جادوی کاراته‌کا ها در اولین مرحله از لیگ جهانی 2020 با 5 مدال طلا

زهرچشم از مدعیان المپیک در شیلی


جادوی کاراته‌کا ها در اولین مرحله از لیگ جهانی 2020 با 5 مدال طلا

زهرچشم از مدعیان المپیک در شیلی

تحلیل روزنامه ایران ورزشی از نتایج نخستین مرحله رقابت‌های لیگ جهانی کاراته در سال ۲۰۲۰


به گزارش "پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته" و به نقل از روزنامه ایران ورزشی؛ با نتایج درخشانی که ملی‌پوشان کاراته کشورمان در میادین معتبر بین‌المللی و رقابت‌های گزینشی المپیک کسب کرده اند، حالا می‌توان مدعی شد که کاراته ایران سوای اینکه یک سر و گردن از همتایان آسیایی خود فاصله گرفته است، به یکی از مدعیان اصلی در عرصه جهانی که می‌توان روی افتخارآفرینی اش در بازی‌های‌های المپیک 2020 توکیو حسابی ویژه باز کرد، تبدیل شده است.

 این درست که رشته کاراته قرار است نخستین و شاید آخرین حضورش در بازی‌های المپیک را در توکیو تجربه کند اما حقیقتاً کاراته ایران خصوصاً در بخش مردان ثابت کرده که می‌تواند در همین اولین تجربه المپیکی خود، کاری کند کارستان و برای کاروان ورزش ایران در توکیو تاریخ‌ساز شود.

 شاگردان شهرام هروی پس از افتخارات بی‌شماری که در سال 2019 کسب کردند، حالا و در نخستین مرحله از رقابت‌های لیگ جهانی کاراته در سال ۲۰۲۰ (رقابت امتیازی کسب سهمیه ورودی به المپیک توکیو) با کسب 5 مدال طلا در کشور شیلی، در سال المپیک خط و نشان جدی برای رقبای المپیکی خود
کشیدند.

نخستین دوره رقابت‌های لیگ جهانی کاراته در سال ۲۰۲۰ از ابتدای هفته جاری با حضور ۴۶۶ کاراته‌کا از ۶۵ کشور به میزبانی شیلی در «سانتیاگو» آغاز و روز گذشته با درخشش نمایندگان شایسته کشورمان بسته شد.

تیم ایران که با هشت کاراته‌کا در این مرحله از لیگ جهانی کاراته شرکت کرده بود، در نهایت موفق به کسب ۵ مدال ارزشمند طلا و یک برنز شد. ملی‌پوشان کاراته کشورمان در مجموع این مرحله از لیگ جهانی نیز با اقتدار موفق شدند از سکوی قهرمانی جهان بالا رفته و عنوان نخست را در میان تیم‌های مدعی شرکت‌کننده به خود اختصاص دهند.

برای تیم ملی کاراته کشورمان در هر دو بخش زنان و مردان به ترتیب رزیتا علیپور، حمیده عباسعلی، ذبیح‌الله پورشیب، حمیده عباسعلی و سجاد گنج‌زاده ۵ مدال طلا کسب کردند. همچنین صالح اباذری هم که در وزن سجاد گنج‌زاده در این رقابت‌ها روی تاتامی رفت، موفق شد به نشان برنز این دوره از لیگ جهانی برسد.

 سارا بهمنیار و طراوت خاکسار نیز که سعی و تلاش خود را برای کسب مدال در این دوره از رقابت‌ها به کار بسته بودند در عین شایستگی موفق به کسب مدال در شیلی نشدند.

 بازگشت امید به اردوی زنان با درخشش عباسعلی و علیپور

درخشش زنان کاراته ایران در شیلی با عملکرد درخشان رزیتا علیپور ملی‌پوش وزن 61- کیلوگرم کشورمان آغاز شد. علیپور در فینال وزن ۶۱- کیلوگرم برابر «جوانا رکوویچ» از صربستان پس از تساوی ۳ بر ۳ با استفاده از قانون «سنشو» (امتیاز نخست) به پیروزی دست یافت و نخستین طلایی کاروان کشورمان لقب گرفت. او با برتری مقابل «جولیا آنجلوچی» از ایتالیا، «کارولینا ویدلا» از شیلی، «لیلا هورتالت» از فرانسه و «مروه کوبان» از ترکیه به فینال راه یافته بود.
حمیده عباسعلی پرافتخارترین و سرشانس‌ترین کاراته کا ایران در بخش زنان در شیلی بازگشتی طلایی روی تاتامی داشت و امیدها را برای المپیکی شدن خود بیشتر از قبل در دل کادرفنی زنده کرد. عباسعلی با برتری بر رقبای قدر خود حتی با وجود برخی ناداوری‌هایی که در مسابقه فینال علیه او صورت گرفته بود، موفق شد برابر «هانگو چائو» از چین در پیکار نهایی به پیروزی قاطع رسیده و نشان طلای وزن ۶۸+ کیلوگرم را از آن خود کند. سرگروه تیم ملی زنان بعد از یک دور استراحت و غلبه بر «لائورا پالاسیو» از اسپانیا، «فراکوتی» از ایتالیا و «پئولینا راموس» از مکزیک راهی مبارزه پایانی شد.
 
هت‌تریک طلایی در سال المپیک

شاگردان شهرام هروی در آغاز سال المپیک، آغازی شگفت‌انگیز و توفانی را در لیگ جهانی شیلی داشتند. مردان ملی پوش کاراته ایران در این تورنمنت معتبر بار دیگر با هت‌تریک طلایی خود ضمن کسب عنوان قهرمانی لیگ جهانی ثابت کردند که انگیزه فراوانی برای حضور در نخستین المپیک خود و تاریخ‌سازی در این رویداد معتبر دارند.

بهمن عسگری در تیم ملی کاراته مردان کشورمان پس از درخشش دو بانوی طلایی کاراته ایران، سومین فینالیست این دوره از رقابت‌ها بود. عسگری که با برتری و عبور از سد «آرمان التیمور» از ترکیه، «اوسامه فاهسی» از مراکش، «کریستوفر اگوستین» از فیلیپین و «توماس اسکات» از آمریکا به دیدار نهایی راه یافته بود در فینال برای کسب مدال طلا «‌برونو تکسیرا» از برزیل را ۵ بر یک شکست داد تا با قدرت و اقتدار خود اولین مدال‌آور طلایی کاروان کاراته کشورمان در بخش مردان باشد.

بعد از درخشش عسگری، ذبیح‌الله پورشیب دیگر ستاره کاراته ایران نیز در وزن ۸۴- کیلوگرم در پیکار با «ایگور آکتاش» از ترکیه به تساوی ۳ بر ۳ دست یافت و با قانون «سنشو» به برتری رسید و او نیز صاحب دومین نشان طلایی رنگ کاراته ایران در شیلی شد. پورشیب بعد از یک دور استراحت «ولید قالی» از بلژیک، «میشله جیانی» از ایتالیا، «ایگور چیخماروف» از قزاقستان و «ایوان وسیچ» از کرواسی را شکست داد و راهی مبارزه پایانی شد.

اما سجاد گنج‌زاده را می‌توان امتیازآورترین ملی‌پوش کشورمان در طول چند مرحله برگزار شده از لیگ جهانی کاراته دانست. گنج‌زاده که به نسبت سایر رقبای داخلی خود شانس بالاتری برای حضور در المپیک و کسب یک نشان خوشرنگ از این میدان معتبر دارد، در شیلی هم مثل مرحله قبلی لیگ جهانی خوش درخشید.

 گنج‌زاده در پیکار نهایی وزن ۸۴+ کیلوگرم به مصاف «جاناتان هورنه» از آلمان رفت و با برتری ۲ بر صفر پنجمین طلای تیم ایران را به خودش اختصاص داد. سجاد دور اول استراحت داشت و سپس «الکساندر بنجامین» از کانادا، «برایان ایر» از آمریکا و صالح اباذری دیگر نماینده کشورمان در این وزن را شکست داد و به فینال رسید.

 صالح اباذری دیگر ملی‌پوش حاضر در این وزن (84+ کیلوگرم) در مبارزه رده‌بندی این دسته در پیکار با «برایان ایر» از آمریکا ۴ بر یک پیروز شد و برنز گرفت. او بعد از یک دور استراحت، ۷ بر صفر «آدام راموس» از برزیل و ۳ بر صفر «آلپ ارسلان یامان اوغلو» از ترکیه را از پیش رو برداشت و در ادامه به گنج‌زاده در نیمه نهایی یک بر صفر باخت و به دیدار رده‌بندی رفت.
 
علیپور در یکقدمی کسب سهمیه

فدراسیون جهانی تکواندو در فاصله کمتر از ۱۲ ساعت از پایان نخستین دوره رقابت‌های لیگ جهانی در شیلی، امتیازات کاراته‌کاها را در رنکینگ المپیکی منظور کرد که نمایندگان کشورمان با کسب ۵ مدال طلا جایگاه خود را تثبیت کرده و کاراته‌کای وزن ۶۱- کیلوگرم تیم زنان خود را به یکقدمی کسب سهمیه رساند.

در رنکینگ جدید المپیکی سارا بهمنیار کاراته‌کای گیلانی با وجود شکست در دیدار رده‌بندی و نرسیدن به مدال، ۱۹۵ امتیاز به داشته‌های خود افزود و با 5/4595 امتیاز با یک پله صعود به رتبه چهارم رفت و جایگاه خود را ارتقا بخشید. در همین وزن طراوت خاکسار با 5/4147 امتیاز همچنان رتبه هفتم را دارد.

در وزن ۶۱- کیلوگرم زنان رزیتا علیپور با کسب مدال طلا در شیلی و ۴۹۵ امتیاز، جمع امتیازات خود را به عدد 5/4297 رساند و با دو پله صعود به مکان پنجم رسید. او برای کسب سهمیه به ۳۰۰ امتیاز دیگر نیاز دارد و البته که باید این جایگاه را برای خود در مسابقات بعدی حفظ کند.

در وزن ۶۱+ کیلوگرم نیز حمیده عباسعلی با کسب طلا و ۴۹۵ امتیاز آن، 5/4867 امتیازی شد و جایگاه خود را در مکان پنجم تثبیت کرد. عباسعلی تنها ۳۸ امتیاز با نفر چهارم فاصله دارد.
در بخش مردان، بهمن عسگری در وزن ۷۵- کیلوگرم با 5/6712 امتیاز رتبه نخست جدول را در اختیار دارد و فاصله خود را با «لوئیجی بوسا» ایتالیایی نفر دوم این وزن به عدد ۷۴۲ رساند.
در وزن ۷۵+ کیلوگرم سجاد گنج‌زاده و ذبیح‌الله پورشیب با کسب مدال طلا به ترتیب با 5/4107 و ۷۵۱۵ امتیاز رتبه‌های دوم و سوم را در اختیار دارند.

کاراته‌کاهای ایران امروز شیلی را به مقصد فرانسه ترک می‌کنند تا پس از برگزاری یک اردوی یک هفته‌ای در رقابت‌های لیگ جهانی پاریس به روی تاتامی بروند. بر اساس اعلام فدراسیون جهانی در تاریخ ۱۳ خرداد ۹۹ (۲ ژوئن ۲۰۲۰)نفرات راه یافته به المپیک معرفی می شوند.

تقدیم جام قهرمانی کاراته به سردار سلیمانی و جانباختگان سانحه هوایی

اعضای تیم ملی کاراته ایران، قهرمانی در نخستین مرحله رقابت‌های کاراته وان ۲۰۲۰ (شیلی) را به روح سردار حاج قاسم سلیمانی و جانباختگان در حادثه سقوط هواپیما تقدیم کردند.

اعضای تیم ملی کاراته مردان و زنان ایران پس از کسب این موفقیت، ضمن ابراز همدردی با مردم به واسطه اتفاقات تلخ چند روز اخیر، قهرمانی در رقابت‌های کاراته وان شیلی را به روح سردار حاج قاسم سلیمانی، جانباختگان مراسم تشییع این سردار در کرمان و درگذشتگان حادثه سقوط هواپیما تقدیم کردند. 
   1398/10/24 09:37

ویژه‌ها
پیشنهاد سردبیر
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار