ردپای بدخواهان و تلاش برای ایجاد شکاف بین متولیان کاراته
ردپای بدخواهان و تلاش برای ایجاد شکاف بین متولیان کاراته

آبانماه سال 93 وقتی ملی‌پوشان کاراته کشورمان بر بام کاراته جهان ایستادند، بسیاری از کارشناسان و اهالی این رشته، افتخارآفرینی نمایندگان کاراته کشورمان در رقابتهای جهانی آلمان و کسب عنوان قهرمانی پیکارهای کومیته‌ی تیمی مردان را نقطه‌ی عطفی در تاریخ کاراته ایران دانستند و آینده‌ای بسیار روشن و شورانگیز را برای کاراته‌ی این مرز و بوم در اذهان خود ترسیم کردند.به گزارش "پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته" پس از کسب نتایج ضعیف و غیرقابل‌قبول در رقابتهای جهانی اسپانیا، سفیران کاراته‌ی ایران درخششی تحسین برانگیز در پیکارهای آسیایی امارات (رده‌ی سنی بزرگسالان) و البته چهره‌ای بسیار کم‌فروغ و شکننده در همان تاتامی‌های امارات و در رده‌های سنی پایه داشتند. نتایج ضعیفِ کاراته‌ی ایران در تاتامی‌های اسپانیا و امارات (در رده‌های سنی پایه) اگر چه تحت‌الشعاع درخشش ملی‌پوشان بزرگسال در رقابتهای آسیایی امارات قرار گرفت اما باز هم با انتقاداتِ سخت و البته قابل‌قبول کارشناسان همراه شد. این انتقادات موجب آشکارشدن بسیاری از ضعف‌های مدیریتی در فدراسیون کاراته شد و بدین‌ترتیب متولیان کاراته کشور با اصلاح بسیاری از نواقص و ضعف‌های موجود، موفق به کسب نتایجی درخشان در تاتامی‌های مالزی شدند. در رقابتهای آسیایی مالزی، نمایندگان کاراته کشورمان جز در بخش کومیته‌ی زیر 21 سال پسران، در سایر رده‌ها عملکردی بسیار محکم، غرورانگیز و قابل دفاع داشتند به گونه‌ای که با کسب 13 مدال طلا، 5 نقره و 6 برنز، ضعفِ کاراته‌ی ایران در رقابتهای آسیایی امارات (در رده‌های سنی پایه) را به کلی از بین بردند.

پس از پایان غرورانگیز پیکارهای آسیایی مالزی و درخشش تحسین برانگیز سفیران کاراته ایران در آن رقابتها، مهمترین میدانِ پیش روی کاراته کشورمان، بازیهای آسیایی اینچئون بود که آن نیز با کسب نتایجی قابل‌قبول برای نمایندگان شایسته‌ی کاراته کشورمان به پایان رسید. اگر چه گزینش ملی‌پوشان اعزامی به بازیهای آسیایی اینچئون، در مواردی می‌توانست بسیار بهتر و دقیق‌تر از آنچه که رخ داد باشد و "ستارگان کاراته" هنوز هم بر مواضع قبلی خود مبنی بر جای خالی برخی بازیکنان در ترکیب تیم اعزامی به اینچئون پای می‌فشارد لکن در هر صورت نمی‌توان منکر این حقیقت شد که نتایج ملی‌پوشان اعزامی به بازیهای آسیایی اینچئون، قابل‌قبول بود و البته پر واضح است که اگر گزینش بازیکنان اعزامی به این رقابتها، دقیق‌تر و اصولی‌تر صورت می‌گرفت، یقیناً نتایج حاصل حتی بهتر از آنچه که اکنون به ثبت رسیده، رقم میخورد.

پس از پایان بازیهای آسیایی اینچئون، کاراته کشورمان در آستانه‌ی آزمونی بزرگ به نام "رقابتهای جهانی آلمان" قرار گرفت. آزمونی که با خلق حماسه‌ای تاریخی و به یادماندنی برای کاراته ایران، همراه شد و با قهرمانی در بخش کومیته‌ی تیمی مردان، عنوان سومی کاتای تیمی بانوان، مدالهای نقره‌ی گنج‌زاده و عباسعلی و مدال برنز امیر مهدیزاده، نام نمایندگان شایسته‌ی کاراته‌ی ایران در دفتر بهترین‌های کاراته جهان به ثبت رسید.

با بررسی روند رو به رشد کاراته کشور در سالهای اخیر، چنین به نظر میرسد که فدراسیون "علیرضا سمندر" با شناسایی ضعف‌ها و تلاش برای برطرف‌سازی مشکلاتِ موجود، حرکتی قابل‌قبول در مسیر رشد و توسعه‌ی کاراته کشور دستِ‌کم در موارد مربوط به تیمهای ملی داشته است. سیر صعودی نتایج بدست آمده برای تیمهای ملی کاراته ایران از اسپانیا تا آلمان، گواهی بر این مدعاست و مؤید این حقیقت که فدراسیون علیرضا سمندر علیرغم تمامی ضعف‌های موجود، گامهای بلندی در راستای رشد و تعالی کاراته کشور دستِ‌کم در موارد مربوط به تیمهای ملی (با توجه به نتایج حاصل در رقابتهای بین‌المللی) برداشته است.

این حقیقت که همکاری سمندر و آشوری می‌تواند منشأ بسیاری از تحولاتِ مثبت برای کاراته کشور باشد، بر هیچیک از اعضای جامعه کاراته از موافقین گرفته تا سرسخت‌ترین منتقدین (حتی ستارگان کاراته) پوشیده نیست و البته کاملاً طبیعی است که عملکرد فدراسیون کاراته و مسئولین آن نیز مانند هر سازمان و نهاد دیگری، می‌بایست به شکلی دقیق و اصولی توسط منتقدین و کارشناسان مورد نقد و بررسی قرار گیرد. اما پرواضح است که حساب نقدهای سازنده و اصلاح‌گرایانه از نقدهای مخرب و منفعت‌طلبانه کاملاً جداست. این به هیچ وجه قابل قبول نیست که برخی صاحبان رسانه صرفاً به این دلیل که مهره‌ی مورد نظر آنها در ترکیب کادرفنی تیمهای ملی قرار نگرفته و یا اینکه فدراسیون مبالغی را تحتِ عنوان پاداش و یا حق‌الزحمه به آنها پرداخت نمی‌کند، اقدام به انتقادهای مغرضانه علیه مسئولین فدراسیون نموده و مسائلی را مطرح سازند که هرگز در دایره‌ی تخصص و توانایی‌های آنها قرار ندارد.

اگر به تیترهای برخی از رسانه‌ها پس از پایان رقابتهای جهانی آلمان تا به امروز، نظری بیافکنید، خواهید دید که حرکتِ آنها جز در راستای ایجاد اختلاف میان متولیان کاراته کشور تنظیم نشده است. رییس فدراسیون را علیه دبیر و دبیر را علیه رییس تحریک می‌کنند! شاه‌محمدی را علیه آرین‌خو و آرین‌خو را علیه آشوری و شاه‌محمدی می‌شورانند! در ورای تمامی این اقداماتِ تخریب‌گرانه و تیترهای تهییج‌کننده نیز هیچ نکته‌ی مثبتی مشاهده نمی‌شود. خوب که وقایع را رصد می‌کنیم، درمی‌یابیم فلان خبرنگار که هیچ تخصصی در کاراته ندارد، با اخاذی از فلان مربی در صدد تحمیل او به فدراسیون کاراته و تیمهای ملی برآمده و چون جوابِ رد از مسئولین فدراسیون می‌شنود، دست به انتقاد و تخریب می‌زند! آیا این افراد چنین پنداشته‌اند که هنر رزمی کاراته تا این حد حقیر گشته که افراد غیر متخصص و خارج از خانواده‌ی کاراته به خود اجازه دهند تا در مهمترین و حساس‌ترین مسائل این خانواده همچون گزینش مربیان تیم‌های ملی دخالت کنند؟! آیا چنین پنداشته‌اند که سرنوشت هنر رزمی کاراته و اهالی نجیبِ آن به دستِ عده‌ای غیرمتخصص و سودجو سپرده خواهد شد؟! قطعاً تصور این افراد باطل و زاییده‌ی افکار و ذهنیاتِ کژاندیش آنهاست. یقیناً جامعه‌ی شریف و پاکسرشتِ کاراته هشیارتر از آن است که فریب اقداماتِ سبک‌سرانه‌ی عده‌ای سودجو را خورده و اسیر توطئه‌های شوم و ناجوانمردانه‌ی آنها شود. اگرچه در میان اهالی این جامعه‌ی شریف همانند تمامی جوامع بشری، اختلاف نظر وجود دارد اما این اختلاف نظرها و سلائق، غالباً در مسیر رشد و توسعه‌ی کاراته قرار دارند و معمولاً با هدفی جز این، ایجاد نشده‌اند. لذا آنجا که صحبت از منافع جمعی و مصالح کاراته به میان می‌آید، تمامی گروه‌های مختلف کاراته کشور، همسو و هم‌جهت با یکدیگر حرکت کرده و در مقابل بدخواهان، محکم و استوار خواهند ایستاد.

اما نکته‌ی مهم اینکه در شرایط حساس کنونی و در حالی که برخی بدخواهان و افرادِ خارج از خانواده‌ی کاراته، دندان‌های خود را برای دریدنِ پیکر پاکِ کاراته تیز کرده‌اند و هر یک بدنبال سهم‌خواهی و کسب امتیاز از جامعه‌ی شریف و پاکسرشتِ کاراته و بویژه تیمهای ملی هستند، وظیفه‌ی متولیان کاراته کشور چیست؟

بی‌شک در چنین شرایطی، نخستین و مهمترین وظیفه‌ی متولیان کاراته کشور، پرهیز از اختلافاتِ بیهوده و نیز هم‌پیمان شدن به منظور خدمت به کاراته‌ی این مرز و بوم خواهد بود.

یقیناً پرهیز از اختلاف و هم‌پیمان شدن در جهتِ خدمت به کاراته کشور، هرگز به معنای پرهیز از انتقادهای سازنده و نادیده گرفتن خطاهای احتمالی متولیان کاراته کشور و مسئولین فدراسیون نخواهد بود چرا که انتقادهای سازنده، لازمه‌ی رشد و تعالی هر مجموعه و از جمله فدراسیون کاراته است. با این توضیح "ستارگان کاراته" نیز که در گذشته همواره از پیشگامان مقوله‌ی انتقاد به شمار می‌رفته، در آینده هم هر زمان موردی را مشاهده کند که سزاوار انتقاد باشد، بی‌شک به وظیفه‌ی رسانه‌ای خود که طرح انتقاداتِ سازنده است، عمل خواهد کرد.
   1393/11/27 19:11

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار