پایگاه خبری تحلیلی ستارگان کاراته

بغلانی‌پور: با یک ماه تمرین امکان خوشرنگ‌تر شدن برنز وجود ندارد/ دچار حادثه نمی‌شدیم کاتای تیمی فینالیست می‌شد

سرمربی تیم ملی کاتای بانوان تأکید کرد که با یک ماه تمرین امکان خوشرنگ‌تر شدن رنگ مدال برنز در کاتای انفرادی وجود ندارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ستارگان کاراته فاطمه بغلانی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، درباره عملکرد فاطمه صادقی در کاتای انفرادی قهرمانی آسیا و کسب مدال برنز این رقابت‌ها اظهار داشت: فاطمه بازیکن باتجربه‌ای است، اما حریفانی بسیار قدرتمندی مانند گریس دارنده مدال برنز المپیک از هنگ‌کنگ، کیو شیمیزو دارنده مدال نقره المپیک از ژاپن و بازیکنان دیگری از فیلیپین و ویتنام که در رده جوانان و امید صاحب‌نام هستند را به‌عنوان رقیب داشت. در سالیان گذشته صادقی با گریس فاصله یک یا دو امتیازی داشت، اما در رقابت‌های امسال و در مرحله نخست با او یک امتیاز و خُرده‌ای و در دور دوم تنها شش دهم امتیاز اختلاف داشت. این در حالی است که گریس در دیدار نهایی حتی موفق به شکست شیمیزو پرافتخار شد.

زمان بیشتری داشتیم صادقی نتیجه بهتری می‌گرفت
وی با اشاره به زمان کم صادقی برای آماده‌سازی گفت: انتخابی تیم ملی کاتا ۲۸ خرداد ماه برگزار شد و تا اعزام حدود یک ماه زمان برای آماده‌سازی داشتیم. مطمئن باشید اگر صادقی زمان بیشتری برای آماده‌سازی داشت می‌توانست نتیجه بهتری کسب کند. از طرفی قدرت و سرعت فاطمه فوق‌العاده است، اما قبول کنید بازیکنی که همیشه در لیگ‌های جهانی و مسابقات رسمی حضور دارد خیلی بیشتر در چشم داوران خواهد بود تا بازیکنی که فقط سالی یک بار اعزام می‌شود.

سرمربی تیم کاتای بانوان تصریح کرد: نه تنها فاطمه بلکه هر کاتاروی دختری که در بخش نوجوانان تا بزرگسالان حضور دارد باید به رویدادهای بیشتری اعزام شود تا بیشتر به چشم بیاید. خدا را شکر دید فدراسیون نسبت به سالیان گذشته به کاتا خیلی بیشتر است و به کاتا بهای بیشتری می‌دهد. امیدوارم این توجه ادامه‌دار باشد و حتی بیشتر شود تا بتوانیم نتایج بهتری را کسب کنیم.

سد ژاپن شکستنی است
بغلانی‌پور در پاسخ به این سؤال که «چه زمانی قرار است رنگ مدال کاتاروهای ما  از برنز خوشرنگ‌تر شود؟»، تأکید کرد: به طباطبایی، آشوری و باقری گفتم که با یک ماه تمرین این اتفاق امکان‌پذیر نیست، اما دور از دسترس نخواهد بود. امسال گریس بالاخره شیمیزو قهرمان جهان و نایب قهرمان المپیک را گرفت و نشان داد این موضوع دور از دسترس نیست و سد ژاپن شکستنی است. اگر تمرینات بیشتر و به مسابقات اعزام شویم قطعاً می‌توانیم نتیجه بگیریم. اگر انتخابی اسفند برگزار می‌شد و زمان بیشتری داشتیم نتیجه بهتری نیز کسب می‌کردیم.

حادثه تلخی در کاتای تیمی برای ما افتاد
وی راجع به عملکرد پرانتقاد کاتای تیمی و پایین آمدن از سکوی آسیایی پس از هشت دوره حضور مداوم گفت: دختران کاتای تیمی تازه نفس و در رده سنی امید هستند. امسال بازیکن باتجربه‌ای مثل صادقی به تیم ما اضافه شد و در دور نخست نیز تنها یک دهم با ژاپن اختلاف داشتیم. متأسفانه در دور دوم حادثه‌ای برای سپیده امینی در حین کاتا پیش آمد و لرزش پای او باعث شد که این بچه یک تکه از کاتا را یادش برود. او حتی برگشت پشت سر را خود را دید تا متوجه شود بقیه چه کاتایی می‌زنند. شاید این اتفاق برای هر کاتارویی پیش بیاید، اما متأسفانه حادثه تلخی برای ما بود، چرا که در گذشته همه دوستانی که به آسیا اعزام شدند مدال نقره یا برنز داشتند و بچه‌های ما نیز در مسابقات کشورهای اسلامی نایب قهرمان شدند.

سرمربی تیم کاتای بانوان خاطر نشان کرد: این اتفاق بد واقعاً بچه‌ها را به‌هم ریخت، اما با وجود لغزش این کاتارو و فراموشی شش هفت ثانیه کاتا، ما در جایگاه سوم گروه قرار گرفتیم و حذف نشدیم که نشان‌دهنده توان بچه‌هاست. تیمی که فکر می‌کردیم فینالیست شود و حتی شانس بردن ژاپن را داشت در نهایت دچار این بدشانسی شد. ما در دور نخست که یک دهم با ژاپن فاصله داشتیم، کاتای ۱۰۰ خود را نزده بودیم. کاتای دوم راحت ما را فینالیست می‌کرد که آن اتفاق افتاد. بلافاصله بعد از خروج از تاتامی باید دوباره به میدان می‌رفتیم و برای مدال برنز می‌جنگیدم. قبول کنید کارمان راحت نبود. 

امینی عذاب وجدان شدیدی داشت
بغلانی‌پور در مورد انتشار عکسی از صحنه دلداری دادن او به امینی اظهار داشت: این بچه عذاب وجدان شدیدی داشت و مدام تکرار می‌کرد که باعث شده است تیم به فینال نرود و نتیجه نگیرد. بار سنگینی روی دوش این بچه بود و دوست داشتم این بار را از روی دوشش بردارم. به او گفتم شاید این اتفاق برای صادقی، عزتی، حسینی یا هر کاتاروی دیگری در هر سطحی بیفتد و قبلاً نیز افتاده است. با این وجود به شدت ناراحت بود.

وی ادامه داد: یک زمانی ما کاتای خود را اجرا می‌کنیم و به ما امتیاز نمی‌دهند که این به خاطر ضعف ما بوده است، اما یک جایی این اتفاق می‌افتد و دیگر نمی‌شود کاری کرد. اگر بهترین تیم دنیا هم بودیم حق‌مان بود با این اتفاق امتیازمان کم شود. این موضوع، کار فنی بچه‌ها را زیر سؤال نمی‌برد. یک حادثه بوده است که پای بازیکن ما قفل کرد، زانویش دچار لغزش شد و او از استرس چند ثانیه از کاتا را فراموش کرد.

صادقی ضرری به کاتای تیمی نزد
سرمربی تیم ملی کاتای بانوان راجع به استفاده از چهار بازیکن برای اولین بار در ترکیب کاتای تیمی گفت: اگر ما با این ترکیب فینالیست و قهرمان می‌شدیم الان همه می‌گفتند چه کار خوبی انجام شده است. اگر منظور همه از اضافه شدن فاطمه صادقی به‌عنوان نفر چهارم به تیم است، باید بگویم که او ضرری به تیم نزد. صادقی بازیکنی خوب، صاحب‌نام، خوش استایل و تکنیکی بود که قدرت تیم را دو برابر می‌کرد، اما اتفاقی که افتاد برای بازیکنی بود که جزو ترکیب اصلی تیم بود.

وی درباره اینکه استفاده از چهار بازیکن پیش از این مسبوق به سابقه بوده است، یادآور شد: در مسابقات کشورهای اسلامی تیم مراکش با چهار بازیکن حضور داشت. حتی در یک مسابقه آنها اسم سه بازیکن را دادند، اما نفر دیگری وارد زمین شد. فکر می‌کردم آنها تقلب کردند و اعتراض کردم که گفتند از سال ۲۰۲۲ می‌توان با چهار بازیکن در مسابقات شرکت کرد.

زمان به عقب بازگردد باز هم از چهار بازیکن استفاده می‌کنم
بغلانی‌پور در مورد اینکه اگر زمان به عقب بازمی‌گشت دوباره از چهار بازیکن استفاده می‌کرد، اظهار داشت: اگر زمان به عقب باز می‌گشت نیز این کار را می‌کردم. مطمئن باشید در صورتی که آن اتفاق نمی‌افتاد قطعاً تیم ما بهترین اجرا را پای فینال انجام می‌داد و حتی از ژاپن بیشتر امتیاز می‌گرفت، چرا که آن کاتا فوق‌العاده بود.

طباطبایی شجاعت ریسک اعزام کاتا به بازی‌های آسیایی را دارد
سرمربی تیم ملی کاتا در پاسخ به این سؤال که فکر می‌کنید با این شرایط فدراسیون نظری روی اعزام کاتا به بازی‌های آسیایی داشته باشد، گفت: امیدوارم این ریسک را بکنند، چرا که همیشه قرار نیست این حادثه اتفاق بیفتد. البته هیچ اصراری به این مسئله ندارم و خود فدراسیون باید با درایت آنچه را که به صلاح است، انجام بدهند. امیدوارم در این مورد فکر و برای اولین بار به کاتا این فرصت را بدهند. قطعاً نتیجه بدی نمی‌گیریم. در این دو سه سال به کاتا اهمیت داده شده است. مطمئنم طباطبایی (رئیس فدراسیون کاراته) شجاعت این مسئله را دارد و این را نشان می‌دهد.

تلگرام
ایمیل
توییتر
واتساب

نظرات بسته شده است.