درددل‌های مربی کاراته بانوان ایران / الگوی حجاب زنان ورزشکار کشورهای اسلامی شده‌ایم


 درددل‌های مربی کاراته بانوان ایران / الگوی حجاب زنان ورزشکار کشورهای اسلامی شده‌ایم

مربی کاراته رده سنی بزرگسالان بانوان کشور به بیان درددل‌ و جایگاه کاراته ایران پرداخت.


به گزارش "پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته" و به نقل از خبرگزاری تسنیم از سنندج، «صبور و کم حرف» مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که می‌توان در وجود مربی تیم‌ملی کاراته بانوان کردستان پیدا کرد؛ «نبود حامی، مکان اختصاصی تمرین و کمبود منابع مالی و امکانات» شاید اراده هر کسی را برای ادامه راه سست کند اما تنها واکنشی که از این کاراته‌کار دیده می‌شود، تمرین کردن در سکوت و حمایت از ورزشکاران است.

نگار حسینی، بانوی کاراته‌کار سنندجی که دارای مدرک تحصیلی کارشناس ارشد تربیت بدنی و علوم ورزش نیز بوده از قهرمانان نامدار این رشته ورزشی بوده و از سال 91 تا سال 97 هدایت و مربیگری رده‌های مختلف نوجوانان، جوانان، امید و بزرگسالان استان و کشور را در کارنامه ورزشی خود داشته و هم‌اکنون نیز مربی تیم ملی بزرگسالان کشور است.

حسینی در سال 2005 میلادی توانست به‌عنوان ورزشکار در رقابت‌های جهانی ژاپن صاحب مدال برنز شود و در سال 1380 نیز در مسابقات کشورهای اسلامی تهران نشان برنز را به خود اختصاص دهد.

این مربی کردستانی در مردادماه سال 93 به‌عنوان مربی تیم‌ملی در مسابقات قهرمانی آسیا در کشور مالزی حضور یافت و تیم ملی کاراته بانوان کشورمان در سه رده سنی نوجوانان، جوانان و امید در این رقابت‌ها شرکت و برای نخستین بار در تاریخ کاراته ایران پنج مدال طلا، دو نقره و سه برنز را به مربیگری «نگار حسینی» کسب کند.

شاگردان نگار حسینی در آبان ماه سال 94 نیز در نهمین دوره رقابت‌های کاراته قهرمانی بانوان جهان اندونزی یک طلا، نقره و برنز را کسب کردند و برای نخستین بار افتخار جدیدی را در کاراته بانوان کشور رقم زدند.

این مربی سنندجی در سال 94 توانست مدرک مربیگری جهانی را در کشور اندونزی کسب کند و در سال 96 نیز به‌عنوان مربی تیم در رقابت‌های آسیائی قزاقستان حضور یافت.

خبرنگار ورزشی تسنیم برای معرفی بیشتر قهرمانان، بررسی جایگاه و مشکلات پیش‌روی بانوان ورزشکار؛ گفت‌وگویی با «نگار حسینی» مربی کردستانی تیم ملی کاراته داشته که در ادامه می‌خوانید:

علت ورود شما به رشته ورزشی کاراته چه بود و از چه سالی آغاز به کار کردید؟

از دوران بچگی به ورزش‌های رزمی علاقه بسیار داشتم و به‌دلیل اینکه نظم و احترامات خاصی در کاراته وجود داشت، این رشته را از سال 74 انتخاب و آغاز کرده و تاکنون فعالیت مستمر و حرفه‌ای دارم.

در طول سال‌های فعالیت خود چه مدال‌هایی کسب کرده‌اید؟

خوشبختانه با تلاش و پشتکار خود مقام سوم مسابقات کشورهای اسلامی، مقام سوم مسابقات ژاپن، مقام اول مسابقات بین‌المللی ارمنستان و دو مدال طلای مسابقات بین‌المللی هندوستان، ستاره مسابقات بین‌المللی ارمنستان و اول وزن آزاد ارمنستان، مدال‌های رنگارنگ از مسابقات کشوری، شرکت در لیگ‌های کشوری و جهانی را کسب کرده‌ام.

برای پیشرفت این رشته ورزشی چه انتظاری از مسئولان استانی دارید؟

 با توجه رشته کاراته در استان کردستان از پتانسیل بالایی برخوردار است، انتظار می‌رود مکان‌های دولتی بیشتری در اختیار بانوان کردستانی قرار بگیرد.

چه کمبودها و مشکلاتی در مسیر راه خود می‌بینید؟

 متأسفانه در استان کردستان اسپانسر و حامی مالی که قهرمانان و تیم‌های ورزشی را زیرپوشش خود قرار دهند، نداریم که این ضعف، مشکل بسیار بزرگی برای ورزشکاران کردستانی ایجاد کرده است.

همچنین نبود مکان‌های اختصاصی برای فعالیت بانوان در استان کردستان، مانع پیشرفت و انگیزه این قشر از جامعه شده است.

مربیگری را از چه زمانی آغاز کردید و چه برنامه‌ای برای آینده خود دارید؟

 بعد از کسب عناوین قهرمانی و حضور در تیم ملی، مربیگری رده‌های مختلف در سطح ملی و هدایت تیم استان کردستان را برعهده گرفته‌ام.

تداوم حمایت از ورزشکاران و هدایت و مربیگری رده‌های مختلف نوجوانان، جوانان، استان و بزرگسالان استان کردستان و مربیگری در سطح ملی جزو برنامه‌هایم است.

 از دیدگاه شما مهم‌ترین مشکلات زنان ورزشکار کردستان چیست؟

نبود حامی و منابع مالی هدفمند، بی‌انگیزگی و عدم رغبت خانواده‌ها به سرمایه‌گذاری در حوزه ورزش از جمله مشکلات پیش‌روی فعالیت بانوان ورزشکار است.

 کاراته استان کردستان چه جایگاهی در کشور دارد؟

 رشته کاراته با وجود پتانسیل بالایی که دارد، می‌تواند جایگاه خوبی را نه تنها در استان بلکه در دنیا داشته باشد چراکه در چند سال اخیر در بخش بانوان بر روی سکوهای پرافتخار کشوری قرار گرفتیم و سوم لیگ برتر کشور را هم کسب کردیم.

 آیا رعایت حجاب در میادین ورزشی مانع فعالیت ورزشیتان شده است؟

خیر، اصلاً. از سویی لباس فرم کاراته پوشیده و از سویی دیگر به‌دلیل فرهنگ، باور و اعتقادات مذهبی‌مان هیچ ممانعتی در این رشته ایجاد نکرده است.

شیرنی حجاب اسلامی این است که ورشکاران ایرانی همواره نشان داده‌اند که تحت هر شرایطی می‌توانند در میادین ملی و جهانی بر روی سکو رفته و به اعتقادات خود نیز پایبند باشند و الگوی حجاب زنان ورزشکار کشورهای اسلامی شده‌ایم.

سخن آخر؟

از خبرگزاری تسنیم کردستان که همواره حامی قهرمانان و تریبون مشکلات مردم و جوانان است، تشکر ویژه دارم.

انتهای پیام/


 
   1398/7/27 07:54

ویژه‌ها
پیشنهاد سردبیر
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار