یک اتفاق خوب و یک تبعیضِ جنسیتی!
اعزام نونهالان پسر به رقابتهای کاراته‌وان/ چرا دختران از این امتیاز بی‌بهره‌اند؟

یک اتفاقِ خوب و یک تبعیضِ جنسیتی!

اعزامِ نونهالانِ پسر به رقابتهای کاراته‌وان/ چرا دختران از این امتیاز بی‌بهره‌اند؟


فدراسیون‌نشین‌ها می‌گویند قرار است تیم ملی نونهالان را به صورتِ منظم و پیوسته، در رقابتهایی با نامِ "کاراته‌وان" شرکت دهند. اتفاقی بسیار مثبت و ارزنده که اگر در حدِ شعار باقی نمانده و به وقوع بپیوندد، سزاوارِ تقدیر و ستایش است.
 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته؛ مدتی قبل، وقتی بواسطه‌ی مشکلاتِ مالی، زمزمه‌های عدمِ اعزامِ ملی‌پوشانِ رده‌های سنی نوجوانان و امید به رقابتهای آسیایی ژاپن به گوش رسید، جامعه‌ی کاراته از وقوعِ احتمالیِ این واقعه‌ی تلخ و دردناک، به شدت نگران شد. حالا اما فدراسیون کاراته می‌گوید در اندیشه‌ی اعزامِ مستمرِ تیم ملی نونهالان به رقابتهایی موسوم به کاراته‌وان است و این یعنی متولیانِ کاراته‌ی کشورمان، بحران‌های مالیِ پیشین را پشتِ سرگذاشته‌اند و اکنون می‌توان امیدوار بود که تیمهای ملی در تمامیِ رده‌های سنی، در رقابتهای برون‌مرزی حضور یافته و برای ایران و ایرانی، افتخار بیافرینند.
 
اعزامِ کاراته‌کاهای نونهال به رقابتهای بین‌المللی (در صورتِ فراهم بودنِ امکاناتِ مالی) می‌تواند انگیزه و امید را در این رده‌ی سنی برای ادامه‌ی مسیرِ قهرمانی، دو چندان سازد و از این حیث، بسیار ارزنده و قابلِ تقدیر است. البته به شرطِ آنکه این وعده، مانندِ برخی دیگر از وعده‌ها، در حدِ شعار باقی نمانده و جامه‌ی عمل بر تن کند.
 
پایگاه خبری تحلیلی ستارگان کاراته، فرایندِ عملی شدنِ این وعده را در ماههای آینده، با قدرت پیگیری خواهد کرد و از خانواده‌ی ملی‌پوشانِ نونهال و نیز اعضای کادرفنی هم می‌خواهد به شکلِ دقیق و مستمر، پیگیرِ این اعزام‌ها باشند. مسئولین فدراسیون هم باید متوجه باشند که شخصیتِ اجتماعیِ نونهالان در آینده، با توجه به رفتارهای امروزِ ما شکل می‌گیرد. در واقع افرادِ سرشناس (مانند مدیرانِ ارشدِ فدراسیون کاراته) جزوِ مهمترین الگوهای شخصیتیِ کودکان و نوجوانان به شمار میروند و اگر خدایی‌ناکرده نونهالان، امروز از مدیرانِ فدراسیون خلفِ وعده ببینند، قطعا تحتِ تاثیر  قرار گرفته و در آینده، احتمالا مرتکبِ رفتاری مشابه خواهند شد.
 
فدراسیون‌نشین‌ها اعلام کردند هدف از تشکیلِ تیم ملی نونهالان، اعزامِ منظم و مستمرِ آنها به رقابتهای کاراته‌وان است و این وعده، انگیزه‌های بسیاری را در دلِ بازیکنانِ این رده‌ی سنی پدید آورده است. لذا شایسته است که مسئولان، به هر شکلِ ممکن، وعده‌ی خود را عملی سازند تا از این طریق، آنچه را که به عنوانِ فلسفه‌ی تشکیلِ تیم ملی نونهالان معرفی کرده بودند، تحقق یابد.

 
یک تبعیضِ جنسیتی در فدراسیون کاراته!

 
متولیانِ کاراته‌ی کشور معتقدند تشکیلِ تیم ملی نونهالان، اقدامی بسیار ارزنده و مفید از جانبِ آنها بوده و خود را بواسطه‌ی این عمل، یکسال جلوتر از کلِ کاراته‌ی جهان معرفی می‌کنند. با فرضِ قبولِ ادعای فدراسیون‌نشین‌ها، این پرسش مطرح میشود که چرا تیم ملی نونهالان، صرفاً در بخشِ پسران ایجاد شده و دختران تا این لحظه، از چنین فیضی بی‌بهره مانده‌اند؟!
 
عقل و منطق حکم می‌کند نونهالانِ دختر را نیز همین حالا، از فیوضاتِ تشکیلِ این تیم بهره‌مند سازیم تا آنها هم بتوانند با حضور در رقابتهای کاراته‌وان، صاحبِ انگیزه و روحیه‌ای مضاعف گردند. وقتی کاراته‌ی ایران در تمامیِ رده‌های سنی (از نوجوانان گرفته تا بزرگسالان) صاحبِ دو تیم ملیِ دختران و پسران است، پس چرا و با کدامین استدلال، برای دخترانِ نونهال، تیم ملی تشکیل نمی‌دهیم؟! شاید دلیلش این باشد که خودمان هم هنوز این رده‌ی سنی را به رسمیت نشناخته‌ایم و این با آنچه می‌گوییم، متناقض است...
 
نویسنده: محمد قدیمی


 
   1397/1/25 17:59

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار