روخاس: هیچ کشوری را از نظر فرهنگی مثل ایران ندیدم/اخبار رسانه‌های دنیا با واقعیت‌ خیلی تفاوت دارد/در کاراته بهترین هستید

 
روخاس: هیچ کشوری را از نظر فرهنگی مثل ایران ندیدم/اخبار رسانه‌های دنیا با واقعیت‌ خیلی تفاوت دارد/در کاراته بهترین هستید


ملی‌پوش کاراته شیلی گفت: به حدود ۴۰ کشور دنیا سفر کردم، اما تا به حال از لحاظ فرهنگی کشوری مانند ایران ندیدم.


به گزارش "پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته" و به نقل از خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، پنجمین مرحله تمرینات تیم ملی کاراته برای حضور در مسابقات کاراته قهرمانی آسیا در حالی به پایان رسید که ملی‌پوشان کشورمان در این مرحله از اردوها میزبان رودیگو روخاس کاراته‌کایی ملی‌پوش تیم ملی شیلی بودند.

این کاراته‌کا شیلیایی که در کارنامه خود دو عنوان نایب قهرمانی مسابقات پان آمریکن و مدال‌های نقره مسابقات لیگ برتر کاراته وان و سری A  را دارد، برای دومین بار به کشورمان سفر کرده است و از این تجربه خود بسیار راضی است.

خبرنگار تسنیم برای آگاهی از اهداف سفر روخاس به ایران و همچنین نظرات او در خصوص کاراته و کشور ایران گفت‌وگویی با این کاراته‌کا انجام داد.

چه هدفی را از حضور در ایران و تمرین با تیم ملی کاراته ایران دنبال می‌کنید؟
این دومین بار است که در ایران حضور دارم و هدف از حضور مجددم در اینجا، تمرین با ملی‌پوشان ایرانی جهت آماده‌سازی برای حضور در مسابقات بازی‌های قهرمانی پان آمریکن در "لیما" پرو است. این مسابقات از اهمیت فوق‌العاده‌ای برای من جهت کسب سهمیه المپیک برخوردار است و از طرفی برای کمیته المپیک و کشور شیلی نیز بسیار حائز اهمیت است.

از تمرین با ملی‌پوشان ایرانی رضایت داشتید؟
تیم ملی کاراته ایران بهترین تیم کاراته دنیا است و تمام کاراته‌کاهای دنیا ملی‌پوشان ایرانی را می‌شناسند. علاوه بر این، بازیکنان ایران خیلی صمیمی هستند و دوستانه رفتار می‌کنند. یک بار در  اینجا  بودم و برای این دوباره به کشور شما بازگشتم که فدراسیون، تیم و بازیکنان ایرانی توجه بسیار خوبی به من داشتند که بابت این موضوع از رئیس فدراسیون کاراته و تمامی ورزشکاران و کادرفنی ایران تشکر می‌کنم.

به عنوان یک بازیکنان وزن 84+ کیلوگرم کاراته دنیا، چه نظری در خصوص سجاد گنج‌زاده دارید؟
سجاد بدون شک یکی از بهترین ورزشکاران کاراته دنیا است و قادر است خیلی از کارها را در این رشته انجام بدهد. گنج‌زاده از معدود بازیکنانی است که اگر از مبارزات خود در هر تورنمنت  لذت ببرد و بخواهد که به مدال دست پیدا کند، بدون شک می‌تواند این کار را انجام می‌دهد.

به عنوان یکی از رقبای گنج‌زاده، فکر می‌کنید این بازیکنان توانایی کسب مدال طلای المپیک را خواهد داشت؟
بدون شک این توانایی در سجاد وجود دارد تا به مدال طلای المپیک توکیو دست پیدا کند. یکی از دلایل دیگر حضور من در ایران سبک خاص کومیته سجاد گنج‌زاده است. فکر می‌کنم هدف این بازیکن المپیک است و می‌تواند مدال المپیک را کسب کند. حتی مطمئن هستم که این بازیکن در فینال المپیک حضور خواهد داشت.

امکان کسب مدال المپیک برای شما وجود دارد؟
به خاطر امتیازاتی که تا الان از دست دادم، کسب سهمیه برای من سخت شده است، اما در صورت کسب سهمیه المپیک قطعا می‌توانم به مدال نیز دست پیدا کنم.

قبل از حضور در ایران چه شناختی نسبت به کشور ما داشتید؟
قبل از حضور در ایران شناخت من از کشور شما فقط در این حد بود که قهرمانان بزرگی در کاراته دارید که موفق به کسب مدال‌های ارزشمندی در مسابقات جهانی شدند. من هیچ شناختی از فرهنگ و کشور شما نداشتم و فقط برخی وقت‌ها خبرهایی در خصوص ایران شنیده بودم. بیشتر شناخت من از ایران به خاطر کاراته قدرتمند این کشور بود و به همین دلیل دوست داشتم تا با قهرمانان شما تمرین کنم. بعد از حضور در ایران متوجه شدم یکی از رازهای موفقیت ایرانی‌ها صمیت و برخورد دوستانه آنها با هم است.

با توجه به اخبار منفی برخی رسانه‌های دنیا نسبت به ایران، ترسی برای حضور در ایران نداشتید؟
در خصوص قوانین کشور ایران برخی چیزها را شنیده بودم که موجب ترسم شده بود. برخی قوانین کشور من و حتی دیگر کشور با کشور شما متفاوت است. من برای حضور در ایران با ورزشکاران جامعه کاراته دنیا مشورت کردم و با توجه به شناخت خوب آنها از ورزشکاران ایرانی، هیچ واکنش منفی برای سفر به تهران دریافت نکردم. من به حدود 40 کشور دنیا سفر کرده‌م، اما تا به حال از لحاظ فرهنگی کشوری مانند ایران ندیده‌ام.

برخورد مردم ایران را چطور دیدید؟
مردم ایران اهمیت زیادی به میهمان می‌دهند و همیشه نگران او هستند. آنها مدام از تو می‌پرسند که به چیزی نیاز نداری. این سوالی است که به خصوص در تیم ملی کاراته ایران ذبیح‌الله پورشیب همیشه از من می‌پرسد(باخنده). اگر کسی در دنیا از من در خصوص ایران و مردم این کشور بپرسند به آنها جواب خواهم داد که مردم ایران بسیار مهربان هستند. وقتی بار اول کشور شما را ترک کردم بسیار علاقمند برای بازگشت به اینجا بودم که خوشبختانه این فرصت نصیبم شد. شما علاوه بر کاراته بسیار قدرتمند،  فرهنگ بسیار خوبی دارید. یکی از بزرگترین زیبایی‌هایی کشور ایران نیز مساجد آن است.

صحبت پایانی؟
از مردم ایران بسیار تشکر می‌کنم. ایران کشور بسیار زیبایی است. در حال حاضر که در ایران حضور دارم به خوبی می‌دانم اخبار منفی که در دنیا در خصوص ایران وجود دارد با واقعیت ایران بسیار متفاوت است.


 
   1398/4/17 09:15

خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار