مشکلات بودجه و سخت‌افزار همچنان گریبانگیر کاراته‌کاران است

مشکلات بودجه و سخت‌افزار همچنان گریبانگیر کاراته‌کاران است
ورزشکاران کاراته در خراسان رضوی از حمایت کافی برخوردار نیستند و به دلیل کمبود حمایت درجا می‌زنند، تاکنون ورزشکاران استان به مسابقات برون‌مرزی دعوت شدند اما به دلیل کمبود بودجه در مسابقات مذکور شرکت نکردند.

به گزارش "پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته" و به نقل از خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، کاراته یکی از ورزش‌های رزمی پرطرفدار در کشور بوده که سبک‌های مختلفی دارد، شوتوکان، شیتوریو، گوجوریو، وادوریو، کان ذن ریو، کیوکوشین، جوکای‌ دو و جیسین کاراته از سبک‌هایی است که در کشور ما فعال بوده و ورزشکاران بسیاری را در خود جای داده است.
 
ورزشکاران ایران در ورزش‌های رزمی مانند کاراته مستعد بوده و می‌توانند در رده‌های مختلف جهانی حرفی برای گفتن داشته باشند، خراسان رضوی یکی از استان‌های فعال کشور بوده و ورزشکاران این استان استعداد و تلاش مطلوبی دارند، آنها نیز به ورزش کاراته اهمیت داده و برای رسیدن به مقاطع بالاتر تلاش می‌کنند.
 
خراسان رضوی یکی از استان‌های پر مدال این رشته ورزشی بوده که مخاطبان بسیاری دارد، کاراته ورزشی حساس است و باید به آن توجه شود، اما در حال حاضر مورد حمایت مطلوبی قرار نگرفته و یا به عبارتی به آن توجه زیادی نمی‌شود، با این حال افتخارات بسیاری توسط ورزشکاران استان کسب شده و آنها هنوز برای رسیدن به مقاطع بالاتر می‌کوشند.
 
عدم شرکت در مسابقات برون مرزی به دلیل کمبود بودجه
 
فریدرضا بیدخواه؛ قهرمان کشوری کاراته در ارتباط با وضعیت این رشته ورزشی در استان و شرایط ورزشکاران اظهار داشت: از سن کمی به فعالیت کاراته پرداختم و چندین سال به صورت ابتدایی آن را ادامه دادم، 6 سالگی آغاز فعالیتم به صورت تفریحی بود اما از 12 سالگی به صورت حرفه‌ای آن را دنبال کردم.
 
وی تصریح کرد: از سه سال گذشته تاکنون مدال‌های بسیاری دریافت کردم و در حال حاضر 15 سال دارم، به صورت آماری جمع تعداد مدال‌هایم تاکنون به 32 عدد رسیده که 22 مدال از آنها طلا بوده است، همچنین دو مرتبه به مسابقات برون‌مرزی دعوت شدم اما به دلیل کمبود بودجه در این مسابقات شرکت نکردم.
 
درجا زدن ورزشکاران کاراته به دلیل حمایت نسبتاً ضعیف
 
بیدخواه ادامه داد: طبق گفته‌های متولیان کاراته، قرار بر برگزاری مسابقات کشوری در مهرماه امسال در تهران شده است، در حال حاضر مربیان تمرینات مختلفی را برای ورزشکاران خود به اجرا در می‌آورد تا بتوان مقام مناسبی در این مسابقات کسب کرد، با وجود تلاش‌های بی‌وقفه ورزشکاران، متولیان به خوبی از کاراته‌کاران خراسان رضوی حمایت نمی‌کنند.
 
وی عنوان کرد: بودجه خاصی در اختیار ورزشکاران قرار نمی‌گیرد اما تشویق‌های موثری توسط مربیان صورت می‌گیرد، البته باید در نظر داشت که بدون بودجه و حمایت تنها تا حد مشخصی می‌توان پیشرفت کرد و ورزشکاران در همان سطح می‌مانند اما در صورت حمایت قطعاً می‌توان به مقاطع بالاتری دست یافت.
 
باشگاه مناسب در اختیار ورزشکاران کاراته قرار نمی‌گیرد
 
بیدخواه افزود: برای مسابقات کشوری جوایزی مانند سکه، ساک ورزشی و نظایر آن اهدا می‌شود، البته ورزشکاران کاراته از برخی شرایط مطلوب مانند سالن اختصاصی برخوردارند، اما باشگاه مناسب، تجهیزات مطلوب و امکانات کافی در اختیار ورزشکاران کیوکوشین نیست، در هر حال ورزشکاران برای رسیدن به سطح قهرمانی در رده‌های بالاتر تلاش می‌کنند.
 
قهرمان کشوری کاراته خاطرنشان کرد: تاکنون بسیاری از قرارهایی که با متولیان ورزشی بسته شد انجام شده است، تنها مشکلم به عنوان قهرمان کشوری، کمبود حمایت‌ها و فقدان بودجه است، در حال حاضر تنها دلیل عدم اعزامم به مسابقات جهانی بودجه است، تنها درخواستم حمایت از سبک‌های رزمی مانند کیوکوشین‌ کاراته است.
 
متولیان مربوطه به ورزشکاران کاراته اهمیت دهند
 
وی گفت: مربیان کیوکوشین از لحاظ فنی بسیار کارآمد هستند و تمرینات مستمر و مناسبی به ورزشکاران ارائه می‌کند، ورزشکاران دو نوع تمرین به نام‌های عمومی و قهرمانی دارند، قهرمانی برای ورزشکاران دارای کمربند قهوه‌ای به بالا بوده و به صورت تخصصی کار می‌شود، کلاس‌های عمومی در طول هفته یک تا یک و نیم ساعت به طول می‌انجامد.
 
بیدخواه بیان کرد: میزان فعالیت ورزشکاران به نوع کار کردن آنها بستگی دارد، به طور مثال یک کیوکوشین‌کار معمولی روزانه دو ساعت را به ورزش خود اختصاص می‌دهد، اما هیچ آسیبی به درس و مطالعه نمی‌زند، بنده از 12 ظهر تا عصر برای مطالعه وقت دارم و پس از آن به فعالیت ورزشی می‌پردازم.
 
روزانه دو ساعت به درس و مطالعه می‌پردازم و پس از آن فعالیت ورزشی دارم، ورزش نه تنها لطمه‌ای به درس وارد نمی‌کند، بلکه سبب باز شدن فکر و درک بهتر موضوعات درسی نیز می‌شود، بنده بر هدفم متمرکز شده و خواستار رسیدگی به ورزشکاران و حمایت بهتر هستم.
 
مسئولان کاراته به ورزشکاران استان توجه داشته باشند
 
فاطمه بیدخواه؛ قهرمان کشوری کاراته نیز در ارتباط با فعالیت ورزشکاران در استان و میزان حمایت متولیان اظهار داشت: پس از آشنایی با ورزش کاراته و سبک‌های آن، به این رشته ورزشی علاقمند شده و آغاز به فعالیت کردم، اکنون 12 سال دارم و مدال‌های مختلفی را به دست آوردم اما نیازمند حمایت بیشتر از سوی مسئولان کاراته هستم.
 
وی تصریح کرد: بیشترین مدال‌هایم طلا و نقره در سطح کشوری است، این مدال‌ها به 15 عدد می‌رسد و قصد بر افزایش آنها دارم، تلاش زیادی برای رسیدن به سطوح بالاتر دارم و به صورت حرفه‌ای به فعالیت ورزشی کاراته می‌پردازم، در حال حاضر در رده سنی نونهالان قرار دارم و مسابقات مختلفی را در این بخش پشت سر گذاشته ام.
 
کمبود حمایت هدفم را دورتر می‌کند
 
بیدخواه گفت: تاکنون در مسابقات مختلف پاداش‌هایی نظیر ظروف پیرکس و میوه‌ خوری، ساک، پتو و مدال دریافت کردم، البته در تعداد کمی از این مسابقات مدال و پاداشی نگرفتم اما غیر از چند مورد سایر رقابت‌هایم با جوایز همراه بود، برای مسابقات نیز نیمی از هزینه‌های رفت و آمد، تأمین تغذیه و نظایر آن توسط مسئولان پرداخت می‌شود.
 
وی ادامه داد: از چهار سال گذشته تاکنون در ورزش کاراته فعالیت دارم، به عبارتی از هشت سالگی وارد این رشته ورزشی شدم و هنوز برخی از مشکلات رفع نشده است، کمبود حمایت یکی از مشکلاتی است که تاکنون به جا مانده و خواستار رفع آن هستم تا بتوانم با قدرت بیشتری به فعالیت ورزشی بپردازم، در غیر این صورت از هدفم دور می‌شوم.
 
قهرمان کشوری کاراته عنوان کرد: مربیان ماهری در اختیار ورزشکاران کاراته خراسان رضوی قرار گرفته و فنون حرفه‌ای را به آنها آموزش می‌دهد، برخی از مربیان روزهای فرد و سایر آنها در روزهای زوج فعالیت دارند، بنده شخصاً روزی دو ساعت فعالیت ورزشی دارم و همراه ورزشم مطالعه کافی را در طول روز دارم، از طرفی می‌خواهم اسطوره کاراته شوم.

   1397/4/7 15:18

خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار