نگاهی به عملکرد تیم ملی بانوان با مدیریت فنی افسانه باقری؛

آیا کادر فنی نیاز به ترمیم نداشت؟


نگاهی به عملکرد تیم ملی بانوان با مدیریت فنی افسانه باقری؛

آیا کادر فنی نیاز به ترمیم نداشت؟

با حکم سید حسن طباطبایی، اشرف امینی جانشین باقری در پست مدیر تیم ملی شد.


به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی ستارگان کاراته"؛ با انتخاب امینی به عنوان مدیر تیم ملی نخست باید بررسی کرد با توجه به نتایج تیم ملی بانوان در پیکارهای قهرمانی آسیا آیا تیم ملی به این تغییر نیاز داشت؟ و سپس باید دید آیا امینی گزینه ای مناسب برای جایگزینی باقری است یا خیر؟
 
برای پاسخ به سوال نخست یقینا باید پذیرفت هیچ کارشناسی با نتیجه یک رویداد نمی تواند قضاوت درستی از عملکرد یک مجموعه بدست آورد و باید مجموعه نتایج در یک پروسه زمانی مشخص را بررسی کند.

در این میان بررسی عملکرد تیم ملی بانوان می تواند چشم انداز بهتری در خصوص نیاز یا عدم نیاز به تقویت کادر فنی تیم ملی را نشان دهد.

تیم ملی کاراته بانوان کشورمان بعد از نتایج ضعیف قهرمانی آسیا در اردن که حدودا سه هفته پس از کناره گیری بهرامی برگزار گردید نتایج درخشانی را در بازیهای آسیایی اندونزی رقم زد اما پس از آن در پیکارهای جهانی به میزبانی اسپانیا جایی که آسیایی ها با ۲ طلا، ۴ نقره و ۲ برنز نتایجی درخشانی را رقم زدند تک برنز سارا بهمنیار نشان داد که نتوانستد سیر صعودی خود را ادامه دهند.

پس از رقابت های جهانی نیز تیم ملی بانوان کشورمان در ۶ لیگ جهانی به میدان رفت که به جز طراوت خاکسار (۲ طلا و ۲ برنز) و حمیده عباسعلی (۱طلا و ۳ برنز) حاصل کار سایر ملی پوشان که به همراه این دو قهرمان در اردوی تیم ملی حضور یافتند تنها ۱ نقره و ۱ برنز  بود و دیگر هیچ!

به عبارتی عباسعلی و خاکسار از ۱۳ فرصت در لیگ های جهانی به ۸ مدال دست یافتند (عباسعلی تنها نماینده بانوان در لیگ سری آ مونترال بود) اما سه ملی پوش دیگر از ۱۸ فرصت تنها موفق به کسب ۲ مدال شدند آنهم در شرایطی که پیش تر قهرمانانی چون بهمنیار با کسب نشان برنز جهان و علیپور با کسب عنوان پنجم جهان و باخت وی در هانتی مقابل نایب قهرمان جهان (دارنده عنوان نخست رنکینگ جهان) در بازیهای آسیایی و همچنین مسابقات آسیایی پتانسیل فنی خود را به اثبات رساندند اما آنچنان که انتظار می رفت شاهد پیشرفت آنها در اردوهای تیم ملی پس از رقابت های قهرمانی جهان نبودیم.

نتایج ملی پوشان در لیگ های جهانی ۲۰۱۹ با مدیر فنی افسانه باقری و هدایت ستاره موسوی:

لیگ فرانسه: بدون مدال در این پیکارها در بخش بانوان به ترتیب ژاپن، فرانسه و ترکیه عناوین اول تا سوم را تصاحب کردند.

لیگ امارات: مدال برنز رزیتا علیپور (فاطمه چالاکی بدون حضور در اردو موفق به کسب نشان‌برنز شد) در این پیکارها تیم ملی در بخش بانوان با کسب دو برنز پس از فرانسه، مصر، چین، ترکیه، اسپانیا، اکراین، ژاپن، ایتالیا و آذربایجان در رده دهم جدول رده بندی بانوان قرار گرفت.

لیگ سری آ اتریش: با مدال طلا طراوت خاکسار و نقره سارا بهمنیار کاراته بانوان پس از ژاپن در رده دوم جدول توزیع مدال در بخش بانوان قرار گرفت.

لیگ مراکش: با برنز حمیده عباسعلی و طراوت خاکسار تیم ملی بانوان کشورمان پس از ترکیه، اکراین، ژاپن، چین، سوئیس، مصر، چین تایپه، اسپانیا و مکزیک در رده دهم جدول توزیع مدال بانوان قرار گرفت.

لیگ ترکیه سری آ: با طلا حمیده عباسعلی و طراوت خاکسار کاراته بانوان در بخش بانوان پس از ترکیه در رده دوم جدول توزیع مدال قرار گرفت.

لیگ چین: با برنز حمیده عباسعلی و طراوت خاکسار کاراته بانوان پس از چین، فرانسه، اکراین، ترکیه، اسپانیا، قزاقستان، ژاپن و صربستان در رده نهم جدول توزیع مدال بانوان قرار گرفت.

اما تیم ملی کشورمان حدودا چهل روز  پس از نتیجه ضعیف (۲ مدال برنز) در لیگ جهانی چین جایی که آسیایی ها با کسب ۳ طلا، ۴ نقره و ۶ برنز نزدیک به نیمی از مدال های توزیع شده در بانوان را به خود اختصاص دادند، موفق شد در شانزدهمین دوره پیکارهای آسیا با ۳ طلا، ۲ نقره و ۱ برنز  بالاتر از ژاپن قهرمان دوره پیشین آسیا با ۵ طلا و ۱ برنز در اردن و همچنین قهرمان رقابت های جهان به میزبانی اسپانیا با ۲ طلا و ۳ نقره، قرار گیرد.

یقینا تغییرات اینچنینی که با فراز و نشیب بسیار همراه بوده نیاز به کارشناسی و بررسی نتایج با هدف تقویت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف را نشان می دهد ضمن آنکه در بخش کاتا نیز عملا در برگزاری اردو و یا در اختیار گذاشتن امکانات به مربیان این بخش قدمی برداشته نشد!

البته باید پذیرفت نتایج به دست آمده در زمان ستاره موسوی در مقایسه با نتایج کسب شده در زمان لیلا بهرامی که تیم ملی تحت هدایتش از ۵۰ فرصت در ۶ لیگ جهانی تنها موفق به کسب ۶ مدال (۱ طلا، ۱ نقره و ۴ برنز) شد (یادآور می شود در زمان سرمربیگری لیلا بهرامی نیز باقری مدیر فنی تیم های ملی بانوان بود) به مراتب بهتر بود، اما فراز و نشیب و سیر صعودی و نزولی زیاد آن در زمان موسوی اثبات کننده لزوم تقویت اینبار در بخش نظارتی و مدیریتی است.

اما در خصوص اینکه آیا امینی گزینه ای مناسب برای جایگزینی باقری است یا خیر یقینا پس از حضور وی در پست جدید باید عملکرد وی را قضاوت کرد اگر امینی مشابه زمان نایب رئیسی خود عمل کند، یقینا می تواند در این مسیر گام های محکمی بردارد اما اگر امینی در انتخاب کادر فنی و یا تشکیل تیم ملی عملکردی مشابه  تیم ملی دانشجویان داشته باشد یقینا باید منتظر حواشی دیگری بود.

توضیح آنکه امینی در زمان مسئولیتش در تشکیل تیم دانشجویان در شرایطی لیلا بهرامی را به عنوان سرمربی تیم دانشجویان برگزید که بهرامی در آخرین مسئولیت خود (سرمربیگری تیم ملی بانوان) نتوانست نتایج قابل قبولی را کسب نماید (در ۶ کاراته وان که تیم ملی در بازه زمانی حدودا ۱۰ ماه حضور یافت از ۵۰ فرصت کسب مدال تنها ۶ مدال کسب کرد)

نتایج ملی پوشان در لیگ های جهانی با مدیریت فنی افسانه باقری و هدایت لیلا بهرامی:

لیگ جهانی ترکیه ۱ و ۲ مهر ۹۶

اولین اعزام با حضور لیلا بهرانی یک مدال طلا توسط فاطمه چالاکی و حذف همه ملی پوشان

 لیگ جهانی ژاپن ۴ و ۵ آذر۹۶

دومین اعزام به لیگ جهانی یک مدال برنز  مبینا کاویانی و حذف ۷ ملی پوش کشورمان( در این پیکارها سارا بهمنیار که در اردوی بزرگسالان حضور نداشت و با تیم امید به رقابت های جهانی اعزام شده بود نیز راهی این رقابتها شد که موفق به کسب مدال نقره شد)

لیگ جهانی فرانسه ۶ تا ۸ بهمن۹۶

سومین لیگ جهانی با سرمربیگری بهرامی یک برنز طراوات خاکسار و حذف ۷ ملی پوش

لیگ جهانی امارات  ۲۷ تا ۲۹ بهمن ۹۶

 چهارمین لیگ جهانی در زمان حضور بهرامی و ۱ برنز حمیده عباسعلی و حذف ۷ ملی پوش

 لیگ جهانی هلند ۲۵ تا ۲۷ اسفند

پنجمین لیگ جهانی با هدایت بهرامی و تنها یک نقره عباسعلی و حذف ۹ ملی پوش

 لیگ جهانی ترکیه ۱۸ تا ۲۰ خرداد ۹۷

ششمین لیگ جهانی با حضور لیلا بهرامی و یک برنز خاکسار و حذف ۷ ملی پوش

۱۰ روز پس از لیگ جهانی ترکیه (حدودا ۲۰ روز قبل از رقابت های قهرمانی آسیا به میزبانی اردن) ستاره موسوی جایگزین لیلا بهرامی شد.

همچنین در زمان تشکیل تیم دانشجویان در یک وزن با حذف برنده رقابت های انتخابی، بازیکنی که اصلا در هیچ یک از انتخابی ها حضور نیافت به عضویت تیم ملی دانشجویان در آمد.

با توضیحات فوق و البته با توجه به برخی حواشی پنهان و آشکار همانند حذف آقایی از جمع اردونشینان و عدم برگزاری انتخابی در تیم ملی بانوان خصوصا در کومیته تیمی و حواشی دیگر  می توان گفت طباطبایی در تصمیمی درست اقدام به تقویت خصوصا در جهت نظارت و مدیریت تیم ملی بانوان کرد و اکنون باید دید امینی کدام سیاست را در بخش بانوان اجرا خواهد کرد سیاست تیم ملی دانشجویان و یا سیاستی که پیش تر و در زمان نایب رئیسی به آن پایبند بود.

لاله خالق
سردبیر پایگاه اطلاع رسانی ستارگان کاراته


 
   1398/5/27 01:06

خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار