پرده آخر از نمایش ساختگی فدراسیون برای انتخاب کادرفنی/ دهن‌کجی مسئولین فدراسیون به بزرگان کاراته ایران
پرده آخر از نمایش ساختگی فدراسیون برای انتخاب کادرفنی/ دهن‌کجی مسئولین فدراسیون به بزرگان کاراته ایران
 
پرده آخر از نمایش مصنوعی فدراسیون کاراته برای گزینش کادرفنی تیم ملی بزرگسالان در شرایطی امروز به روی صحنه رفت که از مدتها قبل ترکیب مربیان تیم ملی بزرگسالان به جز بر خواجه حافظ شیرازی، بر همگان مشخص بود و ادعای مسئولین فدراسیون کاراته مبنی بر رایزنی‌های گسترده و برپایی جلسات متعدد هم‌اندیشی برای انتخاب بهترین مربیان جهت هدایت تیم ملی بزرگسالان، ادعایی بی‌پایه و اساس بود که صرفاً رنگ عوامفریبی داشت.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستارگان کاراته؛ "محسن آشوری" دبیر فدراسیون کاراته در حالی امروز (سه شنبه) اقدام به معرفی اعضای کادرفنی تیم ملی بزرگسالان نمود که از مدتها قبل بزرگان کاراته ایران همچون "جمشید سلیمی" و "محمد آرین‌خو" و دیگر اساتید و مربیان کارنامه‌دار کاراته کشور در گفتگو با "پایگاه اطلاع رسانی ستارگان کاراته" مسئولان فدراسیون را از بکارگیری مربیان غیرسازنده در ترکیب کادرفنی تیم ملی برحذر داشته و با تأکید بر اینکه حساب مربیگری از قهرمانی جداست، ایشان را به استفاده از مربیان کارنامه‌دار در تیمهای ملی دعوت میکردند.

بزرگان کاراته ایران همچنین با ارائه دلایل محکم، حذف پُست سرمربیگری تیم ملی را به عنوان یک خطای بزرگ و استراتژیک در شیوه اداره تیم ملی بر شمرده و بارها در خصوص آسیبهای احتمالی این خطای مدیریتی هشدار داده بودند. با این همه اما مسئولین فدراسیون کاراته در یک دهن‌کجی آشکار به بزرگان و صاحبنظران کاراته ایران، نظرات هیچیک از کارشناسان را در گزینش کادرفنی تیم ملی لحاظ نکردند تا خطر سقوط کاراته ایران و کسب نتایجی به مراتب ضعیف‌تر از رقابتهای جهانی اسپانیا، به اوج برسد. جالب اینکه "علیرضا سمندر" رییس فدراسیون کاراته پیش از این همواره تأکید داشت که به شیوه اداره تیم ملی بدون استفاده از سرمربی، هیچ اعتقادی ندارد و هرگز مرتکب چنین خطایی نخواهد شد! مصاحبه‌های متعدد علیرضا سمندر با خبرگزاریهای مختلف در ماههای قبل، گواهی بر این ادعاست

 
کارشناسان کاراته کشور معتقدند استفاده از برخی چهره‌ها در ترکیب کادرفنی تیم ملی و نیز عدم استفاده از سرمربی، به معنای سیطره کامل و دخالت مستقیم مسئولین فدراسیون در مسائل فنی تیمهای ملی و گزینش بازیکنان است بطوریکه فدراسیون‌نشینها تمامی مسئولیتهای مربوط به سرمربی تیم ملی را، شخصاً بر عهده گرفته و جایگاه مربیان را تا حد یک تمرین‌دهنده محض، آنهم مطابق برنامه‌های دیکته شده مسئولین فدراسیون تنزل میدهند.

دبیر فدراسیون کاراته که چندی پیش در یک مناظره تلویزیونی از "حسن شاطرزاده" به عنوان یک مربی غیرسازنده یاد کرده و به همین دلیل صلاحیت او را برای قرار گرفتن در کادرفنی تیمهای ملی رد کرده بود، اکنون در یک تناقض آشکار به معرفی کادری پرداخته که به غیر از "محمد رضا عبدالمحمدی" که از مربیان سازنده و قهرمان‌پرور کاراته کشور محسوب میشود، سایر چهره‌ها هرگز موفق به پرورش حتی یک قهرمان پرآوازه در باشگاه اختصاصی خود نشده‌اند!

در این میان برخی چهره‌ها همچون "شهرام هروی" و "نادرجودت" به لحاظ محبوبیت عام و به ویژه مقبولیت نزد بازیکنان، میتوانند موجب انسجام تیم ملی و نیز وحدت نفرات باشند اما بکار بردن واژه‌های عوامفریبی همچون "پرافتخارترین کاراته‌کای ایران" پیش از نام "حسین روحانی"  و به منظور توجیه استفاده از این مربی که تا کنون حتی موفق به پرورش یک قهرمان استان هم نشده است، از نکات تأمل‌برانگیز پرده آخر از نمایش مصنوعی فدراسیون کاراته برای معرفی کادرفنی تیمهای ملی بشمار میرود. گویا مسئولین فدراسیون فراموش کرده‌اند که در حال معرفی مربیان تیم ملی بوده‌اند و نه قهرمانان تیم ملی! و مطابق آنچه بزرگان و صاحب‌نظران این رشته ورزشی بارها تأکید کرده‌اند، مربی باید قهرمان‌ساز باشد نه اینکه صرفاً عناوین قهرمانی را یدک بکشد.
 
اما نکته عجیب‌تر اینکه تا ساعاتی پیش، مسئولین فدراسیون کاراته تأکید داشتند که مربیان رده سنی جوانان و نوجوانان را پس از مسابقات قهرمانی کشور و بر اساس عملکرد مربیان سازنده در این مسابقات معرفی خواهند کرد. مطابق آنچه فدراسیون‌نشینها عنوان کرده بودند، مربیان سازنده‌ای که شاگردانشان بهترین عملکرد را در مسابقات کشوری ارائه دهند، به اردوهای تیم ملی جهت اداره تیمهای نوجوانان و جوانان دعوت خواهند شد. ادعایی که هنوز ساعاتی از آن نگذشته، به دست فراموشی سپرده شده و نام مربیان تیم ملی نوجوانان و جوانان پیش از مسابقات کشوری اعلام میشود! آیا تغییرات ناگهانی در تصمیمات مسئولین کاراته کشور، گواهی محکم بر بی‌برنامگی آنها و تبعیت از قانون "هرچه پیش آید خوش آید" نیست؟

البته مسئولین کاراته کشور پس از معرفی کادرفنی جوانان و نوجوانان، به جهت حفظ ظاهر و آبروداری عنوان کردند که 2 سهمیه برای مربیان سازنده در نظر گرفته‌اند که پس از مسابقات قهرمانی کشور، معرفی خواهند شد. دو سهمیه‌ای که از هم اکنون مشخص است بیش از آنکه جنبه فنی داشته باشد، نمایشی عوامفریبانه بوده که صرفاً جهت سرپوش نهادن بر خلف وعده‌های پی در پی مسئولین کاراته کشور در نظر گرفته شده است و قطعاً دو مربی سازنده‌ای که وارد اردوهای تیم ملی خواهند شد، هیچ اختیاری از خود نخواهند داشت و تنها باید مجری دستوراتی باشند که به آنها دیکته میشود.

راستی تکلیف لیگهای جوانه‌ها و آینده‌سازان چه میشود؟ لیگهایی که بیش از 6 ماه به طول انجامید اما نه سال قبل بازیکنی از آنها به تیم ملی دعوت شد و نه امسال! لیگهایی که "شهاب سلطانی" سرمربی پیشین تیم ملی جوانان پیش از رقابتهای آسیایی امارات در سخنانی جالب ادعا کرده بود که به دقت زیر نظر گرفته و تمامی بازیکنان و مربیان برتر آنرا شناسایی کرده است و حال آنکه مربیان لیگهای جوانه‌ها و آینده‌سازان مدعی بودند حتی یک بار هم سلطانی را در سالن برگزاری رقابتهای لیگ مشاهده نکرده‌اند! نتیجه هم همان شد که همه از آن آگاهند یعنی کسب ضعیف‌ترین نتیجه تاریخ کاراته ایران در رقابتهای جهانی اسپانیا و نیز مسابقات آسیایی امارات در رده‌های سنی پایه و با مدیریت علیرضا سمندر و محسن آشوری.                  
   1392/12/13 13:44

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
5.5/10 (تعداد آرا 20 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار