دشتی: کاهش آمار کاراته‌کاهای استان طبیعی است

دشتی: کاهش آمار کاراته‌کاهای استان طبیعی است
در حالی برخی فعالان ورزش کاراته استان یزد آینده این رشته ورزشی پرطرفدار را نگران‌کننده می‌خوانند و خواستار اهتمام بیشتر به این ورزش هستند که دبیر این هیات ورزشی در استان کاهش آمارها را ناشی از کرونا و طبیعی می‌داند و حال کاراته‌ی یزد را مطلوب ذکر می‌کند.
 
به گزارش "پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته" و به نقل از ایسنا؛ ورزش کاراته به هر دلیلی اعم از تعدد سبک‌ها یا فعالیت موثر کادر این هیات ورزشی از گذشته تاکنون، از جمله ورزش‌های پرطرفدار و موفق استان یزد بوده و هر از چند گاهی اخبار موفقیت ورزشکاران سبک‌های مختلف آن را در رسانه‌ها شاهد هستیم.
 
خوشبختانه نتایج ارزیابی نهایی عملکرد هیات‌های کاراته در سال ۱۳۹۸ توسط فدراسیون کاراته نیز بیانگر موید همین بوده به طوری که هیات کاراته استان یزد با کسب امتیاز ۳۳۲۰ به عنوان یکی از هیات‌های برتر کشور معرفی شد.
 
البته علی‌رغم درخشش‌های متعدد کاراته‌کاهای استان و منتخب شدن هیات کاراته استان در کشور، همچنان برخی از فعالان این رشته ورزشی نسبت به وضعیت کنونی و آینده این ورزش در استان و نبود حمایت‌های لازم ابراز گلایه و نگرانی می‌کنند.
 
«علی اکبر دشتی» داور و مسئول فرهنگی سبک کن‌شین‌کان کاراته استان یکی از این افراد است که در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا می‌گوید: بی تو جهی و رسیدگی نکردن به ورزشکاران فعال استان در این رشته باعث شده تا برخی آنها از بدنه ورزش جدا شوند و شاهد ریزش تعداد کاراته‌کاهای استان باشیم.
 
وی معتقد است که تعداد ورزشکاران فعال این رشته از ۷۵۰۰ نفر به نصف و حدود ۳۲۰۰ نفر کاهش داشته و این موضوع را برای ورزش کاراته در یزد نگران‌کننده می‌داند.
 
دشتی اهتمام مسئولان ورزش به نیازهای ورزشکاران را امری مهم و موثر در پایداری ورزش می‌خواند و اضافه می‌کند: باید ورزشکاران به ویژه کاراته‌کاران استان که در سال های متوالی خوش درخشیده‌اندریال مورد توجه‌ی بیشتری قرار گیرند.
 
وی با تاکید بر نقش به سزای ورزشکاران در پویایی جامعه، خواستار اهتمام مسئولان به ریزش ورزشکاران کاراته در استان و مدیریت صحیح این موضوع شد.
 
در همین رابطه با سراغ مسئولان هیات کاراته استان رفتیم ولی آنها نظر دیگری در این خصوص دارند و معتقدند نه تنها ورزش کاراته یزد وضعیت نگران کننده‌ای ندارد بلکه بنا بر آمارهای موجود شرایط را مطلوب بیان می‌کنند.
 
«محمدهادی ملک ثابت» دبیر هیات کاراته استان یزد در این مورد به خبرنگار ایسنا می‌گوید: ریزش ورزشکاران کاراته استان تنها حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر بوده که این کاهش با توجه به شرایط کنونی و شیوع ویروس کرونا، کاملا طبیعی و قابل درک است.
 
وی حال کنونی ورزش کاراته استان را مطلوب می‌داند و بیان می‌کند: خوشبختانه هیات کاراته یزد با تلاش ورزشکارانش به نتایج خوبی تاکنون دست یافته و با کسب افتخارات متعدد به عنوان هیات کاراته برتر کشور نیز معرفی شود.
 
ملک ثابت همچنین خاطرنشان می‌کند: در برنامه نظرسنجی مردمی یک برنامه تلویزیونی در استان نیز این هیات ورزشی موفق به کسب ۹۴ درصد رای مثبت مردمی شده که بیانگر رضایت‌مندی مردم استان از این رشته ورزشی در استان دارد.
 
به گفته‌ی وی، جایگاه ورزش کاراته استان طی چهار سال گذشته در بین استانهای کشور از رتبه‌ی پانزدهم به رده‌ی اول کشور ارتقا پیدا کرده لذا وضعیت این ورزش در استان نمی‌تواند نگران‌کننده باشد.
 
دبیر هیات کاراته استان در پایان نیز از رسانه‌ها خواست در جهت توسعه و تعالی این رشته ورزشی و قهرمانان آن در استان بیشتر به معرفی قهرمانان نونهال و نوجوان به جامعه بپردازند.
   1400/1/16 10:07

اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار