طرح جدید سازمان لیگ و از بین رفتن فرصتهای برابر
طرح جدید سازمان لیگ و از بین رفتن فرصتهای برابر

صحبتهای اخیر حسین دهقان، سرپرست سازمان لیگ فدراسیون در خصوص برگزاری لیگ های جوانه و آینده سازان به صورت منطقه ای، اشکالات اساسی به همراه دارد که پس از آغاز این لیگها و بصورت تدریجی به مرور آن خواهیم پرداخت. اما روابط عمومی فدراسیون کاراته مطابق معمول با نگاهی یکسویه و جانبدارانه، تنها به بارتاب نظرات موافقین پرداخته و در خصوص اشکالات اساسی این طرح که در گذشته بارها مورد آزمون قرار گرفته و شکست خورده، صحبتی به میان نمی‌آورد. قطعاً پس از آغاز این طرح، اشکالاتی که در سالهای گذشته موجب شکست آن شد، بار دیگر آشکار خواهد شد و این در حالیست که ما همچنان به تکرار خطاها و آزمودن آزموده‌ها مشغول هستیم!به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی ستارگان کاراته" سرپرست سازمان لیگ در گفتگو با روابط عمومی فدراسیون کاراته، یکی از دلایل اجرای مجدد طرح شکست خورده لیگ منطقه‌ای را به جای لیگ کشوری، تشویق تیمهای ضعیف‌تر برای حضور در این رقابتها برشمرد و این درحالیست که میتوان برای تشویق تیمهای ضعیف‌تر و حضور آنها در گردونه رقابتها، به جای ایجاد تغییرات غیراصولی در ساختاز لیگهای کشوری، اقدام به راه‌اندازی لیگهای استانی نمود کما اینکه در حال حاضر نیز تعدادی از استان‌ها به برگزاری لیگهای منظم استانی مبادرت ورزیده و از این طریق به شناسایی و پرورش استعدادهای موجود در کاراته آن استان می‌پردازند.

حسین دهقان، سرپرست سازمان لیگ در پاسخ به استدلال فوق مبنی بر ادامه برگزاری لیگهای کشوری به شکل موفق سالهای اخیر و تشویق هیئتها به برگزاری لیگهای استانی برای شناسایی استعدادها، از عدم تمایل هیئتها در خصوص برگزاری لیگهای استانی خبر داد و این مطلب را به عنوان دلیلی برای برگزاری لیگهای کشوری بصورت دو مرحله‌ای و منطقه‌ای برشمرد تا آن گروه از هیئتهایی که حاضر به راه‌اندازی لیگهای استانی نیستند، در لیگهای منطقه‌ای حضور یابند. اما سئوال اینجاست که هیئتی که حاضر به برگزاری لیگ در سطح استان خود نیست، چگونه حاضر است در لیگ منطقه‌ای شرکت کند و بازیکنان خود را روانه استانهای مجاور کرده و هزینه ایاب و ذهاب آنها را پرداخت کند؟!

اما این مطلب که گفته میشود اسپانسرها انگیزه‌ای برای حضور در لیگهای کشوری ندارند و برگزاری لیگها بصورت منطقه‌ای باعث دلگرمی و انگیزه بیشتر اسپانسرها شده و جذب آنها را بدنبال خواهد داشت، بیشتر به یک لطیفه می‌ماند تا یک استدلال عقلی! و لذا ستارگان کاراته نیز از پرداختن به این موضوع صرف نظر کرده و تنها به این جمله بسنده میکند که چگونه ممکن است اسپانسرها مطرح شدن در سطح استان را به مطرح شدن در سطح کل کشور ترجیح دهند؟! توجه داشته باشیم که بسیاری از شرکتهای تولیدی که نقش اسپانسر را در لیگهای کاراته ایفا میکنند، در سطح شهر و استان خود به خوبی شناخته شده‌اند و صرفاً با هدف شناخته شدن در سطح کشور، پای به رقابتهای لیگ میگذارند.

واقعیت این است که برگزاری لیگهای کشوری برای تعداد زیادی از جوانان و نوجوانان کاراته کشور این امکان را فراهم می‌آورد تا بدون نیاز به عبور از فیلترهای استانی (که در بسیاری از موارد به حذف ناعادلانه برخی از استعدادها و عدم راهیابی آنها به میادین کشوری می‌انجامید) حضور در رقابتهای کشوری را تجربه کرده و از این طریق صاحب فرصتهای برابر با جوانان سایر استانها برای نمایش توانمندیهای خود باشند. فرصتی که با تصمیم جدید مسئولین سازمان لیگ، به کلی از دست میرود و این شاید یکی از آخرین اقدامات نسنجیده و نادرست مسئولین فعلی فدراسیون باشد که باعث کامل شدن کلکسیون ضعف‌های مدیریتی آنها میشود.

ستارگان کاراته یادآور میشود که این طرح در گذشته نیز به دفعات مورد آزمون قرار گرفته و به دلیل عدم استقبال تیمها با شکست مواجه شده است. طبیعی است اعلام رضایت برخی از هیئتها با این طرح - پیش از اجرا - هرگز به معنی استقبال عملی هیئتها از آن نخواهد بود و این مطلب با آغاز رقابتهای لیگ، به وضوح دیده خواهد شد. چنانچه در گذشته نیز برخی هیئتها پیش از آغاز این طرح به موافقت با آن پرداختند اما با آغاز لیگ، شاهد کمترین استقبال از سوی تیمها بودیم.
   1393/1/28 18:21

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
5.3/10 (تعداد آرا 19 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار