نام‌آوران ورزش نصف‌جهان - 42

خدابخش: احترام به کسوت در کاراته خوشایند است/ روی زمین آسفالت تمرین می‌کردم


نام‌آوران ورزش نصف‌جهان - 42

خدابخش: احترام به کسوت در کاراته خوشایند است/ روی زمین آسفالت تمرین می‌کردم

پیش‌کسوت اصفهانی ورزش کاراته از علاقه خود به این رشته و وضعیت آن در اصفهان سخن گفت.


به گزارش "پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته" و یه نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، رشته کاراته از رشته‌های رزمی و متعلق به کشور ژاپن است و سبک‌های مختلفی دارد که شوتوکان و کیوکوشین از مهم‌ترین این سبک‌ها هستند.

کاراته از رشته‌هایی است که آمادگی بدنی بالایی می‌خواهد و ورزشکاران این رشته تمرینات زیادی برای کسب آمادگی انجام می‌دهند؛ علاوه بر آمادگی جسمانی، وضعیت روحی و تمرکز نیز نقش ویژه‌ای در این رشته دارند.

رشته کاراته از گذشته در مسابقات آسیایی و جهانی حضور داشت اما از رشته‌های المپیک نبود تا اینکه در سال 2016 با کسب آرا به رشته‌های المپیکی افزوده شد؛ از همین رو این رشته ارزش بیشتری پیدا کرد و کشور‌ها سرمایه‌گذاری زیادی در این رشته انجام داده‌اند.

کاراته در ایران طرفداران زیادی دارد و در بسیاری از مسابقات در هر دو بخش آقایان و بانوان موفق بوده است؛ اصفهان نیز کاراته‌کا‌های خوبی به تیم ملی داده است و سهم زیادی در موفقیت‌ها داشته است، در چهل و دومین شماره نام‌آوران ورزش نصف‌جهان به سراغ رشید خدابخش رفتیم و با وی گپ و گفتی انجام دادیم.

از وی در خصوص چگونگی علاقه‌مند شده به کاراته پرسیدم که گفت: در مدرسه بیشتر بسکتبال بازی می‌کردم اما از سال 1353 کاراته را آغاز کردم و رشته اصلی من کاراته شد، البته در دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی تقریبا همه رشته‌ها را کار کردم؛ برادر بزرگ‌تر من در تهران دانشجو بود، با کاراته آشنا شده بود و من از برادرم با این رشته آشنا شدم.

پیش‌کسوت کاراته اصفهان افزود: بعد از چند ماهی که در خانه با برادرم تمرین می‌کردم به کلاس مصطفی سلطانی رفتم و وی اولین و آخرین مربی کاراته من بود؛  11 ماه طول کشید تا کمربند سبز را گرفتم، در تهران نیز زیر نظر مرحوم وارسته کمربند قهوه‌ای را دریافت کردم.

خدابخش در خصوص شرایط تمرینی خود بیان داشت: آن زمان امکانات بسیار محدود بود و در ورزشگاه شهید نصر هفته‌ای 2 روز در رختکن سالن والیبال تمرین می‌کردیم، هفته‌ای یک روز نیز در سالن والیبال و در تابستان نیز در زمین رو‌باز و روی آسفالت با پای برهنه تمرین می‌کردیم.

وی در ادامه گفت: اکنون نیز تمرین می‌کنم اما اما چند سال پیش به دلیل برخی مشکلات شخصی تمرینات کاراته‌ام کم‌تر شد اما بعد از بازنشستگی باز هم بیشتر وقتم با کاراته می‌گذرد.

پیش‌کسوت کاراته اصفهان با اشاره به  این‌که سال 1993 در کلاس داوری جهانی شرکت کرده و مربی‌گری بین‌المللی را نیز دارد، تصریح کرد: دان 8 کاراته دارم و رئیس یک سبک در کشور هستم، مدیر کل اداره ورزش و جوانان در شهرکرد، فارس و آذربایجان شرقی بودم؛ همچنین به عنوان مدیر تیم‌های ملی با تیم ملی جوانان و امید کاراته به مسابقات جهانی در آتن رفتیم و در بخش تیمی نایب‌قهرمان جوان شدیم.

خدابخش در مورد وضعیت کاراته اصفهان هم اذعان کرد: کاراته اصفهان پتانسیل بالایی دارد و افرادی در اصفهان هستند که در کاراته کشور تأثیرات زیادی داشته‌اند، حبیب‌الله ناظریان، مصطفی سلطانی و مرتضی نیلفروشان از جمله آنان هستند، ظرفیت‌های زیادی در کاراته اصفهان وجود دارد.

وی همچنین بیان داشت: در نوجوانان و جوانان استعداد زیادی وجود دارد، در شهرستان‌های گلپایگان، کاشان، نجف‌آباد و شاهین‌شهر ورزشکاران جوان خوبی داریم اما به دلیل مسافت کم‌تر در تمرینات شرکت می‌کنند؛ مربی خوبی که در شهرستان‌ها داریم باید تربیت شوند تا ابتکار به عمل بیشتری را به خرج دهند، آینده خوبی برای کاراته استان اصفهان می‌بینیم.

پیش‌کسوت کاراته اصفهان با بیان این‌که المپیکی شدن کاراته سبب شده این رشته در دیدگاه خانواده‌ها و مسؤولان ارزش بیشتری پیدا می‌کند، گفت: هدف این است در المپیک 2020 ورزشکاران در اوج آمادگی حضور پیدا کنند، کاراته می‌تواند در المپیک مدال‌آور باشد و امیدواریم این اتفاق انگیزه‌ای شود تا استان‌ها بیشتر بتوانند به مدال المپیک فکر کنند البته این اتفاق به اراده و کار، تلاش و اسپانسر مالی بسیار زیادی نیاز دارد.

از خدابخش خواستم یکی از خاطراتش را بیان کند که ابراز کرد: شیرین‌ترین خاطره من به مسابقات سال 1363 برمی‌گردد که با تیم اصفهان در مسابقات کشوری شرکت کردیم، در آستانه شرکت در مسابقه، پسرم مهدی که یک سال داشت مریض شد و به سختی توانستم خانواده را ترک کنم و به این رقابت‌ها بروم؛ در این رقابت‌ها فینالیست شدم و مسابقه من با حریفم گره خورده بود که حبیب‌الله ناظریان هم‌تیمی من فریاد زد و گفت "رشید به عشق مهدی" بعد از این حرف من هیجان‌زده شدم و با یک ضربه مسابقه را به سود خود پایان دادم و مقام اول را کسب کردم.

در پایان از وی خواستم در مورد وضعیت پیش‌کسوتان صحبت کند که خاطر‌نشان کرد: در ورزش کاراته و رشته‌های رزمی برخلاف برخی دیگر از رشته‌ها پیش‌کسوت مورد احترام قرار می‌گیرد، همچنین از ظرفیت‌های آن‌ها استفاده می‌شود و این بسیار خوشایند است؛ امیدوارم این اتفاق در رشته‌ها دیگر نیز رخ دهد زیرا ارتباط خوبی بین پیش‌کسوتان و جوانان وجود دارد، تجربه پیش‌کسوتان و تبحر و شجاعت جوانان می‌تواند کمک بزرگی به ورزش کشور کند.


 
   1397/6/19 21:29

خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار