شروط آرین‌خو و چالش‌های نوین برای فدراسیون کاراته!
شروط آرین‌خو و چالش‌های نوین برای فدراسیون کاراته!

چندی پیش سید عباس احمد پناهی، عضو هیئت رییسه کنفدراسیون کاراته آسیا و ریاست اسبق فدراسیون کاراته جمهوری اسلامی ایران در گفتگوی اختصاصی با "ستارگان کاراته" اظهاراتِ اخیر استاد آرین‌خو، مدیرفنی تیمهای ملی را پیرامون تغییر در پست دبیری فدراسیون، فاقد توجیه قانونی دانست و عنوان کرد که اختیارات و وظایف مدیر فنی تیمهای ملی، محدود به اداره‌ی تیمهای ملی بوده و تلاش برای ایجاد تغییر در ساختار مدیریتی فدراسیون کاراته در دامنه‌ی اختیارات و مسئولیت‌های مدیر تیمهای ملی نمی‌گنجد.
اظهارات پناهی در گفتگو با "ستارگان کاراته" واکنش استاد "محمد آرین‌خو" پیشکسوتِ محبوب و چهره‌ی مقبول جامعه کاراته را بدنبال داشت به گونه‌ای که با انتشار جوابیه‌ای از طریق روابط عمومی فدراسیون کاراته، اظهاراتِ پناهی را ناشی از عدم اطلاع دقیق او از خواسته‌ها و شروطِ مطرح‌شده از سوی مدیرتیمهای ملی جهت همکاری با فدراسیون کاراته دانست و عنوان کرد که او (محمد آرین‌خو) صرفاً از جایگاه یک مشاور، نظراتِ خود را در اختیار ریاست فدراسیون کاراته قرار داده و بدین‌ترتیب هیچ جبری در کار نبوده و این ریاست فدراسیون کاراته است که می‌بایست در خصوص پذیرش و یا عدم پذیرش نظراتِ مشورتی، تصمیم‌گیری کند.

اما از آنجایی که استاد آرین‌خو در روزها و هفته‌های اخیر، مکرر در گفتگو با رسانه‌های رزمی تأکید کرده بود که تنها در صورتی حاضر به همکاری با فدراسیون کاراته خواهد بود که تمامی شروطِ او (حتی شروطِ خارج از حیطه‌ی مسئولیت و اختیاراتِ مدیر فنی تیمهای ملی) از سوی رییس فدراسیون کاراته مورد قبول واقع شود، لذا این مفهوم به شکلی کاملاً طبیعی در اذهان عمومی نقش بست که موارد مطرح‌شده از سوی "محمد آرین‌خو" بیش از آنکه جنبه‌ی مشورتی داشته باشد، جنبه‌ی تحکم و جبر دارد!

به گزارش "پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته" بُعد اجبار و تحکمِ پنهان در شروطِ مطرح‌شده از سوی استاد آرین‌خو زمانی آشکارتر خواهد شد که بدانیم فدراسیون کاراته برای برون‌رفت از بن‌بست کنونی و نیز برطرف‌سازی اختلافات ایجاد شده میان اعضای خانواده‌ی کاراته، نیاز حیاتی به ورود چهره‌ای محبوب همچون استاد محمد آرین‌خو به فضای کنونی کاراته و همکاری او بعنوان مراد و بزرگِ خانواده‌ی کاراته در جهتِ حل اختلافاتِ موجود دارد و لذا ریاست فدراسیون کاراته برای نیل به این هدف، چاره‌ای جز پذیرش تمامی شروط مطرح‌شده از سوی محمد آرین‌خو نخواهد داشت ولو اینکه برخی از این شروط، چندان منطقی به نظر نرسد!

ماجرا از این قرار است که پس از درخواستِ فدراسیون کاراته از استاد "محمد آرین‌خو" پیشکسوت محبوب و چهره‌ی مقبول جامعه‌ی کاراته برای قبول پُست مدیریت فنی تیمهای ملی و استفاده از دانش فنی و مدیریتی این مربی و کارشناس خوشنام، مجرب و اخلاق‌مدار در جهت توسعه‌ی ابعاد فنی و اخلاقی تیمهای ملی، استاد آرین‌خو شرایطی را برای قبول این مسئولیت عنوان نمود و اعلام کرد که تنها در صورتی با فدراسیون کاراته همکاری خواهد کرد که شرایط مطرح شده از سوی وی، مورد پذیرش ریاست فدراسیون کاراته قرار گیرد.

آرین‌خو پیش‌تر برخی از شرایط خود را اعلام کرده بود و از آن جمله اینکه کمیته فنی فدراسیون کاراته می‌بایست بار دیگر تشکیل و در خصوص مسائل فنی تصمیم‌گیری کند. او همچنین اعلام کرد که یکی از شروطش برای همکاری با فدراسیون کاراته و قبول پُست مدیریت فنی تیمهای ملی، این است که احکام درجات و دان‌های فدراسیون کاراته به امضای نماینده‌ی کمیته فنی برسد. پیشنهادی که البته با واکنش منفی رؤسای سبکهای مختلف کاراته مواجه شد!

برخی از رؤسای سبکها در گفتگوی محرمانه با "ستارگان کاراته" تصریح کردند که اجرای چنین طرحی، مشکلات فراوانی را در پی خواهد داشت که اگر روزی احتمال تصویبِ آن قوت گیرد، آنگاه آنها نیز لب به سخن گشوده و نواقص این طرح را بیان خواهند کرد. روسای سبکها معتقدند اعطای چنین اختیاری به اعضای کمیته‌ی فنی که تنها از نمایندگان معدودی از سبکها تشکیل یافته، احتمال گرایشات سبکی را در تصمیم‌گیریهای اعضای کمیته فنی و نیز اعطای سلیقه‌ایِ درجات و دان‌ها در آینده، به شدت تقویت می‌کند به گونه‌ای که شاید در آینده‌ای نه چندان دور، اعضای کمیته‌ی فنی (که اغلب مسئولیت اداره‌ی برخی سبکها را نیز بر عهده دارند) از قدرت و اختیاراتِ خود در جهتِ اعطای امتیازاتِ بیشتر به اعضای زیرمجموعه‌ی خود سود بُرده و بدین شکل تلاش کنند تا اعضای سایر سبکها را به عضویتِ سبکهای تحتِ نظارتِ خود درآورند.

این گروه از روسای سبکها عنوان میکنند که در سالهای گذشته، تعداد سبکهای فعال در کاراته کشور، بسیار اندک و انگشت‌شمار بود و لذا تقریباً تمامی سبکهای فعال، می‌توانستند نماینده‌ای در میان اعضای معدودِ کمیته‌ی فنی داشته باشند لکن اکنون که سبکهای پرشماری در کاراته کشور فعالیت می‌کنند، امکان حضور نمایندگان تمامی آنها در کمیته فنی میسر نیست و لذا اعطای حقوقی از قبیل امضای احکام درجات و دان‌های فدراسیون توسط رؤسای برخی از سبکها و محروم ساختن سایرین از این حق، یک تبعیض آشکار در میان روسای سبکهای مختلف به شمار می‌آید و باعث ایجاد مشکلاتِ فراوانی در اداره‌ی سبکهای پرشماری خواهد شد که نماینده‌ای در کمیته‌ی فنی ندارند. مضاف بر اینکه اصولاً چه تفاوتی میان مثلاً سبکِ A  و سبکِ B وجود دارد که رییس سبکِ A  می‌بایست ذیل احکام سبکِ B امضا کند اما رییس سبکِ B  از چنین حقی برخوردار نیست! این مطلب به نوعی بیانگر عدم اعتبار سبکِ B در قیاس با سبکِ A است و یقیناً روسای سبکهای مختلف، چنین تبعیضی را بر نخواهند تافت.

اما از شروطِ پیشین استاد آرین‌خو برای همکاری با فدراسیون کاراته که بگذریم، به یکی از حساس‌ترین و چالشی‌ترین شروطِ مطرح شده از سوی او در خصوص پست‌های دبیری و نایب رییسی فدراسیون کاراته می‌رسیم.

پیشکسوتِ محبوب و چهره‌ی مقبول کاراته کشور در آخرین اظهاراتِ خود و در گفتگو با خبرگزاریهای رسمی کشور، به شکلی روشن و صریح خواهان کنار گذاشتن "محسن آشوری" از سمت دبیری فدراسیون کاراته و نیز "عشرت شاه‌محمدی" از پست نایب رییسی این فدراسیون شد. آرین‌خو عنوان کرد در کاراته‌ی ایران گزینه‌های بهتری در قیاس با دبیر کنونی فدراسیون کاراته برای تصدی این سِمت وجود دارد و مدعی شد این موضوع را با رییس فدراسیون کاراته مطرح کرده و سمندر نیز قول مساعد برای پذیرش و اجرای شروطِ وی داده است. او در گفتگو با خبرگزاری فارس عنوان کرد که رییس فدراسیون ضمن پذیرش تمامی شروط مطرح شده از جانب مدیر فنی تیمهای ملی، برای اجرای این شروط، قدری زمان خواسته و متعهد شده که با گذشتِ زمان، خواسته‌های مدیر فنی تیمهای ملی را عملی خواهد ساخت.

این در حالیست که سمندر پیش‌تر و در گفتگو با "ستارگان کاراته" شایعه‌ی برکناری "محسن آشوری" را از سمت دبیری فدراسیون، قویاً تکذیب کرده بود!

در سطور ذیل گزیده‌ای از گفتگوی "علیرضا سمندر" ریاست فدراسیون کاراته را با "پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته" که در تاریخ نهم آبانماه 93 بر روی این پایگاه خبری قرار گرفته بود، مرور خواهیم کرد.

****


 
سمندر شایعه‌ی حذف آشوری را تکذیب کردعلیرضا سمندر، ریاست فدراسیون کاراته با ابراز رضایت از عملکرد "محسن آشوری" در سِمت دبیری این فدراسیون، شایعه‌ی برکناری او از پست دبیری را پس از رقابتهای جهانی آلمان، قویاً تکذیب کرد.

وی در گفتگوی اختصاصی با "پایگاه اطلاع رسانی ستارگان کاراته" اظهار داشت: محسن آشوری، دوست و همراهِ دیرینِ من و فدراسیون کاراته است که در طول سالها و در جایگاه دبیری این فدراسیون، متحمل زحمات فراوانی در جهت رشد و توسعه‌ی کاراته‌ی کشور شده و تلاشهای او طی دو سال گذشته نیز چشمگیر و قابل تقدیر بوده است. عملکرد وی در جایگاه دبیری فدراسیون، مورد تأیید و رضایتِ من است و از ادامه‌ی حضور او در این سِمت حمایت خواهم کرد.

رییس فدراسیون کاراته، ادامه داد: کنار گذاشتن محسن آشوری از سِمت مدیریت تیمهای ملی، هرگز نباید به معنای عدم رضایتِ من از عملکرد او در جایگاه دبیری فدراسیون تلقی شود. اتفاقاً این اقدام صرفاً به منظور تمرکز بیشتر او بر روی وظایف و اختیاراتش در جایگاه دبیر فدراسیون صورت گرفته است تا بتواند با فراغ بال و آسودگی خاطر، به وظایف دبیری پرداخته و مشکلات مربوط به حیطه‌ی مسئولیت خود را مرتفع سازد.

سمندر افزود: متأسفانه حملات منتقدین علیه مدیر تیمهای ملی آنچنان سنگین و نفس‌گیر بود که موجب اتلاف انرژی و کاهش تمرکز او می‌شد و لذا برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی، تغییر در پُست مدیریت تیمهای ملی، ضروری به نظر می‌رسید.


وی در انتها ابراز امیدواری کرد که "محسن آشوری" در آینده نیز بتواند همچون گذشته در سِمت دبیری فدراسیون، برای کاراته کشور و اهالی آن مثمرثمر باشد.

****


مجموعه‌ی آنچه در سطور فوق مطرح شد، ذهنیت‌های نه چندان مناسبی را در اعضای جامعه‌ی کاراته بوجود آورده است به گونه‌ای که برخی از اهالی کاراته‌ی کشور (که روز به روز تعدادشان فزونی می‌یابد) معتقدند در شروط مطرح‌شده از سوی استاد محمد آرین‌خو برای همکاری با فدراسیون کاراته، نوعی جبر و تحکم پنهانی مشاهده میشود که ادامه‌ی این روند و نیز گردن نهادن ریاستِ فدراسیون کاراته بر تمامی شروط مطرح‌شده از سوی استاد آرین‌خو، کاراته‌ی کشور را از مسیر صحیح و اصولی خارج خواهد ساخت.

این گروه از جامعه کاراته عنوان میکنند که شروط مطرح شده برای قبول مسئولیتِ مدیریتِ فنی تیمهای ملی، می‌بایست محدود به دامنه‌ی اختیارات و مسئولیت‌های این سِمت باشد و لذا ورود به سایر بخش‌های فدراسیون و تلاش برای ایجاد تغییر در قسمت‌های غیرمرتبط با مدیریت تیمهای ملی، پیامدهای مطلوبی را برای کاراته کشور به همراه نخواهد داشت.
   1393/10/14 18:22

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
5.5/10 (تعداد آرا 20 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار