چراغی: کاراته کردستان جزء رشته‌های برتر کشور است /بزرگترین دغدغه کاراته کردستان عدم حمایت مالی است

چراغی: کاراته کردستان جزء رشته‌های برتر کشور است /بزرگترین دغدغه کاراته کردستان عدم حمایت مالی است
رئیس هیات کاراته استان کردستان با عنوان قرارگیری کاراته کردستان در میان برترین‌های کشور، گفت : کمک‌های بخش دولتی محدود است و نیاز به حمایت‌های مالی بخش خصوصی بیشتر است تا این رشته بیشتر شکوفا شود.
 
به گزارش "پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته" سهیلا چراغی در گفت‌وگو با خبرنگارفارس در سنندج اظهار کرد: در حال حاضر کاراته کردستان جز 10 هیأت برتر کشور بوده و خوشبختانه جایگاه کاراته چه از نظر همگانی و چه قهرمانی نسبت به گذشته و رشته‌های فعال استان قابل‌قبول است. 
 
وی افزود: کسب سکو در کمیته‌های فدراسیون و عضویت دو تن از اعضای هیأت در کمیته آموزش و شورای راهبردی کاراته فدراسیون و بیشتر شدن این سکوها به توسعه سریع‌تر کاراته استان کمک خواهد کرد. 
 
چراغی با بیان هدف هیات کاراته کردستان گفت: هدف هیأت ارتقاء جایگاه کاراته استان در کشور است و این مهم حمایت‌های همه‌جانبه مسئولین را می‌طلبد.
 
وی ادامه داد: باتوجه به حمایت‌های چند سال اخیر مدیرکل و استاندار از ورزش استان، شرایط تیم‌ها و ورزشکاران نسبت به قبل بهتر شده اما کمک‌های بخش دولتی محدود است و نیاز به حمایت‌های مالی بخش خصوصی بیشتر است. 
 
چراغی تصریح کرد: رشته کاراته باوجود اینکه یکی از رشته‌های صاحب عناوین قهرمانی ملی است و علاوه بر آن ایران در جهان یکی از 5 کشور مطرح است لذا نیاز به حمایت‌های بیشتری دارد. 
 
چراغی گفت: در اواخر سال 98 با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مسابقات استانی و اردوها، بلافاصله با تصمیم اعضای هیأت و کمیته‌ها تصمیم به برگزاری مسابقات کاراته در فضای مجازی و به صورت غیرحضوری گرفته شد. 
 
به گفته وی، در فروردین 99 طی فراخوانی مقدمات برگزاری مسابقات انجام گرفت که با استقبال خوبی انجام و از استان‌های دیگر و کشورهای سوریه و عراق نیز متقاضی داشتیم و با موافقت فدراسیون این مسابقات در سطح بین‌المللی برگزار شد. 
 
رئیس هیات کاراته کردستان اضافه کرد: اردوهای تیم دختران و پسران استان با کسب مجوزهای لازم و رعایت پروتکل‌های بهداشتی دوران کرونا در فواصل مشخص برگزار شد تا آمادگی کاراته‌کارها برای حضور در مسابقات انتخابی تیم ملی و لیگ کشوری حفظ شود. 
 
وی افزود: این اردوها در سال 99 در شهرستان سنندج و یک دوره در مریوان برگزار شد که در نهایت مسابقات لیگ کشوری در بخش بانوان کنسل و در بخش آقایان به صورت حذفی برگزار شد. 
 
به گفته وی، تیم کردستان با نتیجه قابل‌قبولی از سال گذشته عمل کرد اما نتوانست به دور یک‌هشتم صعود کند و با ادامه روند برگزاری اردوهای مستمر و بالابردن سطح فنی تیم، قطعا روند نتایج در هر سال بهتر خواهد شد. 
 
چراغی ضمن بیان آخرین مدال‌ها و افتخارات کاراته کردستان، گفت: آخرین مدال کردستان کسب مدال برنز در مسابقات سوپرلیگ کشور در بخش آقایان در سال 99 بود‌. 
 
به گفته وی، هیات کاراته کردستان در بخش دختران نیز در لیگ کشوری سال 98 مدال برنز را کسب کرد.
 
چراغی ادامه داد: 5 نفر از دختران و 4 نفر از پسران در اوایل سال 99 به اردوی تیم ملی دعوت شدند اما سایر مسابقات به صورت مجازی بوده و تنها جهت ایجاد انگیزه و تحرک در ورزشکاران برگزار شد.
 
رئیس هیات کاراته کردستان با بیان مشکلات و دغدغه‌های کاراته استان گفت: بزرگترین و مهمترین مشکل هیأت‌های ورزشی و ورزشکاران عدم حمایت بخش‌های خصوصی از ورزش و تیم‌های ورزشی است و بیشترین بار مالی بر دوش اداره‌کل ورزش و جوانان و هیأت‌های ورزشی است.
 
وی افزود: باوجود اینکه اداره کل و هیأت‌های ورزشی هیچ مسئولیتی در قبال حضور در لیگ‌های کشوری ندارند اما در این استان بیشترین حمایت از سوی این دو ارگان صورت می‌گیرد و در غیر اینصورت ورزشکاران مستعد قهرمانی در استان نخواهند توانست کیفیت فنون خود را نشان دهند. 
 
چراغی ادامه داد: حضور پرقدرت در لیگ کشوری پسران و دختران و برپایی اردوهای تیم استان در شهرستان‌های استان به صورت دوره‌ای و پیاپی و کسب سکوهای کشوری از میان مربیان و داوران و چهره‌های توانمند و فعال کاراته استان از اهداف هیات است.
 
رئیس هیات کاراته کردستان در خصوص استقبال مردم از این رشته گفت: مردم کردستان به رشته کاراته علاقمند بوده و طرفداران این رشته از تمام اقشار جامعه و از تمامی رده‌های سنی است و در واقع رشته‌ای است که محدودیتی برای جذب اقشار مختلف در آن وجود ندارد. 
 
به گفته وی، اگر با همین برنامه‌ریزی و چشم‌انداز حرکت شود آینده درخشانی در انتظار کاراته کردستان است که کسب سهمیه المپیک بعدی از میان کاراته‌کاران این استان است. 
   1400/2/4 00:10

اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار