سبکهای آزاد و کنترلی؛
گام نخست برای رهایی سبکهای آزاد از سایه‌ی سنگین تبعیض

وحدتِ مدیریت در سبکهای آزاد و کنترلی؛

گامِ نخست برای رهاییِ سبکهای آزاد از سایه‌ی سنگینِ تبعیض
 
گفتگوی اخیرِ محمدصادق فرجی رییس فدراسیون کاراته با رسانه‌ها و تاکیدِ او بر وحدتِ مدیریتِ سبکهای آزاد و کنترلی، می‌تواند نویدبخشِ رهاییِ خانواده‌ی بزرگِ کاراته‌ی آزاد از تبعیض‌هایی باشد که سالهاست بر این بخش از کاراته‌ی کشور حکومت می‌کند و موجباتِ رنجش و آزردگیِ خاطرِ قهرمانان و مربیانِ آزادکار را فراهم آورده است.
 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته؛ سالها قبل وقتی قرار شد مدیریتِ سبکهای آزاد از دیگر بخش‌های کاراته جدا شده و استقلالِ نسبی یابد، برخی‌ها بر این باور بودند که این شیوه، می‌تواند موجبِ توجهِ بیشتر به این بخش از کاراته‌ی کشور و رشد و شکوفاییِ آن شود. این گروه معتقد بودند مدیران فدراسیون آنگونه که باید و شاید، به سبکهای آزاد بها نمی‌دهند و بخش اعظمِ تمرکز و انرژیِ آنها، صرفِ پرداختن به امورِ سبکهای کنترلی میشود. به همین دلیل، موافقینِ جداسازیِ مدیریتِ سبکهای آزاد از کنترلی، این روش را گامی مثبت در جهتِ عبور از نگاههای تبعیض‌آمیز و بهره‌مندیِ آزادکارها از مزایایِ بهتر و بیشتر می‌دانستند.

گروه دیگر اما که مخالفِ این طرح بودند، اتفاقا همین جداسازی را مصداقِ بارزِ تبعیض و نگاهِ دوگانه‌ی فدراسیون‌نشین‌ها معرفی و تاکید می‌کردند که اهالیِ تمامیِ سبک‌ها اعم از کنترلی و آزاد، جزئی از خانواده‌ی بزرگِ کاراته به شمار می‌روند و لذا تشکیلاتِ آنها نیز می‌بایست با مدیریتِ واحد و روشی هماهنگ و یکپارچه اداره شود. آنها بر این باور بودند که جداسازیِ سبکهای آزاد از دیگر بخش‌های کاراته، آزادکاران را بیش از پیش به حاشیه رانده و از کانونِ توجه، دور می‌سازد.
 
گذرِ زمان نیز به خوبی ثابت کرد که این روش (جداسازیِ سبکهای آزاد از دیگر بخشهای کاراته) هرگز نتوانست نگاههای تبعیض‌آمیز را از میان برداشته و آزادکاران را به آنچه سزاوارش بودند، برساند. اتفاقا در سالهای اخیر که این روش موردِ استفاده قرار گرفته، شکایت‌ها و گلایه‌های آزادکاران به شکلی چشمگیر افزایش یافته و حالا شرایط به گونه‌ای رقم خورده که برخی از آنها معتقدند اساسا در فدراسیون کاراته، به سبکهای آزاد به چشمِ فرزندخوانده نگاه میشود و در تاییدِ ادعای خود، به این موضوع استناد می‌کنند که فدراسیون‌نشین‌ها با جداسازیِ سبکهای آزاد از پیکره‌ی کاراته‌ی کشور، درصددند آزادکارها را بیش از پیش به حاشیه رانده و از کانونِ توجهات، دور سازند.
 
آنها می‌گویند در سالهای گذشته هرگاه نزدِ مسئولینِ بلندپایه‌ی فدراسیون کاراته رفتیم و  از برخی ضعف‌ها و کاستی‌ها شکایت کردیم، تنها این پاسخ را شنیدیم که "سبکهای آزاد، استقلالِ نسبی دارند و بنابراین شما می‌بایست مشکلاتتان را از طریق تشکیلاتِ سبکهای آزاد پیگیری کنید!" از سوی دیگر تشکیلاتِ مزبور نیز به خاطرِ محدودیت‌های موجود و امکاناتِ اندک، هرگز نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای ما باشد. از این رو به نظر میرسد تفکرِ اعطایِ استقلالِ نسبی به سبکهای آزاد، بیش از آنکه به دنبالِ تامین منافعِ آزادکارها بوده باشد، در جستجویِ یافتنِ روزنه‌ای برای فرار از قبولِ مسئولیت و نیز عدمِ پاسخگویی به نیازها و خواسته‌های مشروعِ این بخش از کاراته‌ی کشور بوده است.
 
وحدتِ مدیریت در فدراسیون کاراته، دست‌ِ کم این حُسن را دارد که از این پس اهالیِ کاراته‌ی آزاد، مدیرانِ ارشد فدراسیون را مسئولِ مستقیمِ پاسخگویی به مطالباتِ خود می‌دانند و لذا فرجی و همکارانش نمی‌توانند به بهانه‌ی استقلالِ نسبیِ سبک‌های آزاد، از زیرِ بارِ مسئولیت شانه خالی کرده و پاسخگویی به پرسش‌ها و خواسته‌هایِ به حقِ این بخش از خانواده‌ی کاراته را به تشکیلاتِ سبکهای آزاد حواله دهند!
 
روشِ اخیرِ اتخاذ شده از سوی فدراسیونِ فرجی و ایجادِ وحدت رویه در مدیریتِ سبکهای آزاد و کنترلی، می‌تواند کاراته‌ی آزاد را از زیرِ سایه‌ی سنگینِ تبعیض که سالهاست بر این بخش از کاراته‌ی کشور مستولی گشته، رهایی بخشد به شرطِ آنکه روشِ مذکور، به درستی و با تدبیر هدایت شود. البته همانطور که در گفته‌های فرجی نیز بر آن تاکید شده، برخی کمیته‌های تخصصی سبکهای آزاد که ارتباطی عمیق با مسائلِ فنیِ این سبکها دارند (مانند کمیته‌ی فنی، آموزش و...) به خاطرِ تفاوتها و ویژگیهای انحصاریِ خود، لاجرم می‌بایست از کمیته‌های همنام در سبکهای کنترلی جدا شوند که این موضوع البته خللی در وحدتِ مدیریتِ کلانِ فدراسیون کاراته ایجاد نخواهد کرد.
 
نویسنده: محمد قدیمی/ مدیر مسئول پایگاه خبری تحلیلی ستارگان کاراته   


 
   1396/11/25 17:35

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار