آنالیز کاراته‌کاهای اعزامی به رقابتهای جهانی (بخش اول)

آنالیز کاراته‌کاهای اعزامی به رقابتهای جهانی (بخش اول)

 
در نخستین گام از آنالیز چندمرحله‌ایِ ملی‌پوشانِ اعزامی به رقابتهای جهانی اندونزی، به بررسی نقاط ضعف و قوت کاراته‌کاهای نوجوان خواهیم پرداخت و در این مسیر، از نقطه‌نظراتِ کارشناسانه‌ی "سعید حسنی‌پور" قهرمان بازیهای آسیایی اینچئون و مربی تیمهای ملی پایه، بهره خواهیم بُرد.
 

به گزارش "ستارگان کاراته" و به نقل از پایگاه خبری تحلیلی ورزشهای رزمی (نبرد)؛ رقابتهای کاراته قهرمانی جهان، روزهای 21 تا 24 آبانماه در جاکارتای اندونزی برگزار خواهد شد و ملی‌پوشان کاراته کشورمان در رده‌های سنی پایه، پس از پشتِ سر گذاشتن تمرینات سخت و اردوهای طولانی‌مدت، اکنون آماده‌ی حضور و افتخارآفرینی در بزرگترین رویدادِ کاراته جهان میشوند.
 

از اینرو پایگاه خبری تحلیلی ورزشهای رزمی (نبرد) با رویکردی آموزشی و به منظور ارائه‌ی خدمت به آینده‌سازان کاراته‌ی ایران و بویژه ملی‌پوشان، بر آن شد تا با دعوت از مربیان و کارشناسان کاراته‌ی کشور، به بررسی نقاط ضعف و قوت کاراته‌کاها پرداخته و نکات آموزشی لازم را به ملی‌پوشان و نیز سایر کاراته‌کاهای جوان و نوجوان، گوشزد کند.
 
بر این اساس، سعید حسنی‌پور قهرمان بازیهای آسیایی اینچئون و مربی تیمهای ملی پایه، دعوت پایگاه خبری تحلیلی ورزشهای رزمی (نبرد) را پذیرفت و مسئولیت آنالیز بازیکنان رده‌ی سنی نوجوانان را برعهده گرفت.
 
حسنی‌پور در گفتگوی اختصاصی با نبرد؛ آنالیز کاراته‌کاهای نوجوان را از وزن منهای 52 کیلوگرم و بدین شکل آغاز کرد: محمدرضا امیری، بازیکن تثبیت‌شده در این وزن، انگیزه‌ای بسیار بالا و روحیه‌ای مثال‌زدنی دارد. این بازیکنِ اهل بندرلنگه، سختی‌های حضور در اردوهای تیم ملی را با پشتکاری وصف‌ناشدنی پشتِ‌سر گذاشت و سرانجام نیز موفق به پوشیدن پیراهن مقدس تیم ملی شد. به نظرم روحیه‌ی تسلیم‌ناپذیری، مهمترین مزیتِ این بازیکن است. او اصلی‌ترین رقیبِ خود، حمید حسنی‌پور را در حالی از پیشِ رو برداشت که برادرش (سعید حسنی‌پور) را در عضویت کادرفنی می‌دید اما این موضوع به هیچ وجه کوچکترین تأثیر منفی بر عملکردش در رقابتهای انتخابی تیم ملی نداشت و در نهایت هم با شایستگی پیراهن تیم ملی را بر تن کرد. او در پیکارهای ارومیه نیز با غلبه بر تمامی حریفان، مقتدرانه بر سکوی نخست ایستاد.
 
قهرمان جوانان جهان، ادامه داد: امیری در حین مبارزه، از عکس‌العمل‌های بسیار سریع و مؤثری سود می‌برَد و به بهترین شکل از حملاتِ حریف به نفعِ خود بهره‌برداری می‌کند. او اگر علاوه بر اجرای تکنیک‌های ضدحمله که جزو شگردهای اصلی‌اش محسوب میشود، حمله به حریف را نیز در دستور کارِ خود قرار داده و گهگاه به عنوان آغازگرِ مبارزه، بر حریف بتازد، قطعاً خوشرنگ‌ترین مدال را در تاتامی‌های اندونزی برای کاراته کشورمان صید خواهد کرد.
 
حسنی‌پور در ادامه به بررسی وضعیتِ ملی‌پوش وزن منهای 57 کیلوگرم تیم نوجوانان پرداخت و گفت: سیدعلی کریمی بازیکنی است که پس از طی مراحل مختلف رقابتهای انتخابی، جواز حضور در پیکارهای جهانی اندونزی را کسب کرد. ضرباتِ پای این بازیکن، بسیار دقیق و مؤثر اجرا می‌شود و بهترین امتیازها را برایش به ارمغان می‌آورد. اما کریمی، این توانایی را دارد که بهتر و بیشتر از پاهایش استفاده کند و در حساس‌ترین شرایط، مبارزه را به نفع خود به پایان برساند. کافیست قدری بر دقتِ خود بیافزاید و در بهترین و مؤثرترین لحظه، ضرباتش را اجرا کند تا هر حریفی را وادار به تسلیم سازد. قدرتِ بدنی مطلوب و خونسرد بودن در حین مبارزه، از دیگر فاکتورهای مثبتِ این بازیکن به شمار میرود که قطعا او را در تقابل با حریفان، در بهترین شرایط قرار خواهد داد اما کریمی دو کیلوگرم اضافه وزن دارد که اگر بتواند این میزان اضافه وزن را به خوبی مدیریت کند به گونه‌ای که قوای جسمانی‌اش تحلیل نرود، یکی از شانس‌های مسلم تیم ملی نوجوانان برای کسب مدال در رقابتهای جهانی خواهد بود.
 
مربی تیم ملی با اشاره به توانایی‌های کاراته‌کای وزن منهای 63 کیلوگرم تیم نوجوانان، عنوان کرد: یحیی شهگل، باتجربه‌ترین بازیکن این رده‌ی سنی و کاپیتان تیم ملی نوجوانان است. او سال گذشته نیز عضو تیم ملی بود و اکنون به عنوان یکی از محورهای اصلی تیم ملی نوجوانان به شمار میرود. شهگل، ضربات اُفتِ جودان‌زوکی و نیز تکنیکهای خالی-جواب (دفاع و حمله) را به بهترین شکل اجرا می‌کند و با اختلافِ چشمگیری که با سایر رقبای داخلی دارد، به عنوان نخستین بازیکنِ تثبیت‌شده در تیم ملی نوجوانان معرفی شد. اما متاسفانه این بازیکن در هفته‌های اخیر از ناحیه‌ی کمر مصدوم شد و اکنون تمریناتِ آماده‌سازی را بصورت سبک و جداگانه پیگیری می‌کند. او اگر تا آغاز رقابتهای جهانی از بند مصدومیت رهایی یابد، امید مسلم ما برای درخشش و کسب مدال در تاتامی‌های اندونزی خواهد بود.     
 
وی تحلیل خود را در خصوص وضعیت هادی طاهرپور، ملی‌پوش وزن منهای 70 کیلوگرم تیم نوجوانان، اینگونه بیان کرد: طاهرپور بازیکنی با انگیزه و بااخلاق است که در مبارزاتِ خود بسیار هوشمندانه عمل می‌کند. سود بردن از تکنیکهای مؤثرِ پا و نیز اطاعت از دستوراتِ کوچینگ در حین مبارزه، از ویژگیهای مثبتِ این بازیکن به شمار میرود. او اگر در روزهای باقی‌مانده تا آغاز رقابتهای جهانی، تمریناتش را به خوبی ادامه دهد و وضعیتِ کنونی‌أش را حفظ کند، بی‌شک از سکوهای جهانی بالا خواهد رفت.
 
قهرمان جوانان جهان و دارنده‌ی مدال طلای بازیهای آسیایی اینچئون، در ادامه به شرایط و ویژگیهای مجید نیکوهمت، کاراته‌کای وزن مثبت 70 کیلوگرم تیم ملی نوجوانان اشاره کرد و گفت: قد و قامت مناسب و فیزیک منحصر به فرد، از ویژگیهای این بازیکنِ جوان و جویای نام است. او ضرباتِ دستِ جلو و پایِ جلو را بسیار عالی و به موقع اجرا می‌کند و در مدتِ حضورش در اردوهای تیم ملی، پیشرفتِ چشمگیری داشته است. از دیگر ویژگیهای مثبتِ نیکوهمت، این است که بسیار سخت به حریفان امتیاز می‌دهد و در واقع از اندوخته‌هایش، به خوبی مراقبت می‌کند. مجید اگر تکنیکهای دستِ عقب (گیاکوزوکی) را نیز به شگردهایش اضافه کند، سالهای سال در میادین بین‌المللی برای کاراته ایران افتخارآفرین خواهد بود. او هم‌اکنون نیز جزو شانس‌های مسلم تیم ملی نوجوانان برای کسب مدال در رقابتهای جهانی اندونزی به شمار میرود.
 
مربی تیمهای ملی نوجوانان و جوانان، در پایان، جملاتی را خطاب به تمامی ملی‌پوشان اعزامی به رقابتهای جهانی اندونزی بیان کرد. او گفت: از سربازان غیور و سلحشور کاراته‌ی ایران می‌خواهم که تا آخرین لحظه، امیدوارانه با حریف مبارزه کنند و هرگز مأیوس نشوند. این را بدانید که حتی اگر با حساب 7 بر صفر از حریف عقب باشید و تنها چند ثانیه تا پایان مسابقه باقی مانده باشد، باز هم شانس پیروزی دارید و نباید خود را بازنده‌ی مطلق بدانید. چه بسا در همان چند ثانیه‌ی پایانی، حریف هانسوکو شود (بازنده بدلیل دریافتِ اخطار) و شما به عنوان بازیکن پیروز از تاتامی خارج شوید. پس هرگز و در هیچ لحظه‌ای از مبارزه، مأیوس نباشید و تا آخرین لحظه، با تمام توان و برای شکوه و عظمتِ نام بلند و پرافتخار ایران بجنگید و حریفان را به عقب‌نشینی و تسلیم وادارید.
 
جملات فوق از سوی قهرمانی عنوان شد که خود در میدانی بزرگ به نام بازیهای آسیایی اینچئون، صلابت، جنگندگی و تسلیم‌ناپذیری را عملاً معنا کرد و در شرایطی که تا آخرین لحظات از حریفِ ازبکستانی با حسابِ 2 بر یک عقب بود، با تلاش، پایداری و روحیه‌ای مثال‌زدنی و با اجرای یک آشی‌بارای بی‌نقص، نهایتاً کاراته‌کای ازبک را با حسابِ 4 بر 2 شکست داد و با غلبه بر سایر حریفان در مراحل بعدی، مدال طلای بازیهای آسیایی اینچئون را به ملتِ شریف ایران هدیه کرد.  

محمد قدیمی/ نبرد
 
   1394/8/4 18:44

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار