اتفاقات عجیب و غریب در رقابتهای سوپرلیگ!/ فدراسیون اشتباه را با اشتباه جبران نکند


اتفاقاتِ عجیب و غریب در رقابتهای سوپرلیگ!/ فدراسیون اشتباه را با اشتباه جبران نکند

موافقان و مخالفانِ تیمهای پاس و دانشگاه آزاد چه می‌گویند؟
 
آخرین مرحله از رقابتهای سوپرلیگِ کاراته‌ی باشگاههای کشور روز گذشته (جمعه 13 اردیبهشت‌ماه 98) در سالنِ مجموعه‌ی ورزشیِ شاهینِ تهران، با حرف و حدیث‌های فراوان و اشتباهاتِ عجیب و غریب به پایان رسید.
 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته؛ دیروز در آخرین و مهمترین نبردِ سوپرلیگِ سالِ 97، مردانِ دو تیمِ شاخص و سرشناسِ دانشگاه آزاد و پاس قوامین، در مقابلِ یکدیگر صف‌آرایی کردند تا در نبردی حساس و سرنوشت‌ساز، تکلیفِ قهرمانِ این دوره از رقابتها را مشخص سازند.
 

در این مبارزه‌ی جذاب و دیدنی که با هنرنماییِ کاتاروهای دو تیم آغاز شد، پاسی‌ها توانستند هر 8 امتیازِ اختصاص‌یافته به بخشِ کاتا را تصاحب کنند تا قهرمانانِ کومیته‌ی این تیم، با آرامشِ نسبیِ حاصل از این برتری، با روحیه‌ی بالاتر و اطمینانِ بیشتر، به مصافِ بزرگان و نام‌آورانِ تیم کاراته‌ی دانشگاه آزاد در بخشِ کومیته بروند.
 

مبارزانِ دو تیم، چهره در چهره و با انگیزه‌ای سرشار برای ایستادن بر روی سکوی قهرمانیِ رقابتهای سوپرلیگ، نبردی سهمگین و پرالتهاب را آغاز می‌کنند. در 4 مبارزه‌ی نخست، سه پیروزی برای پاسی‌ها و تنها یک شکست به نامِ این تیم رقم میخورَد. حالا دیگر تیمِ پاس، عملاً قهرمانِ رقابتهای سوپرلیگِ کاراته‌ی مردان است و هیچ کاری از دانشگاهیان برای تغییرِ این نتیجه‌ی قاطع، ساخته نیست. پاس تا اینجای کار، 17 بر 3 از امپراطورِ شکست‌ناپذیرِ رقابتهای سوپرلیگ (دانشگاه آزاد) پیش افتاده و حتی اگر در سه مبارزه‌ی باقیمانده هم نتیجه را واگذار کند، باز هم با حسابِ 17 بر 12، تیمِ اصیل و ریشه‌دارِ دانشگاه آزاد را پشتِ سر گذاشته و بر سکوی قهرمانی خواهد ایستاد.
 

درست در همین لحظه، یعنی در شرایطی که شکستِ دانشگاهیان، کاملا محرز و تثبیت‌شده است، مسئولانِ این تیم، اعتراض‌های پی در پی و خارج از چهارچوبِ قوانین و مقررات را آغاز و فضای سالن را ملتهب می‌سازند. این اعتراض‌ها آنقدر ادامه می‌یابد که سرانجام منتهی به إعمالِ قانونِ شیکاک علیهِ تیم دانشگاه آزاد میشود. این دقیقا مشابهِ همان اتفاقی است که چند سال قبل و در جریانِ رقابتهای سوپرلیگِ سالِ 92، برای تیمِ دانشگاه رخ داد. آنجا هم دانشگاهیان پس از آنکه مبارزه‌ی پایانی مقابلِ تیمِ آذرخودرو را از دست رفته یافتند، با اعتراض‌های پی در پی، راهی جز اخراجِ تیم دانشگاه را برای قاضیانِ میدان باقی نگذاشتند.
 

اما اتفاقِ عجیب و غیرِقابلِ توجیهی که در سوپرلیگِ امسال رخ داد، ایستادنِ تیمِ دانشگاه آزاد بر روی سکوی نایب قهرمانیِ رقابتها آن هم پس از إعمالِ قانونِ شیکاک علیهِ این تیم بود!
 

فدراسیون جهانی و آنهایی که قوانینِ داوریِ کاراته را می‌نویسند، تاکید دارند که هر تیم و یا فردی که در رقابتهای تیمی یا انفرادی، با إعمالِ قانونِ شیکاک از مسابقات اخراج شود، دیگر نمی‌تواند در آن دوره از رقابتها، هیچ مقامی اعم از اول، دوم و یا سوم مشترک را به خود اختصاص دهد. نظرِ قانونگذار در این خصوص، کاملا شفاف، صریح و روشن است به گونه‌ای که امکانِ هر نوع تفسیرِ خلاف را از هر فرد یا گروهی سلب میکند. نویسندگان قوانینِ داوری و تصویب‌کنندگانِ آن، تصریح دارند که اخراج بوسیله‌ی شیکاک، به منزله‌ی سلبِ صلاحیتِ فرد یا تیم برای ایستادن بر روی سکوهای سه‌گانه‌ی قهرمانی است. این در حالیست که تیم دانشگاه آزاد، هم امسال و هم در جریانِ رقابتهای سوپرلیگِ سال 92، علیرغمِ اخراج بوسیله‌ی شیکاک، با تصمیمِ بحث‌برانگیزِ فدراسیون‌نشین‌ها، عنوان نایب قهرمانیِ پیکارها را به خود اختصاص داد!
 

رویه‌ای که فدراسیون‌نشین‌ها در سالهای اخیر پیرامونِ این مسئله در پیش گرفته‌اند، به اعتقادِ بسیاری از اهالیِ فن و کارشناسان، خالی از هرگونه استدلال و توجیهِ منطقی است. آنها می‌گویند نقضِ آشکار و صریحِ قوانینِ داوری، به اعتبارِ رقابتهای سوپرلیگ لطمه وارد ساخته و جایگاهِ آنرا تا سطحِ بازیهایِ دوستانه میانِ کودکانِ دو محله‌ی مجاور، تنزل میدهد. به اعتقادِ این گروه از کارشناسان، این کاملاً بی‌معنی است که برای راضی نگهداشتنِ مسئولینِ تیمها، قواعدِ بازی و قوانینِ داوری را زیرِ پا گذاشته و کاپ‌هایی را بینِ آنها توزیع کنیم که خودمان هم میدانیم خارج از چهارچوب و نظامِ تبیین‌شده برای رقابتهای کاراته است. به گفته‌ی این گروه، حالا دیگر همان تیمهایی هم که کاپ و مدالشان را مطابق و منطبق بر قوانینِ داوری و قواعدِ صحیح دریافت داشته‌اند، نمی‌توانند به مقام‌های مکتسب افتخار کنند چرا که این عناوین، محصولِ رقابتهایی به شمار میرود که نه معتبر است و نه مطابق با قانون برگزار میشود. در واقع وقتی قانون بر این پیکارها حاکم نباشد، سطح و اعتبارِ آن هم چیزی بیش از یک دورِ همیِ ساده نخواهد بود...
 

وحید مومنی، مدیرِ جوان، پرانرژی و فعالِ فدراسیون کاراته که در سالهای اخیر، کارنامه‌ی بسیار خوب و مطلوبی را در برگزاریِ رقابتهای لیگ از خود برجای گذاشته، حالا در سِمتِ سرپرستِ دبیریِ این فدراسیون، باید پاسخگویِ اتفاقاتِ غیرمنطقی و توجیه‌ناپذیرِ روزِ پایانیِ پیکارهای سوپرلیگ باشد. وقتی از او می‌پرسیم "چرا تیم دانشگاه آزاد پس از إعمالِ قانونِ شیکاک، بر خلافِ مقرراتِ صریح و روشنِ داوری، بر روی سکوی نایب قهرمانی ایستاد؟!" می‌گوید: تیمِ کاراته‌ی دانشگاه آزاد یکی از تیمهای اصیل و ریشه‌داری است که سالهاست به صورتِ مرتب و منظم در رقابتهای سوپرلیگ شرکت می‌کند. اگر این تیم رویِ سکو نمی‌رفت، سالِ آینده احتمالا مدیرانِ ورزشیِ دانشگاه آزاد، دیگر تیمی را روانه‌ی پیکارهای سوپرلیگ نمی‌ساختند. کما اینکه در سالهای گذشته هم وقتی دانشگاه آزاد در بخشِ بانوان، عنوان قهرمانی را از دست داد، به تیمداریِ خود در این بخش پایان بخشید و از آن سال به بعد، دیگر در رقابتهای سوپرلیگِ بانوان شرکت نکرد. ما نمی‌خواستیم مشابهِ این واقعه‌ی تلخ، در بخشِ مردان هم تکرار شود. دانشگاهِ آزاد بسیاری از ملی‌پوشانِ کاراته‌ی کشور را در اختیار دارد و بخشی از نیازهایِ مالیِ این قشرِ مظلوم و زحمتکش، از طریقِ حضور در همین تیم دانشگاه مرتفع میشود. إعمالِ قانونِ شیکاک علیهِ تیم دانشگاه آزاد و پایبندی به آثارِ آن، احتمالِ انصرافِ این تیم را از حضور در رقابتهای سوپرلیگِ سالِ آینده، افزایش میداد و اگر چنین میشد، ملی‌پوشانِ ما یکی از منابعِ مهمِ درآمدیِ خود را از دست میدادند. ما نمی‌خواستیم چنین اتفاقی رخ دهد و به همین دلیل، تنش‌های موجود را در لحظه مدیریت کردیم.
 

در پاسخ به آنچه سرپرستِ دبیریِ فدراسیون کاراته می‌گوید، مخالفان اینگونه استدلال می‌کنند: آیا صحیح است که به خاطرِ رعایتِ برخی مصلحت‌ها، قوانین را زیرِ پا بگذاریم؟! آیا عادلانه و منطقی است که یک تیم را با تضمینِ مقام‌آوری، واردِ رقابتهای سوپرلیگ سازیم به گونه‌ای که مسئولانِ آن تیم، از همان ابتدا بدانند که در هر شرایطی و با هر نتیجه‌ای که رقم بخورد، قطعا یکی از سکوهای سه‌گانه‌ی قهرمانی را به خود اختصاص خواهند داد؟! آیا با پیگیریِ این روش، دیگر چیزی از اعتبار و وجاهت برای رقابتهای سوپرلیگ باقی خواهند ماند؟ آیا آنچه به مسابقاتِ ورزشی، اعتبار و به کسبِ عناوینِ قهرمانی، حلاوت می‌بخشد، چیزی جز اجرای عدالت و قانون است؟!
 

مخالفانِ روشِ إعمال‌شده از سوی فدراسیون کاراته، می‌گویند: تیمِ دانشگاه حتی اگر شیکاک نمیشد، نتیجه را واگذار میکرد و دقیقا همین اتفاقی رخ میداد که اکنون به وقوع پیوسته است. یعنی پاس بر سکوی نخست و دانشگاه در جایگاهِ دوم می‌ایستاد. با این تفاسیر، باید فرقی میانِ شرایطِ کنونی (که دانشگاه از مسابقات اخراج شده است) و وضعیتی که بدونِ إعمالِ قانونِ شیکاک، مسابقه ادامه می‌یافت، وجود داشته باشد. یعنی اهالیِ کاراته باید بدانند و ببینند که دانشگاهِ آزاد پس از اخراج، با وضعیتی بدتر از قبل مواجه شده است لیکن اکنون و با روشهای اتخاذ شده از سوی فدراسیون، هیچ تفاوتی میانِ این دو وضعیت مشاهده نمیشود و این به نظرِ ما خنده‌دار است! با اتفاقاتِ رخ‌داده، به راحتی می‌توان مدعی شد اعتبارِ رقابتهای سوپرلیگ، چیزی شبیه به مسابقاتِ "فوتبال‌دستی" است که در پایانِ مهمانی‌های خانوادگی، میانِ فرزندانِ میهمان و صاحب‌خانه برگزار میشود و نهایتا هم هر دو گروه، به نوعی موردِ تشویق و تفقدِ خانواده‌ها قرار می‌گیرند تا همه راضی باشند و هیچکس با چهره‌ای افسرده و غمگین، مهمانی را ترک نکند!

 
آیا اشتباهاتِ داوری در رقابتهای سوپرلیگ، به نفعِ تیمِ پاس و به ضررِ دانشگاه رقم خورده است؟
 
نگارنده (محمد قدیمی) شخصاً در سالنِ برگزاریِ مسابقات حضور نداشته و لذا نمی‌تواند با تکیه بر علم و اطلاعاتِ خود، به طورِ قطعی و یقینی پیرامون این موضوع اظهارِ نظر کند. اما دانشگاهیان و مدافعانِ آنها (و البته گروهی از کارشناسانِ بی‌طرف) به این پرسش، پاسخِ مثبت میدهند. آنها میگویند اشتباه، جزئی از داوری است و اگر از محدوده‌ی متعارف فراتر نرود، قابلِ تحمل و حتی توجیه‌پذیر است لیکن در جریانِ رقابت میانِ دو تیمِ دانشگاهِ آزاد و پاس قوامین (و حتی در طولِ فصل)، اشتباهاتِ داوری اگرچه سهوی اما کاملا تاثیرگذار بوده است. این اشتباهات سرانجام، جای تیمِ اول و دوم را تغییر داد و لذا نمی‌توان به سادگی از کنارِ آن گذشت.
 

وحید مومنی سرپرستِ دبیریِ فدراسیون کاراته و مدیرِ موفقِ سازمانِ لیگ، در واکنش به ادعای مطروح می‌گوید: به هیچ وجه اشتباهاتِ داوری در تعیینِ نتیجه‌ی نهاییِ مسابقه تاثیرگذار نبود. تیمِ پاس در هر صورت قهرمان میشد و دانشگاهِ آزاد در جایگاهِ دوم قرار میگرفت. این نتیجه برای کارشناسانی که مسابقه را از نزدیک مشاهده کردند، محرز و غیرقابلِ انکار است. من خود با تکیه بر اطلاعاتی که در زمینه‌ی داوری دارم، به شما و جامعه‌ی کاراته اطمینان می‌دهم که نحوه‌ی قضاوتِ داوران و اشتباهاتِ احتمالیِ آنها، به هیچ وجه در تعیینِ جایگاهِ قهرمان و نایب قهرمانِ سوپرلیگ، تاثیرگذار نبوده است. (ناگفته نماند وحید مومنی، خود از داورانِ ارشد و آسیاییِ فدراسیون کاراته به شمار میرود که سالها در این مسیر، طیِ طریق کرده و از تجربیاتِ ارزشمندی نیز برخوردار است)
 
اما بشنوید پاسخ و استدلالِ مدافعانِ تیم دانشگاه آزاد را در ردِ ادعای سرپرستِ دبیری فدراسیون کاراته. مدافعانِ دانشگاه و کارشناسانِ هم‌عقیده با آنها، می‌گویند فدراسیون، خود به خوبی متوجه شد که حقِ مسلّم و قطعیِ تیم کاراته‌ی دانشگاه آزاد در تقابل با پاسی‌ها، به خاطرِ اشتباهاتِ سهویِ داوران، پایمال گشته و به همین دلیل، فدراسیون‌نشین‌ها برخلافِ دستورِ روشن و آشکارِ قانونگذار و مغایر با نصِ صریحِ قوانینِ داوری، تیمی را که بواسطه‌ی شیکاک، از مسابقات اخراج شده بود، بر سکویِ نایب قهرمانی قرار دادند تا بدین طریق، از دانشگاهیان به خاطرِ حقوقِ پایمال‌شده‌شان، دلجویی و رضایتِ آنها را جلب کنند. (در واقع آنچه این گروه می‌گویند، اگر صحت داشته باشد، به معنای تلاش برای جبرانِ یک اشتباه بوسیله‌ی ارتکابِ اشتباهِ دوم است که البته امری بسیار مذموم و نکوهیده به شمار میرود)
 
این گروه معتقدند فدراسیون با انجامِ این عملِ غیرقانونی، رسماً به اشتباهِ خود و داورانش در ماجرای اخیر اعتراف کرده و فضایِ هرگونه چانه‌زنی و گفتگو پیرامونِ این مسئله را بسته است. آنها البته می‌گویند اینگونه دلجویی‌ها، هرگز دردی از تیم دانشگاه و قهرمانانِ پرآوازه‌اش، دوا نخواهد کرد. دانشگاه با هزینه‌های کلان و سرسام‌آور، تیمی قدرتمند را روانه‌ی مسابقاتِ سوپرلیگ ساخت تا جامِ قهرمانی را به خانه ببرد و حالا با این کاپِ نایب قهرمانی که صرفا با هدفِ دلجویی به او إعطا شده، زخم‌های عمیق و پُر از دردِ قهرمانان و مسئولانِ این تیم، التیام نمی‌یابد. شاید عذرخواهیِ رسمیِ فدراسیون کاراته بابتِ آنچه در روزِ پایانیِ رقابتهای سوپرلیگ رخ داد، آخرین و موثرترین مرهم برای تسکینِ دردهای آزاردهنده‌ی دانشگاهیان باشد...
 

گروهی از کارشناسانِ بی‌طرف اما ماجرا را از زاویه‌ای دیگر موردِ نقد و بررسی قرار می‌دهند. آنها می‌گویند شاید هیچ خطای تاثیرگذاری از سویِ داوران رخ نداده باشد لیکن فدراسیون کاراته در ماههای گذشته، مسیرِ مبهم و پُراشتباهی را طی کرد که باعث شد رفته‌رفته تفکراتِ منفی و البته ناصحیح، در میانِ رقبایِ تیمِ پاس شکل گیرد. این گروه می‌گویند پاسی‌ها در بسیاری از مراحلِ رقابتهای سوپرلیگ، سالن و امکانات در اختیارِ فدراسیون کاراته قرار میدادند و این خود می‌تواند زمینه‌های بدبینی را در میانِ رقبای این تیم، بوجود آوَرد. ضمن اینکه تیمِ پاس، از توانایی‌های لازم و کافی برای حلِ مشکلاتِ سربازیِ مشمولینِ نظام وظیفه برخوردار است و همین موضوع، عاملی تاثیرگذار در جهتِ تشدیدِ ذهنیت‌های منفیِ رقبا علیهِ این تیم، به شمار میرود. البته به اعتقادِ این گروه، همه‌ی این تصوراتِ منفی، باطل و بیهوده است لیکن در لحظاتِ حساس و سرنوشت‌سازِ مسابقه، وقتی مربی و بازیکن تحتِ تاثیرِ این ذهنیت‌های منفی قرار میگیرند، کنترلِ روانیِ خود را از دست داده و با تکیه بر همان تصوراتِ اشتباه، به نحوه‌ی قضاوتِ داوران اعتراض می‌کنند. از اینرو شایسته است که فدراسیون‌نشین‌ها با اتخاذِ تدابیرِ لازم، تمامیِ تصوراتِ باطل را از بین بُرده و به قهرمانان و مربیان، اطمینان دهند که همه در شرایطِ کاملا یکسان و عادلانه به مصافِ هم خواهند رفت. این موضوع می‌تواند تا حدِ زیادی از تنش‌های بیهوده در جریانِ برگزاریِ مسابقات، بکاهد.
 

مومنی در پاسخ به این گروه، می‌گوید: بابتِ برگزاریِ رقابتهای سوپرلیگ در سالنِ غدیر، هزینه می‌پردازیم و از این بابت، هرگز مقروضِ پاسی‌ها نیستیم. ما با همین میزان هزینه، می‌توانستیم سالن‌های دیگر را اجاره کنیم. امکاناتی که تیمِ پاس در اختیارِ فدراسیون کاراته قرار می‌دهد، همیشه معوّض بوده است و نه رایگان. لذا آنچه برخی‌ها در این خصوص می‌گویند، هرگز منطقی نیست. ضمن اینکه در نیمه‌ی راهِ رقابتهای سوپرلیگ، وقتی تیمِ پاس را به اشتباه قهرمانِ نیم‌فصل معرفی کردیم، هیچکس جز خودمان متوجهِ این اشتباه نشد و اگر قرار بود نگاهِ فدراسیون نسبت به این تیم، مهربان‌تر از سایرِ تیمها باشد، هرگز اشتباهمان را اصلاح و دانشگاه را قهرمانِ نیم‌فصل معرفی نمیکردیم.
 

گروهِ پیشین اما در واکنش به توضیحاتِ مومنی، عنوان میکنند: اگر قرار باشد فدراسیون کاراته، اجاره بهایِ سالنِ غدیر را تمام و کمال بپردازد و هیچ امتیازی هم شاملِ این فدراسیون نشود، پس چه لزومی دارد که از سالن‌های دیگرِ شهر برای برگزاریِ رقابتهای سوپرلیگ استفاده نکند؟ چرا فدراسیون با پرداختِ همین مبلغ، سالنی دیگر را اجاره نمی‌کند تا لااقل بخشی از دغدغه‌ها و ذهنیت‌های منفیِ رقبایِ تیم پاس، کاهش یابد؟
 
به هر حال اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم، باید بگوییم رقابتهای سوپرلیگ (و دیگر لیگهای کاراته‌ی کشور) در سالهایی که وحید مومنی ریاستِ سازمان لیگ را بر عهده داشته، من‌حیث‌المجموع، به شکلی بسیار مطلوب و شکیل برگزار شده است و انتقاداتی که پیرامونِ دیدارِ پایانیِ سوپرلیگِ سالِ 97 مطرح میشود، هرگز نمی‌تواند ارزش و اعتبارِ کارِ مؤمنی و یارانش را تحت‌الشعاع قرار دهد. لیکن از این مدیرِ توانمند انتظار میرود در خصوصِ مسائلِ مطروح پیرامونِ تیمهای پاس و دانشگاه آزاد، بیشتر و بهتر بیندیشد. با کارنامه‌ای که از مومنی سراغ داریم، مطمئنیم که او می‌تواند با اتخاذِ تدابیری مناسب، سوءتفاهمات و ذهنیت‌های منفی علیهِ تیمِ پاس را به کلی از بین ببرد.
 
اینکه فدراسیون کاراته از امکاناتِ منتسب به تیمِ پاس (همانندِ سالن غدیر) بهره‌برداری می‌کند و یا اینکه دستِ پاسی‌ها در خصوصِ رفعِ مشکلاتِ مربوط به نظام وظیفه‌ی افراد باز است، نباید منجر به نتیجه‌گیری‌های شتاب‌زده و غیرمنطقی علیهِ این تیم شود. اینها موضوعاتی است که این روزها به کرّات در محافلِ کاراته‌ای نقل میشود و اگر چه نتیجه‌گیری‌های احساسی و غیرکارشناسانه‌ی مرتبط با آن، هرگز صحت ندارد، لیکن چنانچه این تفکرِ ناصحیح به خوبی مدیریت و ریشه‌های آن خشکانده نشود، می‌تواند ذهنیت‌های منفی را علیهِ تیمِ پاس، تقویت کند.

 

محمد قدیمی
مدیرمسئول پایگاه خبری تحلیلی ستارگان کاراته


 
   1398/2/14 23:55

ویژه‌ها
پیشنهاد سردبیر
خبرهای استانی و سبکی