آیا نتایج کاراته‌کاها در امارات، عالی بود؟!
نقد گزارش خبرگزاری میزان و یک انتقادِ کوچک از فرجی

آیا نتایج کاراته‌کاها در امارات، عالی بود؟!

نقدِ گزارشِ خبرگزاری میزان و یک انتقادِ کوچک از فرجی
 
خبرنگارِ فوتبالِ خبرگزاریِ میزان، امروز و در گزارشی عجیب، با اشاره به اقدامِ ایثارگرانه‌ی سید شهرام هروی و حضورِ وی در رقابتهای کاراته‌وانِ امارات با هزینه‌ی شخصی، نوشت سرمربی تیم ملی کاراته با این اقدامِ فداکارانه، منتقدانش را ساکت کرد!
 

حضورِ هروی در رقابتهای کاراته‌وان امارات که با هزینه‌ی شخصیِ وی و به خاطر حمایت از ملی‌پوشان کاراته‌ی کشورمان صورت گرفت، بسیار ارزشمند و قابلِ تقدیر است و اتفاقا "پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته" نخستین رسانه‌ای بود که این اقدامِ فداکارانه را ستود و هروی را شایسته‌ی تقدیر و تمجید خواند. اما این صحیح نیست که اخلاقیات را با مسائلِ فنی در هم بیامیزیم و فلان سرمربی را صرفا به خاطرِ جایگاهِ رفیعِ اخلاقی‌اش، در ابعادِ فنی نیز همواره و در تمامیِ رقابتها، پیروز و موفق قلمداد کنیم.
 

آنجا که صحبت از اخلاق و انسانیت به میان می‌آید، سیّدِ کاراته‌ی ایران (شهرام هروی) بی‌هیچ شک و تردیدی، همواره در اوج قرار دارد و همچون ستاره‌ای پرفروغ، بر فرازِ آسمانِ کاراته‌ی ایران می‌درخشد و نورافشانی می‌کند اما وقتی می‌خواهیم پیرامونِ مسائلِ فنی گفتگو کنیم، باید بپذیریم که هروی هم مانندِ هر سرمربیِ موفقِ دیگری، در برخی میادین، بسیار عالی و بی‌نظیر نتیجه گرفته و در برخی دیگر، متوسط یا حتی ضعیف.

هروی در رقابتهای جهانی آلمان، به معنای واقعی درخشید و در پیکارهای جهانی اتریش، حماسه‌ای بی‌نظیر و اقتداری وصف‌ناشدنی را برای کاراته‌ی ایران خلق کرد که تا انتهایِ تاریخ، از یاد و خاطره‌ی جامعه‌ی کاراته محو نخواهد شد. اما همین هروی در بازیهای کشورهای اسلامی، چهره‌ای ضعیف را از کاراته‌ی ایران به نمایش گذاشت و در مسابقاتِ آسیایی قزاقستان، عملکردی تقریبا متوسط داشت. در بازیهای جهانی لهستان، بسیار عالی و غرورآفرین ظاهر شد و در کاراته‌وانِ فرانسه نیز، نتایجی در خورِ تحسین برای کاراته‌ی کشورمان رقم زد.
 
اینها واقعیت‌هایی است که هنگامِ نقدِ عملکردِ یک مربی، باید به دور از دوستی‌ها و دشمنی‌ها، مدنظر قرار دهیم و مهمتر از آن اینکه، هیچگاه نباید عملکردِ فنی و اخلاقیِ مربیان را در هم بیامیزیم به گونه‌ای که مربیِ بااخلاق را (صرفا به خاطرِ اخلاقش) همواره و در تمامیِ میادینِ بین‌المللی، پیروزِ مطلق معرفی کنیم و سایرین را به خاطرِ بداخلاقی‌هایشان، مغلوب جلوه دهیم! این نه تنها به نفعِ آن مربیِ اخلاق‌مدار تمام نخواهد شد که حتی وی را از واقعیت‌ها غافل و از مسیرِ صحیح، منحرف می‌سازد.
 
کسبِ یک مدالِ نقره و دو برنز در رقابتهای کاراته‌وانِ امارات و در بخشِ کومیته‌ی مردان، چیزی نیست که برای سیدشهرام هروی فاتحِ مطلقِ پیکارهای جهانیِ اتریش و طرفدارانش، راضی‌کننده باشد. این نتیجه‌ی ضعیف، وقتی ضعیف‌تر جلوه خواهد کرد که بدانیم علی فداکار (دارنده‌ی مدالِ نقره‌ی رقابتهای کاراته‌وان امارات) اساساً مدتهاست که همراه با ملی‌پوشان و در قالبِ اردوهای تیم ملی تمرین نمی‌کند! بنابراین مدالِ نقره‌ی فداکار را از هیچ حیث، نمی‌توان در کارنامه‌ی کادرفنی تیم ملی ثبت کرد.
 
این چند خط را هم نوشتیم که به خبرنگارِ فوتبالِ خبرگزاری میزان یادآور شویم اگر قرار به نقدِ عملکردِ سرمربی تیم ملی کاراته باشد، منتقدین حرفهای بسیاری برای گفتن خواهند داشت و این متنِ ظاهراً دوستانه‌ی شما، جز اینکه فضا را علیهِ هروی ملتهب سازد، ثمری در پی نخواهد داشت. بگذریم که ما اصلا متوجه نشدیم خبرنگارِ فوتبال، چرا باید پیرامونِ کاراته مطلب بنویسد و اساسا مگر در خبرگزاری‌ها، رزمی‌نویس به اندازه‌ی کافی وجود ندارد که بعضاً برای تحلیلِ عملکردِ کاراته‌کاها، به توانایی‌های بالقوه‌ی فوتبال‌نویس‌ها متوسل میشوند؟! فوتبال‌نویس‌هایی که به خاطرِ دنیای شلوغ و پرهیاهوی این رشته‌ی ورزشی، طبیعتاً وقت و فرصتِ کافی برای مطالعه‌ی دقیقِ رویدادهای رشته‌های رزمی در اختیار ندارند و نتیجتاً آنچه در این خصوص به رشته‌ی تحریر در می‌آورند، گهگاه از واقعیت‌های جهان رزمی فاصله دارد.
 
 
یک انتقادِ کوچک از فرجی
 
محمد صادق فرجی رییس جوان و خوش‌پیشینه‌ی فدراسیون کاراته روز گذشته (دوشنبه 30 اسفندماه) در گفتگو با خبرگزاری تسنیم و در اظهارنظری عجیب، نتایجِ رقابتهای کاراته‌وان امارات را برای بازیکنانِ کشورمان، عالی توصیف کرد! این درحالیست که کاراته‌کاهای ایرانی در این رقابتها، با کسبِ تنها یک مدالِ نقره و 5 برنز، نتایجی ضعیف و دور از انتظار را برای کاراته‌ی کشورمان رقم زدند.
 
در بخش کاتا، ابوالفضل شهرجردی و کاتای تیمی بانوان به مدال برنز دست یافتند. در کومیته‌ی مردان، علی فداکار بر سکوی نایب قهرمانی ایستاد و علی اصغر آسیابری و امیررضا میرزایی برنز گرفتند. در کومیته‌ی زنان هم حمیده عباسعلی سوم شد و دیگر هیچ...
 
این تمامِ کارنامه‌ی کاراته‌ی ایران در رقابتهای کاراته‌وان امارات بود. حالا رییس فدراسیون کاراته می‌گوید ما در امارات، عالی بودیم! مشخص نیست فرجی از کدامین منظر به نتایجِ این مسابقات می‌نگرد که می‌گوید ما در امارات عالی بودیم! این در حالیست که "ستارگان کاراته" و کارشناسانِ موردِ مشورتش از هر زاویه‌ای به این رقابتها نگاه می‌کنند، نشانی از "عالی بودن" در آن نمی‌یابند!
 
کاراته‌ی ایران در بخش بانوان، با شمارِ بسیاری از ستاره‌هایش در تاتامی‌های امارات حاضر شد و تنها دو مدالِ برنز گرفت. در بخش مردان هم اگرچه سه غایبِ بزرگ به نامهای مهدیزاده، گنج‌زاده و پورشیب داشتیم اما مردانِ نامدارِ بسیاری نیز در این پیکارها حضور یافته بودند همانند بهمن عسگری، سعید احمدی، علی اصغر آسیابری، هامون درفشی‌پور و... با این همه نتیجه‌ی حاصل، همان شد که همه از آن آگاهیم...
 
ما انتظار نداریم که ملی‌پوشانِ کاراته‌ی کشورمان در تمامیِ میادین، در اوجِ آمادگی ظاهر و صاحبِ عناوینِ برتر شوند. این موضوع از نظرِ علمی هم مردود است. بازیکن نمی‌تواند در تمامِ طولِ سال، در نقطه‌ی اوج باشد و لذا اعضای کادرفنی می‌بایست این هنر را داشته باشند که ملی‌پوشان را صرفا در زمانِ رقابتهای اصلی، به اوجِ آمادگی برسانند. این هنری است که سیدشهرام هروی در سالهای اخیر، معمولا از آن بهره برده و در اکثرِ میادین مهم و سرنوشت‌ساز، چهره‌ای پیروز از خود و مردانش به نمایش گذاشته است. اما انتظار هم نداریم که رییس فدراسیون کاراته‌ی کشورمان پس از پایانِ هر مسابقه و با کسبِ هر نتیجه‌ای، پشتِ تریبون ظاهر شده و خیلی خونسرد بگوید "ما عالی بودیم!"
 
وقتی در مسابقه‌ای در سطحِ رقابتهای جهانی، چندین مدالِ طلا، نقره و برنز می‌گیریم، می‌گوییم ما عالی بودیم؛ وقتی در همان رقابتها، فقط دو مدالِ برنز می‌گیریم، باز هم می‌گوییم عالی بودیم! اگر هیچ مدالی هم نگیریم، دوباره و با حالتی خونسرد می‌گوییم "عالی بودیم!"
 
ما بالاخره متوجه نشدیم اگر در امارات با کسبِ همین چند مدالِ برنز عالی بودیم، پس در فرانسه با کسبِ آن نتایجِ درخشان، چه بودیم؟! ما که نتایجِ هر دو رقابت را عالی توصیف می‌کنیم! پس فرقِ این و آن در چیست؟ و اساسا چه زمانی و با کسبِ چه نتیجه‌ای، قرار است خودمان را یک پله پایین‌تر از عالی توصیف کنیم؟!
 
نویسنده: محمد قدیمی/ مدیرمسئول پایگاه خبری تحلیلی ستارگان کاراته


 
   1396/12/1 19:23

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار