زند: رفتار ۳ کاراته‌کای اخراج شده در انتخابی تیم ملی به روح این رشته آسیب زد/ داوری‌ها در مجموع خوب بود

زند: رفتار ۳ کاراته‌کای اخراج شده در انتخابی تیم ملی به روح این رشته آسیب زد/ داوری‌ها در مجموع خوب بود
رئیس کمیته داوران فدراسیون کاراته تأکید کرد، رفتار سه ورزشکار اخراج شده در انتخابی تیم ملی به روح این رشته آسیب زده است.
 
به گزارش "پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته" جمشید زند رئیس کمیته داوران فدراسیون کاراته در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم درباره اتفاقات حاشیه‌ای رقابت‌های انتخابی تیم ملی کاراته و اخراج سه کاراته‌کا به دلیل رفتار غیرورزشی اظهار داشت: در کاراته درباره اعتراض غیراخلاقی مراحل قانونی وجود دارد و ورزشکار تحت هر شرایط و اتفاقی حق رفتارهایی را که به روح این رشته آسیب بزند، ندارد.
 
وی راجع به برخورد قاطع داوران با این اعتراضات و شیکاکو (اخراج بازیکنان) تصریح کرد: رفتار این سه کاراته‌کا مغایر با اصول اخلاقی رشته کاراته بود و به روح این رشته آسیب زد. کاراته‌کاهای ما باید مراقب باشند که تحت هر شرایطی اصول اخلاقی را رعایت کنند و اگر خدای نا کرده این رفتارها را در میادین بین‌المللی تکرار کنند به حیثیت و اعتبار کاراته ایران آسیب می‌زنند. رفتار داوران ما نیز کاملاً منطق بر قانون و درست بود.
 
رئیس کمیته داوران فدراسیون کاراته در واکنش به اعتراض علیرضا حیدری به ضربه بهمن عسگری گفت: این صحنه را در حین مبارزه و حتی از ویدئو چک ندیدم، اما درباره درست یا غلط بودن تصمیم داوران حتماً بعد از مسابقات بررسی صورت می‌گرفت و اگر اشتباهی نیز وجود داشت به داوران تذکر داده می‌شد. در مبارزه  اگر نقض قوانین شده باشد قابل رسیدگی است، اما ما نمی‌توانیم نظر داوران را تغییر بدهیم. زمانی امکان بازگشت نتیجه وجود دارد که نقض قوانین شده باشد. اینکه ضربه پنج سانت بالا یا پایین خورده، نظر داوران است.
 
زند ارزیابی‌اش از قضاوت داوران در مسابقات انتخابی تیم ملی را اینطور بیان کرد: داوری‌ها در مجموع خیلی خوب بود. فدراسیون کاراته برای اولین بار یک صفحه نمایشگر بزرگ در کنار تاتامی نصب کرده بود و همه حاضران در سالن و ورزشکاران امکان مشاهده تصاویر مبارزه و حتی صحنه‌های ویدئو چک را داشتند. هدف از این کار این بود که انتخابی در شرایط خوب و عادلانه برگزار شود.
 
وی خاطرنشان کرد: قرار نیست اگر تا امروز قوانین در کاراته با ملاطفت اجرا می‌شد، ورزشکاران خدای نا کرده از این فرصت استفاده کنند. در صورتی که جلوی این رفتارها گرفته نشود ما در میادین برون مرزی نیز دچار مشکل خواهیم شد. در گذشته برخی ورزشکاران ما با کوبیدن دستکش به روی تاتامی، بدون اغماض از مسابقات بین‌المللی اخراج شدند. احترام اصل اساسی کاراته است و ورزشکاران ما نیز باید بعد از شکست با احترام رفتار کنند.
   1401/3/28 09:52

اخبار برگزیده
ویژه‌ها
پیشنهاد سردبیر
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار