داور بین‌المللی کاراته‌: کاراته اصفهان در ۸ سال اخیر به صورت گلخانه‌ای اداره شد‌ / مربیان را دلسرد کردند


 داور بین‌المللی کاراته‌: کاراته اصفهان در ۸ سال اخیر به صورت گلخانه‌ای اداره شد‌ / مربیان را دلسرد کردند

مربی و داور بین‌المللی کاراته اصفهان گفت: در ۲ سال گذشته تمام امکانات هیئت کاراته استان در اختیار یک سبک خاص قرار گرفته که عواملی نیز در داخل هیئت دارد و مربیان هم وقتی این وضعیت را می‌بینند دلسرد می‌شوند.


به گزارش "پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته" و به نقل از خبرگزاری تسنیم از اصفهان، هیئت کاراته استان اصفهان از بهمن ماه سال گذشته و در پایان دوره دوم ریاست علی دوانیان وارد فاز انتخاباتی شد، اما با وجود انجام 2 مرحله ثبت‌نام از کاندیداها انتخابات این هیئت هنوز برگزار نشده است.

با اینکه دوانیان از 17 اردیبهشت ماه امسال به‌عنوان سرپرست هیئت کاراته استان معرفی شده و باید ظرف مدت حداکثر 3 ماه مقدمات برگزاری انتخابات را فراهم می‌کرد، حتی هنوز خبری از ثبت‌نام کاندیداها نیست.

هرچند مسئولان اداره‌کل ورزش و جوانان استان عدم ارسال ابلاغ کتبی مبنی تعیین تکلیف ثبت‌نام از افراد بازنشسته در انتخابات هیئت‌ها را دلیل طولانی شدن روند برگزاری انتخابات چند هیئت ورزشی استان دانسته‌اند، اما دود این مشکل به چشم ورزش اصفهان رفته و کاراته اصفهان که چند سالی است از دوران اوج خود فاصله گرفته در این روزها وضعیت بلاتکلیفی را تجربه می‌کند.

محمدعلی مردانی از مربیان باسابقه کاراته اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان، درباره وضعیت این رشته اظهار داشت: متأسفانه کاراته اصفهان در 8 سال اخیر به صورت گلخانه‌ای اداره شده و هیچ برنامه علمی و مدونی برای بالا بردن سطح فنی مربیان و استعدادیابی در رده‌های پایه انجام نگرفت و تنها بر اساس برنامه‌های فدراسیون کاراته پیش رفته است.

امکانات هیئت کاراته استان در اختیار یک سبک خاص است

وی با بیان اینکه هم‌اکنون مدیری که بتواند هدایت کاراته اصفهان را به دست گیرد هنوز شناخته نشده است و اجازه این کار را هم نداده‌اند، افزود: در 2 سال گذشته تمام امکانات هیئت کاراته استان در اختیار یک سبک خاص قرار گرفته که عواملی نیز در داخل هیئت دارد و مربیان هم وقتی این وضعیت را می‌بینند دلسرد می‌شوند.

دبیر اسبق فدراسیون کاراته ادامه داد: تا پیش از دوره اخیر تیم‌های کاتای اصفهان جزو تیم‌های اول تا سوم کشور بوده و مقام‌های جهانی کسب کرده بود، اما کاتای اصفهان به جز بخش بانوان از بین رفته است. کاتای مردان هیچ حمایتی نشد و ورزشکاران و مربیان دلسرد شدند و دلزدگی خاصی در کاراته اصفهان به چشم می‌خورد و به همین دلیل کسی در خود آمادگی در دست گرفتن ریاست هیئت کاراته استان را نمی‌بیند. در نتیجه وزارت ورزش، فدراسیون کاراته و مسئولان ورزش استان مانده‌اند چه کسی را انتخاب کنند تا این بار را به دوش بکشد.

وی با اشاره به سوابق خوب کاراته اصفهان در گذشته گفت: اما امروز فقط گاهی تک‌ستاره‌هایی ظهور می‌کنند که حاصل تلاش مربیان هستند و هیچ کاری در زمینه استعدادیابی انجام نمی‌شود و مربیانی که توانایی این کار را داشتند دلزده کرده‌اند. در نتیجه هیئت کاراته‌ای که رشته‌اش وارد المپیک شده و باید مشتاقان زیادی داشته باشد، کمترین متقاضی را در اصفهان حتی در کلاس‌های تابستانی دارد.

مردانی با بیان اینکه حتی برای سرپرستی نیز نتوانستند شخصی را پیدا کنند و مجبور شدند رئیس قبلی هیئت را به این عنوان منصوب کنند، تصریح کرد: ایشان 8 سال رئیس بوده و کاری نکرده است در حالی که وعده‌های زیادی داد که به هیچ‌کدام عمل نکرد. در داوری، مربیگری و استعدادیابی دچار مشکل هستیم و امیدوارم کسی بیاید و کاراته اصفهان را از این وضعیت خارج کند.

خودزنی در کاراته اصفهان

وی بیان کرد: جوانانی هستند که بتوانند هدایت هیئت کاراته استان را بر عهده بگیرند، اما متأسفانه در کاراته خودزنی کردیم و به نوعی سابقه تمام افراد توانا را از بین برده‌ایم و به مرحله‌ای رسانده‌ایم که یا خود راضی به ورود نیستند و یا مدیران وضعیت بسیار بدی برای آنها به وجود آورده‌اند.

رئیس اسبق کمیته داوران فدراسیون کاراته خاطرنشان کرد: نمی‌توان چند سبک را به خاطر سبکی که تازه آغاز به‌کار کرده نابود کرد. مربیان و مسئولان سبک‌ها را با وعده اعطای دان و مربیگری خراب کردند. مرحوم شاطرزاده نخستین نقره‌ای کاراته اصفهان بود و سوال اینجا است که برادران باتوانی و مردانی‌ها الان کجا هستند؟ این اتفاقات در 8 سال اخیر رخ داده است و مدیران باید پاسخ دهند چرا رئیس ناکارآمد 8 سال گذشته را به‌عنوان سرپرست هیئت کاراته استان منصوب کرده‌اند.

وی با بیان اینکه این وضعیت تصمیم‌گیری را برای مدیران ورزش استان نیز سخت کرده است، اضافه کرد: چون افراد توانمند را به بهانه‌های مختلف و با برچسب زدن از دور خارج کرده‌اند و حتی شنیده‌ام 2 اتاق هیئت کاراته استان را تحویل هیئت دیگری داده‌اند. طبق آمار فدراسیون جهانی بین سال‌های 68 تا 77 یک میلیون کاراته‌کا در ایران حضور داشتند که بخش زیادی متعلق به استان اصفهان بود، اما هم‌اکنون اصفهان به عنوان قطب کاراته ایران در مسابقاتی که میزبان هم بوده تنها یک مدال برنز می‌گیرد.

به گفته مردانی باید به جوانان میدان داد و سن خود او در زمان قبول مسئولیت در کاراته حتی کمتر از افراد متقاضی فعلی بوده است، اما متأسفانه برخی اجازه این کار را نمی‌دهند.

وی با بیان اینکه امیدوارم کاراته اصفهان از این شرایط خارج شود تا همه منتفع شویم، افزود: متأسفانه وضعیت نامناسب رده‌های پایه، ضعف رده سنی بزرگسالان را رقم زده است. آخرین تیم اصفهان که در مسابقات رسمی مقام آورد الان کجاست؟ وقتی از ورزشکار 17 ساله در کنار خیابان استقبال می‌کنیم، مشخص است که دلسرد می‌شود. متأسفانه هیئت نمی‌خواهد از برخی مربیان خاصی حمایت کند و در این میان ورزشکار آسیب می‌بیند. از طرف دیگر ورزشکاری که به این رشته وارد شده استعدادیابی شده و استعدادیابی باید از میان علاقه‌مندان انجام شود نه آنهایی که در این رشته حضور دارند. باید از مربی این ورزشکار حمایت شود که متأسفانه این کار صورت نمی‌گیرد.

دبیر اسبق فدراسیون کاراته ادامه داد: در زمان ریاست یزدانی‌خرم در فدراسیون والیبال در مدارس از میان افراد بلندقد گزینش صورت گرفت و پس از چند سال همین بازیکنان فعلی معرفی شدند که امروز به تیم ملی والیبال به‌عنوان یکی از 6 تیم برتر جهان افتخار می‌کنیم. وقتی یک ورزشکار، قهرمان استان شد باید برای او برنامه‌ریزی کرد تا قهرمان لیگ، کشور و سپس ملی‌پوش شود اما وضعیت کاراته رده‌های پایه اصفهان هم خوب نیست و هیئت کاراته کاری برای این ورزشکاران انجام نداده است.

اهالی کاراته اصفهان دلزده شده و کنار نشسته‌اند

وی با بیان اینکه اهالی کاراته اصفهان کنار نشسته‌اند و منتظر انتخاب رئیس جدید هستند، تصریح کرد: البته شنیده‌ام قرار است یکی از پیشکسوتان در انتخابات ثبت‌نام کند و در غیر این صورت نیز جوانانی اعلام آمادگی کرده‌اند و نباید سرمایه‌سوزی کنیم.

مردانی با تأکید بر خلأ پرورش مدیر در کاراته اصفهان بیان کرد: تمام افراد مفید کنار نشسته‌اند و نمی‌دانند با این خانه ویران چه کنند و در کاراته اصفهان با حمایت از یک سبک خاص خودزنی کرده‌ایم. ریاست به معنای نشستن در هیئت نیست و کسی که قبول مسئولیت می‌کند باید از تمام ورزشکاران استان حمایت کند اما وقتی برنامه‌ای وجود ندارد و رئیس هیئت 2 روز در هفته آن هم روزی یک ساعت بر سر کار می‌آید می‌تواند کاری از پیش ببرد؟

وی با بیان اینکه نمی‌توان با تکنیک‌های 10 سال و 30 سال قبل کاراته‌کا پرورش داد، تصریح کرد: ابتدا باید مدیری پیدا کنیم که همه را به یک چشم ببیند. هم‌اکنون فردی در هیئت کاراته همزمان 3 سمت دارد و آیا فرد دیگری در کاراته اصفهان نیست؟ کسی که تا به‌حال به یک مسابقه خارجی نرفته چطور می‌تواند در هیئت کاراته استان کاری از پیش ببرد؟

مربی و داور بین‌المللی کاراته اصفهان خاطرنشان کرد: برخی از افرادی که برای ریاست هیئت کاندیدا شده‌اند اصلاً ورزشی نیستند و مشخص نیست کاراته اصفهان با این افراد قرار است به کجا برسد.

مردانی درباره اینکه گفته می‌شود سرپرست هیئت کاراته استان برای برگزاری یک دوره کلاس داوری ملی از ریاست فدراسیون جهانی کاراته دعوت به‌عمل آورده و آیا انجام این هزینه منطقی است، گفت: آمدن اساتید خارجی باعث رشد می‌شود اما چرا با این همه هزینه قرار است دوره داوری ملی برگزار شود. این شخص دفعه پیش که به اصفهان آمده تمایل داشته دوباره با خانواده بیاید. برای دوره داوری ملی که نباید رئیس فدراسیون جهانی را دعوت کرد و خروجی این دوره با هزینه‌ای که قرار است برای آن انجام شود هم‌خوانی ندارد.

وی شائبه مهندسی‌شدن انتخابات را در بی‌انگیزگی افراد برای ورود به عرصه انتخابات هیئت کاراته استان بی‌تأثیر ندانست و ابراز امیدواری کرد پس از ثبت‌نام مجدد از کاندیداها، اعضای مجمع انتخاباتی نیز دوباره انتخاب شوند.

انتهای پیام/


 
   1398/4/19 09:23

ویژه‌ها
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار