پایگاه خبری تحلیلی ستارگان کاراته

روحانی: نتایج کاراته ایران در مسابقات جهانی بسیار ضعیف بود/ بخشی از دلایل اُفت ما داخلی بود

مربی سابق تیم ملی کاراته با تأکید بر اینکه نتایج تیم ملی در مسابقات جهانی بسیار ضعیف بود، به تشریح دلایل این اتفاق پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ستارگان کاراته حسن روحانی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، در خصوص عملکرد کاراته ایران در مسابقات قهرمانی جهان اظهار داشت: عملکرد ما با کسب یک مدال نقره و یک برنز در ۱۲،۱۳ سال اخیر بسیار ضعیف بود و نتایجی که واگذار کردیم نیز جالب نبود. یک دیدار نهایی را ۹ بر ۲ باختیم و سجاد گنج‌زاده هم با اختلاف باخت. گنج‌زاده بهترین بازیکن ما بود و واقعاً یک فرد تمام نشدنی و یکی از بهترین کاراته‌کاهای ایران است. سجاد اگر ادامه بدهد باز هم می‌تواند مدال‌آوری کند. مهدی خدابخشی نیز تا فینال دو بازیکن خیلی خوب از اردن و ژاپن را برد، اما در فینال تاکتیک بسیار اشتباهی را اتخاذ کرد.

وی در خصوص دلایل افت کاراته ایران عنوان کرد: افت کاراته از یکی، دو ماه قبل از المپیک بود، اما شروعش به بعد از المپیک برمی‌گردد. یکسری اتفاقات داخل اردوهایی تیم ملی افتاد و بین برخی بازیکنان شکاف ایجاد شد. مربیان تیم ملی خود را به یکسری از بازیکنان وصل کردند و پشت برخی مربیان خالی شد. شهرام هروی به عنوان دوست صمیمی‌ام و کسی که خیلی در کاراته ایران زحمت کشیده و شایستگی بسیاری دارد، از محبت زیاد اتفاقاتی را در تیم ملی رقم زد که نتیجه‌اش این شد.

مربی پیشین تیم ملی تصریح کرد: قطعاً بخشی از دلایل افت ما داخلی است و یکی از مهمترین مسائل نیز این است که هروی مسائل فنی و غیرفنی را تفکیک نکرد. بازیکن به خودش اجازه داد نظر بدهد و به برخی چیزها ورود کند. حد و مرز بازیکنان و مربیان مشخص نشد. عدم حضور در لیگ‌های جهانی نیز خیلی تأثیرگذار بود. می‌توانستیم بازیکنان جوان را در لیگ‌های جهانی محک بزنیم.

روحانی گفت: بازیکنان مدال‌آور ما که این همه مدال آسیایی و جهانی دارند در رویدادهای بسیار زیادی در گذشته شرکت کنند. بازیکنان ما در سال در ۱۲،۱۳ مسابقه شرکت کردند تا سجاد گنج‌زاده، بهمن عسگری و ذبیح‌الله پورشیب  شدند. وقتی ما تیم خود را در سالیان اخیر به لیگ‌های جهانی اعزام نمی‌کنیم تا مسابقه و داور را ببینند، ناخودآگاه از مسیر دور می‌شود. این موضوع هم یکی از دلایل افت کاراته ایران بود.

وی با اشاره به روند اشتباه فدراسیون گفت: فدراسیون از سال ۱۴۰۰ روند اشتباهی را در پیش گرفت و برنامه‌ریزی درستی برای تیم ملی نداشت. هر چقدر هم این موضوع گفته شد، گوشی شنوایی نبود. طباطبایی انسان بسیار خوب و سالمی است، اما مشاوران غلطی دارد.  اعضای کمیته فنی ما قابل احترام و پیشکسوت هستند، اما چنین کمیته‌ای قابل قبول نیست. کمیته‌ای که از مربی برنامه و توضیح نخواهد فایده‌ای ندارد. از طرفی روند انتخابی‌ها حرف و حدیث داشت و بابت آن حتی در زمان حضور در کادرفنی به  هروی انتقاد کردم.

مربی پیشین تیم ملی کاراته در خصوص عدم فرهنگ پذیرش باخت در میان ورزشکاران کاراته یادآور شد: ما به عنوان مربی این اجازه را به بازیکن دادیم. زمانی که ما هم مسابقه می‌دادیم اعتراض می‌کردیم، اما هیچ وقت به مربی بی‌احترامی نمی‌کردیم. هیچ وقت این اتفاق نیفتاد که وسط تاتامی داد بزنیم. متأسفانه بازیکن به مربی بی‌احترامی و در فضای مجازی فحاشی می‌کند، اما فدراسیون هیچ برخوردی انجام نمی‌دهد.

روحانی افزود: معلوم است با این شرایط بازیکن  در انتخابی اعتراض می‌کند؛ چون ما این اجازه را به او دادیم.  بازیکن حتی در صورت اشتباه داوری که جزیی از مسابقه است باید باخت را بپذیرد. مگر در مسابقات جهانی اشتباه داوری نشد و پورشیب را بازنده نکردند؟ مگر جرت اعتراض داشتیم؛ چون سریعاً برخورد و ما را محروم می‌کردند. یکی از دلایل مهم باخت ما نداشتن کرسی است که دیگر کسی نیست بتواند در مواقع لازم حمایت کند. آقایانی که صحبت می‌کردند و می‌گفتند آقای ایکس حق ما را خورده است، باعث این اتفاقات شدند.

وی تأکید کرد: یک تیم با یک کادر قوی شامل مدیریت فدراسیون، کادرفنی، بازیکنان و داوری در مسابقات جهانی موفق عمل می‌کرد و باعث کسب مدال‌های جهانی می‌شد. در حال حاضر بهترین داور ما فقط داور می‌نشیند و کاری نمی‌تواند بکند؛ چون برخی از بازیکنان باعث آن شدند و زیرآب این فرد را در تلویزیون و فضای مجازی زدند. فدراسیون نیز کمیته انضباطی قوی نداشت و اجازه داد بازیکن برای خود عرض اندام کند.

مربی پیشین تیم ملی در خصوص برخی از انتقادات به هروی عنوان کرد: برخی نقدها  به هروی غیرمنصفانه و غیرفنی است. هروی کسی بوده که برای ما طلای المپیک و سه طلای کمیته تیمی گرفته است. هروی در این سال‌ها چیزی داشته که این موفقیت‌ها را کسب کرده است.  اینکه هروی بازیکنی تحویل تیم ملی نداده دلیلی برای اینکه مربی خوبی نیست، نخواهد بود. هروی تا یک سال و نیم پیش یکی از بهترین مدیریت‌ها را داشت و در کنارش کمک‌های قوی نیز حضور داشتند.

روحانی ادامه داد: کمک‌های هروی به او برنامه می‌دادند و  او مانند بسیاری از سرمربیان دنیا این برنامه‌ها را مدیریت می‌کرد، اما در یک سال و نیم گذشته برخی اتفاقات نیفتاد. برخی انتقادات برای از بین بردن طرف است و متأسفانه ایراد هروی نیز این بود که نسبت به این مسائل واکنش و تصمیم‌گیری می‌کرد. برخی انتقادها نیز درست و نحوه انتخابی‌ها بسیار پرچالش بود و بالا و پایین داشت. این تصمیمات لحظه‌ای عوض می‌شود.

وی در خصوص اینکه برای بازگشت کاراته به روزهای خوب چه کارهایی باید انجام شود، گفت: با احترام به کمیته فنی در ابتدا باید تغییراتی در کمیته فنی داشته باشیم. باید پنج فرد خبره همانند حسین روحانی، جاسم ویشگاهی و محمد بهرامی در کمیته فنی حضور داشته و با کادرفنی در ارتباط باشند و حتی کادرفنی را به چالش بکشند و به هروی کمک کنند. در کنار آن باید کمیته انضباطی تشکیل شود که هر کسی به فدراسیون، کادرفنی و رئیس فدراسیون توهین کرد، برخورد کند. 

مربی پیشین تیم ملی یادآور شد: شهرام هروی نیز باید تصمیم اساسی در خصوص برخی از قضایا بگیرد  و تکلیفش را با یکسری‌ها مشخص و نحوه انتخابی‌ها را نیز شفاف کند. همچنین باید حضور مستمری در لیگ‌های جهانی داشته باشیم و هروی باید روی این موضوع سفت و سخت بایستد.

تلگرام
ایمیل
توییتر
واتساب

نظرات بسته شده است.