محرومیت بانوان کاراته‌کار کردستان از سالن ورزشی/ مسئولان هیچ حمایتی از ما نمی‌کنند

 
محرومیت بانوان کاراته‌کار کردستان از سالن ورزشی/ مسئولان هیچ حمایتی از ما نمی‌کنند


بانوی ‌کاراته‌کار کردستانی می‌گوید برای انجام تمرینات خود سالن اختصاصی نداشته و هیئت کاراته هم که سالن تخصصی در اختیار دارد، تا الان اجازه تمرین به ما را نداده است.


به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی ستارگان کاراته" و به تقل از خبرگزاری تسنیم از سنندج، استان کردستان در سالیان اخیر همواره در رشته‌های رزمی بخش آقایان و بانوان در سطح کشور حرف‌های زیادی برای گفتن داشته و ورزشکاران این دیار با وجود کمترین امکانات، بهترین نتایج را در سطح کشوری، آسیایی و جهانی کسب کرده‌اند.

رشته کاراته در بخش بانوان جزو یکی از رشته‌های با استعداد در سطح استان است که در تیم‌های ملی نماینده داشته و می‌توان با صرف هزینه و حمایت مالی و معنوی نتیجه خوبی گرفت. «شادی شریعتی» نامی آشنا در رشته کاراته در کشور است که در چندسال اخیر در مسابقات سوپر لیگ خوش درخشیده و پای ثابت اردوهای تیم ملی بوده اما همواره از نبود حامی و حمایت مسئولان کردستانی رنج می‌برد!

از آنجا که رشته کاراته از رشته‌های المپیکی محسوب می‌شود باید توجه بیشتری به این رشته و ورزشکاران آن شود تا بلکه با برنامه‌ریزی مناسب، شاهد حضور نفرات بیشتری از استان کردستان در المپیک باشیم.

خبرنگار ورزشی تسنیم به‌جای متویان حوزه ورزش ‌و جوانان استان پای درددل‌های قهرمانان کردستانی نشسته که مشروح گفت‌وگو در ادامه از نظر خوانندگان محترم می‌گذرد:

خودتان را معرفی کنید و چطور وارد این رشته شدید؟

شادی شریعتی هستم از سال 1384 رشته کاراته را به صورت حرفه‌ای آغاز کرده و  به واسطه خواهر بزرگترم که در این رشته فعالیت می‌کردند وارد باشگاه شدم،  بعد از مدتی که متوجه شدم خصوصیات اخلاقی‌ام با این رشته سازگاری دارد، تصمیم گرفتم به صورت حرفه‌ای کاراته را ادامه بدهم و پیشرفت خوبی در مدت زمان کمی داشتم و همین مسئله باعث شد با انگیزه‌ای دو چندان سر تمرین‌ها حاضر و به تمرین بپردازم.

از مسابقاتی که شرکت و مقام کسب کرده‌اید، برایمان بگویید؟

از شروع فعالیتم در رشته کاراته توانستم عناوین مختلفی به دست بیاورم از جمله عناوین اول تا سوم کشوری، در سال 1394 که وارد دانشگاه شدم با «نگار حسینی» مربی استان آشنا شدم و در سبک کمیته مدال سوم انتخابی تیم‌ملی را کسب و مجوز حضور در تیم ملی را گرفتم، در سال 1397 با کمک خانواده و تمرین زیر نظر کیوان بابان قهرمان کردستانی موفق به کسب مدال طلا المپیاد دانشجویان کشوری شدم که تنها مدال طلا کاروان اعزامی استان در بخش بانوان بود. بعد از این مسابقات به اردو تیم ملی دانشجویان دعوت شدم اما به دلیل نبود حامی نتوانستم در مسابقات آسیایی شرکت کنم، در مسابقات سوپرلیگ کاراته هم در قالب تیم سکوتی مازندران مقام اول را کسب و به تیم ملی بزرگسالان دعوت شدم؛ امسال هم با تیم پیام اطلاعات تهران در مسابقات شرکت کرده و به دعوت از فدراسیون کاراته مالزی اردو مشترکی با این تیم داشتم.

درباره تفاوت‌های سبک کاتا و کومیته در رشته کاراته توضیح بدهید؟

کاتا شامل حرکات نمایشی اما کمیته بیشتر مبارزه است خودم ابتدا با کاتا شروع کردم و علاقه خاصی هم به این سبک داشتم اما متأسفانه به‌دلیل اینکه مربی تخصصی در این سبک در استان برای قهرمان‌پروری وجود نداشت به ناچار وارد سبک کمیته شدم؛ مسابقات کمیته جذابیت خاصی دارد و نگرش به این سبک بیشتر است.

چرا تیم‌های استان باتوجه به حضور افرادی مانند شما در سطح اول کاراته کشور در مسابقات سوپرلیگ شرکت نمی‌کنند؟

از سال 94 تا 97 عضو تیم استان بودم و همراه با تیم کردستان در مسابقات شرکت می‌کردم اما در دو سال اخیر در رده بزرگسالان هیچ تیمی از استان در سوپر لیگ شرکت نکرده و پیشنهاداتی از چند تیم داشتم و به‌دلیل اینکه حتماً باید در کورس مسابقات باشم، پیشنهاد این تیم‌ها را پذیرفته و نتایج خوبی هم برای این باشگاه‌ها کسب کردم.

در بحث تیم‌داری هم در شرایط کنونی شرکت در مسابقات هزینه‌های زیادی دربردارد که در دو سال اخیر نهاد دولتی یا شخصی برای حمایت و شرکت در مسابقات پیش قدم نشده‌اند.

چه شرایط و امکاناتی لازم است تا بتوانید در مسابقات المپیک شرکت و افتخارآفرینی کنید؟

حضور رشته کاراته در المپیک هنوز قطعی نشده ولی خوشبین هستیم افق دید و تلاش بنده هم حضور در مسابقات آسیایی و جهانی و کسب سهمیه المپیک است و این هدف هم دور از دسترس نیست و تمام تلاشم را به‌کار گرفته تا بتوانم به‌عنوان یک کردستانی افتخار‌آفرینی کنم.

برای حضور در مسابقات آسیایی و در رأس آن المپیک باید امکانات خاصی از جمله اسپانسر مالی فراهم باشد و اگر مسئولان استانی از ما ورزشکاران حمایت کنند، بی‌شک می‌توانیم نتایج خوبی را کسب کنیم.

وضعیت این رشته در بخش بانوان در استان کردستان به چه صورت است؟

در بخش بانوان در لیگ برتر ورزشکاران این رشته عملکرد خوبی داشته‌اند در بخش بزرگسالان هم که فعلاً بنده در مسابقات سوپرلیگ حضور دارم.

استان کردستان در سطح کشور به نوعی یکی از قطب‌های این رشته محسوب می‌شود و در بخش بانوان در مسابقات کشوری همیشه حرف‌هایی برای گفتن داشته و در چند سال اخیر در اردوهای تیم ملی نماینده داشته‌ایم، شک نکنید در سال‌های آینده هم شاهد حضور نفرات بیشتری از استان در سطح کشور خواهیم بود اما استعداد تنها بخش کوچکی از بحث قهرمان‌پروری است و عواملی از جمله حمایت و امکانات لازم است.


آیا امکانات لازم در استان کردستان برای ورزشکاران رشته کاراته مهیا است؟

ما در حال حاضر سالن اختصاصی کاراته و سالن بدنسازی در اختیار نداریم که برای شرکت در مسابقات آماده شویم، برای انجام تمرین به صورت شخصی هزینه می‌کنم، هیئت کاراته هم که سالن تخصصی در اختیار دارد تا الان اجازه تمرین به ما را نداده که بتوانیم از این سالن استفاده کنیم!

فراهم بودن امکانات و محل تمرین برای ورزشکار الزامی است تا ورزشکار بدون دغدغه فکری فقط به فکر تمرین باشد اما ما از این امکانات تا به الان بی‌بهره بوده‌ایم. هیئت کاراته در یک سال اخیر اصلاً خبری از شخص بنده به عنوان بازیکن بزرگسالان نداشته و هیچ‌گونه حمایت و پیگیری هم نکرده است.

ورزشکاران رشته‌های انفرادی مشکلات عدیده مالی دارند در حالی‌که باید مسئولان و متولیان هیئت‌های مربوطه باید از این ورزشکاران حمایت کنند و یا حداقل امکانات تمرینی در اختیار آنان قرار بدهند، این انتقاد نیست و فقط درددل همه ورزشکاران رزمی است. ما مجبور هستیم در سالن کوچکی تمرین کنیم که هیچ شباهتی به محل مسابقات ندارد.

به عنوان یک قهرمان در این رشته چه حرفی با افرادی که وارد این رشته می‌شوند، دارید؟

به عنوان یک رفیق و هم‌استانی به دیگر ورزشکاران توصیه کرده که با تمام توان تلاش خود به‌کار گرفته و هیچ وقت نا امید نشوند و برای هدفشان بجنگند.

در این روزها که کرونا باعث تعطیلی اماکن ورزشی شده، چطور آمادگی خودتان را حفظ می‌کنید؟

باتوجه به این که تیم پیام ارتباطات جزو تیم‌های راه یافته به مرحله نهایی سوپر لیگ است، منتظر اعلام فدراسیون درباره برگزاری یا لغو ادامه مسابقات هستیم؛ از آنجا که مسابقات آسیایی و جهانی 2020 با یک سال تأخیر برگزار می‌شود این تاخیر را به فال نیک گرفته و در این ایام تمرینات تخصصی خودم را در فضاهای باز انجام داده و امیدوارم بتوانم نتایج خوبی به دست بیاورم و نماینده خوبی برای استان و کشور در مسابقات آسیایی و جهانی باشم.

ویروس کرونا چه لطمه‌ای به ورزشکاران کاراته وارد کرده است؟

به دلیل تماس بدنی که در کمیته داریم ستاد مبارزه با ویروس کرونا برگزاری مسابقات کمیته را لغو کرده و حتی اجازه تمرین در شهرهای دارای وضعیت قرمز را نداده، اگر این وضعیت ادامه پیدا کند ورزشکاران این رشته با مشکل روبه‌رو و مسابقات یکی پس از دیگری لغو می‌شوند که این وضعیت چندان جالب نیست.

چه پیشنهادهایی برای ارتقاء رشته کاراته در کردستان دارید؟

برگزاری مسابقات متعدد در سطح استان می‌تواند باعث شناسایی افراد مستعد شود و ورزشکاران را برای حضور در مسابقات کشوری آماده می‌کند و می‌توانیم بهترین نفرات را در قالب تیم منتخب استان به کشور معرفی کنیم.

سخن پایانی:

ضمن قدردانی از همه خانواده و مربیانم، امیدوارم با حمایت مسئولان و تلاش و تمرین‌هایم، بتوانم نماینده شایسته‌ای برای استان و در مسابقات جهانی رنکینگ مناسبی به دست آورده و جواز حضور در المپیک را کسب کنم.

سال گذشته که در سوپرلیگ رنکینگ اول را به‌دست آوردم، هیئت و هیچ رسانه‌ای این خبر را کار نکرده‌اند این در حالی‌ست که این افتخار برای نخستین بار در بخش بانوان صورت گرفت و مسئولان ورزشی اعلام کردند چون در قالب تیم استان کردستان نبوده خبر اطلاع‌رسانی نشده که واقعاً جای تعجب دارد.

امیدوارم مسئولان ورزشکاران را تنها نگذارند و این موضوع را در نظر بگیرند که استان کردستان در همه رشته‌های ورزشی استعدادهای خاصی دارد که باید به بهترین نحو از آنان حمایت کنند چراکه بدون حمایت مالی هیچ ورزشکاری نمی‌تواند در مسابقات شرکت کند.

انتهای پیام/


 
   1399/3/24 23:11

ویژه‌ها
پیشنهاد سردبیر
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار