دفاع قاطع فدراسیون کاراته فرانسه؛

دیدار مسئولان فدراسیون جهانی کاراته با ستاد برگزاری المپیک ۲۰۲۴


دفاع قاطع فدراسیون کاراته فرانسه؛

دیدار مسئولان فدراسیون جهانی کاراته با ستاد برگزاری المپیک ۲۰۲۴

" آنتونیو اسپینوز" رئیس و "توشی هیسا ناگورا" دبیر کل فدراسیون جهانی کاراته که به همراه "فرانسیس دیدیر" رئیس فدراسیون کاراته فرانسه در این نشست حضور داشتند، مورد استقبال کمیته برگزاری بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ قرار گرفتند، در این نشست که روز چهارشنبه ۱۵ اسفند برگزار گردید رئیس سازمان ورزش، مدیر اجرایی، معاون و مدیر ارشد ورزش فرانسه نیز حضور داشتند.


به "گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستارگان کاراته" برای اولین بار در بازی‌های المپیک توکیو ۲۰۲۰ کاراته به عنوان یک رشته جدید گنجانده شد تا در مسابقات المپیکی که قرار است در کشور محل تولد این هنر رزمی که اکنون در سراسر جهان میلیون ها نفر دنبال کننده دارد، برگزار شود، ۸۰ کاراته کا با یکدیگر به رقابت بپردازند تا یکی از هشت عنوان قهرمانی المپیک را تصاحب کنند. رقابتی که برای نسل گذشته یک رویا بود.

اما کمیته سازماندهی المپیک پاریس ۲۰۲۴ روز ۲۱ فوریه از چهار ورزش پیشنهادی برای اضافه شدن به برنامه بازی‌های المپیک که قرار است در پایتخت فرانسه برگزار شود پرده‌برداری کرد که کاراته در این فهرست گنجانده نشده بود در عین حالی که کاراته همه معیارها را برآورده کرده بود.

به همین دلیل آنتونیو اسپینوز و توشی هیسا ناگورا" رئیس و دبیر کل فدراسیون جهانی کاراته راهی نشست پاریس شدند تا به همراه فرانسیس دیدیر رئیس فدراسیون کاراته فرانسه درباره مسائل مربوط به تصمیم کمیته برگزاری بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ با مسئولان این کمیته به بحث و گفتگو نشینند.

آنتونیو اسپینوز رئیس فدراسیون جهانی کاراته در این اجلاس عنوان کرد: ما با هدف درخواست تجدید نظر موضع سازمان برگزاری در تصمیم خود مبنی بر پیشنهاد چهار رشته برای بازی‌های ۲۰۲۴ به پاریس آمده‌ایم.

وی در ادامه گفت: به عنوان رئیس فدراسیون کاراته جهانی، با "ناگورا" و "فرانسیس دیدیر" آمده‌ایم تا از خانواده بزرگ کاراته، ورزش‌کاران امروز و امیدهای فردایمان دفاع کنیم. ما پیشنهاد حضور کاراته به عنوان پنجمین ورزش راه یافته به المپیک ۲۰۲۴ را مطرح کرده‌ایم، اما متاسفانه، هیچ پاسخی از طرف شما دریافت نکرده ایم، مگر اینکه گفته شد که تعداد کل ورزش‌کاران نمی‌تواند در این بازی‌ها از حد معین تجاوز کند، استدلالی که با درخواست ما مطابقت ندارد. در هیچ یک از موارد مستند قید نشده که پیشنهاد اصلی باید محدود به چهار رشته ورزشی شود؛ بنابراین به نظر می‌رسد که در این زمینه دستورالعمل صریح و مکتوبی از طرف کمیته بین‌المللی المپیک وجود ندارد."

رئیس فدراسیون جهانی همچنین اظهار داشت: علاوه بر این، ما درخواست کرده‌ایم که این تصمیم مجدد بازبینی شود، به طوری که ما بتوانیم دلیلی واضح و عینی از نحوه انتخاب ورزش ها داشته باشیم. در پایان، ما منتظر مشخص شدن معیار یا دلیل معتبری برای توجیه حذف کاراته از المپیک هستیم و سعی می کنیم طی روزهای آتی از وضعیت فعلی تجزیه و تحلیل نماییم، و سپس با متخصصان مشورت خواهیم کرد و یک برنامه عملی با یک هدف واحد طراحی خواهیم کرد که آن گنجاندن کاراته در پاریس ۲۰۲۴ خواهد بود، ما همه احتمالات را بررسی خواهیم کرد و هیچ گزینه‌ای را حذف نمی‌کنیم.از تمام منابع و امکانات در دسترس خود برای تحقق هدفمان استفاده خواهیم کرد. ما از خانواده و ورزش‌کارانمان با قاطعیت دفاع خواهیم کرد، و از این منظر، ما از این ملاقات راضی هستیم، زیرا به ما اجازه می‌دهد از این پس اقدامات خود را با جدیت ادامه دهیم، در هر صورت یک چیز برای ما مسلم است: "ما تسلیم نخواهیم شد."

سپس ناگورا دبیر کل فدراسیون جهانی کاراته خطاب به مسئولان کمیته برگزاری المپیک ۲۰۲۴ گفت:  به عنوان نماینده ژاپن، می‌خواهم وضعیت فعلی کاراته که ورزشی است که در تمامی بازی‌های اروپا، بازی‌های المپیک جوانان و بازی‌های آسیایی و ساحلی تا قبل از توکیو ارائه خواهد شد را بازگو نمایم.

وی اد ادامه مطرح کرد: در توکیو، کمیته بین‌المللی المپیک تصمیم گرفت مجموعه‌ای از چند ورزش‌های جدید از جمله کاراته را در به المپیک وارد نماید، بنابراین ما نمی‌توانیم درک کنیم که چگونه حتی پیش از این که رقابت های این رشته در بازی‌های المپیک توکیو برگزار شود، رد شده‌است."

فرانسوا دیدیر رئیس‌کاراته فرانسه در حمایت قاطع جهت حضور کاراته در المپیک ۲۰۲۴، اظهار داشت: هدف ما این است که نهایت تلاش خود را با کمک یکدیگر انجام دهیم تا کاراته بتواند در بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ حضور داشته باشد.

وی گفت: از منظز ما، پیشنهاد ارائه‌شده فعلی نشان‌دهنده عدم احترام به تمام ورزش‌کاران این رشته در فرانسه است، نشان‌دهنده عدم احترام به خانواده طرفداران است … این یک حس مشترک است. چطور می‌توانیم به کاراته کاهای خود بگوییم که تا قبل از اینکه بتوانند ارزش‌های خود را در توکیو در سال ۲۰۲۰ نشان دهند در سال ۲۰۲۴ از پاریس حذف شدند؟ من از شما می‌خواهم که این موضوع را به استیون داکوستا، قهرمان جهان ما، فلیپه جیندولین و الیزه ایگر ، هر دو از "برندگان بزرگ ۲۰۱۸" و دیگر قهرمانان بگویید که قادر به نمایش هنر خود در پاریس نیستند، بگویید حتی قبل از این که فرصتی برای لذت بردن از رویای المپیک خود برای اولین بار در توکیو داشته باشند، حذف خواهند شد. خودمان را جای آنها قرار دهیم. روشی که در این تصمیم اتخاذ شده منطقی نیست و به همین دلیل است که می‌خواهیم به عدم حضور کاراته در المپیک ۲۰۲۴ پایان دهید.

دیدیر همچنین عنوان کرد: ورزشکاران این رشته در فرانسه احساس حقارت می‌کنند. من از ورزشکاران کلیه رشته‌های المپیک می خواهم تا خودشان را جای کاراته کاهای ما قرار دهند. آن‌ها چگونه واکنش نشان می‌دهند؟ فدراسیون ملی آن رشته ها چگونه واکنش نشان می‌دهد؟ "

وی در ادامه بیان داشت: ما همچنین با نمایندگان خود در مورد مدال‌ها و عملکرد ورزشکاران فرانسوی در بازی‌های المپیک در خانه گفتگو کرده‌ایم. سطح بالای کاراته فرانسه در میادین بین‌المللی را یادآوری شدیم. ما از لحاظ تاریخی، یک نماد مهم برای ورزش فرانسه هستیم، زیرا از نظر تاریخی، اولین کشور در اروپا و دومی در جهان هستیم. آن‌ها اما به ما گفتند که این یک استدلال منطقی نیست. بنابراین، با توجه به توضیحاتی که در این جلسه دریافت کردیم، ما درک می‌کنیم که کسب مدال برای کشور ما دیگر یک هدف مهم نیست. در نظریه آنها، تنها چیزی که مهم است، رشته‌های با نماد شهری است. اگر این معیار از ابتدا عنوان شده بود، ما خودمان را تطبیق می‌دادیم و با راه حل های پیشنهادی اقداماتی انجام می دادیم همانند قرار دادن تاتامی در برج ایفل که امکان پذیر است، چه نمادی بهتر از این؟
وی در پایان عنوان کرد: من می‌خواهم به شما یادآوری کنم که کاراته رشته ای است که  می تواند جوانان را جذب می‌کند (۱۲۰۰۰۰ نفر هنرجو در فرانسه)، و ۵۰۰۰ باشگاه در سراسر فرانسه هستند که کاراته را در بالاترین سطح و یا به عنوان رشته همگانی تدریس می کنند.

کاراته شامل احترام، شجاعت، تواضع، خویشتن‌داری است … بسیاری از ارزش‌های آموزشی وجود دارند که در عمل این ورزش را یکی رشته های مورد علاقه جوانان در فرانسه ساخته است، ضمن آنکه تاکنون تمامی موارد مورد الزام کمیته برگزاری بازی‌های المپیک پاریس ۲۰۲۴ برای حضور کاراته در این دوره از بازیها را ارائه نمودیم به همین دلیل، ما اکنون می‌خواهیم معیارهای عدم انتخاب کاراته در المپیک ۲۰۲۴ را بدانیم. ما به مبارزه برای حضور کاراته در پاریس، برای همه کاراته کاها و همه ارزش‌هایی که در این رشته برای ما وجود دارد، ادامه خواهیم داد.

ترجمه و تنظیم: لاله خالق

 
   1397/12/17 23:01

خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار