پایگاه خبری تحلیلی ستارگان کاراته

گنج‌زاده: هدفم بازگشت به رده نخست رنکینگ کاراته دنیا است/ فقط در مصاحبه‌های‌شان کلید خانه را به من دادند!

قهرمان کاراته المپیک توکیو تاکید کرد که بازگشت به جایگاه نخست رنکینگ کاراته دنیا انگیزه و هدف دوباره او برای ادامه کار است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ستارگان کاراته سجاد گنج‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، در خصوص فعالیت‌های اخیر خود و حضور در چند استاژ کاراته اظهار داشت: در چند ماه گذشته یک کمپ تمرینی در یکی از شهرهای مرکزی آلمان داشتم که یکی از بزرگترین کمپ‌های تمرینی در دنیا است. در این کمپ به عنوان یکی از پنج مدرس حضور داشتم. در این کمپ از ۱۸ کشور دنیا حضور داشتند که  ۷۰ بازیکن آن ملی‌پوشان کشورهای مختلف بودند. ۵ روز کمپ تمرینی جذابی برگزار شد و امیدوارم در ایران نیز شاهد برگزاری چنین کمپ‌هایی باشیم تا به سطح کیفی ورزشکاران کشورمان کمک کند. بعد از آن نیز در دو سمینار شرکت کردم که یکی از آنها در کشور آلمان بود و آخرین مورد نیز کمپ تمرینی در کشور نروژ با حضور اعضای تیم ملی این کشور و بازیکنان کشورهای دیگر برگزار شد.

 رقابت‌های انتخابی تیم ملی در وزن من بسیار سنگین بود
وی در خصوص عملکرد خود در رقابت‌های قهرمانی آسیا، بازی‌های آسیایی و قهرمانی جهان در سال جاری عنوان کرد: ابتدای سال جاری مرحله نخست انتخابی تیم ملی برگزار شد که بعد از باخت به میلاد بهمنی که از قهرمانان خوب اسلامشهر است، سایر قهرمانان را شکست دادم. رقابت‌های وزن ما بسیار سنگین بود و در حالی که قرار بود در هر وزن تنها دو نفر دعوت شوند، در نهایت با عملکرد خوب قهرمانان شاهد حضور پنج نفر در اردوی تیم ملی بودیم. در انتخابی بعدی نیز عملکرد خوبی داشتم و نفر اول وزن خود شدم. خدا را شکر چه در بازی‌ که باختم و چه در بازی‌هایی که بردم نیز داوری‌ها به نسبت انتخابی کشورهای اسلامی خوب بود.

دیگر حرف زدن در خصوص اشتباهات داوری قهرمانی آسیا جالب نیست
قهرمان کاراته المپیک تصریح کرد: پس از دو، سه دوره دوری از مسابقات قهرمانی آسیا در نهایت امسال در این مسابقات در بخش انفرادی شرکت کردم. در دوره‌های گذشته صالح اباذری از قهرمانان خوب کشورمان در مسابقات شرکت و نتایج خوبی نیز کسب کرده بود. در آسیایی عملکرد بسیار خوبی داشتم اما بازی خود را مقابل طارق واگذار کردم. همه این مسابقه را دیدند و دیگر حرف زدن در خصوص ضربه سه امتیازی که به راحتی برای حریف عربستانی منجر به امتیاز شد چندان جالب نیست.

ایران باید در بحث داوری به فکر چاره باشد
گنج‌زاده با اشاره به اهمیت حمایت فدراسیون از داوران کشورمان گفت: واقعاً ایران باید در بحث داوری فکر چاره باشد و به گونه‌ای پیش برود که داوری از دست عرب‌ها خارج شود. عمده داورهای آسیا در حال حاضر از کشور عربستان هستند و بخش عمده دیگر نیز از کشورهای امارات، کویت، اردن و … هستند که به زبان عربی صحبت می‌کنند و واقعاً ایران سهم خیلی کوچکی در داوری آسیا و دنیا دارد. امیدوارم فدراسیون از داوران کشورمان حمایت کند تا شاهد حضور داوران بیشتری از کشورمان در مسابقات باشیم.

به نظر می‌رسید جداول بازی‌های آسیایی با دست چیده شده است
وی در ادامه بیان کرد: بعد از مسابقات قهرمانی آسیا کادر فنی از عملکردم راضی بود و برای بازی‌های آسیایی انتخاب شدم وخدا را شکر نتیجه اعتماد مربیان را دادم و برای دومین بار توانستم مدال طلا را کسب کنم. در هانگژو بی‌دردسر توانستم مدال طلا را کسب کنم. تنها وزنی که جدول آن متعادل بود و دست چین نشده بود، جدول وزنم بود و به نظر می‌رسید در سایر اوزان جداول‌ها را با دست چیده بودند و تمام قهرمانان بززرگ در یک طرف قرار گرفته بودند تا یکسری قهرمانان دیگر به مدال دست پیدا کنند. جدول بازی‌های آسیایی واقعاً عجیب و غریب بود و تنها در وزن من قهرمانان در دو طرف پخش شده بودند.

آماده رقابت با حریف عربستانی در بازی‌های آسیایی بودم
ملی‌پوش پرمدال کاراته ایران خاطرنشان کرد: بازیکن عربستانی به عنوان اصلی‌ترین حریفم به فینال بازی‌های آسیا نرسید؛ هر چند آماده رقابت با او بودم. در دوره گذشته بازی‌های آسیایی او را در دور اول شکست داده بودم و تقریباً در تمام مسابقاتی که به اسم GAMES تا به امروز برگزار شده است این حریف را بارها و بارها را شکست دادم و بارها نیز به او باختم، اما به نظر خودم در تمام مسابقاتی که اهمیت بالاتری داشته است از سد او گذشتم.

عملکردم در کومیته تیمی قهرمانی جهان از شیرینی مدالم در بخش انفرادی کم کرد
گنج‌زاده در خصوص کسب چهارمین مدال انفرادی خود در مسابقات قهرمانی جهان گفت: در نهایت امسال در مسابقات قهرمانی جهان نیز شرکت کردم که به نظر خودم در بخش انفرادی عملکردی خوبی داشتم اما در بخش کومیته تیمی تنها یک بازی مقابل آذربایجان انجام دادم که از عملکردم اصلاً راضی نبودم و به این خاطر خیلی ناراحت هستم. عملکردم در کمیته تیمی از شیرینی مدالم در بخش انفرادی کم کرد.

خیلی دوست داشتم دوباره فینالیست مسابقات جهانی شوم
وی افزود: در بخش انفرادی از عملکردم راضی بودم و با وجودی که دستم آسیب دید اما توانستم در دو بازی سنگین از سد حریفانم گذر کردم و صاحب مدال برنز شدم و چهارمین مدال جهانی را در بخش انفرادی کسب کنم. خیلی دوست داشتم دوباره در مسابقات جهانی فینالیست شوم اما نشد. در بازی نیمه‌نهایی مقابل بازیکن فرانسوی مغلوب شدم که تا آن روز تنها یک بار من را برده بود و ۵ بار نیر او را شکست داده بودم. با این حال بازیکن فرانسه خیلی بی‌اشتباه  و روی فرم بود و از طرفی واقعاً آسیب‌دیدگی دستم  خیلی اذیتم کرد و نتوانستم تمرکز کنم.

کاراته در خونم جریان دارد
وی در خصوص عدم استراحت بعد از مسابقات جهانی و اینکه با وجود کسب تمامی افتخارات ممکن همچنان انگیزه زیادی دارد، گفت: واقعاً بعد از قهرمانی جهان تقویم سال ۲۰۲۴ را جلوی خودم گذاشتم و برنامه‌ریزی کردم. این انگیزه به خاطر این است که عاشق کاراته هستم و احساس می‌کنم کاراته در خونم جریان دارد. احساسی که خیلی سال پیش متوجه آن شدم و همیشه سعی کردم چه تمرین داشته باشم و چه نداشته باشم، خوب باشم.

شیرینی مبارزه در سطح یک دنیا دوباره زیر زبانم آمد
گنج‌زاده تاکید کرد: بعد از دو سال و نیم دوری از مسابقات سطح بالا وقتی در مسابقات جهانی شرکت کردم انگار دوباره شیرینی رقابت در سطح یک دنیا زیر زبانم آمد و نمی‌توانستم خانه‌نشینی را تحمل کنم. بر همین اساس برنامه‌ریزی کردم و تمرینات خود را نه منظم و مانند اردو، اما شروع کردم و در مسابقات  پرتغال نیز توانستم تیجه خوبی بگیرم. تا فینال مسابقات پرتغال عالی مبارزه کردم و در فینال مغلوب صالح اباذری شدم. این دومین فینال ما در لیگ جهانی بود و صالح توانست با شکست من به مدال طلا دست پیدا کند.

احساس کردم کاراته ایران خواب است
وی در خصوص عوامل نتایج نه چندان مناسب کاراته ایران در سالیان اخیر گفت: در کمپ تمرینی آلمان که با حضور ۲۴۰ ورزشکار در رده‌های سنی مختلف برگزارشد، احساس کردم کاراته ایران خواب است. شما فقط نتایج بزرگسالان را نگاه نکنید و نتایج رده‌های پایه نیز در خور شان ایران نبوده است و دلیل آن نیز این است که کاری انجام ندادیم که بخواهیم عملکرد خوب داشته باشیم. قبل از المپیک ما اردوهای منظم و سطح بالایی داشتیم و در رقابت‌های مختلف شرکت کردیم و نتایج آن نیز مشخص است. در اکثر لیگ‌های جهانی قبل از المپیک ما قهرمان بخش مردان بودیم. در سنگین وزن یک جا من مدال می‌گرفتم و یک جا صالح اباذری به مدال می‌رسید و در رویدادی نیز ورزشکاران دیگر مدال کسب می‌کردند و به نوعی مکمل همدیگر بودیم.

ما یکی از بهترین تیم‌های تاریخ کاراته دنیا هستیم
دارنده یک طلا، دو نقره و یک برنز جهان عنوان کرد: در هر رویدادی در وزنم اگر دو ایرانی روی سکو نبودند، حداقل یک ایرانی روی سکو قرار می‌گرفت، البته در آن مقطع انگیزه المپیک داشتیم اما بعد از المپیک در مسابقه‌ای شرکت نکردیم و در تمامی اردوها نیز درگیر ابتدایی‌ترین مسائل مانند خوابگاه و غذا بودیم. مسائلی که واقعاً مناسب تیم ما نیست. تیم کاراته ایران مانند تیم‌های برزیل، آلمان، اسپانیا و ایتالیا در فوتبال است و ما یکی از بهترین تیم‌های تاریخ کاراته دنیا هستیم. این تیم و قهرمانان را نمی‌توان با خدمات و امکانات بسیار مبتدی نگه داشت.

چهار ماه هم در خوابگاه نصرت نماندم
گنج‌زاده با گلایه از امکانات خوابگاه نصرت گفت: به شخصه چهار ماه هم در خوابگاه نصرت نماندم و شب‌ها به خانه رفتم و صبح‌ها به اردو بازگشتم. خدا شاهد است که توقع ما زیاد نیست، بلکه نمی‌توانستیم در خوابگاه نصرت استراحت کنیم. اکثر بچه‌ها در خوابگاه نمی‌مانند، مگر اینکه مسیرشان دور باشد. حتی اگر کسی فامیلی داشت به خانه آنها می‌رفت تا راحت استراحت کند. وقتی اردوهای ما در هتل برگزار می‌شد، همگی می‌ماندیم و متمرکزتر بودیم و رفت و آمدها کمتر و همه چیز متفاوت بود. وقتی خدمات و حقوق ندهیم و در مسابقه شرکت نکنیم و فقط از ورزشکار انتظار داشته باشیم، نمی‌شود و نتایج آن را هم دیدیم که نشد.

وی خاطرنشان کرد: در رده‌های پایه دو هفته قبل از مسابقه سرمربی اعلام و یک اردو برگزار کردیم که نباید در این شرایط هیچ انتظاری داشت. در واقع ورزشکارها عملکردشان ضعیف بود اما دلیل آن این است که فدراسیون هیچ خدماتی نداده است. اگر خدمات می‌دادند و آن زمان نتایج ضعیف می‌شد، می‌توانستیم بگویم ورزشکاران مقصر هستند اما واقعاً در این شرایط ورزشکار مقصر نبودند.

در کومیته تیمی هنوز قدرت دست ایران است
دارنده دو مدال طلای بازی‌های آسیایی در خصوص شرایط بازگشت کاراته ایران به سطح اول دنیا گفت: به شما قول می‌دهم که با یک حقوق خیلی معمولی و با یکسری اردوها منظم و برنامه‌ریزی شده و همین طور حضور در مسابقات خیلی راحت دوباره به سطح یک دنیا باز می‌گردیم. حداقل در بخش کومیته تیمی جهان هنوز که هنوز است قدرت دست ماست و فقط در مسابقات جهانی نتوانستیم مدال را گردن‌مان بیندازیم. انتظاری که کل کاراته دنیا از تیم ایران داشت حضور در فینال بود، اما برنامه‌ریزی ضعیف و اتفاقی که در مسابقه افتاد باعث شد حضور در فینال را از دست بدهیم.

رقابت قهرمان کومیته تیمی جهان در دوره آینده بین ایران و مصر است
گنج‌زاده با اشاره به رقابت ایران و مصر در کومیته تیمی دنیا برای قهرمانی گفت: رقابت در کومیته تیمی دنیا در قهرمانی جهان آینده بین ایران و مصر است که در این دوره نایب قهرمان شد. اردن را بارها شکست دادیم و در قهرمانی آسیا نیز بچه‌ها با شکست این تیم فینالیست شدند. نمی‌خواهم چیزی از ارزش‌های اردن  کم کنم و واقعاً در قهرمانی جهان عالی بودند و مربی این تیم نیز نشان داد یکی از بهترین مربیان جهان است، اما به نظرم مصر تیم قوی‌تر است و در فینال به خاطر اینکه فکر می‌کردند قهرمان خواهند شد بازی را واگذار کردند. رقابت همچنان بین ایران و مصر برای قهرمانی جهان است.

فقط در مصاحبه کلید خانه را به من دادند
وی در خصوص واکنش‌های اعتراضی خود در برخی موارد در فضای مجازی عنوان کرد: تقریباً بعد از المپیک این دومین مصاحبه‌ام است و صحبتی نکردم. سعی کردم اگر چیزی درست نیست در فضای مجازی عنوان کنم که خیلی بابت آن اذیت شدم.در این مدت در مورد قول‌هایی که بعد از المپیک داده و انجام نشد واکنش نشان دادم. در مورد چیزی که استوری گذاشتم، ماه‌ها تلاش و پیگیری کردم و بعد در نهایت واکنش نشان دادم. یک مسئول با یک قولی که داده است، چند ماه من را عقب انداخت. هر مسئولی که بعد از المپیک به من رسید، قول داد و رسانه‌ای کرد اما انجام نداد. استاندار اسلامشهر به من قول خانه داد اما خبری نشد.

قهرمان کاراته المپیک گفت: هر کسی از فامیل، همسایه و دوست و رفیق به ما رسید، بابت این خانه تبریک گفت، در حالی که اصلاً خانه‌ای در کار نبود و فقط در مصاحبه کلید خانه را به من دادند. دو سال است که دنبال آن خانه هستم و همچنان نیز پیگیر هستم. چند روز پیش با دفتر استانداری اسلامشهر تماس گرفتم که به من وقت بدهند که دفتر استاندار به من گفت بهتر است در این خصوص نامه بنویسم و همه مسائل را توضیح بدهم. یک مسئول قول می‌دهد و ما ماه‌ها دنبال این قول می‌دویم و در نهایت متوجه می‌شویم که فیک بوده است. نزدیک ۱۰ قول بعد از المپیک داده شد که هیچ‌کدام انجام نشده و اگر فقط یکی از آنها انجام می‌شد، خوشحال می‌شدم.

بازگشت به رنکینگ نخست کاراته دنیا انگیزه‌ و هدفم است
وی در مورد چشم انداز خود در سال ۲۰۲۴ گفت: قبل از قهرمانی آسیا  دیدم که از رنکینگ خارج شدم. وقتی دو سال از مسابقه یک ورزشکار می‌گذرد امتیاز آن صفر می‌شود. منی که تمرین می‌کنم و زحمت می‌کشم نباید از رنکینگ خارج شوم. یک زمانی یک ورزشکار ورزش قهرمانی را کنار می‌گذارد و این طبیعی است اما من هنوز تمرین می‌کنم. این موضوع خیلی من را ناراحت کرد و بعد از قهرمانی آسیا که دوباره وارد رنکینگ شدم، به خودم قول دادم خیلی زود دوباره  به رنکینگ یک دنیا و اوج برسم و در رنکینگ خود را با حضور در جایگاه نخست دوباره ثابت کنم، این هدف انگیزه بالایی برای من شده است و به خاطر همین موضوع برنامه‌ریزی کردم.

اختلافات ملی‌پوشان حل نشدنی نیست
گنج‌زاده در پاسخ به این سوال که در مسابقات اخیر اختلافی بین ملی‌پوشان وجود داشت، گفت: اینجوری نیست که همه چیز خوب باشد و این جوری هم نیست که اختلافات جدی باشد. اختلاف سلیقه و یکسری اختلافات کوچک که حل و صحبت نشده، بزرگتر شده است. مشکلات آن‌قدری بزرگ نیست که ارزشش از دوستی‌ها و کنار هم بودن و زمان‌هایی که کنار هم هستیم، بیشتر باشد. این هم تیمی بودن و کنار هم سال‌ها تلاش کردن در مقابل این اختلاف‌ها چیزی نیست. به نظرم من اگر دلخوری بین بچه‌ها وجود دارد، بهتر است با هم صحبت کنند.

بی‌انصافی است که مشکلات را فقط گردن کادر فنی بیندازیم
قهرمان کاراته جهان در خصوص اینکه تداوم همکاری با کادر فنی تیم ملی گفت: مشکل ما برای نتیجه نگرفتن یکی، دو تا نبود و بی‌انصافی است که اگر مشکلات را فقط و فقط گردن کادر فنی بیندازیم. مشکل از فدراسیون، داوری، کادر فنی و در نهایت بازیکنان بوده است و همه در عدم نتیجه‌گیری در قهرمانی جهان، بازی‌های آسیایی و قهرمانی آسیا مقصر هستیم. اگر هر کدام از این مشکلات برطرف می‌شد، قطعاً نتیجه بهتر می‌شد. بی انصافی است که فقط نتیجه را گردن کادر فنی بیندازیم و کادر فنی نیز یکسری جاها می‌توانست تصمیمات بهتر بگیرد که نگرفته است.

تلگرام
ایمیل
توییتر
واتساب

نظرات بسته شده است.