فدراسیون کاراته آسیا در آستانه تغییرات؛

قاضی القضات کاراته ایران وارد معادلات می شود؟فدراسیون کاراته آسیا در آستانه تغییرات؛

قاضی القضات کاراته ایران وارد معادلات می شود؟

پس از تحرکات ملموس آسیا و جهان در آستانه انتخابات آسیا، اینک به نظر می آید سلیمی مشاور بین الملل فدراسیون کاراته نیز با موضع گیری اخیر به نفع پرشانس ترین چهره نزدیک به کرسی ریاست در تلاش است تا مانع حذف قدرت سیاسی کاراته ایران در آسیا شود.


به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی ستارگان کاراته" در آستانه برگزاری مجمع آسیا که قرار است در حاشیه رقابت های قهرمانی آسیا به میزبانی ازبکستان برگزار شود، نگاهی به تحرکات ملموس از جمله دیدار مهم اسپینوز رئیس فدراسیون جهانی کاراته با شیخ احمد الفهد الصباح رئیس شورای المپیک آسیا که به همت ناصر الرزوقی رئیس فدراسیون امارات، شکل گرفت آن هم درست پس از آنکه نامی از کاراته در رشته های حاضر در بازیهای آسیایی ۲۰۲۲ دیده نمی شد و سپس تغییر میزبانی از ویتنام که در شرق آسیاست (شرق آسیا به معنای قدرت پر رنگ چانگ رئیس فعلی آسیا) به ازبکستان، خبر از آن می دهد که احتمالا الرزوقی قرار است با حمایت رئیس فدراسیون جهانی وارد انتخابات شود و درست به همین دلیل به ناگاه میزبانی از ویتنام و بالطبع شرق آسیا گرفته شد اتفاقی که قطعا در آستانه انتخابات برای چانگ پیام چندان خوش آیندی به حساب نخواهد آمد!

یقینا تغییر میزبانی رقابت های آسیا یعنی جایی که قرار است فرد نخست کاراته آسیا انتخاب شود نمی تواند با اراده چانگ رئیس فعلی کنفدراسیون آسیا که خود از کشوری در شرق آسیا است، بوده باشد آنهم در کمتر از دو ماه تا آغاز مجمع، امری که می تواند دلیلی بر اثبات فرضیه چراغ سبز اسپینوز برای تحویل قدرت از شرق آسیا باشد.

اما آنچه فرضیه های مطرح شده را پر رنگ تر می کند موضع گیری صریح قاضی القضات کاراته ایران که اکنون مشاور در امور بین الملل رئیس جدید فدراسیون کاراته نیز می باشد به نفع الرزوقی نایب رئیس فدراسیون جهانی و رئیس فدراسیون امارات است که البته بیش از این نقش بسیار تاثیرگذاری و پر رنگی در حمایت از عضویت کاراته ایران در شورای داوری آسیا در سال ۲۰۱۷ ایفا کرد.

سلیمی قطعا بهتر از هر کس می داند که انتخاب رئیس جدید فدراسیون آسیا به منزله تغییر سیاست این فدراسیون می باشد امری که می تواند موجب تقویت برخی کشورها و بالطبع تضعیف موقعیت برخی دیگر از کشورها شود و یقینا آنچه باعث تقویت و یا تضعیف فدراسیون های عضو می شود اتخاذ دیپلماسی و نحوه مناسبات کاری است که تعیین کننده خواهد بود.

با نگاهی به تحرکات اخیر آسیا و جهان و همچنین حمایت رئیس کویتی شورای المپیک آسیا از اسپینوز که ارتباط بسیار نزدیکی با الرزوقی دارد به نظر می آید قاضی القضات کاراته ایران که خود در رقابت های آسیایی مالزی جایی که میزبانی هجدهمین دوره رقابت های آسیا رسما به ازبکستان سپرده شد حضور داشته با اتخاذ سیاستی همسو با فدراسیون جهانی در تلاش است تا مواضع کاراته ایران در این تقسیم قدرت تضعیف نگردد.

به هر حال بسیاری از موافقین و یا حتی منتقدین سلیمی بر این باور هستند که وی همواره در طی سالیان اخیر نقش پر رنگی در دفاع از کاراته ایران در میادین جهانی، آسیا و حتی المپیک جوانان داشته و بیش تر مواقع اجازه نداده است در معادلات پشت پرده کاراته ایران متضرر شود گرچه در موارد معدود نیز این امکان مهیا نشده است.

با این همه برای آنکه به پاسخی دقیق دست یافت که هدف حمایت سلیمی این چهره پر نفوذ کاراته ایران در آسیا و جهان از الرزوقی که یکی از نزدیکترین چهره های آسیا به اسپینوز است پر رنگ شدن کاراته ایران در معادلات فردای پس از انتخابات است یا خیر؟ باید منتظر تحولات آسیا ماند و دید آیا دیپلماسی اتخاذ شده از سوی مشاور بین الملل رئیس جدید فدراسیون کاراته کارساز خواهد بود؟ آیا الرزوقی با پشتوانه حمایت فرد نخست کاراته جهان وارد انتخابات می شود و در این در صورت حمایت سلیمی می تواند چشم اندازی روشن برای کاراته ایران در بعد سیاست های کلان در آسیا ترسیم کند؟

برای آگاهی از قدرت سیاسی و حفظ دیپلماسی با فدراسیون جهانی برای آن دسته از کارشناسانی که مطالعاتی هرچند اندک در بعد بین الملل دارند کافی است تا با تحرکات اخیر آسیا تا حدود زیادی پشت پرده حمایت قاضی القضات کاراته آسیا از نایب رئیس فدراسیون جهانی کاراته رونمایی شود.

شاید برای درک بهتر لزوم اتخاذ دیپلماسی درست بد نباشد اشاره ای داشت به موضع گیری نماینده کاراته ایران در سال ۲۰۱۴ مقابل اسپینوز در مجمع جهانی و بدنبال آن موضع گیری آسیا علیه کاراته ایران در انتخابات ۲۰۱۵ و نتایج تامل برانگیز کاراته کشورمان در این رقابت ها و همچنین از دست رفتن کرسی های آسیا و کمرنگ شدن کاراته ایران در تصمیمات فدراسیون آسیا و یا در این میان شاید اکنون بهترین مثال کاراته فرانسه باشد که پس از کمرنگ شدن حضور کاراته در المپیک ۲۰۲۴ و بالطبع از دست رفتن اعتماد فدراسیون جهانی به مسئولان این فدراسیون، کاراته جهان شاهد افول کاراته فرانسه شد تا جایی که فرانسه ای که عنوان سومی در رقابتهای قهرمانی جهان و نایب قهرمانی در لیگ جهانی فرانسه و عنوان قهرمانی در لیگ جهانی امارات را داشت در لیگ جهانی اتریش بدون مدال به کار خود خاتمه داد و در مراکش نیز با تک مدال برنز در رده ۱۴ جدول توزیع مدال به همراه فلیپین و یونان قرار گرفت!

لاله خالق/سردبیر پایگاه اطلاع رسانی ستارگان کاراته 
   1398/2/21 17:35

خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار